FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

King Kong vs. T-Rex (King Kong, 1932)
Zdroj: TMDB

King Kong vs. T-Rex (King Kong, 1932)

V jednom z nejkultovnějších monster filmů vůbec jsme zavítali na proslulý Ostrov lebek, na kterém místní domorodci po staletí uctívali mocného boha Konga. Ten ve filmu několikrát potvrdil svou dominanci tím, že porazil ostatní obrovská zvířata. Z jeho soubojů nejvíce zaujme ten s Tyrannosaurem Rexem, který se modernější verze dočkal i ve snímku Petera Jacksona z roku 2005. Kong v bojích s nejrůznějšími monstry v následujících letech pokračoval ve velkém stylu a v kinech se na něj můžeme těšit i příští rok.

Online na iTunes (titulky) od 10. 9. 2017

Ceratosaurus vs. Stegosaurus (Fantasia a Cesta do pravěku 1940, 1955)
Zdroj: TMDB

Ceratosaurus vs. Stegosaurus (Fantasia a Cesta do pravěku 1940, 1955)

Slavný disneyovský animák Fantasia nám ukázal, jaké to je, když se mezi sebou rvou dva veleještěři. Při dinosauřích scénách se proti sobě postavili býložravý Stegosaurus a predátor Ceratosaurus a jejich střet skončil remízou, tedy úmrtím obou zvířat. Není jisté, zda Fantasii viděl režisér Karel Zeman, jedna ze scén z jeho Cesty do pravěku se však animovanému dobrodružství Mickey Mouse nápadně podobá. Ve snímku z roku 1955 spolu Ceratosaurus a Stegosaurus rovněž bojují při zapadajícím slunci a jejich střet taktéž končí smrtí obou soků. Byl Zeman opravdu ovlivněn disneyovskou klasikou?

Online na iTunes (titulky) (čeština), Netflix (titulky) (čeština), SupremeXP (čeština) od 4. 4. 2019

Ymir vs. obří slon (20 milionů mil od Země, 1957)

Ymir vs. obří slon (20 milionů mil od Země, 1957)

V našem žebříčku jsou tato dvě monstra sice nejmenší, jejich souboj však roku 1957 lákal diváky do kin. Film, na kterém pracoval trikový mág Ray Harryhausen, vypráví o výpravě na planetu Venuši, odkud vědci na Zemi přivezou malého mimozemšťana Ymira. Ten vyroste do větších rozměrů a kromě toho, že během celé stopáže pravidelně ohrožuje nejkrásnější římské památky, absolvuje i souboj s přerostlým slonem, z nějž nakonec vyjde jako vítěz.

King Kong vs. Godzilla (1962)

King Kong vs. Godzilla (1962)

V roce 1962 se studio Toho dohodlo s americkými producenty a poprvé v historii proti sobě postavilo Konga a Godzillu. Snímek se zapsal do historie tím, že v něm vystupoval prozatím největší filmový Kong vůbec a také závěrečnou akční scénou, ve které si to obě nejslavnější filmová monstra rozdala takříkajíc na férovku.

Godzilla

Godzilla, Rodan, a Mothra vs. King Ghidorah (1964)

Dva roky po střetu s Kongem se nejmocnějšímu Kaiju poprvé postavil jeho největší nepřítel král Ghidorah, jenž sestoupil z nebes a zničil celé Tokyo. Ve stejnou dobu spolu bojovali Rodan a samotný Godzilla, kteří ale proti mimozemskému nepříteli spojili síly s můrou Mothrou, a v lítém boji jej nakonec porazili. Ghidorah se však pravidelně vracel ničit metropole naší planety a vrací se i v nejnovějším snímku, na který můžete vyrazit do kina.


Monstra vs. King Ghidorah (Destroy All Monsters, 1968)

Monstra vs. King Ghidorah (Destroy All Monsters, 1968)

V desátém snímku původní godzillí série od Iširó Hondy se ukázala mocná mimozemská rasa Kilaaků, jež napadla ostrov Monsterland, na kterém OSN uchovávalo všechna světová monstra. Zhypnotizované bestie se na popud mocných mimozemšťanů pustily do ničení nejrůznějších metropolí, nakonec se však z hypnózy dostala a deset se jich spojilo ve finálním střetu s Ghidorahem, jehož v největším souboji Hondovy ságy nakonec udolaly.

Souboj skalních obrů (Hobit: Neočekávaná cesta, 2012)
Zdroj: TMDB

Souboj skalních obrů (Hobit: Neočekávaná cesta, 2012)

I když je druhá Jacksonova adaptace Tolkienova díla hodnocena jako horší, ve své první kapitole nabízí krásný souboj monster. Když Bilbo s trpaslíky odchází z Roklinky, musí projít přes Mlžné hory, kde jsou však zastaveni bitvou dvou mocných skalních obrů. Tato scéna se v knižní předloze neobjevuje, ve filmu však působí velmi dobrým dojmem a patří mezi nejlepší trikové scény v celé sáze.

Online na Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) od 13. 3. 2018

Godzilla vs. MUTO (Godzilla, 2014)
Zdroj: TMDB

Godzilla vs. MUTO (Godzilla, 2014)

Ve verzi Godzilly od Garetha Edwardse se místo klasických Kaiju ukázala monstra jménem MUTO (Massive Unidentified Terrestrial Organism), jež společnými silami zahnali krále Godzillu do kouta. Radiaci pojídající bestie, které toužily po spáření, zastavil Godzilla až v mohutné bitvě na amerických březích a po jejich porážce znovu zmizel na dně oceánu.

Online na Google Play (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 28. 12. 2015

T-Rex vs. Indominus Rex (Jurský svět, 2015)
Zdroj: TMDB

T-Rex vs. Indominus Rex (Jurský svět, 2015)

V dinosauří sérii na motivy knihy Michaela Crichtona jsme se sice dočkali střetu Spinosaura s Tyrannosaurem, mnohem lepší souboj dvou přerostlých potvor však byl k vidění ve filmu Jurský svět, jenž už z Crichtonova díla vychází jen velmi volně. Když se totiž naklonovaný dinosaur Indominus Rex dostane ze zajetí, je Claire Dearing ( Bryce Dallas Howard), jež po parku pobíhá ve velmi praktické obuvi, nucena pustit z výběhu Tyrannosaura. Ten se následně s Indominem střetl v bitvě, kterou nakonec rozsekl třetí netvor, samotný vládce moří Mosasaurus.

Online na Google Play (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), O2TV (dabing), Rakuten od 31. 12. 2015

Kong vs. král lebkolezců (Kong: Ostrov lebek, 2017)
Zdroj: TMDB

Kong vs. král lebkolezců (Kong: Ostrov lebek, 2017)

King Kongem jsme začali, King Kongem i skončíme. V nejnovější inkarnaci opičích eskapád jsme se znovu vypravili na Ostrov lebek, v režii Jordana Vogt-Robertse opět slavná lokace vypadala jinak a nebyla obydlena dinosaury, ale jinými monstry. Nad všemi vynikali padouchové, které jeden z hrdinů Hank Marlow nazval lebkolezci. Vzhled těchto monster inspiroval jeden z netvorů z původního filmu a v Ostrově lebek jsme se dočkali i jejich krále. Právě s ním musel Kong absolvovat finální střet, v němž prokázal, že pravým vládce ostrova je on. A zároveň se připravil na souboj s japonským králem.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 11. 10. 2017

Co se těsně nevešlo?

Co se těsně nevešlo?

Do naší desítky se těsně nedostal již zmiňovaný souboj Spinosaura s Tyrannosaurem ze třetího Jurského parku, střet robota Gypsy Danger s Kaiju v Pacific Rimu, či bitva mezi Godzillou a Destoroyahem, který v roce 1995 přepisoval historii celé godzillí ságy.

Ať se perou! Aneb 10 nejlepších bitek filmových monster  |  Tipy na film  |   |  11 líbí se  |  1 komentář

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako Ať se perou! Aneb 10 nejlepších bitek filmových monster

Tipy na film  |  před 5 hodinami

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist