FB pixel TP pixel
Rod draka zatajil třetí obří stvůru. Jak dopadl poslední velký drak Aegona Dobyvatele? © HBO Max

Rod draka zatajil třetí obří stvůru. Jak dopadl poslední velký drak Aegona Dobyvatele?

Jedním z nejpůsobivějších vizuálních i příběhových pozlátek celé 1. řady seriálu Rod Draka byla bez diskuze Vhagar, aktuálně nejstarší, největší a nejmocnější žijící drak v celém Západozemí. Lebku Baleriona známe již ze Hry o trůny. Kde je ale třetí velký drak, s nímž Aegon dobyl Západozemí?

29. 11. 2022 11:15 | Zajímavosti

POZOR: Následující text obsahuje spoilery ze seriálů Rod draka, Hra o trůny i knihy Tanec draků.

Vhagar ukazuje, jak velký byl Balerion

Během první řady seriálu Rod draka jsme se opět setkali s obrovskou lebkou draka Baleriona, za svého života přezdívaného „Černý děs“. Nejen proto, že jeho šupiny byly temně černé, ale stejné – relativně unikátní – zbarvení měl i jeho oheň. Právě ten rovněž roztavil meče, jež tvoří Železný trůn.

Jeho velikost a moc pramenily z jeho věku – byl jediným a posledním žijícím drakem, který zažil Valyrii před její zkázou. Popis Baleriona vycházející z knih ukazuje, že tento tvor na vrcholu své moci jen těžko hledal rovnocenného soupeře. „Jeho zuby byly dlouhé jako meče dospělého muže a jeho čelisti byly dost velké na to, aby spolkl celého mamuta. Rozpětí křídel měl takové, že vrhal stín, který zakrýval celá města.“

Ostatně, chceme-li si představit Baleriona během jeho nejstrašlivějších let, stačí se podívat na aktuální seriálovou podobu Vhagar, dračice, na níž po boku Aegona jezdila Visenya. Její současné stáří je asi 180 let, přičemž Balerion se dožil více než 200 let. Její velikost by tak měla Balerionovi zhruba odpovídat.

Osud třetího draka

Rod draka zatajil třetí obří stvůru. Jak dopadl poslední velký drak Aegona Dobyvatele? © HBO Max

Jak ale všichni víme, Targaryeni mají v erbu tříhlavého draka symbolizujícího tři draky, s nimiž si Aegon podmanil Západozemí a stal se jeho panovníkem. Tímto třetím drakem byl Meraxes, na němž jezdila druhá sestra i manželka Aegona Rhaenys.

Zatímco Aegon a Visenya vládli Západozemí po jeho úspěšném dobytí ještě další celé dekády, jejich sestru Rhaenys potkala tragédie. Deset let od začátku vlády Targaryenů Rhaenys vedla útok na hrad Hellholt během první války s Dornem, zřejmě netušila, že obránci jsou na dračí jezdkyni více než dobře připraveni.

Meraxes byl krátce poté, co dorazil nad hrad, zasažen přímo do oka velkým železným šípem z velkého balisty. Zbraně zřejmě velmi podobné té, s kterou se v poslední řadě Hry o trůny snažila královna Cersei zbavit Daenerys jejich draků. Smrt Meraxese si tedy můžete představit podobně jako smrt Rhaegala ve 4. díle poslední řady GoT. Jen s tím rozdílem, že Meraxes dostal přímý zásah do hlavy a zemřel okamžitě.

Přesný osud Rhaenys není znám, buď se během pádu bezvládného těla draka neudržela a zabil ji pád z výšky, nebo ji tělo draka po pádu rozdrtilo.

Uvidíme Meraxese v seriálu? Mohli bychom!

Rod draka zatajil třetí obří stvůru. Jak dopadl poslední velký drak Aegona Dobyvatele? © HBO Max

Byť už je Meraxes dlouho po smrti, přesto existuje šance, že jej v seriálu Rod draka uvidíme. Podle všeho byl v době svého úmrtí větší a starší než Vhagar. Aegon byl úmrtím své sestry a manželky šokován a zareagoval dvouletou kampaní v Dornu, během niž Dorne po boku Visenye nemilosrdně plenil, přičemž vypálil každý hrad v zemi kromě Slunečního oštěpu.

Zatímco ostatky Rhaenys se zpět ke králi už nikdy nedostali, Dorne po konci bojů nakonec do Králova přístaviště jako dar přivezli lebku Meraxese. Dle knihy Tanec draků byla tato lebka připevněna na zeď v trůní místnosti Rudé bašty a zůstala zde až do chvíle, než ji nechal sundat Robert Baratheon po získání Železného trůnu. To znamená, že v době seriálu Rod Draka by zde lebka stále měla být.

Na druhou stranu z hraných adaptací knih George R.R. Martina víme, že dračí lebky jsou uchovávány spíš v podzemí než přímo na očích veřejnosti. I proto existuje šance, že se v pozdějších řadách a dílech seriálu dostaneme do sklepení Rudé bašty nebo Dračí jámy, kde se nyní tato lebka nachází.

Zdroj: Autorský text

Tomáš Durčák
Dumavý samotář se zájmem o vše, co ještě neví. Původně chtěl z dlouhé chvíle jenom trochu psát o GoT, načež se z něj přes noc stal někdo, kdo už si sem musel napsat svůj medailonek. Nepohrdne dobrým filmem, seriálem, knihou, hudbou ani divadlem (zkrátka kulturní člověk každým coulem). Jako šéfredaktor už vedl pár projektů, kterým se dařilo i nedařilo, a pár lidí, kterým psaní šlo i nešlo. Jeho 46 chromozomů mu mimo jiné do vínku dalo nevypnutelný a mimořádně citlivý Grammar Nazi radar, díky kterému je sice nejlepším korektorem českého jazyka široko daleko, ale internetové diskuze bez prožití slabšího infarktu číst nemůže.
5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem
5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem
27.10.2022 15:00:00 | Zajímavosti

Byť se Rod draka u diváků dle mnoha objektivních měřítek setkává s o poznání pozitivnějšími reakcemi než třeba konkurenční Prsteny moci, rozhodně nejde o bezchybný seriál, kterému by nebylo co vytýkat. Právě naopak, některé části 1. řady měly k dokonalosti daleko, zejména následující pětice.

Poslední díl Rodu draka konečně odhalil skutečný vztah mezi Targaryeny a draky
Poslední díl Rodu draka konečně odhalil skutečný vztah mezi Targaryeny a draky
26.10.2022 13:00:00 | Zajímavosti

První řada seriálu Rod draka je u konce a jak asi všichni očekávali, na úplný závěr si tvůrci schovali vizuální i dějový veletoč, který nechal spoustu diváků překvapených a v šoku. Zároveň ihned poté vyvstaly otázky nad tím, jak reálně vypadá vztah mezi Targaryeny a jejich draky a kdo koho poslouchá.

5 věcí, které se v novém Pánovi prstenů vůbec nepovedly
5 věcí, které se v novém Pánovi prstenů vůbec nepovedly
24.10.2022 16:00:00 | Zajímavosti

Na Amazonu si nyní můžete přehrát celou první sérii nejdražšího seriálu všech dob. U čeho možná budete kroutit hlavou?

5 věcí, které seriál Pán prstenů: Prsteny moci zvládnul na jedničku
5 věcí, které seriál Pán prstenů: Prsteny moci zvládnul na jedničku
20.10.2022 10:00:00 | Zajímavosti

Na pokus Amazonu o vytvoření vlastního fantasy megahitu ve stylu Hry o trůny od HBO se valí jedna vlna kritiky za druhou. Už dávno přitom nejde jen o barvu pleti nebo účesy. A i přesto, že zapálení fandové Tolkiena jej nazývají totálním fiaskem, má seriál i své silné stránky, jež zaslouží uznání.