FB pixel
Zdroj:
Indiana Jones a prokletí neděsivé mumie

Indiana Jones a prokletí neděsivé mumie

Abychom ale k onomu předloňskému remaku s Tomem Cruisem v hlavní roli nebyli úplně nefér, nápad udělat z původně hororové Mumie dobrodružný blockbuster ve stylu Indiany Jonese se před dvaceti lety mohl zdát podobně bizarní jako nedávná snaha založit na ní rádoby-superhrdinský sdílený vesmír. A to obzvlášť když původní klasiku z roku 1932 chtěly na začátku 90. let adaptovat takové hororové ikony jako tvůrce Hellraisera Clive Barker nebo praotec filmového zombie žánru George Romero. Americký režisér Stephen Sommers, u kterého celý projekt nakonec skončil, ale přitom správně odhadl, že sápající se umrlec omotaný v toaletním papíře už dnes kdo ví jak strašidelný není a vedle hororu tak bude třeba se opřít i o jiné žánry.

To ale zároveň neznamená, že by devadesátková Mumie neměla své hororové momenty. Pravda, není jich sice tolik, v kontrastu se zbytkem děje ale zase vyniknou o to víc a filmu zároveň dodají určitou váhu a naléhavost. Jinak se ale zbytek snímku opravdu nese spíše ve stylu Spielbergova Indiany Jonese, což ale přitom k jejímu zasazení do třicátých let minulého století tak nějak sedí a skvěle tím podtrhuje nejen jeho dobrodružnou atmosféru, ale i řadu precizně vygradovaných komediálních momentů těžících zejména ze situačního humoru a interakce hlavních postav.

Sehraní sympaťáci na dobrodružné výpravě

Sehraní sympaťáci na dobrodružné výpravě

A konkrétně zdejší ústřední herecké trio je zcela jistě tím nejsilnějším článkem celé Mumie. Zatímco Brendan Fraser tu exceluje jako Rick O'Connell, švihák s prořízlou pusou ve stylu Hana Sola nebo hrdinů Errola Flynna, přičemž mu film dodává i jistou dávku sympatické zranitelnosti, indiana-jonesovské zapálení pro archeologii tu naopak přebírá roztomile nevinná a naivní Evelyn v podání Rachel Weisz. Hlavní trojici pak uzavírá John Hannah jako Evelynin bratr Jonathan, který si na celé expedici za hledáním prastaré egyptské hrobky snaží jenom namastit kapsu.

Všichni tři se pak, ještě po boku testosteronem napěchovaných amerických kovbojů (své zasazení do 30. let Mumie vtipně využívá i k pomrkávání na nejrůznější kulturní a společenské stereotypy), vydávají do bájného města Hamunaptra, kde brzy – v pravděpodobně záměrném odkazu na hororovou klasiku Evil Dead Sama Raimiho – dojde omylem po čtení z Knihy mrtvých k oživení mumifikovaného kněze Imhotepa (Arnold Vosloo), který má ve světě živých své vlastní nevyřízené účty.

Nestárnoucí staromilská podívaná

Nestárnoucí staromilská podívaná

Z hlediska digitálních efektů si Mumie možná nezadá třeba se Skrytou hrozbou nebo Matrixem ze stejného roku, její využití CGI je ale ještě relativně sporadické a ani dnes vyloženě neruší – obzvlášť když zbytek filmu odsýpá jako dobře namazaný stroj, který prakticky nemá jediné hluché místo. Mumie je prostě krásný příklad hollywoodského blockbusteru z doby, kdy se filmy ještě nestačily uměle nadýmat přehršlem digitálních akčních scén nebo snahou budovat rozšířená univerza a ve výsledku ho tak táhne jenom starý dobrý zajímavý příběh a sympatické postavy, které tu navíc mají i nějaký ten skutečný vývoj. A když si k tomu všemu navíc přidáte ještě i parádní soundtrack od Jerryho Goldsmithe, Mumie ani po dvaceti letech jakoby skoro vůbec nezestárla.

Po velkém finančním i kritickém úspěchu si Mumie vysloužila dvě pokračování a hned pět spin-offů s Králem Škorpionem (první v hlavní roli s Rockem, další už bez něj), přičemž o pár let později dostal Sommers na hraní i další licencovaná monstra Universal Pictures pro jeho filmový kočkopsí dort Van Helsing s Hughem Jackmanem. Upřímně ale spíš než kterýkoliv z těchto filmů, nebo nedej bože onu předloňskou komiksovou Mumii, si radši běžte pustit nějakou tu novinku s Brendanem Fraserem (jako například seriály Doom Patrol či Trust), který po několika letech těžkých osobních problémů začal zase ve velkém hrát a my bychom mu to nemohli přát víc.

Mumie (1999) Zdroj: TMDB

Mumie (1999)

Neotvírejte hrobky starých egyptských vládců, mohlo by se vám to vymstít. Mohl by o tom vyprávět dobrodruh O'Connell, který se připlete do zničujícího úřadování oživlé egyptské mumie.

Online na Google Play (dabing), iTunes, O2TV (dabing) od 10. 5. 2017

Devadesátková Mumie nepatří ani po 20 letech mezi dobrodružné vykopávky  |  Tipy na film  |   |  78 líbí se

Václav Urbánek

Odrozený filmový fanoušek, který v pubertě částečně přesedlal i na seriály. Ocení poctivý Hollywood i zapadlejší žánrovky, poslouchá soundtracky a čte komiksy, fandí filmovému DC a dělá, že se za to nestydí. O svých audiovizuálních zážitcích nepravidelně píše už dobrých pár let. Někdy jako normální člověk, jindy… ne tak docela.


Další články jako Devadesátková Mumie nepatří ani po 20 letech mezi dobrodružné vykopávky

Tipy na film  |  dnes 10:30  |  8

15 nejlepších českých krimi, které by měl vidět každý

Na Voyo odstartoval očekávaný Případ Roubal, který se zaměřuje na proces s nechvalně proslulým sériovým vrahem z let devadesátých. Dobrých kriminálek podle skutečnosti je ale dostupných více. Představme si ty nejlepší za posledních deset let. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  74

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

S prvním adventním víkendem tasí Netflix i HBO svá vánoční želízka. Dočkají se ale i fanoušci kriminálek, nebo hororů. Časově omezeně je pak ke zhlédnutí i vydařené sportovní drama. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

15 zahraničních a 4 české filmy, které zmizí z Netflixu na konci listopadu

Měsíc listopad se chýlí ke konci, což znamená větší odliv především zahraničních filmů z Netflixu, který bude svou nabídku jako každý měsíc výrazněji obměňovat. Streamovací službu ale opustí i pár českých snímků. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  2

Rychlé hlášení: 6 skvělých filmů zítra zmizí z Netflixu

Neuběhlo ani pár dní a z Netflixu se chystá odejít dalších několik výtečných filmů. A téhle šestice bude opravdu škoda. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  28

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Ještě než se za měsíc dočká premiéry druhá řada Zaklínače, zkouší své štěstí Amazon s fantasy ságou Kolo času. Netflix i HBO ale kontrují rovněž velkými tituly. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist