FB pixel TP pixel
Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro © TMDB

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro

Jeden z nejbizarnějších roků máme konečně za sebou, z pohledu seriálového se však jednalo víceméně o rok velice klasický, když nám nabídl celou řadu rozličných seriálů, u nichž byla radost trávit/marnit čas. Které kousky zaujaly naši redakci nejvíc? Na to jsme se zeptali samotných redaktorů.

Tipy na film

Nejlepší nové seriály, které jsme viděli

Tomáš Vyskočil
Přijde mi, že letos opravdu mocných nových seriálů nebylo. Kdybych ale měl jmenovat vítěze, je to jednoznačně Dámský gambit Netflixu. Napínavý, přesto pohádkový příběh o chudé holce, co v šachu dokázala všechny porazit. Moc se mi také líbil Defending Jacob od Apple, víc drama než krimi o jedné dětské vraždě, ze které je obviněno jiné dítě. Na veselejší notu chci moc poděkovat Apple a NBC za vynikající Ted Lasso, skvělý komediální seriál o trenérovi amerického fotbalu, co přijede koučovat britský fotbalový tým. A na podobnou notu jsem si letos na Netflixu taky moc užil Jednotky vesmírného nasazení, vesmírnou variantu The Office o jednom nesnadném boji za kvalitní americký tým kosmonautů.

Ondra Novotný
Nejlepším seriálem, který jsem měl letos tu čest zhlédnout, byl bezpochyby nový Dracula z dílny BBC, ve kterém se vynikající Claes Bang vydal ve stopách Christophera Leeho a Bely Lugosiho a v napínavé podívané na ploše pouhých tří epizod nám ukázal, kterak by měl vypadat správný gotický horor s hektolitry vysáté krve. Vedle Bangova vynikajícího výkonu musím zmínit i příjemné překvapení v podobě komiksové Stargirl. Musím přiznat, že jsem patřil mezi ty, kteří tento seriál před premiérou odsuzovali, leč nakonec nám DC naservírovalo vynikající adaptaci klasických komiksů z dob Zlaté éry a pořádné představení slavného Spolku spravedlnosti. Nu a třetí skvělou novinkou pro mě rozhodně bylo anime Diova krev. Byť jinak anime z hloubi duše nenávidím, navázání na mou milovanou řeckou mytologii a zapojení Jessicy Henwick mě přesvědčilo, že i v tomto pochybném žánru mohu najít zalíbení. Na jaře rozhodně zaujal i Star Trek: Picard, který krásným způsobem navázal na předchozí Trekkies seriály a filmy a Patrick Stewart a Jonathan Frakes v něm stanuli bok po boku.

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro © TMDB

Filip Šula
I když jsem k němu byl zpočátku hodně skeptický, nakonec mě Zaklínač hodně příjemně překvapil. Práce s různými časovými liniemi a střídání hledisek postav drží pozornost všech, kteří čekají jednoduchou fantasy mlátičku. Cynický tón knižní předlohy i výborná choreografie akčních scén jsou pak výborným vizuálním lákadlem. O dost víc mě ale nadchnul sci-fi nářez Vychováni vlky, drama dvou androidů, skupiny sirotků, jednotky náboženských fanatiků a dvou vystrašených zločinců na zdánlivě pusté planetě, kterou ovládá tajemné zlo. Seriál do jednoho celku kombinuje motivy asimovovské filosofie ohledně života umělé inteligence, úvah o náboženství a jeho světlých a stinných stránek nebo krize vlastní identity. Seriál je zároveň filosofickým sci-fi, sektářským hororem, lovecraftovským hororem, psychologickým hororem a rodinným dramatem. Pokud máte rádi pomalejší, psychologické horory jako Osvícení nebo Slunovrat, jestli se rádi podíváte na nějaký ten těžší kousek s křížáky nebo trpící náboženskou výpravou, případně vás baví sci-fi jako Blade Runner nebo Ghost in the Shell, měli byste dát tomuto seriálovému skvostu šanci.

Petr Semecký
Začátek roku byl - asi jako pro každého - ve znamení Zaklínače a musím souhlasit s Filipem, že mě nelineární vyprávění neskutečně bavilo a neměl jsem ani na moment pocit, že bych k němu potřeboval mapu, jakou Netflix vydal pro hloupější diváky, kteří měli problém si poskládat tři časové linie dohromady. Mně to přišlo naopak velmi osvěžující a motivující k bedlivé pozornosti. Potěšil mě i již zmíněný Dámský gambit nebo Dracula, ale hodně jsme letos tíhnul k dokumentům a vztahovkám. Poslední představení je podle mě absolutně fenomenální náhled na jednu zlatou éru NBA. Zac Efron nohama na zemi mě zase nadchnul za srdíčko tahající pointou, kterou jsem nečekal. A HBO letos nabídlo velmi dobrou vztahovku Love Life s Annou Kendrick a koncem roku i hodně hutnou nástavbu v podobě Normálních lidí.

Nejlepší staré seriály, které nás letos stále držely

Tomáš Vyskočil
Moje oblíbené novinky z minulých let díky bohu letos držely skvělou úroveň. Mandalorian je to nejlepší ze světa Star Wars od původní trilogie. The Boys ukazují, jak by měl vypadal seriál o zvrhlých supehrdinech a zvrhlé společnosti (Watchmen si dělají poznámky). Stále vynikající je i třetí rok Ozark a těším se na završení proměny ctihodného otce v mafiánského kápa příští rok. Moc hezky se vyvíjí i velmi dospělé a propracované eskapády teenagerů v Sexuální výchova. A naprostým vrcholem bylo letos završení Dark, geniálního německého sci-fi seriálu o cestování v čase a lidských osudech.

Ondra Novotný
Stejně jako ostatní i mně se líbila druhá série Mandaloriana, kterou jsem si užil i díky znalostem Clone Wars a Rebels a hrané debuty Bo-Katan nebo Ahsoky Tano mě přikovaly do židle. Když už jsem zmínil Clone Wars, za zmínku rozhodně stojí i sedmá řada Filoniho spektáklu, v níž jsme viděli i mytické obléhání Mandaloru. Zdařilá je i třetí řada Star Trek: Discovery, jež podobně jako Picard skládá poctu ostatním Trekkies projektům a dokonce postupně navrací Kelvin Timeline od J.J. Abramse. Na poli sitcomů jsem se pobavil a taktéž poplakal u poslední části vynikajícího Ranč, kde mí miláčci Sam Elliott a Ashton Kutcher ukazují svůj neuvěřitelný komediální talent.

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro © TMDB

Filip Šula
Adaptace komiksu Hilda je důstojným nástupcem výborného Městečka záhad. Zachycuje dobrodružství party dětí ve světě, jenž je zhruba na úrovni 90. let 20. století, ale k běžným záležitostem zde patří skřítci v dimenzích mezi zdmi domů, létající psovití tvorové, entita složená z krysího hejna, působící jako informátor, sofistikovaně hovořící živé mraky nebo zeď, jež má chránit město proti trollům. Malá Hilda se do města trochu neochotně přistěhovala z idylické divočiny, ale i ve městě si umí najít nějaké to dobrodružství. Seriál se vyznačuje zvláštní invencí při tvorbě nezvyklého fikčního světa a kombinací černého a laskavého dětského humoru.

Petr Semecký
Mandalorian nám dal to, co nám Disney odmítal dát v celé sequelové trilogii a pánové Favreau a Filoni jsou v mých očích zachránci Předaleké galaxie. Díky za to. Nemůžu ale samozřejmě nezmínit předchod Cobra Kai pod křídla mocného Netflixu, díky čemuž se tahle megabomba konečně dostala do hledáčku více lidí. Zaslouženě. Osobně mě ale hodně bavila i druhá řada fantasy Jeho temné esence (škoda, že jednu epizodu tvůrci nestihli dotočit) a kupodivu si mě získala i druhá řada The Umbrella Academy, od které jsem vlastně nic moc nečekal.

Pořád slušné seriály, které můžeme s malým varováním doporučit

Tomáš Vyskočil
Několik nových seriálů mi letos aspirovalo na škatulku výše, ale konec jim to pokazil. Strašidelné Záhadné sídlo Bly už není tak dobré jako byl první Dům na kopci, bohužel méně lekaček a více povídání. Vychováni vlky je velmi zvláštní úkaz, filozofické sci-fi o androidech a cizích planetách fungovalo až na závěrečný díl. Nový Dracula byl zase další prolnutí klasiky a moderny, kde Steven Moffat (Sherlock) ztratil zábrany, ale pořád koukatelné. A moc je mi líto českého zástupce jménem Zrádci, z prostředí mladých dealerů a policejní akce proti nim, kteří začali naprosto famózně, ale na konci se úplně rozpadli. Plus ještě zmíním aktuální Letušku, lehce komediální variace na hitchockovské thrillery.

Ondra Novotný
Za mírné doporučení rozhodně stojí pohled na vzestup italických kmenů na Apeninském poloostrově Romulus, ve kterém vidíme slušnou porci brutality i tradiční konflikty s Etrusky. Když už jsme u Římské říše, tak se částečně vydařili i Barbaři, kde jsme sledovali germánského vůdce Arminia a jeho boje s legiemi u Teutoburského lesa. A koneckonců i pochybné fantasy Prokletá, jež sice mnohé burany urazilo svým pojetím krále Artuše, ale mně se částečně líbilo i vzhledem k několika povedeným easter eggům.

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro © TMDB

Filip Šula
She-Ra a Princezny moci vypadá jako seriál pro holky...a taky to vlastně trochu je seriál pro holky. Je to hlavně reboot jednoho osmdesátkového kultu a odehrává se na cizí planetě, jejíž obyvatelé bojují proti rozpínavému Impériu. Seriál zpočátku působí jako odvar seriálového nářezu Avatar: Legenda o Aangovi, nicméně zajímavě míchá motivy tolkienovské fantasy a sci-fi. Seriál Noelle Stevenson reprezentuje otevřené fandovství Pána prstenů nebo Star Wars, zároveň otevřeně pracuje s LGBT+ reprezentací. Homosexuální vztahy jsou v seriálu něco samozřejmého, co není potřeba nijak komentovat a co ve světě She-Ry nebudí nijak zvláštní pozornost, za což si seriál vysluhuje další plus.

Petr Semecký
Mohl bych tu trochu pokrytecky házet seriály, které jsem rozkoukal, ale nedokoukal, i když mi nepřišly vůbec špatné. Jenže čas je neúprosný a už dávno nemám na to sledovat věci, co mě vysloveně neuhranou. Docela spokojený jsem ale byl s Liberator: Operace Avalanche. který se za málo peněz snažil udělat hodně muziky po vzoru Bratrstva neohrožených. Neurážel mě ani lehce nadprůměrný Zámek a klíč. A mile překvapený jsme byl z japonské brutalitky Alice in Borderland.

Nejlepší nové seriály, co jsme neviděli

Tomáš Vyskočil
I když jsem letos rozkoukal více než 50 seriálů, na některé čas nezbyl. Nicméně slyšel jsem o nich většinou samou chválu, tak je tu zmíním. Kmotrovské drama o drogách Nula Nula Nula je prý skvělé, stejně jako španělské drama Vlast o baskickém konfliktu. Podobně dobré má být i zachycení izraelsko-arabské války ze 70. let v minisérii Údolí slz. Také mi zatím uniklo prý vydařené drama Chalífát, o útoku ISIS na Švédsko, úprk mladé ženy z ortodoxní židovské výchovy v dramatu Neortodoxní či ne až tak vážná, ale prý hodně zdařilá minisérie o životě ruské carevny Kateřiny pod názvem Veliká. A pro všechny fanoušky basketbalu samozřejmě musím zmínit Poslední představení.

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro © TMDB

Ondra Novotný
Stále nejsem odborníkem na šach jako většina republiky, neboť jsem stále neviděl Dámský gambit a neuzřel tak údajně životní výkon Anyi Taylor-Joy. Stejně tak mi unikl komediální seriál Veliká nebo Ruffalova minisérie Bludné kruhy.

Fajn seriály, co neurazí ani nenadchnou

Tomáš Vyskočil
Každý den nemusí být posvícení a některé kousky dokáží dobře nasytit, i když to žádná pecka není. Fajn mi ubíhal belgický sci-fi postapo seriál Za stínem noci, podobně laděná americká Ledová archa (i když film je lepší) či egyptské “Akta X” Paranormal. Zatím jen rozkoukané, ale chystám se je dotáhnout, mám seriály jako Medvědín (zase severská vražda, ale provázaná s hokejem), Home Before Dark (krimi variace na Stranger Things s desetiletou holkou) a Outer Banks (Lovci pokladů z amerických pláží).

Ondra Novotný
Tak napůl se povedl Snowpiercer, který rozhodně nesahal ani po kotníky původnímu filmu, dále pak Carellovy Jednotky vesmírného nasazení nebo Avenue 5 o cestování vesmírem s Hughem Lauriem v hlavní roli. S přimhouřenýma očima mohu asi pochválit i novou verzi Perryho Masona, u níž je škoda, že se role slavného právníka nakonec nechopil Robert Downey Jr.

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro © TMDB

Filip Šula
Seriál Neortodoxní se dotýká zajímavého tématu. Sleduje mladou Židovku, která uteče z domluveného manželství v brooklynské komunitě do Berlína. Její naivní manžel se v doprovodu svého bratrance, dělajícího pro jejich rabína špinavou práci, vydávají po její stopě. A tak zatímco Esther poznává sladkou svobodu, její manžel Yanky prochází první velkou životní krizí. Seriál střídá časové roviny Estheřina pobytu v Berlíně a začátky jejího nešťastného manželství v Brooklynu. Bohužel se seriálu nepovedlo příběh dost uspokojivě ukončit. Klíčová postava začne bez podnětu jednat proti všemu, co představovala prvních sedm epizod, a závěr nechává několik otevřených motivů, které nikdy neuzavře. Byť se Neortodoxní dobře sleduje, v závěru se divák neubrání pocitu, že ho někdo ošidil.

Petr Semecký
Nevyjasněné záhady se sice na Netflixu staly fenoménem, kromě frajera, co v noci utekl do hotelu, aby z něj skočil, aniž by se mu při dopadu rozbily brýle (že by ho někdo shodil?), jsem ale u většiny příběhů dumal nad tím, co je na tom tak záhadné. Utíkalo to ale rychle a rozhodně jsem se nenudil. Očividně jsem připraven na nějaký revival Věřte nevěřte. Vztahovka Utíkej mě lákala díky slušnému obsazení, ale výsledek je jen oukej vzhledem ke krátkosti epizod, která zabraňuje nudě. Jako poněkud promarněná, ale stále fajn příležitost mi pak přišli čeští Zrádci, kteří se taušovsky snaží být provokativní, ale dost často je to jenom manýra, která prudí.

 4 097 zobrazení   3 se líbí
20 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně na Netflixu v češtině
20 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně na Netflixu v češtině
11.01.2021 | Tipy na film

V posledních měsících na Netflixu končila řada licencovaných filmů, jiným byla naopak licence obnovena a nově i s českou lokalizací v podobě titulků. Je tedy ideální čas podívat se, které nejlepší sci-fi kousky aktuálně Netflix nabízí.

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu konce roku 2020 v Česku
10 nejsledovanějších filmů na Netflixu konce roku 2020 v Česku
10.01.2021 | Tipy na film

Rok 2020 je za námi a konečně se tak můžeme ohlédnout za tím, čemu jsme v posledních prosincových dnech věnovali největší pozornost na Netflixu. Najdete zde svoje oblíbené prokrastinační snímky?

Netflix přidává s češtinou nové filmy s hvězdou Dámského gambitu
Netflix přidává s češtinou nové filmy s hvězdou Dámského gambitu
08.01.2021 13:30:00 | Tipy na film

Jestli někdo dokáže zkoumat své statistiky a adekvátně na ně reagovat, je to Netflix. Tomu poslední týdny jasně ukázaly, že se ve statistikách vyhledávání až podezřele často vyskytuje jméno Anyi Taylor-Joy, tak nepřekvapivě přidává její předchozí filmy.

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu
10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu
08.01.2021 12:00:00 | Tipy na film

Nemáte žádné plány na víkend a nechce se vám ven do zimy? Ideální čas projet si aktuální novinky, které dorazily na streamovací služby. Dozvíte se spoustu o nadávkách, prožijete napětí u krádeží slavného zlodějíčka a zjistíte, že porod bolí zhruba stejně jako poválečné křivdy.