FB pixel

Daredevil

Mohlo by se zdát, že Daredevil byl od Netflixu sázka na jistotu. Vždyť v roce 2015 již naplno jela mašinérie Marvel Cinematic Universe a diváci měli za sebou i masivní úspěch prvního setkání slavných Avengers. Jenže Daredevil nešel cestou digitální opulence a komiksových klišé a vydal se cestou temného a syrového thrilleru, v němž jen tak mimochodem proti mafiánům a ninjům bojuje slepý právník se superschopnostmi. Bylo tedy otázkou, jak diváci jiný přístup k látce přijmou. Obzvlášť poté, co si většina z nich pamatovala přetrikovanou hovadinu s Benem Affleckem a Daredevila měla zafixovaného jako hrdinu, který se pere na houpačce dětského hřiště a ne jako borce, co vymlátí na jeden záběr chodbu plnou zabijáků. Inu, o to větším překvapením výsledek byl a Charlie Cox v hlavní roli nám okamžitě (stejně jako famózní Vincent D'Onofrio) utkvěl v paměti s podobnou razancí jako Downeyho Tony Stark v prvním Iron Manovi. Že vznik dobré komiksovky na Netflixu není žádná sázka na jistotu, dokládají i následné neúspěchy dalších spin-offů a týmovky Defenders. Kromě Daredevila jako by Netflix nedokázal najít správný recept na komornější příběhy z podsvětí New Yorku. Tak snad se Cox opravdu vrátí v novém Spider-Manovi. Bylo by to strašně fajn.

Koruna

Když se řekne britská královská rodina, většina lidí pokrčí rameny a vidí jen to, co se dozví v médiích. Netflix šel ale na věc od lesa a rozhodl se, že zprostředkuje kompletní historii panování Královny Alžběty a nabídne komplexní pohled nejen na zásadní politická rozhodnutí, ale i vztahy v Buckinghamském paláci. A jéminkote, že je to velká zábava ke sledování. Ať už je na obrazovce úžasná Claire Foy jako ještě neotesaná Alžběta, anebo její starší verze v podání Olivie Colman. Tvůrcům se nejen podařilo navzdory výměně herců zachovat styl, ale v každé další řadě nahlédnout hlouběji do útrob vznosných paláců a najít ve všem pozlátku i lidskost. A také nám dali Vanessa Kirby, za což by měli být chválení do konce života.

Domek z karet

Dnes se na politické drama hledí skrze prsty kvůli osobnímu životu Kevina Spaceyho, jenže nebýt Domku z karet a jeho úspěchu v roce 2013, možná bychom nikdy nedostali žádný ze seriálů, o kterých můžete číst v tomto článku. Režisér David Fincher vtiskl seriálu nezaměnitelný chladný styl, z jehož hlavního protagonisty, prohnilého politika Francise, mrazí s každou další epizodou víc a víc. Kdo by si nevzpomněl na úvodní scénu seriálu, která precizně vystihla vše, o čem celý seriál a jeho protagonista jsou. Ano, je pravda, že od třetí řady už to šlo se seriálem spíše z kopce a finální řada bez Spaceyho už byla opravdu hodně o ničem. Stále se ale jedná o fenomén, který vypovídal o politice doby perfektně a hlavně stál u zrodu netflixovského přechodu k vlastním produkcím na úkor závislosti na zakoupených licencích.

Zaklínač

Od příchodu polského bijce monster se papírově samozřejmě čekal hit. A kdo tvrdí, že ne, ten přepočítává vydělané groše za rostoucí akcie Netflixu ještě teď. Netflix nalil do Zaklínače hromadu finančních prostředků a moc si přál, aby dokázal zacelit díru po konkurenční Hře o trůny. Výsledek však musel zaskočit i ty největší optimisty. Ačkoli řada fanoušků stále těžce nese přes srdce, že si seriál dovolil nevypadat stejně jako hra, kterou neadaptuje (vážně, proberte se!), anebo obsadil do některých rolí muže a ženy tmavší barvy pleti (vy se tuplem proberte!), přesto Zaklínač zaujal miliony diváků po celém světě. A to navzdory tomu, že spousta chytráků Netflixu radila, že kdyby díly vydával postupně, určitě by byl ze Zaklínače větší fenomén. Jenže kdyby tak Netflix učinil, byla by kombinace několika časových linek pravděpodobně ještě méně srozumitelná a Netflix by musel vydávat návody snad ke každému dílu. Jako by nestačilo, že i takto mají někteří diváci problém bez časových údajů celou linku poskládat.

BoJack Horseman

Kdybych vám před pár lety řekl, že budete fascinovaně hltat komediální animák a maniodepresivním „koňomuži“, jenž trpí pod tlakem ztracené slávy, asi byste se mi vysmáli do obličeje. Jenže z prvního animovaného projektu Netflixu se vyklubal totální megahit, na který fanoušci nedají dopustit. Možná je to tím, že Netflix dokázal přesně trefit strunu dospěláckých problémů dneška a v satirickém příběhu vyhaslého BoJacka dokázal dokonale využít lidské stereotypy, aniž by přišel o komplexnost.

Orange is the New Black

Domek z karet byl sice prvním velkým želízkem v netflixovském seriálovém ohni, rozhodně však nemůžeme snižovat význam seriálového dramatu Orange is the New Black, které schopnost Netflixu dát dokupy unikátní seriálovou zábavu doslova zacementovalo. Příběh žen v nápravné instituci se dotýká témat třídy, řasy a privilegií a to s citem a zábavně. Navíc seriál nejde k jádru pudla příliš okatě a své myšlenky zdatně sděluje mezi řádky skrze hutné drama, které jen sem tam pročísne uvolňující humor.

Ozark

Chybí vám Perníkový táta a příliš vás nebere jeho spin-off Volejte Saulovi? Jděte rozhodně do Ozarku, který příběh obyčejného člověka, jenž se zaplete se světem zločinu, zpracovává naprosto parádně a na novou řadu se vždy čeká s velkým očekáváním. Ne vždy tomu tak bylo. Před první řadou byl totiž Jason Bateman brán jako vcelku průměrný komediant, který navíc závodí v Priusu, takže příliš nevyhrává. Jenže Bateman dokázal potvrdit starou pravdu, že komici mají mnohem větší rozsah než řada dramatických herců. Navíc se ukázal i jako parádní režisér a má na kontě jedny z nejlepších epizod jednoho z nejlepších krimi seriálů posledních let.

Papírový dům

Španělský akčně kriminální megahit měl být pro Netflix původně licencovanou výplňovkou a především jednorázovkou. Jenže po masivním úspěchu se rozhodlo, že příběh skupiny kriminálníků, kteří nesou jména světových měst a řídí je člověk, co má vždycky osm záložních plánů, prostě musí pokračovat. Je Papírový dům stále stejně zábavný a kvalitní jako v první řadě? Vlastně ani ne. Je fascinujícím způsobem chytrý? Ani náhodou! Jeho popularita však pouze stoupá, takže to očividně téměř nikomu nevadí

Řada nešťastných příhod

Příběh zákeřného strýčka Olafa a sirotků Violet, Klause a Sunny Baudelairových jsme měli možnost poprvé vidět ve filmové podobě z roku 2004 a režisér Brad Silberling tehdy vytvořil vizuálně úchvatnou fantasy komedii s temnými podtóny a naprosto geniálním Jimem Carreym. Jenže na potenciální první díl filmové frančízy mnoho lidí do kina nezamířilo, a tak trvalo dalších 13 let, než se adaptace populárních knížek dočkala kompletního zpracování. To dorazilo poprvé v roce 2017 a následně každý rok. A ačkoli recenze nebyly kdovíjak odvařené (osobně jsem vydržel asi první tři díly a šel o seriál dál), Řada nešťastných příhod se stala populárním rodinným seriálem, ve kterém Neil Patrick Harris bavil diváky po celém světě.

Proč? 13x proto

Young Adult knížky dnes téměř na sto procent zaručují obrovský megahit. V čase Proč? 13x proto si to však mnoho lidí nemyslelo. Jistě, skalní fandové příběhu o útrapách Hannah, jež si v úvodu svého příběhu sáhne na život, byli doslova nadržení na seriálové zpracování, my ostatní jsme však na tento hype vlak naskočili až s vydáním všech epizod první řady na Netflixu. A že to byla emocionálně náročná jízda, která i ze zapšklých cyniků udělala do polštáře bulící teenagery. Další řady už sice podstatně ztratily na kouzlu, vzhledem k masivní sledovanosti to ale Netflix příliš netrápí. Již brzy nás tudíž čeká závěrečná čtvrtá řada, která osudy postav z Liberty High zakončí. Snad to bude lepší než opravdu tragickomicky blbá třetí řada, která se přetransformovala na modernější variaci Beverly Hills 90210, kde jsou už úplně všichni totální svině.

Nezdolná Kimmy Schmidt

Komediální seriál o dívce, která se po letech věznění v podzemním bunkru ocitne ve světě, který nezná a je z něj kompletně perplex? Pro Netflix ideální materiál. Nezdolná Kimmy Schmidt je dalším ze seriálů, který Netflix dostal na diváckou mapu pro velkou část mainstreamového publika. A to díky nesmírně sympatickému obsazení, nekonečnému optimismu hlavní hrdinky a samozřejmě vysoustružené komediální stránce, která neztrácela během jednotlivých řad na kvalitě. A úvodní znělku máme v hlavě ještě teď!

Black Mirror

Antologie Black Mirror začínala jako společenský komentář na BBC. Po dvou řadách, které seriál vykoply v zájmu diváků nesmírně nahoru, však došlo ke změně a od třetí řady už je seriál čistě pod taktovkou Netflixu. A zatím neztratil nic ze své kvality. Stále dokáže být ohledně vztahu člověka a technologií nesmírně trefný, děsivý a zábavný a nabízí moderní alternativu všem z nás, kteří v mládí ujížděli na Zóně soumraku či Krajních mezích.

Stranger Things

Osmdesátkové filmy Stevena Spielberga vychovaly hned několik generací filmových diváků a v posledních letech se vyrojil trend vzdávat těmto počinům hold. Zdaleka nejlépe to zvládl seriálový fenomén Stranger Things, jenž sice není kdovíjak originální, pokud znáte všechny osmdesátkové filmy, které bratři Dufferovi vykrádají a maskují to za skládání pocty, ale rozhodně se mu musí uznat vysoká míra zábavnosti, napětí a především budování postav, se kterými jsme se již dostali až do puberty a napřesrok se podíváme až do Ruska. Kdo by to byl u první řady tehdy ještě docela komorního příběhu z amerického zapadákova řekl. Pro Netflix se navíc jedná o zlom i z jiné stránky. Poprvé se mu povedlo vytvořit fenomén, který je dojnou krávou z hlediska merchandisingu. Hrníčky, trička, LEGO... Eleven a spol. jsou prostě všude. My starší samozřejmě děkujeme za oživení zájmu o Dračí doupě.

13 seriálů, ze kterých Netflix udělal (často překvapivě) globální megahity  |  Tipy na film  |   |  12527 přečtení  |  64 líbí se

Hlasovani
Čtvrtá řada Stranger Things dorazí až v roce 2021. Mezitím si můžeš pustit starší díly a pořád ti zbyde...

...dost času hlasovat pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Děkujeme za váš hlas a přízeň!

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 13 seriálů, ze kterých Netflix udělal (často překvapivě) globální megahity

 Michal Kolla

Michal Kolla 2020

Sex Education taky skvost. :)

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 13 seriálů, ze kterých Netflix udělal (často překvapivě) globální megahity

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  3

22 nejlepších hororů, které si můžete pustit na Netflixu s češtinou

Halloween i české Dušičky se nezadržitelně blíží a ačkoli horor aktuálně zažíváme i v běžném životě napříč celým rokem, přesto neuškodí užít si trochu strašení i na televizní obrazovce. Pokud se chcete příjemně bát, vybrali jsme pro vás ty nejlepší filmy na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  41

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které byste neměli přehlédnout

Ačkoli na nás Netflix hrne jeden seriál za druhým, neměli bychom zapomínat, že vypečené novinky má v posledních týdnech a měsících i konkurenční HBO. Vlastně by se dalo říct, že co se týče vyrovnanosti kvality, zůstává HBO stále králem náročnějšího seriálového zážitku. Považte sami. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  35

8 filmů, které vám ve svých trailerech záměrně lhaly, aby vás překvapily

Není radno soudit film podle traileru. V zájmu nalákání co nejširší divácké skupiny vám můžou pěkně zalhat. Nebo třeba jen proto, aby vás pak film překvapil. Těchto osm filmů nalákalo své diváky na něco trochu jiného, než co jim pak daly, ať už to mělo lepší či horší efekt. Pozor na spoilery. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  152

Zůstaňte doma. Netflix do konce října doplní dalších 16 zahraničních filmů

Zatímco většina streamovacích služeb si vystačí jen s pár novinkami měsíčně, Netflix neustále dupe do plných a hrne na nás nový obsah pod takovým tlakem, že už teď víme, že novinky z října budeme nakoukávat ještě na Vánoce. Na druhou stranu stejně sedíme doma, takže se to docela hodí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  14

JCVD slaví 60 let! Které jeho největší hity si můžete pustit online?

Stallone, Schwarzenegger a nyní i legendární roznožkář JCVD míří do důchodového věku. Belgický bijec a držitel černého pásu v karate slaví 60. narozeniny a my si je hodláme připomenout tím nejlepším, co si z jeho filmografie můžeme dopřát legálně online. Pojďte zavzpomínat s námi číst více

TOPlist TOPlist TOPlist