FB pixel

Vrána

Vrána se proslavila hlavně tím, že během natáčení zahynul představitel hlavní role Brandon Lee, trochu se ale zapomíná, že se jedná o velmi kvalitní a drsný snímek o nehynoucí lásce, ve kterém si znovuzrozený muzikant Eric Draven klestí cestu skrze zločinné gangstery, s kterými nemá slitování. Vedle Leeho se ve vedlejší roli mihl i hororový velikán Tony Todd, jenž se proslavil hlavně snímkem Candyman. Jen, proboha, ignorujte veškerá pokračování!

Blade

Blade roku 1998 zahájil dodnes trvající éru komiksových snímků a na rozdíl od většiny následovníků si dokázal podmanit kina i s ratingem R, jenž v USA umožňuje vstup dětem do 17 let jen s doprovodem rodičů. Lovec upírů v podání Wesleyho Snipese ctí komiksovou předlohu a ve své trilogii likviduje nebezpečné bestie po celém světě. Ve druhém díle, který Guillermo del Toro natáčel v Praze, nezapomeňme na legendární cameo Marka Vašuta a malou, ale o to důležitější roli Karla Rodena, jenž si u Del Tora posléze vysloužil roli arcipadoucha Rasputina v přístupnějším Hellboyovi. Jen kdyby následný závěr trilogie v podobě Blade: Trinity nebyl takové rádoby cool peklo.

Road to Perdition

Režisér Sam Mendes se po fenomenální Americké kráse vrhl do víru gangsterských přestřelek a v Road to Perdition famózně zpracoval komiks Maxe Allana Collinse. Příběh o gangsteru Sullivanovi, kterého zradí jeho spojenci a on musí se synem prchat do města s příznačným názvem Perdition/Zatracení, je příjemně civilní a realistickou záležitostí, kterou zpříjemňuje i jedna nezapomenutelná scéna se samopaly Thompson, jež zahřeje každého fandu Kmotra či herní Mafie. V hlavních rolích pak excelují Tom Hanks, Jude Law a Paul Newman, jenž byl za svůj výkon dokonce nominován na Oscara.

Sin City

Frank Miller je bezpochyby jednou z největších komiksových legend a kromě originů slavných postav, jako jsou Batman či Daredevil, napsal i noirovou krimi Sin City. Prolnutí několika dějových linií, ve kterých exceluje hollywoodská smetánka v čele s Brucem Willisem, se dočkalo i pokračování, které se však kvůli obsazení Evy Green a jejím sexy křivkám na plakátu stalo velmi kontroverzním. I tak zůstává Sin City kvalitní adaptací kultovních komiksů a ve výčtu nekompromisních snímků nesmí chybět. Na rozdíl od Millerova sólového počinu Spirit, jenž byl až šokujícím způsobem mimo.

Dějiny násilí

Herecký chameleon Viggo Mortensen (Zelená kniha, Pán prstenů ) předvedl v této civilní a reálnější komiksovce, ve které není nouze o syrové souboje, fenomenální výkon v roli majitele malého bistra Toma Stalla, který začíná objevovat, kdo ve skutečnosti je, krátce poté, co dokázal zastavit ozbrojené přepadení svého podniku. Film slavil v rámci žánru nemalý úspěch a William Hurt (Captain America: Občanská válka) usiloval dokonce o Oscara v kategorii vedlejších herců.

V jako Vendetta

Alan Moore patří mezi nejvlivnější komiksové autory posledních desetiletí a není divu, že si filmaři jeho komiksy často vybírají ke zfilmování. Roku 2005 se jeho úspěšného dystopického komiksu V jako Vendeta chopili bratři (dnes sestry) @Wachowští (Matrix) a podle jejich scénáře natočil James McTeigue film, ve kterém je krásně vykreslena atmosféra budoucí totalitní Británie, ve které zasahuje tajemný V. Snímek je považován za jednu z nejlepších komiksových adaptací a představitelka hlavní role, Natalie Portman (Thor, Leon), jej považuje za svou nejlepší blockbusterovou roli. Ještě aby ne, když si kvůli němu nechala oholit hlavu.

Watchmen

Adaptace kultovního Mooreova komiksu v režii Zacka Snydera (Muž z oceli, 300: Bitva u Thermopyl) rozdělila komiksové fanoušky na dva tábory. Zatímco jedni obdivují Snyderův vizuální styl a schopnost představit zajímavé postavy dodnes, ostatní, včetně Alana Moora samotného, film nenávidí a děsí se i blížícího se televizního seriálu na HBO. Ve filmu vidíme několik klasických komiksových reálií, dočkáme se ale také slušných soubojů plných krve a vulgarit, přičemž se film na Snyderovy poměry neštítí ani vcelku solidních pokusů o psychologizaci postav a filosofování nad naší pokroucenou dobou.

Kick-Ass

Matthew Vaughn (Hvězdný prach) bezpochyby patří mezi nejtalentovanější režiséry současnosti a dokázal to i v adaptaci komiksové taškařice Kick-Ass, v níž Aaron Taylor-Johnson ztvárnil outsidera Davea Lizewskiho, jenž touží po superhrdinské kariéře. Když se konečně stane hrdinou, musí spojit síly s Hit-Girl a jejím otcem v podání Nicolase Cage, aby zastavil zlotřilého D'Amica, jehož ztvárnil komiksový všudybyl Mark Strong (Shazam!, Green Lantern). Kick-Ass nabízí černý humor s eRkovými hláškami a ve svém subžánru se jedná o naprostou špičku. Druhý díl však už Vaughn nenatočil a kvalit jedničky rozhodně nedosahuje.

Deadpool

Po příšerném debutu ve Wolverinově sólovce X-Men Origins: Wolverine se Deadpool vrátil na plátna ve vlastním snímku, do kterého si Ryan Reynolds prosadil eRkový rating. Ve velmi vydařeném meta dílku pak Deadpool stanul proti svým stvořitelům a za pomoci Colossa a dalších spojenců předvedl v komedii plné utrhaných údů a dnes již lidových hlášek skvělý výkon.

Logan

Před dvěma lety se Hugh Jackman rozloučil se svou ikonickou rolí slavného mutanta Wolverina a učinil tak ve velkolepé road movie Logan: Wolverine, kterou natočil James Mangold. Logan se od ostatních mutantích filmů liší absencí humoru a také litry prolité krve, Jackman se pak konečně stylizoval do role novodobého Clinta Eastwooda a předvedl bravurní výkon. Film dokonce bojoval i o Oscara, v kategorii adaptovaného scénáře však nakonec neuspěl.

Co se těsně nevešlo?

Co se těsně nevešlo?

V našem výčtu se nedostalo na antickou řežbu 300: Bitva u Thermopyl, kterou na motivy komiksu Franka Millera natočil Zack Snyder, a dále pak na komiksy opravdu volně inspirované, jako Wanted, které nabízí slušná jatka v hlavní roli s Angelinou Jolie a Jamesem McAvoyem. Pod čarou zůstaly i dva filmy série Kingsman od Matthewa Vaughna a korejský thriller Oldboy, jenž byl roku 2013 neúspěšně převeden i do americké podoby.

10 nejlepších komiksových krváren pro dospělé  |  Tipy na film  |   |  32 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako 10 nejlepších komiksových krváren pro dospělé

Tipy na film  |  před 2 hodinami

Nejsledovanější filmy na Netflixu: Původní tituly převálcovali i Mimoni

Netflix v poslední době investoval obrovské peníze do nákupu snímků, které pak vydává pod hlavičkou Netflix Originals, stále ale nezapomíná ani na pořizování kvalitních licencovaných projektů. A v posledních týdnech licencované novinky ve sledovanosti překonaly originální tvorbu na celé čáře. číst více

Tipy na film  |  včera 13:00  |  9

15 nejlepších filmů a seriálů na Netflixu s dinosaury a dalšími příšerami

Dinosauři oslavili o víkendu svůj mezinárodní svátek a my jej nyní zpětně můžeme oslavit spolu s nimi. Jelikož jsou prehistorické potvory a z nich vycházející moderní monstra nesmírně populární, vybrali jsme z netflixovské nabídky několik titulů, které se vyplatí zhlédnout. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  52

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina května je tady a zdá se, že nás po pár dnech veder čeká pořádně deštivý víkend. Netflix jako by to vytušil a přichystal si pořádnou seriálovo-filmovou nabídku. A konkurence také nespí! číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  11

10 skvělých filmů na HBO, které jste určitě přehlédli a je to chyba

V záplavě velkofilmů se snadno ztratí film, ve kterém není každých 5 minut exploze a ani v něm nehraje žádná megahvězda s milionovým platem. Výjimkou není ani HBO, která nabízí řadu povedených a často skvělých snímků, které byste rozhodně neměli minout, přestože nejsou viditelné v hlavním menu. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  93

To je nálož! Netflix do konce týdne přidá 10 parádních filmů a seriálů

My víme, že jsou venku tropická vedra a očividně to ví i Netflix. Ten totiž tahá z rukávu filmy a seriály, které nás nutí neopustit byt! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist