FB pixel

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Ať už si ji pustíte před návštěvou hraného filmu, anebo po ní, dokumentární série o Tedu Bundym by měla být na vrcholu vašeho netflixovského watch-listu. Režisér Joe Berlinger (který natočil i film se Zace Efronem v hlavní roli) ve čtyřech částech dokumentuje počátek Bundyho vražedného řádění, následné pátrání policie i letité soudní tahanice, které udělaly z Bundyho mediální hvězdu. Jedná se o zevrubný portrét, u něhož místy neuvěříte vlastním očím a uším. Nejenže si Bundy dovolil nevídané věci ještě předtím, než skončil za mřížemi. I samotné soudní přelíčení, při němž se pravidelně shlukoval Bundyho ženský fanklub, je děsivou ukázkou schopnosti manipulace skrze charismatický zjev a dobře zvolené chování.

Zodiac

Snad nikdo nemá na atmosféricky hutné a dějově maximálně promyšlené kriminálky takový patent jako David Fincher. Jeho Zodiac je dokonalou ukázkou funkční kombinace detektivky a psychologické studie posedlosti, když sledujeme případ mnohaletého pátrání po vrahovi s přezdívkou Zodiac, jenž tahal roky novináře, policisty i veřejnost za nos a svíral je v hrsti plné strachu. Pakliže vás Fincherova řemeslně – jako ostatně vždy – perfektně ošetřená krimi uhrane, nemůžete udělat nic lepšího než pokračovat netflixovskou sérií Mindhunter, v níž ústřední duo policistů ze 70. let stojí u zrodu psychologických profilů vrahů. Dokonalejší kriminální kombo neexistuje.

Maniak

Elijah Wood se nepomátl jen pod silou Prstenu moci, když ho jako Frodo Pytlík vláčel k Hoře osudu. Těžké mládí mu zamotalo hlavu i v remaku kultovního hororu Maniak, v němž někdejší půlčík ztvárnil psychologicky vrstevnatého majitele obchodu s figurínami Franka, jenž po nocích bloumá za zvuků elektronické hudby městem a vylévá si své frustrace na nevinných dámách. Žádná ho však neuhrane tolik jako umělkyně Anna (Nora Arnezeder), která ho vyhledá kvůli pomoci s organizací výstavy, netušíc, že ve Frankovi vzbudí víc než jen běžný romantický zájem.

Sedm

David Fincher ve vrcholné formě režíruje příběh, při jehož sledování doslova ztratíte hlavu. Ve fincherovsky nevlídné atmosféře pátrají Brad Pitt a Morgan Freeman po vrahovi, kterého k odporným činům inspirují smrtelné hříchy, a vy si můžete být jistí, že na tuhle napínavou kriminální jízdu jen tak nezapomenete. Výtečné výkony, promakaný scénář a pevně uchopená tvůrčí vize jsou stavebními kameny, díky nimž se Sedm i po téměř 25 letech řadí mezi vrcholy žánru.

Mlčení jehňátek

Ačkoli se příběh Hannibala Lectera rozředil třemi pokračováními (Hannibal - Zrození, Hannibal, Červený drak) a dokonce i televizním seriálem, původní Mlčení jehňátek s fascinujícím výkonem Anthonyho Hopkinse zůstává nepřekonáno. Dodnes nabízí i po desátém zhlédnutí nesmírně pevné dramatické pnutí, výtečné zvraty, přesné dialogy a mrazivou atmosféru, kterou se tak moc nepovedlo v dalších částech replikovat. Jonathan Demme v roce 1991 stvořil filmovou legendu, která nezůstala své literární předloze pranic dlužná.

Psycho

Co by to bylo za seznam filmů o masových vrazích bez jednoho z nejznámějších hororů uplynulého století. Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka je dodnes esenciálním napínákem, jenž si umně pohrává s divákem a dodnes dokáže neznalým příběhu pořádně zamotat hlavu svou příběhovou strukturou, řemeslnou fikaností a samozřejmě brilantním výkonem Anthonyho Perkinse v roli Normana Batese. Pokud byste Normana a jeho matky neměli dost, můžete samozřejmě zkusit některé ze slabších pokračování, doslovný remake Guse Van Santa, anebo nadmíru povedenou seriálovou verzi Bates Motel s Freddie Highmorem a Verou Farmigou.

Zrůda

Ještě než režisérka Patty Jenkins oslnila všechny komiksové nerdy svým zpracováním Wonder Woman, uhranula v roce 2003 civilním zpracováním osudů vražedkyně Aileen Wuornosové, ke které byli život a muži natolik nevlídní, až se jim za to rozhodla pomstít pravidelnou sériích průstřelů do hrudi. Jenkins nicméně nevolí chladnokrevný odstup od skutečného případu, ani se nesnaží navzdory názvu ukázat ústřední postavu jako zrůdu. Mnohem víc se soustředí na obžalobu společnosti, která Aileen nebyla schopna pomoci, ani její činy zoufalství jakkoli reflektovat. V hlavní roli uchvátí výkon fyzicky zcela nerozpoznatelné Charlize Theron.

Henry: Portrét masového vraha

Pokud máte obličej Michaela Rookera v paměti jen díky Strážcům Galaxie, kde ztvárnil hláškujícího modrého neřáda Yondu (Jsem Mary Poppins!), jeho výkon v Henry: Portrét masového vraha vás dost možná vyvede z míry. Rooker v něm totiž perfektně ztvárnil charismatického samotáře, jenž se protlouká ulicemi Chicaga a kvůli démonům minulosti vraždí. Vraždí však naprosto nenuceně, jednoduše a chladnokrevně, až vám z jeho činů při pohledu na obrazovku nebude fyzicky nejlépe. Režisér John McNaughton totiž dokázal perfektně vystihnout prázdnotu Henryho chování ruku v ruce s civilním obrazem doby.

Parfém: Příběh vraha

Ve vizuálně opojném thrilleru Toma Tykwera se přesunete do historické Francie, kde mladý Jean-Baptiste Grenouille objevuje své nesmírné nadání pro rozlišení nejrůznějších čichových vjemů. To ho postupně zavede až do dílny vysloužilého parfumeristy ( Dustin Hoffman), jenž dá slibnému mladíkovi šanci a odhalí mu kouzlo míchání voňavých esencí, kterými se místní snaží přebít smrad svých nemytých ulic. Starý pán však netuší, že Grenouilleho fascinace vůněmi ho svádí k hrůzným činům, na jejichž konci má být vůně, k níž svět ještě nepřivoněl. V hlavní roli řemeslně úchvatně zpracovaného snímku září Ben Whishaw neboli Q z posledních Bondovek.

Muži, kteří nenávidí ženy

Knihy Stiega Larssona byly před deseti lety fenoménem, před nímž se nedalo uniknout. Svůj podíl na tom měla i povedená švédská adaptace v hlavní roli s Michaelem Nyqvistem a Noomi Rapace, jimž se díky precizním výkonům otevřely dveře do Hollywoodu. Rapace a Nyqvist ztvárnili zneužívanou hackerku Lisbeth a zostuzeného novináře Mikaela, jejichž cesty se propletou při pátrání po vrahovi členky zámožné a zcela disfunkční rodiny Vangerů. Švédové díky úspěchu prvního filmu navázali ještě dvěma pokračováními (Dívka, která si hrála s ohněm, Dívka, která kopla do vosího hnízda). Hollywood si pak pod režijním vedením vyšlápl nejprve na vlastní verzi Mužů, kteří nenávidí ženy v režii Davida Finchera a v loňském roce zkusil štěstí ještě s Dívkou v pavoučí síti, jejíž předlohu však již nepsal Larsson a nebyla ani zdaleka tak kvalitní jako původní trilogie.

10 filmů o sériových vrazích pro otrlé žaludky  |  Tipy na film  |   |  7 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 filmů o sériových vrazích pro otrlé žaludky

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů o sériových vrazích pro otrlé žaludky

Tipy na film  |  před 3 dny  |  14

10 povedených novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední únorový víkend je před námi a jak se zdá, je to poslední víkend, co můžeme vyrazit dál než na nákup. Pokud už ale přes den vyrazíte někam na výlet, nechte se inspirovat alespoň na večerní sledování filmů a seriálů. Tyhle novinky rozhodně stojí za to. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  70

10 nejlepších nových seriálů, které můžete právě teď vidět na Netflixu

Stranger Things, Zaklínače, Sexuální výchovu a další klasiky Netflixu už máte nakoukané? Výtečně. Nyní můžete dohnat resty z posledních týdnů a měsíců. Ve spolupráci s Vodafone TV jsme pro vás připravili doporučení deseti nejlepších seriálových novinek, které jsou aktuálně na Netflixu! číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  55

10 parádních novinek, které se začátkem března objeví na Netflixu

Se začátkem března nás opět čeká přísun nových filmů a seriálů. Některé pochází přímo do Netflixu, jiné si streamovací služba licencuje skrze třetí strany. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co nás v prvních dnech nového měsíce čeká. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  101

10 nejočekávanějších nových seriálů Netflixu, které nás čekají v roce 2021

Rok 2021 je stále ještě na začátku a ani Netflix ještě nezačal tahat z rukávu své největší seriálové trumfy. Kromě pokračování svých velkých hitů chystá na letošek i řadu původních novinek. Pojďme se na ty nejočekávanější společně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  164

30 aktuálně nejlepších seriálů na Netflixu s českým dabingem

Netflix aktuálně nabízí přes stovku seriálů s českým dabingem. Vybrali jsme pro vás třicítku těch nejlepších seriálů, které by rozhodně neměly ujít nikomu, kdo chce být na seriálovém poli v obraze. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist