FB pixel

Miloš Forman (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus a další)

Miloš Forman

Asi nikoho nezaskočí, že Miloš Forman má Oscary rovnou dva. Oba za režii a oba za filmy, které natočil až po emigraci - Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. O čem už se ale tolik neví, jsou jeho další nominace. Za Lid versus Larry Flynt málem dostal ještě třetí sošku za režii v roce 1996, ale na nejlepší cizojazyčný film byly nominované už Lásky jedné plavovlásky v roce 1966 a Hoří, má panenko o dva roky později!


Jan Svěrák (Obecná škola, Kolja)

Jan Svěrák

I když tahle klasika možná trochu zestárla (obzvlášť feministkám dneska moc nevoní), v roce 1996 se nad osudem malého chlapce Kolji dojímaly diváci po celém světě, a kromě Oscara si režisér Jan Svěrák odnesl ten rok i Zlatý glóbus. Autorská dvojice Svěrák otec-syn měla tou dobou za sebou už jednu oscarovou nominaci - za Obecnou školu v roce 1991. Po Koljovi už Českou republiku žádné ocenění v kategorii cizojazyčných hraných filmů nečekalo, i když snímky Želary a Musíme si pomáhat byly nominované.


Ostře sledované vlaky

Jiří Menzel

Akademie okouzlená českou novou vlnou, hrabalovskou poetikou a herectvím Václava Neckáře přiklepla v roce 1967 Oscara filmu Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela. Pro všechny aspiranty filmové režie ještě zmíníme, že šlo teprve o Menzelův druhý celovečerní film. Svůj oscarový úspěch již nezopakoval, ale nominován byl i za film Vesničko má středisková, ke kterému nepsal scénář nikdo jiný než Zdeněk Svěrák.


Jan Kadár a Elmar Klos (Ostře sledované vlaky)

Ján Kadár

V kategorii nejlepší cizojazyčný film zvítězily za celou historii udílení Oscarů přesně tři české filmy. A ten nejstarší - neprávem opomíjený Obchod na korze, je i po víc než 50 letech od svého vzniku pořád aktuální. Autorská dvojice Kadár-Klos zadaptovala povídku o ‚‚slušném člověku’’ Tono Brtkovi, který pod nátlakem přijme arizační dekret na galanterii stařičké židovky, a postupně, takřka proti své vůli, se stává součástí nacistického běsnění na Slovensku 40. let.


Marie Dvořáková (Kdo je kdo v mykologii)

Marie Dvořáková

Všimli jste si českého loňského úspěchu na Oscarech? Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové zvítězil v kategorii studentských hraných filmů (kde skoro před třiceti lety zvítězil Jan Svěrák se svými Ropáky) a porotu zřejmě oslnil nejen fantaskním příběhem, ale i úžasnými animacemi plísní a hub, které tvoří doslova podhoubí příběhu. Film vznikal v česko-americké koprodukci dlouhých 8 let, scény hub a plísní zabraly samy o sobě rok a půl.


Jan Pinkava (Geriho hra)

Jan Pinkava

A u krátkých formátů ještě zůstaneme. V roce 1997 ocenila Akademie snímek Geriho hra amerického studia Pixar, který napsal a režíroval český rodák Jan Pinkava. Filmeček o staříkovi, který v parku svádí lítou šachovou partii sám proti sobě běžel tehdy v kinech jako předfilm k Životu brouka. Mimochodem, Jan Pinkava má i oscarovou nominaci za scénář k filmu o krysákovi-kuchaři Ratatouille, který měl původně i režírovat a pracoval na něm dva roky, ale po neshodách "byl odejit" a film režíroval Brad Bird.


Ivan Jandl (Poznamenaní)

Ivan Jandl

Věděli jste, že máme jen jednoho českého oscarového herce? A že mu v době udělení sošky (speciální dětský Oscar, dnes už se neuděluje) bylo pouhých 12 let? Ivana Jandla si do svého filmu Poznamenaní vybral režisér Fred Zinnemann (V pravé poledne) z dětí v Dismanově sboru. Jandl, který v raném věku prodělal dětskou obrnu, napadal na jednu nohu a podle režiséra se perfektně hodil pro roli chlapce, který se po pádu Třetí říše znovu shledá se svou matkou. Oscarový úspěch se ale tehdy nehodil komunistickému režimu, a tak Jandl strávil většinu života v Českém rozhlase jako programový dispečer a zemřel neznámý v pouhých 50 letech na záchvat diabetu.


Markéta Irglová (Once)

Markéta Irglová

Markéta Irglová, nadaná česká hudebnice, odjela v pouhých 15 letech koncertovat do Irska se zrzavým sympaťákem Glenem Hansardem. Když spolu v roce 2007 natočili romantický film Once, celý svět se zamiloval do písničky Falling Slowly a Akademie ji o rok později ocenila Oscarem. Jestli vás dneska Once nebo písnička samotná dojme, to nevíme, ale mohlo by vás zajímat, že se Irglová s Hansardem jako pár dali dohromady až po natáčení filmu… A už v roce 2009 se zase rozešli.


Theodor Pištěk a Karel Černý (Amadeus)

Theodor Pištěk

Že je vám to jméno povědomé, ale neumíte ho zařadit? V pohodě, scénografy a kostyméry si nepamatuje nikdo. Ale věřte, že Theodor Pištěk je mezi nimi král. Syn slavného stejnojmenného herce a herečky Marie Ženíškové spolupracoval třeba s Františkem Vláčilem na Markétě Lazarové nebo Údolí včel. Oscara ale ‚‚urval’’ až za kostýmy k Amadeovi a o fous mu utekl za Valmont (zase Forman). Mimochodem, Amadeus má ještě jednu zlatou sošku, a to za výpravu a dekorace, která putovala k výtvarníkovi Karlu Černému.


Franz Planer (kameraman)

Franz Planer

Víte, že takové klasiky jako Prázdniny v Římě nebo Snídaně u Tiffanyho vděčí za svůj úspěch i preciznímu oku českého kameramana? Franz Planer, vlastním jménem František Plánička, Rakousko-Uherský rodák natočil mezi lety 1920-1962 bezmála 130 filmů a za 5 z nich byl nominovaný na Oscara. Mezi nimi byly právě i Prázdniny v Římě nebo Smrt obchodního cestujícího. Na nejvyšší ocenění si ale nikdy nesáhl, i když k němu měl několikrát zatraceně blízko.


Česká stopa na Oscarech - od Menzela ke Koljovi  |  České novinky  |  2018  |  163 přečtení  |  12 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.

Komentáře k článku Česká stopa na Oscarech - od Menzela ke Koljovi

Další články jako Česká stopa na Oscarech - od Menzela ke Koljovi

České novinky  |  před 8 dny

Česká televize láká na seriály od Hřebejka, Krobota či Prušinovského

Česká veřejnoprávní televize včera oznámila svou programovou nabídku na první polovinu příštího roku. Těšit se můžeme na pokračovaní několika úspěšných seriálů, stejně tak i na několik nových původních projektů. číst více

České novinky  |  před 8 dny  |  15

10 nejlepších českých čertovských pohádek

V kinech úřaduje nová česká pohádka Čertí brko, dnes večer se slaví Mikuláš a za rohem už jsou vánoční svátky, které se bez pohádek v televizi neobejdou. Připomeňte si s námi ty nejlepší čertí pohádky a nalaďte se na tu správnou pekelnickou náladu. Viděli jste všechny? číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  6

10 českých sportovních filmů pro ty, kterým se líbil Zlatý podraz

V kinech se právě promítá film Zlatý podraz, který popisuje příběh poválečného basketbalového mužstva českých mladíků. Jaké další české filmy, které zabrousily do oblasti sportu, stojí za vidění? Vybrali jsme deset nejlepších. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  93

100 nejlepších českých filmů historie (100 LET REPUBLIKY)

Finále našeho českého týdne je tu a my jsme pro vás vybrali ke stému výročí založení Československé republiky hned 100 nejlepších filmů, které během naší historie vznikly. A trochu klameme obrázkem, Pelíšky to nevyhrály. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  20

10 nejlepších českých hereček historie (100 LET REPUBLIKY)

Ve čtvrtém a předposledním dílu našeho speciálu ke stému výročí založení Československé repububliky se tentokrát budeme věnovat nejlepším, nejtalentovanějším a nejkrásnějším herečkám naší historie. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist