FB pixel

Paralelní vesmíry nejsou v komiksech nic výjimečného, ba naopak, patří to k jejich základním vlastnostem. Dávají tak volnost autorům psát vlastní originální příběhy a nemusí se tak cítit sešněrovaní jednou verzí. Občas ale dochází dokonce k jejich vědomému prolnutí („jsem z jiné verze téhož vesmíru“), ale příběhy poté pokračují dále. Jednou za čas, když už se v různých verzích nevyzná ani největší fanoušek a všechny možné variace se vyčerpají, přichází na řadu totální restart. Komiksy DC prošly takovým restartem relativně nedávno, ve filmech a seriálech jsme ale zatím ve fázi, kdy příběhů a variací máme nespočet. Jen počítejte s námi - v kinech září Shazam!, nedávno vyšla první ukázka na Jokera, za sebou máme premiéru seriálu Titans, zatímco stále ještě běží The Flash. Ale vzájemně nejsou tyto postavy propojené a nikdy ani nebudou. Proto se hodí udělat si v tom trochu pořádek.

DC Extended Universe

DC Extended Universe

Filmy: Muž z oceli, Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, Sebevražedný oddíl, Wonder Woman, Liga spravedlnosti, Aquaman, Shazam!
Připravované filmy: Birds of Prey, Wonder Woman 1984, The Batman, The Suicide Squad, Aquaman 2
Hlavní postavy: Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash, Cyborg
Batman: Ben Affleck - ale bude končit.
Joker: Jared Leto
Styl: Vlajková loď DC měla původně konkurovat Marvel Cinematic Universe, ale zadrhla se dříve, než se rozběhla. Po nepovedených týmovkách (BvS, Liga spravedlnosti) se ukázalo, že DC je silnější v samostatných příbězích provázaných jen velmi vzdáleně, viz povedené kusovky jako Aquaman, Wonder Woman a nově Shazam!. Otázkou je, co provede s kvalitou a příběhem dvojice filmů s Harley Quinn (Birds of Prey) a už vůbec netušíme, co způsobí přeobsazení Batmana (Ben Affleck se odmítl do role vrátit a nová sólovka se zaměří na mladšího strážce Gothamu) či pokračování The Suicide Squad.
Kde vidět: Shazam! v kinech, ostatní online na iTunes, Google Play a občas na Netflixu či HBO GO.


DC Universe Animated Original Movies

DC Universe Animated (Original) Movies

Animované videofilmy: Batman: Rok jedna, Batman: Návrat Temného rytíře, The Death of Superman a dalších skoro 40 filmů.
Hlavní postavy: Všechny největší esa a příběhy z DC
Batman: Ano (mluví nejčastěji Kevin Conroy nebo Jason O'Mara)
Joker: Ano (viz legendární hlas Marka Hamilla)
Styl: DC Universe Animated Movies jsou videofilmy, jež většinou velmi věrně adaptují nejslavnější komiksové linie a rozhodně nejsou určené pro malé děti. I když se mění obsazení hlasů a příběhy postav na sebe ne vždy navazují, jsou obecně tyto videofilmy chápány jako součást jednoho vesmíru. Velký předěl se udál v roce 2014 v animáku Liga spravedlivých: Válka, který je chápán jako první film po restartu a další videofilmy už běží podle nové časové linie.
Kde vidět: Většina těchto filmů je online na iTunes nebo Google Play.


Arrow

Arrowverse

Seriály: Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow, Vixen, Supergirl, Constantine
Připravované seriály: Batwoman
Hlavní postavy: Arrow, Flash, Supergirl, ale také Constantine nebo Jonah Hex
Batman: NE
Joker: NE
Styl: Zpočátku temnější styl á la Temný rytíř, posléze teenagerovská, ale stále svěží továrna na „vedlejší“ postavy z DC univerza. Jednotlivé postavy mají svoje seriály, ale jednou či dvakrát za rok se potkají ve společném crossoveru. Ten poslední na podzim představil například novou Batwoman (ale zatím bez Batmana) a poslal na odpočinek Supermana.
Na podzim se definitivně rozloučí Arrow, ale jeho odkaz bude v tomto televizním vesmíru žít dál. Uvidíme, zda se spojení s tímto vesmírem dočká také seriál Black Lightning, který sice také vysílá CW, ale zatím se do Arrowverse nepodíval.
Kde vidět: The Flash, Legends of Tomorrow, Black Lightning a Supergirl v premiéře na Netflixu, Arrow tamtéž, ale se zpožděním. Constantine ani Vixen zatím nikde.


DC Universe

Seriály: Titans, Doom Patrol
Připravované seriály: Stargirl, Harley Quinn
Hlavní postavy: Robin, Raven, Beast Boy, Starfire, Chief, Robotman, Negative Man, Elasti-Girl
Batman: F*ck Batman!
Joker: Ne
Styl: Temná a krvavá řežba, která je na hony vzdálená neškodné atmosféře Arrowverse. Vesmír zahájil úspěšný seriál Titans, ve kterém Dick Grayson spojil síly s Koriand’r a dalšími mladými hrdiny proti hrozbám zvenku i zevnitř. Letos v březnu na Titans navázala úspěšná adaptace drsnějšího komiksu Doom Patrol, v níž vidíme slavný tým hezky pospolu pod vedením Chiefa v podání bývalého Bonda Timothyho Daltona. V brzké době se dočkáme i animovaného seriálu o Harley Quinn, jíž hlas propůjčí Kaley Cuoco (Penny z Big Bang Theory) a v příštím roce nás obšťastní i hrdinka Stargirl, známá z komiksů o Justice Society of America.
Kde vidět: Na nové online službě DC universe, která u nás dostupná není, ale licence zatím se zpožděním kupuje Netflix. Titans už tam je, Doom Patrol by mohla být v létě.

DC Dark Universe

Připravované filmy: Joker
Hlavní postavy: Joker
Batman: Malý prcek (Dante Pereira-Olson), který má rád klauny (jojo, je tam, ukázka v čase 1:46)
Joker: (Joaquin Phoenix): Komik, který měl rodinu a normální život. Ale pak mu nevyšel jeden den. Volná adaptace komiksové klasiky Kameňák.
Styl: Ne, tohle není pokračování Sebevražedného oddílu. Jedná se o úplně nový styl, který se podobá filmům Martina Scorseseho a bude vyprávět drsné a syrové příběhy vybraných postav z DC komiksů. První vlaštovkou bude na podzim psychologicky laděný Joker a v případě úspěchu uvidíme i adaptaci komiksu Red Son.
Kde vidět: V kinech od 3. října.

Gotham

Seriály: Gotham
Hlavní postavy: Mladý James Gordon, mladý Bruce Wayne, mladý sluha Alfréd Pennyworth
Batman: Čerstvý sirotek, který se postupně učí být hrdinou (David Mazouz)
Joker: Nakonec ano (Cameron Monaghan)
Styl: Gotham začal jako seriál, v jehož středu stál mladý policejní detektiv Gordon, vyšetřující zločiny v Gothamu, a ve kterém je Bruce Wayne čerstvý sirotek. Postupně se seriál zalidnil nejslavnějšími padouchy historie Gothamu (Joker, Riddler, Two-Face a především Penguin). Letos na jaře se s koncem seriálu završí přerod mladého Waynea v Batmana a dočkáme se i střetu nového hrdiny s Banem.
Kde vidět: Se zpožděním na Netflixu

Pennyworth

Pennyworth

Připravované seriály: Pennyworth
Hlavní postavy: Alfred Pennyworth
Batman: (zřejmě bude)
Joker: (zřejmě nebude)
Styl: Připravovaný seriál o mládí komorníka Alfreda, o kterém všichni víme, že bez něj by byl Bruce Wayne poloviční. Kde se naučil bojovat? Opravovat auta? Starat o sirotky milionářů?
Kde koukat:: Zjistíme už letos na podzim na televizní stanici Epix. U nás není.

Krypton

Seriály: Krypton
Hlavní postavy: Seg-El
Batman: ne
Joker: ne
Styl: Seriál stanice Syfy sleduje osudy Supermanova dědečka Seg-Ela, hlavy zostuzeného rodu Elů, jenž se snaží očistit jméno své rodiny a poštve si tak proti sobě ostatní vysoce postavené Kryptoňany včetně proslulého Dru-Zoda. Aby toho nebylo málo, Kryptonu zároveň hrozí útok od padoucha Brainiaca, před kterým přichází obyvatele varovat pozemšťan Adam Strange, jenž přicestoval z budoucnosti a moc dobře ví, kdo bude Kal-El/Superman.
Kde koukat: HBO GO

Lego Batman

Filmy: LEGO příběh, LEGO příběh 2, Lego Batman Film
Hlavní postavy: Batman, Robin
Batman: Will Arnett
Joker: Zach Galifianakis
Styl: Šílený a stylizovaný Batman se nejdříve coby vedlejší postava objevil v hyperaktivním a dojemném Lego příběhu. Jako osamělý miliardář se pak rozjel ve vlastním filmu, v němž bojuje s celou ekipou padouchů a musí spojit síly s novým Robinem.
Kde vidět: Online na iTunes, Google Play a HBO GO

Teen Titans Go!

Filmy: Teen Titans Go! to the movies
Seriály: Teen Titans Go!
Hlavní postavy: Robin, Raven, Cyborg...
Batman: v seriálu Kevin Conroy, ve filmu Jimmy Kimmel
Joker: Ne
Styl: Parodický seriál určený původně pro mladší publikum, který běží už od roku 2013 a hlavní roli v něm přebrala skupina superhrdinů pod vedením Dicka Graysona. Loni se seriál dočkal i filmového zpracování Teen Titans Go! to the Movies, ve kterém si hrdinové dělali legraci ze Supermana s hlasem Nicolase Cage (v 90. letech měl hrát Supermana ve verzi od Tima Burtona) i z Deathstrokea, jehož schválně zaměňovali s konkurenčním Deadpoolem.
Kde vidět: Seriál je na Netflixu, film online u nás není.

DC komiksovky mají nyní 10 verzí: Jak souvisí Joker, Batman a Shazam?  |  Tipy na film  |   |  5 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku DC komiksovky mají nyní 10 verzí: Jak souvisí Joker, Batman a Shazam?

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako DC komiksovky mají nyní 10 verzí: Jak souvisí Joker, Batman a Shazam?

Tipy na film  |  dnes 13:00

10 filmů a seriálů na Netflixu, které vám připomenou hrůzy holocaustu

Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu, který nám připomíná kruté oběti 2. světové války z řad Židů, Romů, homosexuálů a další dalších nevinných v rukou nacistického Německa. Pokud si chcete krušné období dějin připomenout filmově, Netflix má pár filmů a seriálů v zásobě. číst více

Tipy na film  |  včera 15:00  |  6

15 esenciálních reality shows na Netflixu, které prostě musíte vidět

Reality shows jsou pro řadu diváků tabu, o kterém tvrdí, že je nikdy nezajímaly. Takoví diváci jich obvykle sjíždí úplně nejvíc. Své o tom ví Netflix, který chrlí jednu reality show za druhou. Dnes se podíváme na ty pořady, které jsou pro vás naprostou povinností. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  42

5 nejlepších fantasy seriálů na Netflixu s českým dabingem

Netflix minulý pátek uvedl novou fantasy sérii Winx Saga: Osud, která adaptuje populární příběhy víl s nadpřirozenými schopnostmi, které řeší monstra okolo i vztahy. A protože seriál dorazil vybaven i českým dabingem, pojďme se podívat na přehled nejlepších fantasy seriálů s češtinou. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  80

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Fanoušci fantasy se konečně dočkali a Netflix nasazuje další z potenciálních budoucích frančíz. Zároveň se vrací Riverdale, pokračují Vikingové a seriálové novinky má v rukávu samozřejmě i konkurence v podobě HBO. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  8

20 nejlepších filmů s americkými prezidenty, které musíte vidět

Joe Biden se oficiálně ujal prezidentského úřadu a stal se nejmocnějším mužem světa. Pojďme se podívat, kterak se prezidenti, ať už reální či vymyšlení, zapsali do dějin filmu. Vybrali jsme pro vás několik povedených kousků. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist