FB pixel TP pixel
9 důvodů, proč se těšit na Dunu 2. O čem bude pokračování sci-fi roku? © TMDB

9 důvodů, proč se těšit na Dunu 2. O čem bude pokračování sci-fi roku?

Pomalé a meditativní sci-fi umí i dnes zbořit kina. První část plánovaného dvoudílného spektáklu nechala spoustu otevřených konců. Na co se můžeme těšit do druhého filmu?

2. 11. 2021 12:00 | Zajímavosti

Více barona Harkonnena a dvorských intrik

V „jedničce“ jsme feudální svět Duny zachytili z pozadí. Viděli jsme dva nejdůležitější šlechtické rody a zaslechli o tom, že existují nejen další rody, ale i císař, jenž celé impérium řídí. Právě na císařovu přízeň budou cílit další kroky barona Harkonnena (Stellan Skarsgard), odpudivého padoucha z prvního filmu. Baronovo kouzlo bylo v knihách hlavně v tom, že byl dokonalým manipulátorem a obratným intrikánem, jenž dokáže plánovat dlouho dopředu. Většina té části Duny, která se odehrává po onom nešťastném puči, zachycuje právě jeho obratné počínání ve složitém světě.

Hrabě Fenring

V knize hodnou chvíli trvá, než spatříme Padišáha Imperátora Shaddam Corrino IV., vládce vesmírného impéria, jenž stojí za vším, co se v románu stane. Přímým vykonavatelem jeho vůle je hrabě Fenring, císařova pravá ruka, jenž je zároveň styčnou osobou barona Harkonnena a jedním z cílů jeho intrik. Byť zastupuje císaře, nejedná se v žádném případě o jednoznačnou postavu. Jestli jej ve filmu uvidíme zůstává otázkou, protože při pomalém tempu vyprávění nového filmu by jeho postava mohla spíš překážet v rytmu. Proto zcela chyběl ve verzi Davida Lynche z roku 1984. V televizní minisérii z roku 2000 jej ztvárnil Miroslav Táborský. O tom, že jej spíš neuvidíme, svědčí i to, že to byla právě jeho manželka, kdo lady Jessicu (Rebecca Ferguson), svou kolegyni z Bene Gesserit, varuje před císařovou zradou, což film nezahrnul.

Feyd-Rautha Harkonnen

Podobný otazník visí nad postavou Feyda-Rauthy, baronova druhého synovce. Zatímco Glossu „Bestie“ Rabban (Dave Bautista) převezme přímý dozor nad produkcí a dodávkou koření, Feyd je hlavní figurkou v baronových zákulisních hrách. Feyd je zároveň ustavený jako Paulův (Timotheé Chalamet) zlý protiklad – je zhruba stejně starý, cvičený v kontaktním boji a před sebou má vidinu strýcova postavení. Zároveň představuje Paulovu poslední překážku k vítězství. Jako nejmladší z Harkonnenů také čtenáři zprostředkovává velkou část expozice, protože se z něj baron snaží vychovat schopného intrikána a svého nástupce a zasvěcuje jej do svých plánů. Jestli jej ale skutečně uvidíme ve druhém filmu, je podobná otázka jako u hraběte Fenringa. V předloze se totiž Feyd objeví podstatně dříve a většinu jeho role v novém filmu převzal právě Rabban. Je tedy spíš možné, že Rabban a Feyd byli ve filmu sloučeni do jedné postavy. Díky tomu se ale můžeme těšit na to, jak bude Dave Bautista bojovat v aréně s otroky, plánovat atentát na svého strýce nebo možná i souložit se ženou hraběte Fenringa.

Paulova pozice u Fremenů

Paula jsme naposledy viděli, když se i se svou matkou Jessicou přidal ke kmeni Fremenů. Byť si vydobyl částečný respekt v duelu s Jamisem, zdaleka si nezískal jejich důvěru. Tu získá pomocí specifického způsobu boje, v němž může trénovat Fremeny, a převzetím iniciativy, s níž organizuje přepady harkonnenských stanic na těžbu koření. Díky tomu najde postupně mentora, přítele a nakonec stoupence ve kmenovém vůdci Stilgarovi (Javier Bardem) a oddanou manželku v Chani (Zendaya). V románu je dcerou Lieta Kynese, z něhož se ve filmu stala žena (Sharon Duncan-Brewster), dost možná bude druhý film vytěžovat i tuto souvislost. Zároveň se Paulovi díky jeho schopnostem stále lépe přivlastňuje fremenský mýtus Muad’Diba, mesiáše, jenž pouštní planetu Arrakis změní v ráj. Chani mu následně v knize porodí syna. Harkonneni jim však zkazí i to.

Alia Atreides, Vládkyně nože

Ve filmu Paul správně uhodl, že Jessica je pár týdnů těhotná. Díky genetickým dispozicím a tomu, že Jessica vypije vodu života (žluč písečného červa), se Alia narodí předčasně a rovnou s věděním všech ctihodných matek Bene Gesseritu. V klimaxu první knihy je Alia pětiletým dítětem, ale zároveň také prozíravou a inteligentní bytostí, kterou Fremeni uctívají a jíž se Bene Gesseritky děsí. V Lynchově verzi ztvárnila Alii Alicia Witt, která působila tak démonicky, že se Reagan z Vymítače ďábla krčí v koutě. Alia ale není jen bizarní postavou, v závěru knihy sehraje klíčovou roli v boji s Vladimirem Harkonnenem.

Paulova přeměna v Kwisatze Haderacha a nejen v to

Nejen Jessica vypije vodu života. Paulovi bizarní tekutina pomůže v přeměně na Kwisatze Haderacha, geneticky produkovaného nadčlověka, jehož plánuje sekta Bene Gesserit. Díky tomu Paul rozšíří repertoár svých schopností a přemění kmen Fremenů v oddanou sektu, která je v jeho jménu schopna plundrovat vesmír. Paul se ještě stihne stát otcem a v závěru knihy má šanci být dalším imperátorem.

Co se stalo s ostatními Atreidovci?

Harkonnenův vpád do rezidence Atreidů nechal vznešený rod rozprášený. Jessica a Paul se uchýlili k Fremenům, Leto Atreides (Oscar Isaac) zemřel v marném pokusu zabít barona a Duncan Idaho (Jason Momoa) padl při hrdinské obraně Paula a Jessicy proti imperiálním Sardaukarům. Kam ale zmizel Letův pobočník a Paulův učitel Gurney Halleck (Josh Brolin), a co se stalo s mentatem Thufirem Hawatem (Stephen McKinley Henderson)? Gurney v knize neměl jinou možnost, než prchnout k pašerákům koření, kde se postupně vypracoval na jejich velitele. Je otázkou času, kdy na svých cestách pouští narazí na Paula. Jaké bude jejich shledání? A o kom si Gurney bude myslet, že Atreidy zradil? O něco složitější je to s Thufirem, jenž padl do zajetí Harkonnenů. Při Letově sebevražedném atentátu přišel baron o svého mentata Pitera a v tomto ohledu má volné místo. Baron zná hodně podlou a krutou metodu, jak Hawata přinutit ke spolupráci.

Další duely na nože

V první Duně vidíme dva efektní duely – Paul vs. Gurney a Paul vs. Jamis. To samozřejmě nejsou jediné duely, které Duna nabízí. V knize podstoupí jeden „rekreační“ souboj baronův synovec Feyd-Rautha, ten ale nemá ve zvyku bojovat čestně. To se ostatně projeví v klimaxu knihy, kdy se mu postaví samotný Paul Atreides. Jak vyplývá z předchozích odstavců, není vůbec jisté, zda se ve filmu Feyd-Rautha objeví a zda jeho roli nezastoupí Raban. V tom případě se můžeme těšit na šťavnatý souboj Timotheého Chalameta a Davea Bautisty.

Vztah mezi červy a kořením

Kde se bere koření, které užívá celý známý vesmír? A jak souvisí s výskytem červů? No..viděli jste tu epizodu Futuramy, kde hrdinové odhalí tajemství limonády Slurm?

 3 774 zobrazení  
Filip Šula
Úředně potvrzený filmový nerd a milovník nejen žánrovek všech typů a kvalit, ale i pořádného umění. O filmu píše nějaký ten pátek a zatím to nevypadá, že by ho to omrzelo. Když se nevěnuje filmům, podniká nesmělé pokusy v literární tvorbě nebo se skrývá v lesích.
Eternals: Které mocné superhrdiny uvidíme v nové marvelovce a které ne?
Eternals: Které mocné superhrdiny uvidíme v nové marvelovce a které ne?
21.10.2021 12:00:00 | Zajímavosti

Snímek Eternals se blíží a už za pár týdnů se seznámíme s mocnými hrdiny, kteří chrání Zemi před Devianty. Pojďme si proto představit desítku nejsilnějších představitelů této nadlidské rasy. Které z nich ve filmu nakonec uvidíme?

Co znamená potitulková scéna druhého Venoma? Tom Hardy otřese Marvelem
Co znamená potitulková scéna druhého Venoma? Tom Hardy otřese Marvelem
21.10.2021 7:00:00 | Zajímavosti

Druhý Venom sice neposbíral úplně nejkladnější recenze, v tržbách se mu ale velice daří a už teď je jasné, že snímek Andyho Serkise nebude v pavoučím vesmíru studia Sony Pictures poslední. Pojďme se podívat, kterým směrem se Sony vydá ve svých budoucích projektech.

Odhalil trailer nové Hry o trůny návrat kvality? Tohle všechno jste minuli
Odhalil trailer nové Hry o trůny návrat kvality? Tohle všechno jste minuli
12.10.2021 15:00:00 | Zajímavosti

První upoutávka na House of the Dragon představila mocné vládce, nové frakce, starobylé zbraně, komplikované rodokmeny a samozřejmě legendární ohnivé bestie, které v těchto dobách nahradily úlohu bohů.

10 žhavých kandidátů na nového Bonda: Cavill i Hemsworth mají své slabiny
10 žhavých kandidátů na nového Bonda: Cavill i Hemsworth mají své slabiny
30.09.2021 7:07:07 | Zajímavosti

Čas se nachýlil a éře jednoho Bonda odzvonilo, je tedy čas podívat se po nových tvářích, které by se mohly stát agentem s povolením zabíjet. Přinášíme výběr deseti nejžhavějších kandidátů na nového 007.