FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Temný rytíř povstal
Zdroj: TMDB

Temný rytíř povstal

Poslední díl Nolanovy komiksové ságy začíná pro franšízu dost netypicky. Pro superhrdinský příběh, který je v zásadě městskou krimi plnou nočních ulic a umazaného betonu, je kamerová jízda po travnaté ploše v jiné zemi trochu nestandardní. Vzápětí se prolog odhalí coby představení Banea, brutálního žoldáka s kyslíkovou maskou. Způsob, jakým zničí letadlo CIA a unese z něj jaderného fyzika Pavla, jej ustaví nejen jako hrubou fyzickou sílu, ale také jako muže velkého intelektu a taktického plánování. Obě jeho vlastnosti dají temnému rytíři pořádně zabrat.

Online na Google Play, HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 13. 10. 2017

Skyfall
Zdroj: TMDB

Skyfall

Craigovská série bondovek odloupává z franšízy všechen lesk a do značné míry i nadhled a přidává jí na temnotě a drsnosti. Skyfall tematizuje práci agenta 007 jako nepříjemné dění ve stínech, a ikonického agenta v různých scénách staví do her se světlem. Stojí skrytý ve stínu, když se po dlouhých měsících vrátí k M, jeho souboj s nájemným zabijákem je koncipovaný jako stínové divadlo… a nejinak tomu je na začátku filmu, kdy se Bond objeví jako figura v přítmí, která postupně vystoupí ze stínu natolik, aby jej divák mohl poznat.

Online na Google Play, HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing) od 26. 9. 2021

Šílený Max: Zběsilá cesta
Zdroj: TMDB

Šílený Max: Zběsilá cesta

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali čtvrtého Šíleného Maxe, projektu, který vznikal pár dekád a zažil spoustu proměn. Například se uvažovalo o animované verzi, čistě proto, aby se do role mohl vrátit Mel Gibson a nevypadal staře. Výsledný produkt je dravá akční jízda, která dokáže diváka natěšit už jen slibným intrem. Max zpočátku jen tak mírumilovně pozoruje pustinu a sežere ještěrku, která k němu přicupitá z předního plánu. Následně začne prchat před motorizovaným gangem a padne do jejich zajetí. Z toho se Max pokusí uniknout a přitom divákovi odhaluje prostředí hlavních padouchů filmu. Rychlost útěku se zintenzivňuje a Max je nakonec po sérii odvážných kaskadérských kousků chycen. Akcí nabitý prolog dává tušit, že tento film bude komunikovat hlavně dynamickým pohybem, a své slovo rozhodně dodrží.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 11. 9. 2017

Drive
Zdroj: TMDB

Drive

Sociálně nesmělý filmový kaskadér a vynikající řidič (Ryan Gosling) přes den rozbíjí auta pro filmové kamery a v noci pomáhá zlodějům utéct z místa činu. To je ostatně scéna, kdy jej poprvé poznáme. Zatímco zločinci se na zadním sedadle chvějí nervozitou, Řidič s ledově klidným výrazem uniká dosahu policejních jednotek a na domluveném místě auto i zločince bez jakéhokoli slova opustí. Začátek jej ustavuje jako neprůhlednou postavu, a to v podstatě nemění. Jeho milá povaha se sklony k brutalitě nad ním vztyčují znepokojivý otazník, a nikdy nezjistíme, co se za těma klidnýma očima vlastně odehrává.

Online na Google Play, iTunes (dabing) od 12. 10. 2015

Osm hrozných
Zdroj: TMDB

Osm hrozných

Krvavý konverzační western má v podstatě dva začátky. Prodloužená verze začíná overturou, obrázkem dostavníku, jedoucího po symbolicky rudém sněhu, zatímco přitvrzuje ponurá hudba Ennia Morriconeho. Samotný film pak začíná právě touto hudební sekvencí a detailním záběrem na krucifix, symbolizující přítomnost smrti a předzvěst utrpení. Kolem kříže následně projede dostavník, jehož osazenstvo směřuje ke krvavým událostem filmu.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), O2TV (dabing) od 13. 11. 2017

Logan: Wolverine
Zdroj: TMDB

Logan: Wolverine

X-Menovské filmy patřily většinou k těm temnějším komiksovkám, ale vždy se držely v mantinelech mainstreamového blockbusteru. Ne tak Logan, epilog Wolverineova spletitého příběhu. Postava, procházející dosud všemi filmy ságy X-Men, se rozloučila ve velkém stylu – v drsném postmoderním westernu, který dává nejen své linii, ale i celé časové ose superhrdinského týmu mutantů hodně depresivní tečku. Zatímco v předchozí Budoucí minulosti jsme sledovali efektní superhrdinský příběh a Wolverine společně s Profesorem X dosáhli happy endu, Logan odhaluje, že šťastný konec netrval dlouho. Samotné první anglické slovo filmu je „Fuck,“ a jeho první akce je syrový souboj zestárlého, kulhajícího a opilého Logana s partou mexických zlodějů. Superhrdina, jenž absolvoval choreograficky promyšlené souboje se superpadouchy nebo japonskými nindži, nyní nemotorně mlátí ne úplně funkčními drápy kolem sebe a náhodně usekává ruce pouličním zlodějíčkům, od nichž sám schytá nejednu ránu. Úvod je to působivě brutální, ale zároveň výmluvně smutný. O to smutnější je postupné odhalování, jak se svět X-Menů v melancholickém filmu proměnil.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 12. 11. 2017

Star Trek: Do temnoty
Zdroj: TMDB

Star Trek: Do temnoty

Filmový reboot Star Treku vyniká mimo jiné tím, jak dokáže efektivně klamat diváka hned na začátku. Druhý díl s podtitulem Do temnoty dokáže hned na začátku navodit nepříjemný pocit, že si divák možná spletl sál. První scény podmalované komorní hudbou totiž patří neznámému manželskému páru, který čelí nepříjemné krizi. Na jejich manželství leží stín v podobě nemocné dcery, bezmoc tváří v tvář tvrdým výrokům lékaře a nemožnost říct cokoli povzbudivého. Když se zlomený muž vydá upustit páru na střechu nemocnice, objeví se Benedict Cumberbatch, který diváky ubezpečí, že film je asi správný, a už o pár minut později se na scéně objeví staří známí členové posádky Enterprise. Úvod nejen skvěle zmate diváka, ale zároveň ustaví Cumberbatchovu postavu jako manipulativního hajzla a film samotný jako příběh, provázený chytrými zvraty ve vyprávění.

Online na Amazon Prime, Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky), Netflix (titulky), Rakuten (titulky) (dabing) od 13. 8. 2021

Avengers: Endgame
Zdroj: TMDB

Avengers: Endgame

Mysleli jste si, že Avengers to na konci předchozího filmu schytali? Endgame začíná pár dní po trudném finále Avengers: Infinity War; Thanos získal všechny kameny nekonečna, lusknul prsty a zničil polovinu života v celém vesmíru. Jakmile Captain Marvel dopraví domů podvyživeného a vyčerpaného Iron Mana i s Thanosovou někdejší společnicí Nebulou, svitne otřeseným superhrdinům naděje. Velkolepě vyrazí na planetu, kde si padouch užívá důchod – a najdou nejen unaveného, zmrzačeného muže, jehož už ani nemá moc smysl zabíjet, ale také se dozvědí, že kameny jsou pryč. A naděje na zvrácení drtivé prohry nenávratně mizí do ztracena. Thor setne Thanose s hláškou, která by v marvelovce znamenala vtipný a povzbudivý moment, tentokrát se ale nese v duchu totální beznaděje a odevzdanosti. Pětiletý časový skok, jenž ukazuje svět po apokalypse kosmických rozměrů, příliš optimismu do žil nenalije.

Online na iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 25. 8. 2019

Spectre
Zdroj: TMDB

Spectre

Zatím předposlední bondovka začíná výtečným tracking shotem, v němž Bond chystá splnění jedné zakázky. Na rozdíl od Bonda dopředu nevíme, o co se jedná. A zatím je to jedno, protože stačí agenta 007 sledovat, jak jde s potenciální milenkou do hotelového pokoje, následně vystoupí z okna a po římse kráčí ke kameře, jejíž pohyb je perfektně sladěný s rytmem jeho kroků. Jak si postupně během chůze sestavuje ostřelovací zbraň, kamera ho objíždí a vidíme jeho cíl. Následuje typická bondovská akce.

Online na Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing) od 1. 11. 2016

Skleněný
Zdroj: TMDB

Skleněný

Shyamalanova dekonstrukce superhrdinských komiksů se vrací k superhrdinovi Davidu Dunnovi (Bruce Willis), jenž po událostech filmu Vyvolený i v pokročilém věku pokračuje v kariéře superhrdiny. A než nám film promyšleným způsobem dokáže, že ve skutečném životě to nechodí jako v marvelovkách, předvede nám jej v rutinní mstitelské akci. Film začíná záběrem kamery dvou mladíků, bavících se bitím náhodných lidí na ulici a následným streamováním na internet. Zatímco v domě jednoho z nich uploadují video, uslyší děsivé zvuky. David i po letech používá jako kostým jednoduchou pláštěnku a absenci světla. Pro příběh o tom, že superhrdinské příběhy v realitě nefungují, je potřeba ustavit funkčního superhrdinu, a David se od Vyvoleného evidentně hodně posunul.

Online na iTunes (titulky), Rakuten (titulky) od 15. 9. 2021

To
Zdroj: TMDB

To

Mainstreamový horor málokdy zajde tak daleko, že ukáže smrt dítěte. Tvůrci adaptace epického díla Stephena Kinga na to šli zostra a drastickou scénu z předlohy zadaptovali v plné kráse. Cca pětiletý Georgie si jde během deštivého odpoledne pouštět papírovou loďku, ta mu však zmizí v hlubinách kanálu. Na(ne)štěstí se ve stoce objeví klaun, jenž mu lodičku vyloví. Stejně jako divákovi, ani Georgiemu není příliš divné, že v městské stoce žije klaun, a po krátkém rozhovoru se pro lodičku natáhne. V té chvíli klaun Pennywise ukáže dvě řady zubů a roztomilému chlapečkovi uhryzne celou paži. Tím horor nekončí. Jednoruké dítě se s naříkáním plazí pryč, zatímco klaun natáhne ruku a stáhne jej k sobě do stoky. Zda Georgie přežil či nikoliv, je otázka, která jeho staršího bratra Billyho a jeho partu nerozlučných přátel postupně přivede do několik dekád trvajícího střetu s prastarým zlem.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 27. 12. 2017

John Wick 2
Zdroj: TMDB

John Wick 2

Akční nářez hned v prvních záběrech složí poctu jednomu ze základních kamenů akčního filmu. Z filmů Bustera Keatona čerpal inspiraci nejeden akční film, včetně nejslavnějších děl Jackieho Chana. Určité prvky Keatonových akrobatických schopností užitých v dynamických sekvencích pronikly i do Johna Wicka a tvůrci se nebáli na to upozornit. Film začíná leteckým záběrem nad městem. Následně vidíme na budově promítání Keatonova filmu Frigo jako Sherlock Holmes. Scénu, kdy Keaton jede na oddělené sajdkáře přes koleje a následně projíždí dřevěnou zdí, doprovází patřičné zvuky vytúrovaného motoru a bouraček. Následně se dozvíme, že zvuky nepatří k promítanému filmu, ale situaci před budovou – to jen John Wick ve svém autě nahání ruského mafiána na motorce.

Online na Aerovod (titulky), Google Play (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix od 9. 3. 2021

Uteč
Zdroj: TMDB

Uteč

Nápaditá variace na Stepfordské paničky má tak znepokojivý začátek, jako zbylý průběh. Muž bloudí zdánlivě idylickým předměstím, zatímco telefonuje se svou přítelkyní. Nic si nedělá z auta, stojícího opodál. Jen do chvíle, než zjistí, že ho auto sleduje. Jak muž stále nemůže najít kýženou ulici a auto je mu čím dál blíž, stupňují se hudební tóny a mužovo i divákovo znepokojení. Když se situace dostatečně vyostří, je všem jasné, že tohle bude hodně napínavý thriller.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), Rakuten (titulky) od 10. 10. 2017

Tomb Raider
Zdroj: TMDB

Tomb Raider

Lara Croft platí za jednu z nejhouževnatějších a nejdrsnějších akčních hrdinek herního světa. Novější série her ji představuje jako vytrvalou ženu, která se i přes brutální zranění dokáže prodrat hromadou nepřátel ke svému cíli. Na začátku třetí filmové adaptace ji poznáváme jako dívku, která trénuje bojové sporty a zrovna zápasí se svou sparringpatnerkou... a prohraje. Následně se zúčastní ilegálního závodu messengerů… a taky prohraje. Laru Croft poznáváme jako ženu, která často padá na zem, ale vždycky se zvedne, aby pokračovala dál. Tahle vytrvalost je nakonec klíčovým prvkem celého filmu.

Online na HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky) (dabing) od 7. 5. 2021

Valerian a město tisíce planet
Zdroj: TMDB

Valerian a město tisíce planet

Adaptace slavného francouzského komiksu, ze kterého přiznaně čerpal Pátý element a pravděpodobně i Star Wars, se odehrává na obrovské vesmírné stanici, fungující jako město, sdružující různé pozemské i mimozemské národy. Úvod filmu zachycuje její vznik. Od šedesátých a sedmdesátých let, kdy se na stanici sejdou američtí i sovětští astronauti a celkově napříč druhou polovinou dvacátého století, kdy se na stanici objevují další národy, provází sekvenci píseň Davida Bowieho Space Oddity. Jak skladba graduje, ke stanici se přidávají i mimozemská plavidla a čím dál bizarnější obyvatelé. Zrod vesmírného města je působivou sekvencí, a bohužel asi nejlepší z celého filmu.

Online na Aerovod (titulky), Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), My Prime, Netflix (titulky) (dabing), Vodafone TV (titulky) (dabing), Voyo (titulky) (dabing) od 24. 12. 2020

Králíček Jojo
Zdroj: TMDB

Králíček Jojo

Malý Jojo by se rád stal ctihodným členem Hitlerjugend, jeho obdiv ke Třetí říši ale postupně opadá díky zpočátku nedobrovolnému soužití s židovskou uprchlicí. Začátek filmu snímek uvozuje jako lehkou komedii, postupně samozřejmě významně potemní, přestože si zachová Waikikiho typický humor. Jedním z příkladů je samotný začátek, kdy si Jojo se svým imaginárním kamarádem Hitlerem zkouší nanečisto hajlování. Jojo se do hajlování natolik ponoří, že vyběhne na ulici a při běhu městem začne hajlovat na všechny strany, zatímco úvodní titulky doprovází německá verze I wanna hold your hand.

Online na Google Play (titulky) (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 6. 5. 2020

Děsivé dědictví
Zdroj: TMDB

Děsivé dědictví

Vynikající horor Ariho Astera je o rodině manipulované bizarním kultem. Hned první scéna odkazuje na situaci, kdy jsou protagonisté pouhými figurkami zlomyslné hry. Zároveň představuje Asterovu efektní hru se střihem, jež byla patrná v jeho kraťasu Munchausen či v pozdějším Slunovratu. Hlavní hrdinka Děsivého dědictví vytváří miniatury, a film začíná záběrem na jednu z nich. Jak se kamera blíží k malému domečku a nahlíží do jednoho z pokojů, ukáže se, že je to skutečný pokoj, do něhož otec přichází probudit syna. Efektní prostorový mindfuck hned na začátek je skvělý způsob, jak uvést psychedelický horor.

Online na Aerovod (titulky), iTunes (titulky), O2TV (titulky) od 15. 6. 2021

17 filmů poslední dekády s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami  |  Tipy na film  |   |  99 líbí se

Filip Šula


Další články jako 17 filmů poslední dekády s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Tipy na film  |  před 5 hodinami

13 nejlepších filmů a seriálů, které budou od 1. října dostupné na Netflixu

Netflix již 1. října přidá do nabídky celou řadu filmových i seriálových titulů. Některé jsou data staršího, jindy se ale jedná o čerstvé novinky. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist