FB pixel

Lov

Dynamická politická satira začíná jako nijak zvlášť nápaditý akční film, kde se skupina postav ocitne v ohrožení. Jakmile ale začnou postavy umírat, poměrně dlouho nás film napíná, co se hlavních hrdinů týče. Ani poté nás ale film nepřestane překvapovat. Zároveň je snímek sympatickým společenským komentářem – strefuje se do sporu dvou vyhraněných společenských pólů, aniž by zaujímal stranu. Jak vyznavači politické korektnosti, tak příznivci trumpovských hodnot jsou vykresleni jako nesympatické komické figury, a o to větší zábava je zvyšující se počet mrtvol. Perfektní akce, zesměšňování žabomyších společenských válek a chytré vyprávění? Jo, tohle je film pro vás.

Na nože

Detektivní nářez Riana Johnsona je zároveň omáží i parodií detektivních schémat. Podobně jako v dílech Agathy Christie, i zde je motiv vyšetřování nástrojem pro odhalování zvrácených vztahů v navenek ideální uzavřené společnosti. Johnson využívá princip nespolehlivého vypravěče a falešných vodítek. Jednak k ozvláštnění vyprávění, jednak ke komickému efektu. Zároveň nechává diváka předpokládat, že má celý obraz událostí složený, aby jej celý rozložil jedním nesedícím dílem skládačky.

Neviditelný

Reimaginace hororové klasiky z třicátých let bere diváckou perspektivu z pohledu titulního neviditelného muže a přenáší ji na hlavní hrdinku; týranou manželku, jejíž manžel je nejen odpudivý domácí tyran, ale také geniální vynálezce. Když se tedy hrdince začnou dít divné věci, logicky předpokládá, že její manžel našel způsob, jak se zneviditelnit. A logicky jí to nikdo nevěří. Protože padouch ze své podstaty není vidět, stává se pro hlavní hrdinku děsivý jakýkoli prostor. Neviditelný nás nenutí bát se, co je za nejbližším rohem, ale co je přímo před námi. Jakékoli zavrzání podlahy, pohyb záclony nebo jen pohyb vzduchu může mít banální příčinu, nebo být znamením přítomnosti násilného stalkera.

Corpus Christi

Polské drama o mladém delikventovi, jenž shodou náhod začne na malé vesnici dělat kněze, je zajímavým příspěvkem do debaty o úloze církve a popisuje odpovědnost, která na falešném duchovním leží. Zároveň prezentuje prapůvodní křesťanské hodnoty pomocí názorných příkladů; hlavní hrdina je sice grázl, ale snaží se využít danou příležitost k pomoci ostatním. Vesničané umí být nenávistní a zlí, ale plyne to z nedávné tragédie, která všechny zasáhla. Každá charakteristika filmu je dvojsečná a i když snímek ukazuje zdánlivě jednoznačné věci, ukáže nám něco, co nám zabrání je odsoudit, nebo aspoň zaujmout vyhraněný postoj. Stejně tak film odvádí výbornou práci při vystavění dramatických scén, kdy kombinuje komiku i drama tak, že jedno přechází plynule v druhé bez toho, aby se oba elementy vzájemně rušily.

Tenet

Nemusíte mít rádi Tenet. Nemusíte mít rádi filmy Christophera Nolana obecně. Ale upřímně – kterému mainstreamovému filmaři se daří vyvolávat tak bouřlivé debaty a otevřený zájem kritiků? Nolanova variace na bondovky, která hrátky s vnímáním času a jejich přehledností bere na úplně jinou úroveň, je blockbuster, který vyžaduje plnou pozornost, zpětné přehodnocování viděného i opakovaná zhlédnutí, která odměňuje novými detaily a náhledy, podobně jako kdysi Počátek.

1917

Válečné drama, které vypadá na jeden záběr, zachycuje jednu brutální misi dvou vojáků na cestě válečnou zónou. Díky nucenému dojmu jednoho času si film nedává možnost se zastavit, a tak řetězí stále nové nebezpečné situace na různých místech. Epizodické vyprávění nevykresluje ani tak hrůzy války, jako spíš samotné nebezpečí, číhající na každém kroku. Iluze jednoho záběru navíc dodává akčním scénám určité napětí.

V síti

Odhlédneme-li od poněkud nevkusného pokusu vyrejžovat na popularitě další peníze pomocí bizarního merche, nedá se Vítu Klusákovi upřít, že poprvé od Českého snu trefil homerun, který bude společensky rezonovat ještě hodně dlouho. Sexuální zneužívání, predátorství a psychické vydírání do společnosti prostě nepatří a je fajn, že Klusákův nový dokument otevřel oči těm, kteří se roky tváří, že se na sítích nic podobného neděje a že "to mají rodiče pod kontrolou". V síti je natolik hororovým prožitkem, že když už alespoň na chvíli nabídne trochu pozitiv, dojde k tak silné katarzi, že mu to může závidět kdejaký fikční film. Ty české pak obzvlášť.

Chlast

Máte občas pod vlivem alkoholu pocit, že s hladinkou jde všechno trochu líp? Přesně tohle se pokouší prověřit Mads Mikkelsen se svými kamarády v režii Thomase Vinterberga a vznikl z toho nejen nejlepší evropský film roku, ale i výtečný film jako takový. Vinterberg svůj příběh sice píše profesorsky a scénář si postupně odškrtává ve správný čas snad všechny poučky o budování klasické filmové struktury. Výsledku to ale vůbec nevadí, protože se režijně může soustředit na jemné nuance a precizní herecké výkony, které vám tuhle alko-ságu mixnutou vztahovým dramatem dokonale prodají.

Palm Springs

Letní variace na legendární Na Hromnice o den více? Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý. Letošní novinka s Andy Sambergem a Cristin Milioti je nápaditá, hřejivá a místy dost absurdní romantika, která letos komediálně polechtala bránici jako máloco. Víc takových debutů.

Gentlemani

Guy Ritchie je zpět! Teda, on nikam - až na prapodivné manželství s Madonnou - vlastně neodešel, ale je vždycky fajn vidět, jak tvůrce slavného Podfu(c)ku dokáže na jednu stranu sázet bezproblémové hollywoodské blockbustery, díky kterým si může dovolit návrat ke kořenům a natočit si skromnou, ale scenáristicky a herecky neskutečně vypiplanou gangsterku, která baví každou vteřinou. A je sakra příjemné vidět film, kde se zábava a energie z placu zase jednou otiskly i do výsledného bijáku, který hladí po duši jako léta odložená whisky.

Nejlepší filmy roku 2020, které jsme mohli vidět v kině  |  Tipy na film  |   |  26 líbí se

Filip Šula


Další články jako Nejlepší filmy roku 2020, které jsme mohli vidět v kině

Tipy na film  |  před 2 dny  |  27

11 největších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý květnový víkend přináší pořádnou kupu nových filmů a seriálů ke sledování. Největší novinkou je bezpochyby komiksovka Jupiter's Legacy z dílny Marka Millara. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  11

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které mají (zatím) jen jednu řadu

Znáte ten pocit, kdy chcete začít koukat na seriál, ale při spuštění nabídky zjistíte, že už má několik řad o desítkách epizod? Proto vám dnes doporučíme horké novinky HBO z poslední doby, kde pokračování buď ještě nevzniklo, anebo ani nevznikne a seriál má pouze jednu řadu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  1

9 nejlepších filmů Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová oslavila krásné 90. narozeniny, a to je ideální příležitost nakoukat, nebo si alespoň zopakovat některé z jejích nejlepších filmů. Musíme totiž uznale přiznat, že tato Paní Herečka má na kontě rozhodně víc než 9 povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  39

Novinky na Netflixu: Dorazil Joker, vrací se Pařby ve Vegas a další hity

S nástupem nového měsíce Netflix přidává (staro)nové tituly do své nabídky. Květnová nabídka je však v porovnání s předchozími měsíci zklamáním, především kvůli absenci lokalizovaného obsahu. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  27

12 skvělých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Konec dubna se na streamovacích službách nese ve znamení velkých novinek. Zatímco Netflix útočí očekávaným animákem a hororem, konkurence tasí celou ságu o Rockym, 4. řadu Příběhu služebnice či novou verzi Pobřeží moskytů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist