FB pixel
Zdroj:
Vetřelec Zdroj: TMDB

Vetřelec

Když se ve studiu Fox konečně probudili z nečekaného úspěchu, které jim první Star Wars přinesly, začali se okamžitě pídit, jak tento sci-fi úspěch co nejdříve zopakovat. V šuplíku měli pár sci-fi scénářů schovaných, úplně na vrchu ležel scénář s názvem Bestie. Nebylo v něm sice moc laserů, princezen ani tajemné Síly, ale byla tam vesmírná loď a podivný mimozemský tvor. Šlo se okamžitě do produkce a přestože Vetřelec je svojí hororou atmosférou úplně jiný než rozjuchaná nálada Star Wars, měl také úspěch a zplodil hned další tři přímá pokračování, dva horší crossovery s jinou vesmírou bestií a také dva nepovedené prequely.

Online na Google Play (titulky), iTunes (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 10. 12. 2017

Star Trek Zdroj: TMDB

Star Trek

Seriál Star Trek samozřejmě existoval dávno před tím než se objevil nápad na Star Wars, jeho tvůrce Gene Roddenberry se o celovečerní film snažil hned po zrušení seriálu na začátku 70. let. Ale byl to velmi bolestivý proces, plný přepisování scénáře, vyjednávání o rozpočtu, přemlouvání herců a dalších porodních bolestí. Po roce intenzivních příprav se studio rozhodlo v květnu 1977 projekt definitivně zaříznout. Ale už za pár týdnů dorazily Star Wars a studio Paramount zoufale potřebovalo na novou sci-fi horečku odpovědět. Najednou se všechny bolesti zapomenuly, dotáhl se scénář, všichni původní herci podepsali smlouvy a jelo se. Nebyl to sice tak oslnivý úspěch jako Star Wars, ale fanouškovská základna udržela sérii v nepřerušeném běhu skrz devět dalších filmů skoro dalších 30 let. Před osmi lety prošla restartem, který řídil člověk, který jako malý příběhy Star Wars hltal - J.J. Abrams a byl to rázem nový impuls a úspěch.

Online na iTunes (titulky), Rakuten (titulky) od 17. 12. 2016

Battlestar Galactica Zdroj: TMDB

Battlestar Galactica

Nejrychleji na úspěch Star Wars zaregovali v televizi NBC a už rok a něco po premiéře Star Wars v kinech uvedli na obrazovku nový seriál, kde se lidstvo utkává v obrovských “hvězdných válkách” s nepřátelskými roboty zvanými Cylony. Ačkoliv se seriál mohl pochlubit solidní sledovaností, kritické reakce byly neúprosné, sovětská ambasáda poslala oficiální nótu o tom “proč chování Cylonů tak připomíná SSSR” a brzy se ozvali také právnici studia Fox se seznam věcí, který si seriál okopíroval od jejich Star Wars. Seriál vydržel na obrazovce pouhý rok, pak se zkoušelo na to jít trochu jinak s desetidílným spin-offem Galactica 1980, ale pak se nad seriálem zavřela voda. Příjemného restartu se dočkal v roce 2003 resp 2004 a nová BSG patří mezi ty nejlepší sci-fi seriály, co kdy vznikly. Především díky své mnohem drsnější atmosféře, skvělou choreografí bojů, hereckému obsazení a luxusní hudbou.

Není nikde online

Turecké Star Wars a ti druzí Zdroj: TMDB

Turecké Star Wars a ti druzí

Ne každý měl peníze natočit drahou kopii Star Wars a během prvních let po úspěchu se snažili ve všech koutech světa natočit něco podobného. Nejznámějším příkladem, ve špatném slova smyslu, je utralaciný Dünyayi Kurtaran Adam, přezdívané "Turecké Hvězdné války", kde se to příšernými herci, papudenklovými kulisami a šílenými efekty jen hemží. O řád lepší, ale přeci jen pořád na hony vzdálené úrovni původní trilogie, dopadly filmy jako Star Crash, Battle Beyond the Stars nebo Space Raiders. Celkem příjemnou nostalgii, která kombinuje fantasy a sci-fi ještě o stupínek lépe, najdete také ve filmech jako je Planeta Krull Krull nebo Poslední hvězdný bojovník.

Není nikde online

Flash Gordon Zdroj: TMDB

Flash Gordon

Není žádným tajemstvím, že se otec Star Wars, George Lucas, dlouho pokoušel získat práva na comicsové stripy Flashe Gordona. Když se mu to nepodařilo, vytvořil si zcela vlastní svět, hrdiny a mýty a tak vznikly Star Wars a jejich úspěch. Když to viděl vlastník práv, producent Dino De Laurentiis, rozhodl se v přípravách filmu šlápnout do pedálů. Chtěl aby film režíroval třeba Federico Fellini nebo Sergio Leone, ale nakonec musel být v plánech skromnější a rozpočet věnoval především na výpravu a triky. I když se film snažil být comicsu co nejvěrnější a zaujal svoji neortodoxní hudbou (od kapely Queen), instantní hit se z něj nestal. Vybudoval si sice malou, ale o to věrnější základnu fanoušků, což třeba velmi hezky popsala nedávná komedie Méďa 2.Podobně nevalně dopadly také jiné projekty, které chtěly pomocí oživení legendárních předloh, které inspirovaly Star Wars, opsat kolečko a navázat na jejich úspěch - na filmovou Duna si dnes vzpomenou už jen největší fanoušci Davida Lynche a nedávný John Carter: Mezi dvěma světy patří mezi největší propadáky posledního desetiletí.

Není nikde online

Spaceballs Zdroj: TMDB

Spaceballs

Star Wars inspirovaly mnohé filmy. Někdo točil drahé kopie, někdo točil laciné kopie. Ale čistokrevných parodí na Star Wars moc nevzniklo, i když samozřejmě Star Wars citují často i velká jména jako druhé Toy Story 2: Příběh hraček nebo seriál American Dad. Suverénně nejlepší je Spaceballs (česky též někdy Války hvězd naruby či Vesmírná tělesa), kde otec tehdejších parodíi Mel Brooks roztomilým způsobem rozcupoval nejen Star Wars s celým merchendisingem, ale i Star Trek či Vetřelce. Na rozdíl od současných parodií to nebyly jen prvoplánové citace, ale paroduje žánr jako takový s mnoha jeho klišé. Povinnost pro všechny fanoušky Star Wars.

Online na Google Play od 1. 11. 2016

Vládci vesmíru Zdroj: TMDB

Vládci vesmíru

Když za šéfem hračkářského gigantu Mattel přišel v roce 1976 jistý George Lucas a chtěl po něm obchodní spolupráci s jeho blížícím se filmem Star Wars, dostalo se mu jen zdvořilého odmítnutí. Když pak v Mattelu viděli, jak Lucas po úspěchu Star Wars bohátkově zbohatl právě na hračkách a dalším merchendisingu, rozhodli se vymyslet si vlastního hrdinu. Dlouho bojovali s tím, jak by měl vypadat a když v roce 1982 uvedli vesmírného bojovníka He-Mana na trh, měli za zády ještě právníky od Barbar Conan a museli dlouho soud přesvědčovat, že ho nesnažili vykrást. Bájný vesmírný hrdina, který kombinuje nejen slavého fantasy válečníka, ale trochu i Flash Gordona a to samozřejmě vše obalené v galaktické mytologii ala Star Wars, si to dlouho rozdával se svým arcinepřítelem Skeletonem jen v animovaném seriálu. V roce 1987 si to namířil v laciné filmové verzi do kin a zajímavé na ní je jen to, že v ní hrál tehdy začínající akční hrdina Dolph Lundgren.

Není nikde online

Hvězdná brána a Den nezávislosti Zdroj: TMDB

Hvězdná brána a Den nezávislosti

Jedním z největších obdivovatelů původních Star Wars mezi režiséry je i Roland Emmerich. Ten točí prakticky jen sci-fi a do velkého filmu se chtěl uvést svojí původní vesmírnou ságou Hvězdná brána. Tam zkombinoval egyptskou mytologii s cestování vesmírem a namíchal to tak, aby duch Star Wars mohl žít i v dalších fiktivních vesmírech. Sice z toho nebyl hit roku, ale film po letech inspiroval vznik stejnojmenného seriálu, který se velmi brzy stal jedním z nejdůležitějších sci-fi moderní televizní historie. Emmerich už u toho nebyl, místo toho pokračoval ve výpravných sci-fi na velkém plátně. Blockbusterovým stylem se Star Wars nejvíce přiblížil u Dnu nezávislosti. Tam (vesmírné) bitvy s mimozemšťany a obrovské destrukce zaujaly natolik, že to byl po téměř dvaceti letech od premiéry Star Wars první akční sci-fi film, který opět tak pobláznil celý svět. O nedávné premiéře dvojky se to bohužel už říct nedá.

Online na iTunes od 17. 12. 2018

Fanoušci Zdroj: TMDB

Fanoušci

Sága Star Wars vytvořila kromě mnoha následovníků i obrovskou skupinu fanoušků. A v roce 2007 vznikl o těchto fanoušcích film. Nejedná se však o nějaký nudný dokument, ale regulérní hraný film, kde se skupina nadšenců snaží ještě před premiérou nové trilogie v roce 1999 dostat do ranče George Lucase a stihnout tak promítnout svému umírajícímu kámošovi Epizodu I o něco dříve. Je to roztomilá podívana s mnoha pěknými pomrknutími, bohužel se do většího povědomí nedostala a může za to dlouhé a bolestivé dokončování. Poté, co hrubý sestřih filmu viděl George Lucas (a dal mu laskavé požehnání) nebo Kevin Smith (velký fanoušek Star Wars), rozhodli se tvůrci ještě dotočit pár scén za nové peníze. Ty už ale točit nový režisér a jeden z jeho nápadů bylo také vyhodit celou linii o umírajícím kámošovi. Díky průsaku online se rozpoutalá bouřlivá přestřelka mezi oběma režiséry, původní linii se naštěstí do filmu vrátila. Přesto si užil ještě několik posunů a do kin se dostal až v roce 2009. za to producent filmu Harvey Wenstein. Ten se snažil film nejdříve do kin vůbec nepustit, pak osekat a po nátlaku ze stran tvůrců i fanoušků nakonec s velkým zpožděním Fanboys přeci jen uvedl.

Není nikde online

Avatar Zdroj: TMDB

Avatar

Až už jsi o nejúspěšnějším filmu všech dob myslíme cokoliv, několik věcí mu nelze upřít. Po více než třiceti letech od premiéry Star Wars to byl film, který v mnoha směrech napodobil jeho úspěch a kulturní zásah. Ačkoliv nevycházel ze žádné předlohy, jedním filmem stačil vytvořit svojí vlastní mytologii a nechal hlavního hrdinu změnit kurz dějin v masivním střetu dvou znepřátelených stran. Podobně jako u Star Wars se přepisovaly rekordy návštěvnosti kin či se rozjel se zájem o novou technologii (3D). Co ale Avatar nedokázal, je rychle vytěžit zájem dalšími filmy, dlouho odkládané pokračování by mělo být uvedené až za dva roky, tedy více než 11 let po premiéře jedničky. Režisér James Cameron, který patří také mezi největší obdivovatele původních Star Wars, však zatím vždy potvrdil, že má cit pro dobrý a jednoduchý příběh, skvělé efekty a budování napětí, takže pořád věříme, že se mu povede dobře navázat.

Online na Google Play, iTunes, O2TV (dabing), Rakuten od 13. 8. 2021

Od Vetřelce k Avatarovi - 10 filmů, které vznikly díky Star Wars  |  Tipy na film  |   |  1 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Od Vetřelce k Avatarovi - 10 filmů, které vznikly díky Star Wars

Tipy na film  |  včera 15:00  |  28

10 nejlepších erotických filmů, u kterých roztaje i nejchladnější partnerka

Není nad to strávit večer se svou drahou polovičkou. Ještě lepší ale může být v případě volby správného filmu, který navodí následující dění. Vybrali jsme pro vás desítku nejžhavějších snímků, které vaše partie rozhodně nenechají chladnými. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  30

10 skvělých seriálů, které v prosinci končí na Netflixu

Netflix zveřejnil jména seriálů, kterým na konci prosince vyprší licence a tudíž nebudou od ledna dostupné v nabídce největšího streamera. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  264

10 největších prosincových novinek, které musíte vidět na Netflixu

Netflix se i v prosinci bude snažit uspokojit všechny své předplatitele pestrou nabídkou. Na své si přijdou zejména milovníci oscarových dramat a hollywoodských hereckých hvězd, dva seriálové hity pak končí finálními řadami, největší očekávání ale samozřejmě vzbuzuje nová řada Zaklínače. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  154

15 nejlepších filmů, které jsou od prosince nově dostupné na Netflixu

S nástupem prosince Netflix do své nabídky přidal i nové filmy, které nespadají do jeho Netflix Originals. Můžete se těšit na akci i hororovou klasiku. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  110

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

První prosincový víkend se nese ve znamení bohaté akce. Ať už jde o obří monstra, bojovníky z Outworldu nebo Johna Wicka. Podíváme se ale i do vesmíru a dorazí i vikingové a kovbojové. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist