FB pixel

Gepard

I když Hill hrál již od svých 12 let, první velkou roli mu nabídl až režisér Luchino Visconti ve filmu Gepard o šlechtickém rodu Salinů, kde si zahrál společně se slavnými jmény jako Burt Lancaster, Claudia Cardinale nebo Alain Delon. Jde o adaptaci románu Giuseppa Tomasiho di Lampedusy, která se odehrává na Sicílii v bouřlivém 19. století, kdy byl ostrov dobyt vojsky Garibaldiho revolučních gard a šlechtickou vrstvu začala nahrazovat nová společenská vrstva. Snímek následně získal Zlatou palmu v Cannes a nominaci na Oscara za kostýmy.

Vinnetou – Rudý gentleman

Ne každý ví, že Terence Hill žil jako malý několik let v Německu u Drážďan (na konci války zde přežil i nechvalně proslulé spojenecké bombardování). Jeho matka Hildegard byla totiž Němka. A Hill se v mnoha rozhovorech nikdy netajil tím, že se cítí být více Němcem než Italem. I proto se zde v roce 1964, již jako herec s více než dvacítkou filmů za pasem, vrátil a zahrál si v řadě filmů i několika prvních zdařilých westernech na motivy Karla Maye. Nejúspěšnějším je jednoznačně Vinnetou - Rudý gentleman, kde Hill ztvárnil poručíka Merrilla, kterému je slíbena náčelníkova dcera Ribana.

Bůh odpouští, já ne

Pravděpodobně zlomový snímek Hillovy kariéry. Pod taktovkou režiséra Giuseppe Colizziho byl tehdy ještě jako Girotti před natáčením tohoto westernu postaven před zvláštní volbu – vybrat si anglický pseudonym a změnit si jméno. Z 20 návrhů si nakonec vybral „Terence Hill“, zatímco jeho nový parťák Carlo Pedersoli zvolil jméno Bud Spencer. Právě tady začalo přátelství, které trvalo až do Spencerovy smrti v roce 2016. Tento western vlastně ani nelze nazývat jejich první společnou komedií. Oba hrdinové zde používají i své nabité revolvery, odkazy na Sergia Leoneho vykukují zpoza každého rohu a humorných pasáží je jako šafránu.

Pravá a levá ruka ďábla

Dle Hillových slov jeho nejoblíbenější film. A právem, pod taktovkou režiséra Enza Barboniho totiž vznikly jedny z ústředních filmů špagetových westernových parodií, plné situační komedie a nezapomenutelných „one-linerů“, kde zloduši dostávají na brady ve velkém. Mimo jiné proto, že se Barboni mohl ve svých nejpovedenějších počinech opřít právě o dvojku Terence Hill a Bud Spencer. Zápletka nehýří žádnými nečekanými zvraty a v důsledku donutí bratrskou dvojici prolhaných padouchů najít v sobě špetku morálky a své zamýšlené oběti v podobě obyvatel malého městečka nakonec raději chránit před jiným, a ještě větším padouchem. Úvodní melodii filmu v roce 2012 použil Quentin Tarantino pro závěr Nespoutaného Djanga.

Malý unavený Joe

Pokračování westernu Pravá a levá ruka ďábla, které opět natočil Enzo Barboni. Bratrská dvojice zlodějů koní je zpět, tentokrát jako Malý Joe (Terence Hill) a Drobeček (Bud Spencer). Barboni oproti prvnímu dílu zařazuje vyšší rychlostní stupeň, takže je děj svižnější, což mu však místy možná škodí. A samozřejmě nechybí rvačky, zaprášené cesty, kolty proklatě nízko, půvabná dívka ani vzdání holdu pořádnému fazolovému apetitu. Pro fanoušky kteréhokoliv z hlavních hrdinů povinnost.

Podivné dědictví

Třetí fantastické spojení dvojice Hill / Barboni, z kterého vyšla kultovní westernovka jako řemen. Už jen úvodní záběr na jedoucí vlak s perfektně sedící country hudbou v pozadí stačí k tomu, abyste se do závěrečných titulků od obrazovky neodtrhli. A že budete po nepřeberném množství skvělých hlášek, hospodských rvaček a všudypřítomného mixu satiry a ironie odcházet se slušně pocuchanou bránicí, lze téměř s jistotou garantovat. Podivné dědictví je po právu považováno za patrně nejlepší film, jaký kdy Barboni natočil.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

Klasika dvojice Terence Hill x Bud Spencer, která se dlouhodobě těší velké popularitě a má už dnes zasloužený štempl „klasika“. Jeden by neřekl, jaký kolotoč událostí může roztočit partička nic netušících zloduchů, kteří prostě nějakým dvěma chlápkům rozbijí v lunaparku zaparkované auto. Jenže to nejsou ledajací chlápci a ledajaké auto. Jde o červenou dunovku se žlutou střechou, kterou mají Kid (Hill) a Ben (Spencer) připravenou na závod. Je skoro jisté, že i budoucí generace budou slzet smíchy při scéně s pojídáním párků, bitce v tělocvičně nebo při přechytračení vraha Paganiniho při zkoušce sboru.

Mé jméno je Nikdo

Více než důstojné rozloučení Terence Hilla s jeho vrcholným westernovým obdobím. Ve filmu produkovaném a režírovaném Sergiem Leonem si zahrál s Henrym Fondou za doprovodu skladeb Ennia Morriconeho. Leonemu se zde podařila velmi zajímavá symbióza starých klasických špageťáckých westernů (zastoupeních Henrym Fondou) a novějších komediálních westernových taškařic (zastoupených Terencem Hillem). Nekonečně dlouhé napínavé scény tak střídají svižné fackovačky a ono to překvapivě krásně funguje. Snímek je dodnes kritiky hodnocen velmi kladně jako jeden z nejlepších filmů svého žánru.

Sudá a lichá

Ani po opuštění westernových vod plných špaget Terence Hill a Bud Spencer nepřestávají rozesmávat. Svědčí o tom jedna z jejich nejproslulejších komedií Sudá a lichá, která nechybí v žádném „TOP“ žebříčku této dvojice. Nechybí tady totiž žádná z klíčových ingrediencí – pořádná porce gagů a nesmrtelných hlášek, všudypřítomná dobrá nálada, překvapivě dobrá hudba a nikdy nekončící smršť mlátiček a vtipných scének jak na souši, tak na moři, ze kterých vás a vaše smíchy uslzené oči vysvobodí až závěrečné titulky. Další neoddiskutovatelná povinnost pro každého, kdo si chce o dvojici Hill/Spencer udělat obrázek, nebo jen zavzpomínat. Na scénu se zmrzlinou se ostatně lze dívat každý den.

Don Camillo

Terence Hill se po desítkách hereckých zkušeností v roce 1983 rozhodl rozšířit své portfolio také o režisérskou sesli. A pro svůj debut si vybral knihy italského novináře a humoristy Guareschiho, na motivy kterých natočil film Don Camillo, v němž si rovněž sám zahrál. O úspěšnosti snímku svědčí to, že Italové jej dnes považují za něco podobného, jako my Švejka, neboť trefně vykresluje jejich národní povahu plnou emočních houpaček, přátelství i nepřátelství na život a na smrt a ochoty vždy se nakonec usmířit a najít společný kompromis.

10 filmů s Terencem Hillem pro tenhle víkend  |  Tipy na film  |   |  493 přečtení  |  312 líbí se

Tomáš Durčák

Dumavý samotář se zájmem o vše, co ještě neví. Původně chtěl z dlouhé chvíle jenom trochu psát o GoT, načež se z něj přes noc stal někdo, kdo už si sem musel napsat svůj medailonek. Nepohrdne dobrým filmem, seriálem, knihou, hudbou ani divadlem (zkrátka kulturní člověk každým coulem). Jako šéfredaktor už vedl pár projektů, kterým se dařilo i nedařilo, a pár lidí, kterým psaní šlo i nešlo. Jeho 46 chromozomů mu mimo jiné do vínku dalo nevypnutelný a mimořádně citlivý Grammar Nazi radar, díky kterému je sice nejlepším korektorem českého jazyka široko daleko, ale internetové diskuze bez prožití slabšího infarktu číst nemůže.


Komentáře k článku 10 filmů s Terencem Hillem pro tenhle víkend

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů s Terencem Hillem pro tenhle víkend

Tipy na film  |  dnes 0:00

10 nejočekávanějších filmů a seriálů v říjnu (nejen) na Netflixu

Po nabušeném září nás čeká i velmi příjemně naducaný říjen. Nejenže Netflix vyrukuje s hromadou nových filmů a seriálů, které vypadají, že by mohly zamířit do vod nadprůměru. Svá želízka mají i jeho konkurenti HBO, Apple či Amazon. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  21

12 filmů, které budou od 1. října nově dostupné na Netflixu

Blíží se konec měsíce, což znamená, že Netflix bude pomalu přidávat nově zakoupené filmy do nabídky. Pojďme se podívat na 12 filmů, které už mají svůj vstup na Netflix oznámený. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  71

Dožeňte resty! Těchto 22 filmů a seriálů zmizí na konci září z Netflixu

Blíží se konec září a to znamená jediné - Netflixu chtě nechtě vyprší licence na řadu filmů a seriálů z jeho nabídky. Pojďme se na ně podívat, ať můžete případně dohnat to nejzajímavější, co jste zatím odkládali. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  21

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední zářijový víkend nabídne ze strany Netflixu možná o něco slabší nabídku než obvykle. Bohatě ji ale vyváží nabídka HBO, která představí nejen oscarovou novinku, ale i povedený psychologický horor Chata. A zajímavou novinku má v rukávu i Apple. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  151

18 nejlepších fantasy filmů a seriálů, které jsou na Netflixu s češtinou

Baví vás fantasy? Nás taky, takže proč se nepodívat, jaké jsou jeho nejlepší zástupci, kteří jsou aktuálně dostupní na Netflixu s českou podporou. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist