FB pixel

Miloš Forman (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus a další)

Miloš Forman

Asi nikoho nezaskočí, že Miloš Forman má Oscary rovnou dva. Oba za režii a oba za filmy, které natočil až po emigraci - Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. O čem už se ale tolik neví, jsou jeho další nominace. Za Lid versus Larry Flynt málem dostal ještě třetí sošku za režii v roce 1996, ale na nejlepší cizojazyčný film byly nominované už Lásky jedné plavovlásky v roce 1966 a Hoří, má panenko o dva roky později!


Jan Svěrák (Obecná škola, Kolja)

Jan Svěrák

I když tahle klasika možná trochu zestárla (obzvlášť feministkám dneska moc nevoní), v roce 1996 se nad osudem malého chlapce Kolji dojímaly diváci po celém světě, a kromě Oscara si režisér Jan Svěrák odnesl ten rok i Zlatý glóbus. Autorská dvojice Svěrák otec-syn měla tou dobou za sebou už jednu oscarovou nominaci - za Obecnou školu v roce 1991. Po Koljovi už Českou republiku žádné ocenění v kategorii cizojazyčných hraných filmů nečekalo, i když snímky Želary a Musíme si pomáhat byly nominované.


Ostře sledované vlaky

Jiří Menzel

Akademie okouzlená českou novou vlnou, hrabalovskou poetikou a herectvím Václava Neckáře přiklepla v roce 1967 Oscara filmu Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela. Pro všechny aspiranty filmové režie ještě zmíníme, že šlo teprve o Menzelův druhý celovečerní film. Svůj oscarový úspěch již nezopakoval, ale nominován byl i za film Vesničko má středisková, ke kterému nepsal scénář nikdo jiný než Zdeněk Svěrák.


Jan Kadár a Elmar Klos (Ostře sledované vlaky)

Ján Kadár

V kategorii nejlepší cizojazyčný film zvítězily za celou historii udílení Oscarů přesně tři české filmy. A ten nejstarší - neprávem opomíjený Obchod na korze, je i po víc než 50 letech od svého vzniku pořád aktuální. Autorská dvojice Kadár-Klos zadaptovala povídku o ‚‚slušném člověku’’ Tono Brtkovi, který pod nátlakem přijme arizační dekret na galanterii stařičké židovky, a postupně, takřka proti své vůli, se stává součástí nacistického běsnění na Slovensku 40. let.


Marie Dvořáková (Kdo je kdo v mykologii)

Marie Dvořáková

Všimli jste si českého loňského úspěchu na Oscarech? Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové zvítězil v kategorii studentských hraných filmů (kde skoro před třiceti lety zvítězil Jan Svěrák se svými Ropáky) a porotu zřejmě oslnil nejen fantaskním příběhem, ale i úžasnými animacemi plísní a hub, které tvoří doslova podhoubí příběhu. Film vznikal v česko-americké koprodukci dlouhých 8 let, scény hub a plísní zabraly samy o sobě rok a půl.


Jan Pinkava (Geriho hra)

Jan Pinkava

A u krátkých formátů ještě zůstaneme. V roce 1997 ocenila Akademie snímek Geriho hra amerického studia Pixar, který napsal a režíroval český rodák Jan Pinkava. Filmeček o staříkovi, který v parku svádí lítou šachovou partii sám proti sobě běžel tehdy v kinech jako předfilm k Životu brouka. Mimochodem, Jan Pinkava má i oscarovou nominaci za scénář k filmu o krysákovi-kuchaři Ratatouille, který měl původně i režírovat a pracoval na něm dva roky, ale po neshodách "byl odejit" a film režíroval Brad Bird.


Ivan Jandl (Poznamenaní)

Ivan Jandl

Věděli jste, že máme jen jednoho českého oscarového herce? A že mu v době udělení sošky (speciální dětský Oscar, dnes už se neuděluje) bylo pouhých 12 let? Ivana Jandla si do svého filmu Poznamenaní vybral režisér Fred Zinnemann (V pravé poledne) z dětí v Dismanově sboru. Jandl, který v raném věku prodělal dětskou obrnu, napadal na jednu nohu a podle režiséra se perfektně hodil pro roli chlapce, který se po pádu Třetí říše znovu shledá se svou matkou. Oscarový úspěch se ale tehdy nehodil komunistickému režimu, a tak Jandl strávil většinu života v Českém rozhlase jako programový dispečer a zemřel neznámý v pouhých 50 letech na záchvat diabetu.


Markéta Irglová (Once)

Markéta Irglová

Markéta Irglová, nadaná česká hudebnice, odjela v pouhých 15 letech koncertovat do Irska se zrzavým sympaťákem Glenem Hansardem. Když spolu v roce 2007 natočili romantický film Once, celý svět se zamiloval do písničky Falling Slowly a Akademie ji o rok později ocenila Oscarem. Jestli vás dneska Once nebo písnička samotná dojme, to nevíme, ale mohlo by vás zajímat, že se Irglová s Hansardem jako pár dali dohromady až po natáčení filmu… A už v roce 2009 se zase rozešli.


Theodor Pištěk a Karel Černý (Amadeus)

Theodor Pištěk

Že je vám to jméno povědomé, ale neumíte ho zařadit? V pohodě, scénografy a kostyméry si nepamatuje nikdo. Ale věřte, že Theodor Pištěk je mezi nimi král. Syn slavného stejnojmenného herce a herečky Marie Ženíškové spolupracoval třeba s Františkem Vláčilem na Markétě Lazarové nebo Údolí včel. Oscara ale ‚‚urval’’ až za kostýmy k Amadeovi a o fous mu utekl za Valmont (zase Forman). Mimochodem, Amadeus má ještě jednu zlatou sošku, a to za výpravu a dekorace, která putovala k výtvarníkovi Karlu Černému.


Franz Planer (kameraman)

Franz Planer

Víte, že takové klasiky jako Prázdniny v Římě nebo Snídaně u Tiffanyho vděčí za svůj úspěch i preciznímu oku českého kameramana? Franz Planer, vlastním jménem František Plánička, Rakousko-Uherský rodák natočil mezi lety 1920-1962 bezmála 130 filmů a za 5 z nich byl nominovaný na Oscara. Mezi nimi byly právě i Prázdniny v Římě nebo Smrt obchodního cestujícího. Na nejvyšší ocenění si ale nikdy nesáhl, i když k němu měl několikrát zatraceně blízko.


Česká stopa na Oscarech - od Menzela ke Koljovi  |  České novinky  |  2018  |  162 přečtení  |  12 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.

Komentáře k článku Česká stopa na Oscarech - od Menzela ke Koljovi

Další články jako Česká stopa na Oscarech - od Menzela ke Koljovi

České novinky  |  včera 9:00

Nejlepší české romantické komedie aneb po čem ženy i muži touží?

Do kin míř nová česká komedie Po čem muži touží. Jestli vás romantika v podání českých herců baví, máme pro vás seznam dalších podobných filmů, které jsou právě teď online. A že se jich v letech 2015 až 2018 urodilo docela dost. číst více

České novinky  |  před 8 dny

Nejlepší české filmy pro děti

České filmy pro děti a mládež patřily dříve k našim vývozním klenotům. Především filmy režisérky Plívové-Šimkové jako Páni kluci nebo Přijela k nám pouť patří i do zlatého fondu naší kinematografie. A jaké podobné filmy se točí dnes? číst více

České novinky  |  před 18 dny  |  19

10 nejlepších českých kriminálek

Dnes začíná na České televizi třetí řada Labyrintu, předchozí dvě můžeme s klidem zařadit mezi deset nejlepších českých či československých krimi seriálů historie. A kterých je těch zbylých devět? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist