FB pixel TP pixel
5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem © HBO Max

5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem

Byť se Rod draka u diváků dle mnoha objektivních měřítek setkává s o poznání pozitivnějšími reakcemi než třeba konkurenční Prsteny moci, rozhodně nejde o bezchybný seriál, kterému by nebylo co vytýkat. Právě naopak, některé části 1. řady měly k dokonalosti daleko, zejména následující pětice.

27. 10. 2022 15:00 | Zajímavosti

POZOR: Následující text obsahuje spoilery ze seriálů Rod draka, Hra o trůny i knihy Tanec draků.

1. Král Aegon, jakožto klíčová postava, nedostal potřebný prostor

Král Aegon II. Targaryen (dříve princ Aegon) nebyl pořádně představen až do 10letého skoku časem v polovině první řady, byť je prvorozeným synem krále Viseryse a jednou z klíčových postav knihy Tanec draků. Byť z něj zatím seriál neudělal jednoznačného zloducha a jeho role byla zredukována na pěšce v politických intrikách jeho matky a dědy, Aegon byl uveden jako postava, kterou je až příliš snadné nenávidět.

5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem © HBO Max

Ve srovnání s ostatními, morálně šedivými postavami seriálu, je Aegon vždy ke všem ve svém okolí neurvalý a arogantní jen proto, že může. V plejádě ostatních komplexních postav tak působí až příliš jednoduše, což by mohlo znamenat problém pro další řady Rodu Draka. Zejména ve chvíli, kdy se z něj tvůrci pokusí udělat nepřítele číslo jedna.

2. Crabfeeder who?

Celá dějová linka okolo pirátů obsazujících Stepstones pod vedením Craghase Drahara (Crabfeeder) sice zabrala nemalou část prvního a druhého dílu seriálu a pomohla nám lépe poznat náturu Viseryse a Daemona, nakonec však zcela vyšuměla a upadla v zapomnění. Byť zdejší válka trvala celé roky a boje opakovaně začínaly a byly znovu potlačovány, příliš mnoho stopáže jsme odsud neviděli.

5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem © HBO Max

A i ta, která se dostala až na obrazovky, dvakrát nenadchla. Za připomínku stojí Daemonův sprint v dešti šípů ve stylu pravého hollywoodského hrdiny nebo fakt, že jsme byli ochuzeni o poslední chvíle zdejšího hlavního nepřítele a museli se spokojit pouze s bezvládnou horní polovinou jeho těla. Při srovnání s politickými dialogy a konstantními intrikami působí události kolem Stepstones jako nedůležité, bez potřebné hloubky a v druhé polovině úvodní série na ně prakticky všichni zapomněli.

3. Časový pres zabil některé postavy příliš brzy

Prequel Hry o trůny se rozhodně nebojí ve svém ději dělat pořádné časové skoky kupředu. Dokonce tak výrazné, že velkou část hlavních dětských postav jen během první řady ztvárnil více než jeden herec/herečka, aby lépe ilustrovali jejich věkový posun. A nechybí ani slušná dávka úmrtí. Ne všechny však v důsledku měly takový efekt, jaký možná tvůrci zamýšleli.

5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem © HBO Max

Časový pres totiž způsobil, že v řadě případů potenciálně zajímavé postavy zemřely velmi krátce poté, co jsme je spatřili úplně poprvé. Někdy dokonce ještě v tom samém díle viz Aemma Arryn, Rhea Royce nebo Harwin Strong. Nikdo jsme tak neměli dost času vytvořit si k těmto postavám jakékoli pouto nebo je před jejich smrtí vůbec stihnout poznat. Řada úmrtí tak působila ukvapeně a rozhodně nebyly tak šokující či zdrcující, jak jsme u Hry o trůny zvyklí.

4. Opět zpackané noční scény

Jednou z nejkritizovanějších věcí na finální 8. řadě Hry o trůny bylo tristní osvětlení nočních scén, které způsobilo, že jedna z nejočekávanějších bitev z celého seriálu místy nebyla prakticky vůbec vidět. Vzpomínku na tenhle nepříjemný zážitek ve mně opět vyvolal 7. díl, kdy scény, které se dle fotek z natáčení točily za dne, náhle probíhaly v noci.

5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem © HBO Max

A tak se diváci zase u televizí museli vrtět, zahlížet a různě kreativně měnit nastavení, aby vůbec dokázali vidět, co se na obrazovce děje. Proč tvůrci znovu vstoupili do téhle řeky, netuším.

5. Davy mrtvých, které nikoho nezajímají

Za jednu z nejhorších scén celé první řady považuju vyvrcholení předposledního dílu, kdy během korunovace prince Aegona podlahou do lidmi přeplněné Dračí jámy vtrhne princezna Rhaenys na hřbetě svého draka Meraxese a dá si soutěž v koukání z očí do očí se Zelenými. Až potud vše v pořádku. Je však trochu bizarní, že zatímco před touto událostí je celá obrovská stavba doslova k prasknutí naplněná obyčejnými lidmi, jakmile se objeví Rhaenys a Meraxes, davy jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.

5 hloupých chyb, kvůli kterým Rod draka není dokonalým seriálem © HBO Max

Okolo draka dokonce nevidíme žádné mrtvé či zraněné lidi, kterých po takovém příchodu na scénu musely být minimálně stovky. A co víc, Rhaenys se sice zdráhá zabít své věznitele, ale na druhou stranu je jí očividně úplně jedno, že právě zabila či zranila stovky a stovky nevinných civilistů.

Zároveň pobavilo, že Rhaenys dokázala v podzemí Dračí jámy nepozorovaně proklouznout nejen ke svému drakovi, ale ještě po cestě najít své brnění, a dokonce si jej i obléci. Celé to působí jako poměrně laciná scenáristická snaha dostat se ke kýžené scéně bez ohledu na to, jak přesně se tam dostaneme a zda to dává nějakou logiku. Pro tak významný moment děje seriálu je to nicméně velká škoda.

Tomáš Durčák
Dumavý samotář se zájmem o vše, co ještě neví. Původně chtěl z dlouhé chvíle jenom trochu psát o GoT, načež se z něj přes noc stal někdo, kdo už si sem musel napsat svůj medailonek. Nepohrdne dobrým filmem, seriálem, knihou, hudbou ani divadlem (zkrátka kulturní člověk každým coulem). Jako šéfredaktor už vedl pár projektů, kterým se dařilo i nedařilo, a pár lidí, kterým psaní šlo i nešlo. Jeho 46 chromozomů mu mimo jiné do vínku dalo nevypnutelný a mimořádně citlivý Grammar Nazi radar, díky kterému je sice nejlepším korektorem českého jazyka široko daleko, ale internetové diskuze bez prožití slabšího infarktu číst nemůže.
Poslední díl Rodu draka konečně odhalil skutečný vztah mezi Targaryeny a draky
Poslední díl Rodu draka konečně odhalil skutečný vztah mezi Targaryeny a draky
26.10.2022 13:00:00 | Zajímavosti

První řada seriálu Rod draka je u konce a jak asi všichni očekávali, na úplný závěr si tvůrci schovali vizuální i dějový veletoč, který nechal spoustu diváků překvapených a v šoku. Zároveň ihned poté vyvstaly otázky nad tím, jak reálně vypadá vztah mezi Targaryeny a jejich draky a kdo koho poslouchá.

5 věcí, které se v novém Pánovi prstenů vůbec nepovedly
5 věcí, které se v novém Pánovi prstenů vůbec nepovedly
24.10.2022 16:00:00 | Zajímavosti

Na Amazonu si nyní můžete přehrát celou první sérii nejdražšího seriálu všech dob. U čeho možná budete kroutit hlavou?

5 věcí, které seriál Pán prstenů: Prsteny moci zvládnul na jedničku
5 věcí, které seriál Pán prstenů: Prsteny moci zvládnul na jedničku
20.10.2022 10:00:00 | Zajímavosti

Na pokus Amazonu o vytvoření vlastního fantasy megahitu ve stylu Hry o trůny od HBO se valí jedna vlna kritiky za druhou. Už dávno přitom nejde jen o barvu pleti nebo účesy. A i přesto, že zapálení fandové Tolkiena jej nazývají totálním fiaskem, má seriál i své silné stránky, jež zaslouží uznání.

Rod draka upozornil na nejdůležitější zbraň celého seriálu. Kdo ji teď získá?
Rod draka upozornil na nejdůležitější zbraň celého seriálu. Kdo ji teď získá?
13.10.2022 12:00:00 | Zajímavosti

Pozorní diváci si v osmém díle první řady Rodu draka mohli všimnout na první pohled nenápadného, ale dlouhého záběru na velmi známou čepel z valyrijské oceli. Těchto pár sekund je ve skutečnosti mnohem důležitějších, než si možná myslíte.