Byť se Rod draka u diváků dle mnoha objektivních měřítek setkává s o poznání pozitivnějšími reakcemi než třeba konkurenční Prsteny moci, rozhodně nejde o bezchybný seriál, kterému by nebylo co vytýkat. Právě naopak, některé části 1. řady měly k dokonalosti daleko, zejména následující pětice.
27. 10. 2022 15:00 | ZajímavostiPOZOR: Následující text obsahuje spoilery ze seriálů Rod draka, Hra o trůny i knihy Tanec draků.
Král Aegon II. Targaryen (dříve princ Aegon) nebyl pořádně představen až do 10letého skoku časem v polovině první řady, byť je prvorozeným synem krále Viseryse a jednou z klíčových postav knihy Tanec draků. Byť z něj zatím seriál neudělal jednoznačného zloducha a jeho role byla zredukována na pěšce v politických intrikách jeho matky a dědy, Aegon byl uveden jako postava, kterou je až příliš snadné nenávidět.
© HBO MaxVe srovnání s ostatními, morálně šedivými postavami seriálu, je Aegon vždy ke všem ve svém okolí neurvalý a arogantní jen proto, že může. V plejádě ostatních komplexních postav tak působí až příliš jednoduše, což by mohlo znamenat problém pro další řady Rodu Draka. Zejména ve chvíli, kdy se z něj tvůrci pokusí udělat nepřítele číslo jedna.
Celá dějová linka okolo pirátů obsazujících Stepstones pod vedením Craghase Drahara (Crabfeeder) sice zabrala nemalou část prvního a druhého dílu seriálu a pomohla nám lépe poznat náturu Viseryse a Daemona, nakonec však zcela vyšuměla a upadla v zapomnění. Byť zdejší válka trvala celé roky a boje opakovaně začínaly a byly znovu potlačovány, příliš mnoho stopáže jsme odsud neviděli.
© HBO MaxA i ta, která se dostala až na obrazovky, dvakrát nenadchla. Za připomínku stojí Daemonův sprint v dešti šípů ve stylu pravého hollywoodského hrdiny nebo fakt, že jsme byli ochuzeni o poslední chvíle zdejšího hlavního nepřítele a museli se spokojit pouze s bezvládnou horní polovinou jeho těla. Při srovnání s politickými dialogy a konstantními intrikami působí události kolem Stepstones jako nedůležité, bez potřebné hloubky a v druhé polovině úvodní série na ně prakticky všichni zapomněli.
Prequel Hry o trůny se rozhodně nebojí ve svém ději dělat pořádné časové skoky kupředu. Dokonce tak výrazné, že velkou část hlavních dětských postav jen během první řady ztvárnil více než jeden herec/herečka, aby lépe ilustrovali jejich věkový posun. A nechybí ani slušná dávka úmrtí. Ne všechny však v důsledku měly takový efekt, jaký možná tvůrci zamýšleli.
© HBO MaxČasový pres totiž způsobil, že v řadě případů potenciálně zajímavé postavy zemřely velmi krátce poté, co jsme je spatřili úplně poprvé. Někdy dokonce ještě v tom samém díle viz Aemma Arryn, Rhea Royce nebo Harwin Strong. Nikdo jsme tak neměli dost času vytvořit si k těmto postavám jakékoli pouto nebo je před jejich smrtí vůbec stihnout poznat. Řada úmrtí tak působila ukvapeně a rozhodně nebyly tak šokující či zdrcující, jak jsme u Hry o trůny zvyklí.
Jednou z nejkritizovanějších věcí na finální 8. řadě Hry o trůny bylo tristní osvětlení nočních scén, které způsobilo, že jedna z nejočekávanějších bitev z celého seriálu místy nebyla prakticky vůbec vidět. Vzpomínku na tenhle nepříjemný zážitek ve mně opět vyvolal 7. díl, kdy scény, které se dle fotek z natáčení točily za dne, náhle probíhaly v noci.
© HBO MaxA tak se diváci zase u televizí museli vrtět, zahlížet a různě kreativně měnit nastavení, aby vůbec dokázali vidět, co se na obrazovce děje. Proč tvůrci znovu vstoupili do téhle řeky, netuším.
Za jednu z nejhorších scén celé první řady považuju vyvrcholení předposledního dílu, kdy během korunovace prince Aegona podlahou do lidmi přeplněné Dračí jámy vtrhne princezna Rhaenys na hřbetě svého draka Meraxese a dá si soutěž v koukání z očí do očí se Zelenými. Až potud vše v pořádku. Je však trochu bizarní, že zatímco před touto událostí je celá obrovská stavba doslova k prasknutí naplněná obyčejnými lidmi, jakmile se objeví Rhaenys a Meraxes, davy jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.
© HBO MaxOkolo draka dokonce nevidíme žádné mrtvé či zraněné lidi, kterých po takovém příchodu na scénu musely být minimálně stovky. A co víc, Rhaenys se sice zdráhá zabít své věznitele, ale na druhou stranu je jí očividně úplně jedno, že právě zabila či zranila stovky a stovky nevinných civilistů.
Zároveň pobavilo, že Rhaenys dokázala v podzemí Dračí jámy nepozorovaně proklouznout nejen ke svému drakovi, ale ještě po cestě najít své brnění, a dokonce si jej i obléci. Celé to působí jako poměrně laciná scenáristická snaha dostat se ke kýžené scéně bez ohledu na to, jak přesně se tam dostaneme a zda to dává nějakou logiku. Pro tak významný moment děje seriálu je to nicméně velká škoda.
První řada seriálu Rod draka je u konce a jak asi všichni očekávali, na úplný závěr si tvůrci schovali vizuální i dějový veletoč, který nechal spoustu diváků překvapených a v šoku. Zároveň ihned poté vyvstaly otázky nad tím, jak reálně vypadá vztah mezi Targaryeny a jejich draky a kdo koho poslouchá.
Na Amazonu si nyní můžete přehrát celou první sérii nejdražšího seriálu všech dob. U čeho možná budete kroutit hlavou?
Na pokus Amazonu o vytvoření vlastního fantasy megahitu ve stylu Hry o trůny od HBO se valí jedna vlna kritiky za druhou. Už dávno přitom nejde jen o barvu pleti nebo účesy. A i přesto, že zapálení fandové Tolkiena jej nazývají totálním fiaskem, má seriál i své silné stránky, jež zaslouží uznání.
Pozorní diváci si v osmém díle první řady Rodu draka mohli všimnout na první pohled nenápadného, ale dlouhého záběru na velmi známou čepel z valyrijské oceli. Těchto pár sekund je ve skutečnosti mnohem důležitějších, než si možná myslíte.