FB pixel

Vrána

Vrána se proslavila hlavně tím, že během natáčení zahynul představitel hlavní role Brandon Lee, trochu se ale zapomíná, že se jedná o velmi kvalitní a drsný snímek o nehynoucí lásce, ve kterém si znovuzrozený muzikant Eric Draven klestí cestu skrze zločinné gangstery, s kterými nemá slitování. Vedle Leeho se ve vedlejší roli mihl i hororový velikán Tony Todd, jenž se proslavil hlavně snímkem Candyman. Jen, proboha, ignorujte veškerá pokračování!

Blade

Blade roku 1998 zahájil dodnes trvající éru komiksových snímků a na rozdíl od většiny následovníků si dokázal podmanit kina i s ratingem R, jenž v USA umožňuje vstup dětem do 17 let jen s doprovodem rodičů. Lovec upírů v podání Wesleyho Snipese ctí komiksovou předlohu a ve své trilogii likviduje nebezpečné bestie po celém světě. Ve druhém díle, který Guillermo del Toro natáčel v Praze, nezapomeňme na legendární cameo Marka Vašuta a malou, ale o to důležitější roli Karla Rodena, jenž si u Del Tora posléze vysloužil roli arcipadoucha Rasputina v přístupnějším Hellboyovi. Jen kdyby následný závěr trilogie v podobě Blade: Trinity nebyl takové rádoby cool peklo.

Road to Perdition

Režisér Sam Mendes se po fenomenální Americké kráse vrhl do víru gangsterských přestřelek a v Road to Perdition famózně zpracoval komiks Maxe Allana Collinse. Příběh o gangsteru Sullivanovi, kterého zradí jeho spojenci a on musí se synem prchat do města s příznačným názvem Perdition/Zatracení, je příjemně civilní a realistickou záležitostí, kterou zpříjemňuje i jedna nezapomenutelná scéna se samopaly Thompson, jež zahřeje každého fandu Kmotra či herní Mafie. V hlavních rolích pak excelují Tom Hanks, Jude Law a Paul Newman, jenž byl za svůj výkon dokonce nominován na Oscara.

Sin City

Frank Miller je bezpochyby jednou z největších komiksových legend a kromě originů slavných postav, jako jsou Batman či Daredevil, napsal i noirovou krimi Sin City. Prolnutí několika dějových linií, ve kterých exceluje hollywoodská smetánka v čele s Brucem Willisem, se dočkalo i pokračování, které se však kvůli obsazení Evy Green a jejím sexy křivkám na plakátu stalo velmi kontroverzním. I tak zůstává Sin City kvalitní adaptací kultovních komiksů a ve výčtu nekompromisních snímků nesmí chybět. Na rozdíl od Millerova sólového počinu Spirit, jenž byl až šokujícím způsobem mimo.

Dějiny násilí

Herecký chameleon Viggo Mortensen (Zelená kniha, Pán prstenů ) předvedl v této civilní a reálnější komiksovce, ve které není nouze o syrové souboje, fenomenální výkon v roli majitele malého bistra Toma Stalla, který začíná objevovat, kdo ve skutečnosti je, krátce poté, co dokázal zastavit ozbrojené přepadení svého podniku. Film slavil v rámci žánru nemalý úspěch a William Hurt (Captain America: Občanská válka) usiloval dokonce o Oscara v kategorii vedlejších herců.

V jako Vendetta

Alan Moore patří mezi nejvlivnější komiksové autory posledních desetiletí a není divu, že si filmaři jeho komiksy často vybírají ke zfilmování. Roku 2005 se jeho úspěšného dystopického komiksu V jako Vendeta chopili bratři (dnes sestry) @Wachowští (Matrix) a podle jejich scénáře natočil James McTeigue film, ve kterém je krásně vykreslena atmosféra budoucí totalitní Británie, ve které zasahuje tajemný V. Snímek je považován za jednu z nejlepších komiksových adaptací a představitelka hlavní role, Natalie Portman (Thor, Leon), jej považuje za svou nejlepší blockbusterovou roli. Ještě aby ne, když si kvůli němu nechala oholit hlavu.

Watchmen

Adaptace kultovního Mooreova komiksu v režii Zacka Snydera (Muž z oceli, 300: Bitva u Thermopyl) rozdělila komiksové fanoušky na dva tábory. Zatímco jedni obdivují Snyderův vizuální styl a schopnost představit zajímavé postavy dodnes, ostatní, včetně Alana Moora samotného, film nenávidí a děsí se i blížícího se televizního seriálu na HBO. Ve filmu vidíme několik klasických komiksových reálií, dočkáme se ale také slušných soubojů plných krve a vulgarit, přičemž se film na Snyderovy poměry neštítí ani vcelku solidních pokusů o psychologizaci postav a filosofování nad naší pokroucenou dobou.

Kick-Ass

Matthew Vaughn (Hvězdný prach) bezpochyby patří mezi nejtalentovanější režiséry současnosti a dokázal to i v adaptaci komiksové taškařice Kick-Ass, v níž Aaron Taylor-Johnson ztvárnil outsidera Davea Lizewskiho, jenž touží po superhrdinské kariéře. Když se konečně stane hrdinou, musí spojit síly s Hit-Girl a jejím otcem v podání Nicolase Cage, aby zastavil zlotřilého D'Amica, jehož ztvárnil komiksový všudybyl Mark Strong (Shazam!, Green Lantern). Kick-Ass nabízí černý humor s eRkovými hláškami a ve svém subžánru se jedná o naprostou špičku. Druhý díl však už Vaughn nenatočil a kvalit jedničky rozhodně nedosahuje.

Deadpool

Po příšerném debutu ve Wolverinově sólovce X-Men Origins: Wolverine se Deadpool vrátil na plátna ve vlastním snímku, do kterého si Ryan Reynolds prosadil eRkový rating. Ve velmi vydařeném meta dílku pak Deadpool stanul proti svým stvořitelům a za pomoci Colossa a dalších spojenců předvedl v komedii plné utrhaných údů a dnes již lidových hlášek skvělý výkon.

Logan

Před dvěma lety se Hugh Jackman rozloučil se svou ikonickou rolí slavného mutanta Wolverina a učinil tak ve velkolepé road movie Logan: Wolverine, kterou natočil James Mangold. Logan se od ostatních mutantích filmů liší absencí humoru a také litry prolité krve, Jackman se pak konečně stylizoval do role novodobého Clinta Eastwooda a předvedl bravurní výkon. Film dokonce bojoval i o Oscara, v kategorii adaptovaného scénáře však nakonec neuspěl.

Co se těsně nevešlo?

Co se těsně nevešlo?

V našem výčtu se nedostalo na antickou řežbu 300: Bitva u Thermopyl, kterou na motivy komiksu Franka Millera natočil Zack Snyder, a dále pak na komiksy opravdu volně inspirované, jako Wanted, které nabízí slušná jatka v hlavní roli s Angelinou Jolie a Jamesem McAvoyem. Pod čarou zůstaly i dva filmy série Kingsman od Matthewa Vaughna a korejský thriller Oldboy, jenž byl roku 2013 neúspěšně převeden i do americké podoby.

10 nejlepších komiksových krváren pro dospělé  |  Tipy na film  |  před 12 dny  |  711 přečtení  |  32 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.

Komentáře k článku 10 nejlepších komiksových krváren pro dospělé

Další články jako 10 nejlepších komiksových krváren pro dospělé

Tipy na film  |  před 3 dny  |  36

10 akčních scén z marvelovek, které nedostanete z hlavy

Není pochyb o tom, že komiksové velkofilmy jsou akčními spektákly moderní doby. A stejně jako měl své ikonické momenty Arnie, Sly či Van Damme, mají své akční vrcholy i hrdinové od Marvelu. Vybrali jsme deset esenciálních scén, které si dokážeme pouštět do padnutí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  4

10 osvědčených akčních filmů pro holky

Akční filmy už dávno nejsou záležitostí jen pro muže. Vězte, že i „něžné pohlaví“ nepohrdne večerem stráveným s Terminátorem nebo Smrtonosnou pastí. Kromě lety ověřených klasik jsou tu ale i novější a mnohdy méně profláklé akčňáky, které na holky vyloženě míří. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  22

8 seriálů, které můžete zkusit, pokud už vám Hra o trůny leze krkem

Ať už jste na Hru o trůny dřív koukali, ale přestala vás bavit, nebo jste nikdy neviděli ani jednu epizodu, aktuální mánie kolem finální řady tohohle televizního kolosu pro vás určitě musí být otravná. Tak to pusťte z hlavy a radši zkoukněte něco z našeho výběru. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  7

10 velikonočních tipů na filmy a seriály až zmizí všichni koledníci

Jako každé svátky, i Velikonoce jsou pro spoustu z nás obdobím spíše shonu než odpočinku. Pokud ale potřebujete zabavit sebe poté, co jste uspokojili všechny koledníky, anebo jen potřebujete posadit děti k televizi, máme pro vás 10 filmových a seriálových tipů, které by vám měly pomoci. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  52

Fenomén Steven Seagal: Mistr aikida, který se stal svérázem akčňáků 90. let

Stevena Seagala pamatujeme jako spoustu věcí. Jako zástupce šerifa, který se s ničím příliš nepárá, jako amerického velvyslance pro Rusko, muzikanta, nebo jako obtloustlou hvězdu laciných východoevropských béček. Nic z toho by nás ale nezajímalo, kdyby nebyl hrdinou akčních nářezů 90. let. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist