FB pixel

Akční film už dávno není jen pro mladé hrdiny. Čím více hlavní postavě věříte, že toho má hodně za sebou, tím snadnější je přijmout její neporazitelnost. Akční hrdinové se často rekrutují z řad starších herců. Někteří s tím v pokročilejším věku začínají, jiní točí akční filmy delší dobu a jen na to plynule navazují, další se snaží zrestaurovat zašlou slávu a nejlepší léta. Na tom posledním stojí zejména třeba série Expendables - Postradatelní, která s každým dalším dílem přidává jinou akční hvězdu dávných dob. Zkusme se zamyslet nad tím, které akční hrdiny pokročilého věku nám může filmový svět nabídnout (a kteří v Expendables ještě nebyli).

Benicio Del Toro

Benicio del Toro

Akční film není vyloženě to, čím se tento portorikánský charakterní herec proslavil. Zároveň jde o žánr, který mu sedí. Už v Únoscích nebo Friedkinově Štvanci ukázal, že role neohroženého bijce mu jdou. O to víc mu tahle poloha sedí po padesátce. V sérii Sicario válí jako profesionální zabiják Alejandro, který si za podpory CIA vyřizuje soukromé účty s drogovým kartelem. Nemá nijak výraznou muskulaturu a málokdy ho ve filmu vidíme dělat namáhavé fyzické pohyby, dokázal ale své postavě dát auru zkušeného vraha, který toho hodně viděl, ještě víc zažil a skoro všechno z toho sám udělal. Takže mu prostě všechny ty brutální přestřelky věříte.

Jackie Chan

Jackie Chan

Filmy této akční legendy z Hong Kongu měly vždy vlastní osobitý styl, vycházející částečně ze starých němých grotesek. Akční scény zahrnovaly spoustu výskoků, kotrmelců, prolézání úzkými otvory, následné přeskakování úzkých otvorů a znovu prolézání, přemety, do toho navíc mlátil padouchy a schytával rány. V podstatě to vypadalo, jako kdyby se Buster Keaton naučil kung-fu. A byť se může zdát, že tohle se dá dělat jen v určitém věku, stačí se podívat na dva roky starý film The Foreigner. Jackie Chan ve svých 63 letech s přehledem zvládá to, co dělal ve třiceti. Třebaže to nevypadá tak intenzivně jako bitky v Police Story, pořád zvládá náročnější fyzickou akci.

Liam Neeson

Liam Neeson

Kariéra tohoto původně irského herce se ubírala hodně rozmanitými směry. Po sérii vedlejších rolí se dočkal většího partu v akčním béčku Nejbližší příbuzenstvo coby venkovský balík, který si to přijde do velkého města rozdat s mafií, a hlavní role v Darkmanovi, Raimiho amalgámu superhrdinských komiksů a universalovských třicátkových hororů. Jakmile se jeho kariéra rozjela, pyšnil se rolemi v áčkových projektech, jako třeba Schindlerův seznam. Pak ale přišly Star Wars a Neeson uvízl ve škatulce moudrých mentorů; trénoval Obi-Wana Kenobiho, Batmana, děti v Narnii nebo hlavního hrdinu v Království nebeském.

Pak ale přišel zásadní obrat, když si zahrál v akčním thrilleru 96 hodin. Neeson se díky tomu konečně vymanil ze škatulky mentora…a zabředl do škatulky drsného tatíka, kde je dodnes. Přestože jeho herecký rejstřík je dost bohatý, současní diváci ho více znají jako bývalého tajného agenta, který vymlátil albánskou mafii, vzdušného maršála, jenž si to rozdal s teroristou, bývalého nájemného vraha, chránícího syna před vlastním gangem nebo snipera, jenž si to v divočině ručně stručně vyřídí se smečkou vlků. Neeson má už tolik hereckých zkušeností, že akční hrdina pro něj prakticky nebyl problém, a díky své statné postavě zase divák nemá problém uvěřit v jeho dovednosti. Díky tomu se stal akční ikonou a představil nový typ akčního hrdiny – právě díky jeho výkonu v 96 hodinách Hollywood nakopnul trend drsňáka v důchodu, jenž se vrací do akce, a díky tomu vzniká tento článek.

Michael Keaton

Michael Keaton

Když se poprvé objevil trailer na Amerického zabijáka, prolétla mi hlavou jediná myšlenka – proč už Michael Keaton nehraje Batmana? Než si zahrál v nejlepší adaptaci Batmanových komiksů (ano, dovolil jsem si!), byl Keaton především komediální herec. A vlastně byl komediálním hercem i poté. Nikdo mu ale neodpáře nejen skvěle zahranou batmanovskou roli, ale i status drsňáka, který si vydobyl v roce 2017. Tehdy si zahrál nejen elitního hubitele teroristů v Americkém zabijákovi, ale také hlavního padoucha v marvelovce Spider-Man: Homecoming. A tam ukázal, že i v 66 letech může být solidní hrozbou jak pro blízkovýchodní zabijáky, tak pro jednoho z nejoblíbenějších superhrdinů. A že na stará kolena nezvládá jen fyzickou akci, ale i vůdčí a drsňáckou polohu.

Jamie Lee Curtis

Jamie Lee Curtis

Ženských akčních hrdinek bychom měli dost, ale jen málokterá zvládla akční polohu ve více rolích. Jamie Lee Curtis nejen, že dokázala třikrát aspoň ublížit nezničitelnému Michaelovi Myersovi v sérii Halloween, ale zahrála si po boku Arnolda Schwarzeneggera v parodické pecce Pravdivé lži, kde se ze znuděné paničky přerodí v ráznou ženu činu, a v thrilleru Kathryn Bigelow Modrá ocel, v němž si zahrála policistku, pronásledovanou stalkerem. Loni navíc dokázala uhájit status akční hrdinky v zatím posledním, výborném Halloweenu, kde se zestárlá hrdinka postaví zestárlému masovému vrahovi. A vypadá to mnohem lépe, než jak to zní.

Timothy Dalton

Timothy Dalton

Významný britský herec vytvořil spoustu zajímavých rolí, pro potřeby tohoto článku bude nejlepší zmínit jeho jediné dvě bondovky Dech života a Povolení zabíjet. Jeho Bond měl v podstatě to nejlepší ze všech dosavadních i pozdějších Bondů. Charisma, které se vyrovnalo Seanu Connerymu, smysl pro romantiku, jaký měl George Lazenby, drsnost a chladnokrevnost, s jakou se později proslavil Daniel Craig i suše podávané hlášky, jimiž se vyrovnal Pierce Brosnanovi. Z Rogera Moorea naštěstí neměl vůbec nic. Kromě toho patřil k tomu lepšímu ve filmu Flash Gordon, ale o tom mluvit nemusíme. Poslední dobou jsme ho nevídali ve velkých rolích, dokud nezačali vysílat psychologický superhrdinský seriál Doom Patrol, v němž si zahrál zestárlého dobrodruha Nilese Cauldera. A třebaže jej málokdy vidíme dělat něco akčního, pořád má dost charismatu na to, abychom věřili všem těm děsivým historkám, které o něm v seriálu padnou.

Gene Hackman

Gene Hackman

Z Hackmana nešel strach jen na plátně, ale i během natáčení. Pro svou agresivní a arogantní povahu nikdy nebyl nejoblíbenějším člověkem na place. Možná proto dokázal promítnout pořádnou divokost i do svých postav. Dobrým příkladem je drsňácký detektiv Pepek Doyle ze série Francouzská spojka. Děsivé kouzlo osobnosti zúročil i jako westernový padouch v Eastwoodových Nesmiřitelných i v Raimiho Rychlejší než smrt. Zloduši mu tak nějak sedí lépe, ale respekt budí v obou polohách.

Clint Eastwood

Clint Eastwood

Co napsat o legendě thrillerů a westernů, která hollywoodskou kinematografii válcuje dodnes? Zamlada se Eastwood před kamerou něco nastřílel do lidí, aby ke stáru ztvárňoval drsňáky na sklonku života, kteří mají násilný život dávno za sebou a nyní smutně bilancují všechnu tu prolitou krev a promarněný život. Každý takový film se starým Eastwoodem by klidně mohl být pokračováním nějakého slavnějšího kusu. Jeho antihrdina z Nesmiřitelných mohl zamlada klidně nosit pončo. Vdovec z Gran Torina by mohl být zestárlým Harrym Calahanem, nebo hrdinou z Eastwoodových válečných filmů. V každém případě často hraje zahořklé staré muže s minulostí temnou jako deštivá noc, kteří bojují jak s jinými padouchy, tak s vnitřními démony. A obojí dokáže porazit.

Denzel Washington

Denzel Washington

Washington patří k těm hercům, jejichž kariéra je dost rozvinutá a do akčního filmu sklouzne jen výjimečně. Když už v něm ale je, dokáže vytěžit maximum z každé role, která mu v něm padne. Ať už jde o obyčejného chlapíka, který je ve špatný čas na špatném místě (Únos vlaku 123), rozběsněného mstitele (Muž v ohni), hlavního padoucha (Training Day), nebo sympatického profesionálního zabijáka na penzi, který se rozhodl pomáhat lidem (Equalizer). V každé z těchto rolí ukazuje dost talentu, charismatu a fyzické zdatnosti, aby působil jako prvotřídní drsňák. V Equalizerovi navíc ukázal, že fakt dobře stárne, a v pokročilém věku dokáže dělat dost rychlé pohyby a vrhat dost vražedné pohledy na to, aby se v rolích nebezpečných chlápků ještě nějakou dobu udržel.

Viggo Mortensen

Viggo Mortensen

I když začínal jako anonymní amiš ve výborném Svědkovi, psychopat v Kožené tváři 3, Satan v Boží armádě nebo tvrdý nadřízený G. I. Jane, pořádně se proslavil až jako Aragorn v Pánovi prstenů. Dávno před Captainem Americou byl pro mnohé nerdy idolem mužnosti právě hraničář ze Středozemě. Po skončení dodnes výjimečné fantasy ságy zůstal u rolí drsňáků, z nichž vyčnívaly hlavně dva snímky Davida Cronenberga Dějiny násilí a Východní přísliby. V obou filmech hravě zvládá přesilovky s brutalitou Cronenbergovi vlastní a pouští při tom takovou hrůzu, že by v něm Expendables konečně našli pořádného záporáka. Od té doby se vrátil k charakterním rolím, naposledy jsme ho mohli vidět v Zelené knize. Sice kvůli roli dost přibral a věk už na něm začíná být vidět, při mlácení lidí nebo vyhrožování je ale pořád jasné, že na to ještě pořád má.

10 akčních ikon, které bychom chtěli vidět v Expendables 4  |  Tipy na film  |  před 24 dny  |  576 přečtení  |  25 líbí se  |  2 komentáře

Filip Šula

Komentáře k článku 10 akčních ikon, které bychom chtěli vidět v Expendables 4

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 akčních ikon, které bychom chtěli vidět v Expendables 4

Tipy na film  |  před 3 hodinami

51 faktů, které jste nevěděli o původní trilogii Indiana Jonese

V letošním roce slaví hned dva filmy ze série o Indiana Jonesovi významné výročí. Zatímco Poslední křížová výprava má na krku již pěkných 30 křížků, Chrám zkázy letos slaví 35 let od svého vzniku. A to je dost důvodů k tomu, abyste se dozvěděli přes 50 špeků ze zákulisí milované původní trilogie chlapíka s kloboukem a bičem. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  8

10 slavných značek, které jsme nepotřebovali vidět jako film

Pro hollywoodské studio neexistují více sexy slova než spojení “intellectual property”, neboli existující a známá značka se zavedenou fanouškovskou základnou. Touha studia po snadném dolaru však pokaždé nevede k výsledku, ke kterému by se člověk rád vracel. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  3

Spletité časové linie X-Menů aneb sága, která popírá sebe samu

Závěrečný snímek ságy X-Men s podtitulem Dark Phoenix, ve kterém se musí hlavní hrdinové vypořádat s nebezpečím v podobě nesmírně mocné Jean Grey, právě běží v kinech. Z toho důvodu vám vedle nedávného shrnujícího videa přinášíme i článek, jenž se zabývá problémem alternativních realit celé série. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  23

10 seriálů podle skutečných událostí, když se vám líbil Černobyl

Už jste viděli Černobyl a potřebujete se ponořit do dalších seriálů na motivy skutečných událostí? V tom případě nabízíme naši oblíbenou desítku, kde sice nenajdete další havárii jaderné elektrárny, ale svým stylem vás tyto seriály vrátí do dalších historických období. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  16

11+ filmů, jejichž natáčení byla noční můra

Konflikty mezi členy štábu, nehody, smrt, nepřízeň matky přírody, špatný nebo neexistující scénář. Příčiny, které dokáží nabourat harmonogram natáčení, jsou různé. Naposledy se o tom přesvědčila komiksárna X-Men: Dark Phoenix, není v tom však rozhodně sama. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist