FB pixel TP pixel
Je 3D mrtvé? Režisér Avatara ho přirovnává k jiné filmové revoluci © 20th Century Fox

Je 3D mrtvé? Režisér Avatara ho přirovnává k jiné filmové revoluci

Veleočekávaný druhý díl Avatara bude mít premiéru již za tři měsíce. Protože je zájem o 3D promítání dlouhodobě na ústupu, kladou si mnozí otázku, jestli bude 3D verze nového Avatara divácky stejně úspěšná jako u jeho předchůdce. K tomu se vyjádřil i sám James Cameron, který má ohledně 3D dost jasno.

16. 9. 2022 9:00 | Filmové novinky

Když v roce 2009 premiérovalo v kinech sci-fi Avatar, dokázali vypravěčský um režiséra Jamese Camerona a technologická vybroušenost snímku diváky naprosto uchvátit. Mimo jiné se mezi obecenstvem ohromně zvedl zájem o filmovou 3D technologii a mnozí si mysleli, že tento způsob promítání v kinech zanedlouho převládne. Postupem let ovšem přibývalo mnoho hollywoodských titulů, které využívaly 3D jen jako vějičku k vyššímu vstupnému, zvyšoval se počet nepovedených konverzí a precizních titulů, jako byla například Gravitace Alfonso Cuaróna, bylo pomálu. Logicky tak divácký zájem o tuto technologii upadal. Až jej nyní rozvířil opět Cameron s pokračováním příběhu z Pandory. Je ovšem otázkou, jestli už není divácký zájem mrtvý a jestli Avatar: The Way of Water dokáže přivábit diváky zpět do 3D sálů.

K této otázce se nedávno při interview vyjádřil i sám slavný režisér: „Většině lidí se zdá, že 3D tak nějak "skončilo", ale ve skutečnosti neskončilo. Jen bylo lidmi přijato. Je to teď prostě součást vaší volby, když jdete do kina na velký filmový trhák. Když se například poprvé objevily barevné filmy, byla to velká věc. Lidé chodili na filmy prostě proto, že byly barevné. Myslím, že v době Avatara lidé chodili často do kina na filmy, protože byly ve 3D. Myslím, že to mělo vliv na způsob prezentace filmů, který je teď tak nějak přijat a je součástí ducha doby“. Na výstavě D23, kde byl kousek nového Avatara promítán, se nejvíce diskutovalo právě jeho technologické provedení a od naprosté většiny zaznělo, že 3D je opět naprosto působivé a pohlcující. Premiéra druhého Avatara je naplánována na 15. prosince a vypadá to, že návštěva IMAXu bude pro pravé filmové fanoušky povinností.

Zdroj: Joblo

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
 3 zobrazení  
Petr Kollár
Formovaly ho akčňáky, sci-fi a horory z osmdesátek a devadesátek. Posléze na VHS během dvou dnů bingewatchnul Twin Peaks a s ním se zrodila i láska k dlouhým vyprávěním, které s příchodem Netflixu získaly tu pravou platformu. Dnes se věnuje hollywoodské klasice, hongkongskému akčnímu filmu, japonskému anime i evropskému artu. Před pár lety se začetl do komiksových světů (a v poslední době mangy obzvláště). Rád se prochází po horách, miluje lesy a nepohrdne kvalitním pivem.
Režisér kultovního Drive natočil nový thriller pro Netflix. Trailer slibuje temnou jízdu
Režisér kultovního Drive natočil nový thriller pro Netflix. Trailer slibuje temnou jízdu
15.09.2022 15:00:00 | Filmové novinky

Příznivci Nicolase W. Refna zajásají. Na Netflix totiž míří jeho nový seriál. K audiovizuální euforii vás tentokrát přivede šestidílný seriál jménem Copenhagen Cowboy.

Nejkontroverznější český film roku se blíží. Nekompromisní trailer bude pobuřovat
Nejkontroverznější český film roku se blíží. Nekompromisní trailer bude pobuřovat
14.09.2022 15:50:00 | Filmové novinky

Nejhlasitější a rozhodně nejviditelnější film letošního festivalu v Karlových Varech se chystá do českých kin a kampaň startuje hodně ostře. Peprný trailer totiž jistě vyvolá další vlnu kontroverze svými nulovými kompromisy.

Megahit Zátopek bude konečně online. Víme, kde si ho přehrajete
Megahit Zátopek bude konečně online. Víme, kde si ho přehrajete
14.09.2022 14:20:00 | Filmové novinky

Více než rok trvalo, než poslední film Davida Ondříčka, Zátopek, doběhl až do online prostoru. Exkluzivně k jeho uvedení dojde již 19. září.

Natáčení 3. řady Zaklínače skončilo. Kdy se Geralt vrátí na Netflix?
Natáčení 3. řady Zaklínače skončilo. Kdy se Geralt vrátí na Netflix?
14.09.2022 13:30:00 | Filmové novinky

Po náročných pěti měsících je třetí řada Zaklínače natočena a připravena na postprodukci. Které lokace filmový štáb navštívil a kdy se konečně Geralt vratí na obrazovky Netflixu?