FB pixel
Zdroj: TMDB

Více barona Harkonnena a dvorských intrik

V „jedničce“ jsme feudální svět Duny zachytili z pozadí. Viděli jsme dva nejdůležitější šlechtické rody a zaslechli o tom, že existují nejen další rody, ale i císař, jenž celé impérium řídí. Právě na císařovu přízeň budou cílit další kroky barona Harkonnena (Stellan Skarsgard), odpudivého padoucha z prvního filmu. Baronovo kouzlo bylo v knihách hlavně v tom, že byl dokonalým manipulátorem a obratným intrikánem, jenž dokáže plánovat dlouho dopředu. Většina té části Duny, která se odehrává po onom nešťastném puči, zachycuje právě jeho obratné počínání ve složitém světě.

Hrabě Fenring

V knize hodnou chvíli trvá, než spatříme Padišáha Imperátora Shaddam Corrino IV., vládce vesmírného impéria, jenž stojí za vším, co se v románu stane. Přímým vykonavatelem jeho vůle je hrabě Fenring, císařova pravá ruka, jenž je zároveň styčnou osobou barona Harkonnena a jedním z cílů jeho intrik. Byť zastupuje císaře, nejedná se v žádném případě o jednoznačnou postavu. Jestli jej ve filmu uvidíme zůstává otázkou, protože při pomalém tempu vyprávění nového filmu by jeho postava mohla spíš překážet v rytmu. Proto zcela chyběl ve verzi Davida Lynche z roku 1984. V televizní minisérii z roku 2000 jej ztvárnil Miroslav Táborský. O tom, že jej spíš neuvidíme, svědčí i to, že to byla právě jeho manželka, kdo lady Jessicu (Rebecca Ferguson), svou kolegyni z Bene Gesserit, varuje před císařovou zradou, což film nezahrnul.


Feyd-Rautha Harkonnen

Podobný otazník visí nad postavou Feyda-Rauthy, baronova druhého synovce. Zatímco Glossu „Bestie“ Rabban (Dave Bautista) převezme přímý dozor nad produkcí a dodávkou koření, Feyd je hlavní figurkou v baronových zákulisních hrách. Feyd je zároveň ustavený jako Paulův (Timotheé Chalamet) zlý protiklad – je zhruba stejně starý, cvičený v kontaktním boji a před sebou má vidinu strýcova postavení. Zároveň představuje Paulovu poslední překážku k vítězství. Jako nejmladší z Harkonnenů také čtenáři zprostředkovává velkou část expozice, protože se z něj baron snaží vychovat schopného intrikána a svého nástupce a zasvěcuje jej do svých plánů. Jestli jej ale skutečně uvidíme ve druhém filmu, je podobná otázka jako u hraběte Fenringa. V předloze se totiž Feyd objeví podstatně dříve a většinu jeho role v novém filmu převzal právě Rabban. Je tedy spíš možné, že Rabban a Feyd byli ve filmu sloučeni do jedné postavy. Díky tomu se ale můžeme těšit na to, jak bude Dave Bautista bojovat v aréně s otroky, plánovat atentát na svého strýce nebo možná i souložit se ženou hraběte Fenringa.

Paulova pozice u Fremenů

Paula jsme naposledy viděli, když se i se svou matkou Jessicou přidal ke kmeni Fremenů. Byť si vydobyl částečný respekt v duelu s Jamisem, zdaleka si nezískal jejich důvěru. Tu získá pomocí specifického způsobu boje, v němž může trénovat Fremeny, a převzetím iniciativy, s níž organizuje přepady harkonnenských stanic na těžbu koření. Díky tomu najde postupně mentora, přítele a nakonec stoupence ve kmenovém vůdci Stilgarovi (Javier Bardem) a oddanou manželku v Chani (Zendaya). V románu je dcerou Lieta Kynese, z něhož se ve filmu stala žena (Sharon Duncan-Brewster), dost možná bude druhý film vytěžovat i tuto souvislost. Zároveň se Paulovi díky jeho schopnostem stále lépe přivlastňuje fremenský mýtus Muad’Diba, mesiáše, jenž pouštní planetu Arrakis změní v ráj. Chani mu následně v knize porodí syna. Harkonneni jim však zkazí i to.


Alia Atreides, Vládkyně nože

Ve filmu Paul správně uhodl, že Jessica je pár týdnů těhotná. Díky genetickým dispozicím a tomu, že Jessica vypije vodu života (žluč písečného červa), se Alia narodí předčasně a rovnou s věděním všech ctihodných matek Bene Gesseritu. V klimaxu první knihy je Alia pětiletým dítětem, ale zároveň také prozíravou a inteligentní bytostí, kterou Fremeni uctívají a jíž se Bene Gesseritky děsí. V Lynchově verzi ztvárnila Alii Alicia Witt, která působila tak démonicky, že se Reagan z Vymítače ďábla krčí v koutě. Alia ale není jen bizarní postavou, v závěru knihy sehraje klíčovou roli v boji s Vladimirem Harkonnenem.

Paulova přeměna v Kwisatze Haderacha a nejen v to

Nejen Jessica vypije vodu života. Paulovi bizarní tekutina pomůže v přeměně na Kwisatze Haderacha, geneticky produkovaného nadčlověka, jehož plánuje sekta Bene Gesserit. Díky tomu Paul rozšíří repertoár svých schopností a přemění kmen Fremenů v oddanou sektu, která je v jeho jménu schopna plundrovat vesmír. Paul se ještě stihne stát otcem a v závěru knihy má šanci být dalším imperátorem.


Co se stalo s ostatními Atreidovci?

Harkonnenův vpád do rezidence Atreidů nechal vznešený rod rozprášený. Jessica a Paul se uchýlili k Fremenům, Leto Atreides (Oscar Isaac) zemřel v marném pokusu zabít barona a Duncan Idaho (Jason Momoa) padl při hrdinské obraně Paula a Jessicy proti imperiálním Sardaukarům. Kam ale zmizel Letův pobočník a Paulův učitel Gurney Halleck (Josh Brolin), a co se stalo s mentatem Thufirem Hawatem (Stephen McKinley Henderson)? Gurney v knize neměl jinou možnost, než prchnout k pašerákům koření, kde se postupně vypracoval na jejich velitele. Je otázkou času, kdy na svých cestách pouští narazí na Paula. Jaké bude jejich shledání? A o kom si Gurney bude myslet, že Atreidy zradil? O něco složitější je to s Thufirem, jenž padl do zajetí Harkonnenů. Při Letově sebevražedném atentátu přišel baron o svého mentata Pitera a v tomto ohledu má volné místo. Baron zná hodně podlou a krutou metodu, jak Hawata přinutit ke spolupráci.

Další duely na nože

V první Duně vidíme dva efektní duely – Paul vs. Gurney a Paul vs. Jamis. To samozřejmě nejsou jediné duely, které Duna nabízí. V knize podstoupí jeden „rekreační“ souboj baronův synovec Feyd-Rautha, ten ale nemá ve zvyku bojovat čestně. To se ostatně projeví v klimaxu knihy, kdy se mu postaví samotný Paul Atreides. Jak vyplývá z předchozích odstavců, není vůbec jisté, zda se ve filmu Feyd-Rautha objeví a zda jeho roli nezastoupí Raban. V tom případě se můžeme těšit na šťavnatý souboj Timotheého Chalameta a Davea Bautisty.

Vztah mezi červy a kořením

Kde se bere koření, které užívá celý známý vesmír? A jak souvisí s výskytem červů? No..viděli jste tu epizodu Futuramy, kde hrdinové odhalí tajemství limonády Slurm?

9 důvodů, proč se těšit na Dunu 2. O čem bude pokračování sci-fi roku?  |  Zajímavosti  | 

Filip Šula

Úředně potvrzený filmový nerd a milovník nejen žánrovek všech typů a kvalit, ale i pořádného umění. O filmu píše nějaký ten pátek a zatím to nevypadá, že by ho to omrzelo. Když se nevěnuje filmům, podniká nesmělé pokusy v literární tvorbě nebo se skrývá v lesích.


Další články jako 9 důvodů, proč se těšit na Dunu 2. O čem bude pokračování sci-fi roku?

Zajímavosti  |  před 7 dny  |  490

10 důvodů, proč je Jason Momoa naprosto boží

Khal Drogo, Arthur Curry a Duncan Idaho. Všechny je spojuje jedno jméno a jedna z největších (doslova dvoumetrová) postav Hollywoodu - Jason Momoa. Přes své drsné vzezření se však jedná o jednoho z největších miláčků filmového průmyslu a my vám přinášíme desítku důvodů proč. číst více

Zajímavosti  |  před 8 dny  |  162

Kdo se objeví v seriálu Hawkeye? Nejvtipnější Avenger má pár překvapení

Premiéra dalšího marvelovského seriálu se kvapem blíží a už 24. listopadu si fanoušci užijí vánoční dobrodružství milovaného lučištníka. Pojďme se proto před premiérou podívat na postavy, na které se v Hawkeyeovi můžeme těšit. číst více

Zajímavosti  |  před 11 dny  |  20

ROZBOR: 5 padouchů i další hrdinové. Co ukázal trailer Spider-Mana?

Už několik dní je venku poslední trailer na snímek Spider-Man: Bez domova. I když se v něm nakonec dva předchozí představitelé ikonického pavoučího hrdiny nakonec neukázali, dočkali jsme se i tak celé řady odhalení. Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější z nich! číst více

Zajímavosti  |  před 19 dny  |  220

ROZBOR: Co ukázal trailer Zaklínače? Lešij, Vereena i mučení Yennefer

Zatímco se fanoušci Zaklínače stále pesimisticky dívají na své kalendáře a snaží se smířit s faktem, že k nim Geralt na obrazovky dorazí až za celých 5 týdnů, nám to nebrání ponořit se znovu do téměř 3minutového oficiálního traileru, abychom se mohli těšit ještě víc. číst více

Zajímavosti  |  před 1 měsíci

Eternals: Které mocné superhrdiny uvidíme v nové marvelovce a které ne?

Snímek Eternals se blíží a už za pár týdnů se seznámíme s mocnými hrdiny, kteří chrání Zemi před Devianty. Pojďme si proto představit desítku nejsilnějších představitelů této nadlidské rasy. Které z nich ve filmu nakonec uvidíme? číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist