FB pixel

Nebezpečná rychlost 2: Zásah

První Nebezpečná rychlost byl doslova úkaz z nebe. Nikdo v roce 1994 nečekal, že z kameramana přeškolený režisér Jan de Bont narve do snímku s Keanu Reevesem, Sandrou Bullock a Dennisem Hopperem takovou dávku dynamiky, napětí, suchých hlášek a náramné akce navzdory omezenému prostoru jednoho městského autobusu. O co větší byla Nebezpečná rychlost hit, o to větší byl zájem studiových kravaťáků vydolovat z filmu rychlé pokračování. Vzal se scénář k plánované čtvrté Smrtonosné pasti, podepsala Sandra a... tím to haslo. Keanu Reeves totiž kvůli koncertnímu turné a vytíženosti natáčením Řetězové reakce neměl na pokračování čas, a tak na jeho místo nastoupil mistr matného ksichtu Jason Patric. Tím se producentům povedlo zabít film v samotném zárodku. Čert vem zrecyklovanou zápletku, kde autobus nahradí obří výletní loď. Hlavním tahounem jedničky byl bez diskuze charismatický Reeves a jeho chemie se Sandrou. A právě absence těchto prvků je na filmu naprosto bolestivá. Patric je naprosto zoufalým hrdinou, chemie je nulová a novým párováním stihli tvůrci dokonale zlikvidovat i šťastný konec jedničky. Přihoďte si k tomu i mnohem horší režii než posledně a ani šílený Willem Dafoe nemohl tuhle bárku zachránit od potopení.

Online na Google Play (dabing), Rakuten od 7. 5. 2016

Transformers - jakýkoli díl po jedničce

První Transformers jsou fajn. Vlastně víc než fajn. Ačkoli je film z dílny Michaela Baye dětsky naivní v každé své vteřině, používá ohrané pubertální vtípky a zápletka je pouze důvodem k bezuzdnému ničení všeho okolo, centrální příběh o klukovi a jeho autu funguje a nabízí dostatečné podloží pro funkční blockbuster. Bay byl v případě prvního filmu ještě pod pevným producentským dohledem Stevena Spielberga, který dohlédl na to, aby se Pan exploze neutrhl kompletně ze řetězu. Nevěříte? Stačí se podívat na jakékoli pokračování, která přestala i v rámci Bayformers vesmíru dávat smysl zhruba po úvodním logu studia Paramount. U dvojky se Bay mohl ještě vymlouvat na stávku scenáristů, kdy scénář přepisoval dennodenně na place. Další filmy ale dokazují, že v tom problém nebyl. Bay prostě točí hromadu materiálu plného bordelu a posléze ve střižně doufá, že z toho udělá příběh (velmi doporučuji bonusové materiály třetího filmu, kde je šílený proces střihu ukázán). Na robotického sluhu lovícího pro Marka Wahlberga tuňáky výstřelem z ponorky asi nikdy nezapomeneme. Bizarní.

Online na Amazon Prime (titulky), Filmbox+ (titulky) (dabing), Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 17. 1. 2021

Terminátor: Genisys (a Temný osud)

Některé frančízy prostě nevědí, kdy mají se ctí odejít do důchodu a nám dnes nezbývá nic jiného než litovat, že se James Cameron při stříhání druhého filmu skutečně nerozhoupal pro svůj plánovaný šťastný konec se starou Sarah, která úspěšně zabránila apokalypse. I když... když se člověk ohlédne zpět, Terminátor 3: Vzpoura strojů a vlastně ani Terminator Salvation nejsou ještě úplné srágory v porovnání s tím, co přišlo potom. Zatím trojka a čtyřka se alespoň snažily příběh posouvat dál, po jejich neúspěchu už se sága vlastně jen neustále restartuje. Sledovat Genisys bylo jako sledovat extrémně slabou cover verzi oblíbených songů s katastrofální Emilií Clarke v hlavní roli (když vás přehraje i Jay Courtney, jste oficiálně dřevo!). Temný osud pak fanouškům v úvodních pěti minutách rovnou plivl do obličeje kvůli vynucenému přeobsazení vyfetovaného Edwarda Furlonga a marně doufal, že vše zachrání sázka na silné ženské postavy. Nedostali jsme z výsledku rakovinu jako v případě Genisys, ale Terminátor býval víc než blockbuster, u jehož titulků jen znuděně pokrčíte rameny a jdete vyhodit krabici od popcornu.

Online na Amazon Prime (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), Rakuten (dabing) od 18. 1. 2021

Matrix Reloaded a Revolutions

Jsem si jistý, že tady si u spousty fanoušků, kteří naivně věří, že Matrix měla být od samého začátku promyšlená trilogie, naběhnu. Shodou náhod jsem si ale celou trilogii, včetně Animatrixu, nedávno znovu narval do zornic a upřímně řečeno, jediné slušné pokračování kultovní jedničky je právě ona sbírka animovaných povídek, která na krátké ploše vypráví zajímavější, podnětnější a mytologii rozvíjející příběhy než celá duologie Reloaded a Revolutions. Zatímco Reloaded je jedna velká a místy skutečně únavná přehlídka akce doplněná nechutně šroubovanými dialogy, po kterých následuje stručné vysvětlení pro blbečky (schválně si pusťte scénu s Architektem, je to vážně legrační). Revolutions je přehnaně patetický pokus (dejte si panáku u každého vyznání lásky, do půlky filmu jste pod stolem) o válečný biják, ve kterém na žádné postavě nezáleží, protože k nim nemáme vybudovaný jakýkoli vztah. Nebo vy jste snad k obyvatelům Zionu něco cítili? Závidím. Představa natáčené čtyřky je snad ještě děsivější než když Hollywood vyhrožuje dalším remakem Pátku Třináctého.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 10. 2. 2018

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Že jste na tenhle film úplně zapomněli? Nebojte, nejste sami. On by na něj dle svých slov nejraději zapomněl v podstatě každý, kdo se ho účastnil. Shia LaBeouf si sice za svou prořízlou pusu vysloužil pár verbálních pohlavků i od Harrisona Forda. Jenže když i Steven Spielberg řekne, že se čtyřka vymkla z rukou, těžko proti tomu můžete argumentovat tím, že každý Indy je jiný a padesátkové zasazení dokonale funguje, neboť Indy zestárnul. Navíc, já jsem asi poslední člověk, který by něco namítal proti sci-fi 50. let, které patří k mým velkým libůstkám. Problém čtvrtého Indyho leží v tom, že zkrátka nešlape tak dobře jako šestákové předchozí filmy, humor je jedna velká křeč a celý film nefunkčně mísí slabé triky a záměrně (?) lacině vypadající kulisy. Prostě to "nelepí". Zvláštní pocta dobovým béčkům, která kdyby nevznikla, asi bychom to bez problémů přežili.

Online na Amazon Prime, Google Play (dabing), iTunes (titulky), Netflix (titulky), Rakuten (titulky) (dabing) od 7. 1. 2017

Den nezávislosti: Nový útok

Žhavý kandidát na nejzbytečnější pokračování všech dob. Roland Emmerich už nějaký ten pátek není ve formě a jeho explozivní filmy dnes působí jako archiválie, kterou Hollywood vytáhl po několika letech v důsledku totální kreativní krize. Den nezávislosti: Nový útok sice přichází s relativně zajímavým progresem, kdy si lidstvo osvojilo mimozemské technologie a roky se připravovalo na návrat chapadláků, kterým Will Smith nakládal dobře mířenou pěstí do hlav. Jenže zatímco jednička měla styl, nadsázku, humor a kombinaci fyzické akce s umně vytvořenými rukodělnými triky, dvojka už je jen digitální chujovina bez hlavy a paty, jejíž noví hrdinové v čele s Liamem Hemsworthem jsou nudní asi jako čerstvě natřená zeď. A důchodci z minula už to prostě nezachrání. A to jsou Goldblum s Pullmanem sakra velcí páni.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Rakuten od 1. 12. 2016

Highlander - jakýkoli díl po jedničce

Další ze sérií, která svůj kultovní status utopila v béčkových akčňácích na videu, kde se původní film stal – na rozdíl od kin – nesmírně populárním. Zatímco první Highlander okouzloval dravou režií, videoklipy ovlivněnou dynamickou kamerou, slušnými souboji a hlavně sympatickými hrdiny a padouchem, ze kterého šel opravdu strach. Pokračování už nabídla pouze lobotomické příběhy, které často popíraly sebe sama (naprosto bizarní Highlander II!) a nezachránilo je ani to, že v nich vrchního béčkaře Christophera Lamberta čas od času vystřídal sympaťák Adrian Paul, který sekal hlavy i ve vlastním televizním seriálu a nakonec si to rozdal i s Lambertem v závěrečném filmu série. Škoda mluvit.

Není nikde online

Smrtonosná past: Opět v akci

Pamatujete, jak jsme se u čtvrté Smrtonosné pasti báli, že Len Wiseman zničí odkaz Johna McClanea trapnou polízanicí s ratingem PG-13? A jaká to byla ve výsledku sympatická akční šleha, která navíc na DVD dostala i eRkovou verzi s jinými vtipy, více sprosťárnami a viditelnými průstřely. Nakonec fajn pokračování slavné jedničky a dalších dvou parádních sequelů. A pak... pak přišel John Moore a spláchl všechno do kanálu. John McClane se vydal do Ruska zachránit svého syna a my jsme díky tomu dostali neuvěřitelně stupidní akčňák od scenáristického satana Skipa Woodse, který nejenže působí neuvěřitelně lacině a vizuálně odpudivě. Ale ještě navíc servíruje koženého Jaye Courtneyho jako McClanea mladšího, který má asi tolik chemie s Brucem Willisem jako já fotbalového talentu. A Bruce? Ten si jen přišel pro výplatní šek. Což ostatně od té chvíle dělá dodnes. Smutný úpadek legendy.

Online na Google Play, iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 22. 12. 2016

Základní instinkt 2

Pokračování po 14 letech? Inu, když Hollywood cítí potenciální peníze, nic není nemožné. Jenže navázat na kultovní a dodnes neskutečně sexy thriller Paula Verhoevena není žádná legrace. Důkazem budiž právě Základní instinkt 2, který sice vrátil do hry stárnoucí šťabajznu Sharon Stone, přihrál jí však neskutečně průhledný scénář a matného parťáka, kterého by si dal Michael Douglas k snídani. Výsledkem je matný recyklát toho nejlepšího z prvního filmu, kterému strašně moc chybí holandský úchyl za kamerou, který by dokázal napínat mozkovnu stejně jako rozkrok.

Není nikde online

Karate Kid - jakýkoli kromě Cobra Kai

Další ze sérií, kde se studio snažilo vší silou vytěžit šokujícím způsobem úspěšný brand. První Karate Kid dokázal dobře trefit vlnu amerického zájmu o karate. A navíc měl sympatického protagonistu, charismatického učitele, strašně-moc-zlé padouchy a líbivou Elisabeth Shue jako dívku snů. Jenže od Danielova výletu na Okinawu to šlo s příběhem od desíti k pěti a ani jedno z pokračování nedokázalo napodobit kouzlo prvního filmu. Ne že by byla pokračování vyloženě špatná, jen z nich neustále čiší vypočítavost studia a snaha vytěžit dojnou krávu, dokud dává mléko. Restart s Hilary Swank s názvem Nový Karate Kid byl úplná tragédie. A remake s Jadenem Smithem pro změnu ani nepochopil, že Karate se nerovná Kung-Fu. Jediným povedeným pokračováním tak zůstává seriálový Cobra Kai, který z YouTube během letoška zamíří na Netflix.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky) od 20. 10. 2017

Hvězdná pěchota – všechny direct-to-video filmy

Dodnes se těžko věří tomu, že v době vzniku byla Hvězdná pěchota nepochopený propadák. Copak kritici a diváci ve své době opravdu věřili, že subverzivní režisér Paul Verhoeven, který i z Robocopa udělal křesťanskou alegorii, myslel vážně nacistické uniformy, propagandistická verbovací videa, patetické rozpravy jako z Beverly Hills 90210 a brouky vysávající mozky sosáky lezoucími z otvorů připomínajících vagínu? Co by chtěli víc? Pravidelně blikající titulek „TOHLE JE SATIRA!“ na obrazovce? Genialitu Verhoevenova militaristického nářezu ještě více podtrhují následná pokračování, s nimiž už neměl nic společného a která zamířila přímo na DVD či do televize. A nedokázala ani z desetiny podchytit onen satirický osten, který se Verhoeven nebál zarazit hodně hluboko pod kůži.

Není nikde online

11 pokračování slavných filmů, která nikdy neměla vzniknout  |  Tipy na film  |   |  23 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 11 pokračování slavných filmů, která nikdy neměla vzniknout

Tipy na film  |  před 3 dny

10 povedených filmů na HBO, které jste zcela jistě přehlédli

Každý, kdo někdy zapnul HBO GO, ví, že dostat se do hlubin jeho nabídky je nesmírně obtížné. Což je škoda, protože se v ní skrývá mnoho pokladů, které by vás jinak ani nenapadlo si pustit. Vybrali jsme pro vás desítku zajímavých snímků, kterým se vyplatí dát šanci. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

20 nejlepších sci-fi, které najdete aktuálně na Netflixu s češtinou

Sci-fi patří mezi nejoblíbenější žánry na Netflixu, a proto nepřekvapí, že má streamovací služba docela slušný výběr filmů napříč subžánry. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

13 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Je před námi další z nabušených víkendů. Především Netflix se do obsahu pořádně opřel a servíruje sexy těla, upíry či gangstery. Co na to Ted Lasso a konkurence od Amazonu? číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

20 nejlepších akčních filmů, které najdete aktuálně na Netflixu s češtinou

Pokud milujete akci, pak se máte na Netflixu na co těšit. Najdete zde totiž celou řadu akčních sérií, které do vás napumpují pořádnou dávku adrenalinu a nabídnou frajerské hrdiny, kterým je radost držet palce. číst více

Tipy na film  |  před 11 dny

10 skvělých filmů, o kterých jste ani nevěděli, že jsou na Netflixu

Máte pocit, že nabídka Netflixu je složená hlavně z jeho původních pořadů? To streamer chce, abyste si mysleli. My jsme ale z jeho útrob vylovili dalších deset mnohdy kultovních bijáků, které byste si měli pustit dřív, než další jeho původní výplach. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist