FB pixel TP pixel
Trikaři mají Marvelu plné zuby. Konečně se otrokářskému molochu postavili © Marvel Studios

Trikaři mají Marvelu plné zuby. Konečně se otrokářskému molochu postavili

Už rok se v hollywoodských kuloárech mluví o přetížení trikařských studií, která řeší nekonečný zástup trikově náročných blockbusterů a permanentně nestíhají svou práci odbavit v nejvyšší kvalitě. A přetlak nových seriálů od Marvel ničemu nepomohl. Nyní mají trikaři svého zneužívání plné zuby.

Filmové novinky

Ačkoli ve filmech o natáčení slavných bijáků jsou trikaři vždy hlasitě plácáni po zádech jako vizionáři a géniové, bez kterých by se Hollywood neobešel, realita je taková, že řada animátorů a VFX specialistů pracuje v téměř otrockém režimu. Nemají proplácené přesčasy, pracovní dobu nikdo nedodržuje a zaměstnanci jsou i na poslední chvíli nuceni předělávat již hotovou práci. Nejvíce se v tomto směru v posledních měsících mluvilo o komiksovém obru Marvelu, který trikařům zvýšil zátěž svými novými seriály, které měly dál rozšiřovat svět tzv. Marvel Cinematic Universe.

Nekonečné předělávání práce

Trikaři si opakovaně stěžovali na pracovní podmínky seriálu She-Hulk: Neuvěřitelná právnička a filmů jako Thor: Láska jako hrom , Black Panther: Wakanda nechť žije nebo Ant-Man a Wasp: Quantumania. Zdá se však, že si triková studia nehodlají do budoucna nechat pomyslně kálet na hlavu. VFX organizace zastupující 170 000 lidí, kteří se podílí na filmech a seriálech od Marvelu, totiž vyzvala k hlasování o založení vlastních odborů. Ty by následně za společnosti i jednotlivé osoby v nich začleněné vyjednávaly rovné podmínky, za nichž by trikaři pracovali.

Ochrana odborů by se tak samozřejmě nevztahovala jen na pracovní podmínky v případě vzniku dalších projektů Marvelu. Ostatně Marvel není jediným studiem, které VFX specialisty opakovaně tlačilo ke zdi termíny a nutilo je opravovat herecké výkony v post-produkci a na poslední chvíli nahrazovat již hotové záběry těmi nově dopsanými. Pokud by se trikaři dohodli na založení vlastních odborů, přidali by se k řadě dalších organizací, z nichž nejviditelnější aktuálně jsou WGA a SAG, zastupující stávkující scenáristy a herce. Ti aktuálně bojují za lepší platové podmínky, výplaty odměn za výkony titulů na streamovacích službách a také omezení využití umělé inteligence ve svých oborech.

Zdroj: Slashfilm / Vulture

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
Reklama
Rychle a zběsile 10 je konečně online. Víme, kde si ho přehrát v nejlepší kvalitě
Rychle a zběsile 10 je konečně online. Víme, kde si ho přehrát v nejlepší kvalitě
09.08.2023 17:50:00 | Filmové novinky

Dominic Toretto a jeho banda si v kinech vyjezdili 700 milionů dolarů a nyní konečně hodlají bavit i ty, kteří se do setmělých sálů nevydali. Postaví se jim šílený Jason Momoa, který rozjede obrovskou destrukci.

Nejočekávanější thriller Netflixu vám už v traileru vyrazí dech. Napětí by se dalo krájet
Nejočekávanější thriller Netflixu vám už v traileru vyrazí dech. Napětí by se dalo krájet
09.08.2023 17:00:00 | Filmové novinky

Ne všechny své velké hity Netflix v uplynulých letech natočil. Právě naopak, většinu nejlepších filmů ze své nabídky pořídil na trzích filmových festivalů. A nejinak tomu bylo v případě snímku Fair Play, za kterých se nebál zaplatit na dřevo 20 milionů dolarů a který je označován ze jeden z nejlepších thrillerů letošního roku.

Gran Turismo u kritiků boduje v závodění i hercích. Recenze film cupují jinde
Gran Turismo u kritiků boduje v závodění i hercích. Recenze film cupují jinde
09.08.2023 16:20:00 | Filmové novinky

Od 10. srpna bude v kinech k vidění akční závodnická jízda Gran Turismo. Tato adaptace slavné herní série se pokusí napodobit úspěch letošních herních adaptací The Last of Us a Super Mario Bros. Jak se film líbil kritikům?

Nejhorší český film roku dorazil na Netflix. Má šanci porazit hit s Langmajerem
Nejhorší český film roku dorazil na Netflix. Má šanci porazit hit s Langmajerem
08.08.2023 18:30:00 | Filmové novinky

Na špici sledovanosti české verze Netflixu se sice stále drží romantická komedie Ostrov s Jiřím Langmajerem, nyní by jí ale mohla zatopit influencerská novinka Cool Girl!, která sice dře kvalitativní dno, už v kinech však měla více než slušnou sledovanost.