FB pixel

Kdo stojí za službou Peacock?

Peacock provozuje mediální konglomerát NBC/Universal, tedy jeden z hlavní pětky velkých filmových a televizních studií v USA. Historie Universalu sahá až do roku 1912 a během historie vzniklo v jeho studiích mnoho výjimečných sérií a filmů, ať už to byly klasické hororové ikony jako Dracula či Frankenstein, moderní blockbustery jako Jurský park, E.T. Mimozemšťan či v posledních letech Rychle a zběsile. Televizní stanice NBC funguje od roku 1932 a díky ní mohli světlo světa spatřit legendy jako Columbo, Frasier, 30 Rock nebo Dva a půl chlapa. Televize NBC má od roku 1956 ve znaku barevná paví oka - odtud i název streamingové služby - Peacock (páv).

Proč byl Peacock spuštěn?

Proč byl Peacock spuštěn?

Naprostou většinu těchto pořadů dosud licencoval Universal stávajícím streamingovým platormám jako Netflix či Amazon, ale jak je v posledních letech zvykem, každé velké studio chce vlastní streamingovou službu. Loni do toho pořádně bouchnul Disney se svým Disney+, letos se ve velkém rozjelo Time Warner s výrazně vylepšenou službou HBO Max, příští rok podobný postup do vyšší ligy plánuje Viacom dosud hrající jen druhou ligu se službou CBS All Access. Bez své áčkové služby je zatím už jen Sony (studia Columbia či Tri Star), který svojí službu Crackle paradoxně spíše utlumuje, než aby jí rozvíjel. Aktuálně strategie tedy velí - kdo má obsah a peníze, musí mít vlastní službu.

Co je cílem služby?

Odpověď na klasickou otázku “Může být XXX zabijákem Netflixu” bude velmi podobná tomu, co jsme psali v květnu při spuštění HBO Max. V rámci soupeření samotných služeb je Netflix tak daleko, že není v silách naprosté většiny služeb dohnat jeho tempo a náskok. Ale to neznamená, že služba nemůže být úspěšná, alespoň podle měřítka jejího majitele. Tím je telekomunikační obr Comcast, který si touto službou chce předcházet všechny své zákazníky, ať už mu aktuálně utrácí peníze za volání, internet či (stále méně oblíbenou) klasickou kabelovku. Synergii s nabídkou internetu si Comcast navíc může dovolit nejen ve své domovině USA. V roce 2016 koupil ve stínu akvizice studia Fox konkurenčním Disney druhou polovinu mediálního impéria Ruperta Murdocha a připadla mu evropská síť kabelovek a programů slyšících na jméno Sky. Tím se otevírá cesta do většiny zemí západní a jižní Evropy.

Jak služba funguje a kolik stojí?

Jak služba funguje a kolik stojí?

Výhodnější ceny Netflixu, Disney+ či HBO v rámci operátorů oproti běžným nabídkám jsou hlavním lákadlem pro nové zákazníky, Peacock na to jde ale jinak než většina konkurence. Nabízí totiž svůj základní tarif zcela zdarma a to pro všechny americké zákazníky. Prémiový tarif s rozšířenou knihovnou titulů stojí už 4,99 dolarů na měsíc. Pro srovnání - Disney+ stojí aktuálně v USA 6,99 dolarů, nejlevnější tarif Netflixu stojí v USA 8,99 dolarů a HBO Max dokonce 14,99 dolarů. Jak je tedy možné, že je Peacock o tolik levnější? Háček je v tom, že ať už ve verzi zdarma či v prémiové verzi budou muset diváci snést reklamy, a to v objemu zhruba 5 minut na hodinu pořadů. Kdo chce verzi úplně bez reklam, musí si připlatit dalších 4,99 dolarů za měsíc. Zákazníci operátora Comcast (vystupující v USA pod značkou Xfinity) budou mít i prémiovou verzi zdarma, ale s reklamami, zbavit se jich zcela mohou za stejných pět dolarů za měsíc jako výše. A mimochodem už ji mají dostupnou od dubna.

Jaký obsah na službě najdeme?

V základní verzi zdarma najdou uživatelé po jednoduché registraci osvědčené televizní pecky jako Studio 30 Rock, Parks & Recreations, Saturday Night Live nebo Kravaťáci. Filmové série zdarma nabídnou osvědčené megahity jako Jurský park, Mumie, Jason Bourne, Dracula a další. Celkově zadarmo zhruba 250 seriálů a 700 filmů. V prémiové verzi jsou ukryté další hitovky jako je Dva a půl chlapa, Frasier, Na zdraví, Zákon a pořádek či filmy jako Shrek, Ted nebo Potomci lidí. A brzy také korunní klenot NBC, kterým je americká verze sitkomu Kancl, tu si majitelé za velké peníze stáhli k sobě z Netflixu, ale objeví se na Peacocku až začátkem roku 2021. Dobíhající dlouholeté smlouvy také vyřadily z nabídky Peacocku většinu dílů z aktuálně nejvýnosnější kino série Universalu s názvem Rychle a zběsile (drží ho zatím HBO Max), na oplátku může Peacock zatím nabízet konkurenční Matrix. Vítejte v korporátní Americe.

Co se plánuje za exkluzivní nový obsah?

Co se plánuje za exkluzivní nový obsah?

Začneme trochu netradičně, protože prvním rozdílem jsou exkluzivní živé přenosy z fotbalové Premier League (díky spojení se Sky), chystají se také přenosy z řezačky WWE (Joooooooohn Ceeeeeena) a pokud korona přestane, tak i komplet přenos olympijských her v Tokiu. V programu budou také zpravodajské klipy a celodenní živá vysílání NBC a Sky News nebo premiéry a předpremiéry dílů talk show Setha Meyerse nebo Jimmyho Fallona. Ze seriálových originálů zmíníme dystopické sci-fi Brave New World (s Aldenem “Han Solo” Ehrenheichem) podle stejnojmenného románu Aldouse Huxleyho (u nás vyšel přeložený jako Konec civilizace), filmové pokračování seriálu Psych či animovaný seriál Cleopatra in Space. Chystá se také revival seriálů jako Saved by the Bell či moc moc zajímavě znějící restart Battlestar Galactica. Brzkého uvedení se také dočkají kvůli letošní koronakrizi filmové hity jako Trollové: Světové turné. Všechny originály jsou dostupné pouze v prémiové verzi, první epizody je možné ochutnat i ve zdarma verzi.

Dostane se Peacock k nám?

Celosvětová expanze amerických služeb je vždy opomíjenou otázkou v prvotní vlně nadšení, ale podle toho, co za drobky upustili z Universalu, brzké uvedení v řádu let u nás nečekejme. Zatím nebyla namalovaná ani expanze do Kanady a Peacock zde naprosto v pohodě začal nabízet i svoje originály místní televizní skupině Corus. Není proto vyloučeno, že bychom se podobných licenčních výměn mohli dočkat i u nás. Většina velkých filmů a seriálů značky Universal je u nás nabízena skrz Netflix či Amazon, takže o to nejsme také úplně ochuzeni. Ani technicky Peacock nepředčí stávající konkurenční řešení, protože aktuální obrazová kvalita na Peacocku je HD a všechny vylepšení jako 4K, HDR či Dolby Atmos jsou v podobné mlze jako celosvětová expanze.Jak si služba povede, co za čísla předplatitelů přitáhne a jak se postupně bude obsah mezi platformami přelévat, budeme samozřejmě dále pozorně sledovat.

Peacock: Další streamovací služba vyráží do boje s Netflixem  |  Streaming novinky  |   |  6 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Peacock: Další streamovací služba vyráží do boje s Netflixem

Streaming novinky  |  včera 17:00  |  31

The Boys nebo Potvora v češtině? Amazon masivně přidává českou podporu

Pokud patříte mezi fanoušky antihrdinského seriálu The Boys od Amazonu, možná už delší dobu toužíte po české lokalizaci. Ta je nyní konečně dostupná a Amazon rozhodně nezůstal u jednoho seriálu. Jeho oficiální příchod do Česka je na spadnutí, neobejde se ale bez problémů. číst více

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  16

HBO slaví. Jeho historická sci-fi novinka trhá rekordy sledovanosti

Poslední týdny zatím marně čekají na nějakou větší seriálovou událost. Mohl by se jí stát nový seriál od HBO, jehož první díl viděl rekordní počet diváků? číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  15

Konec Netflixu na zkoušku. Služba sáhla k zásadní změně předplatného

Netflix pořádně riskuje, když zrušil svou nabídku prvního měsíce zdarma, kterou v minulosti dokázal nalákat tisíce zákazníků. Milovníky trial verzí na nejrůznějších uživatelských účtech tak následující zprávy rozhodně nepotěší. číst více

Streaming novinky  |  před 9 dny  |  806

Ty bláho! Netflix získal exkluzivní práva na Uncharted a další hity od Sony

Sony Pictures nemá jako jedno z mála hollywoodských studií svou vlastní streamovací službu, což znamená, že musí své tituly uplatňovat jinde. A nebyl by to Netflix, aby nevyužil příležitosti. číst více

Streaming novinky  |  před 10 dny  |  19

Bizarní Netflix: Do nabídky vrací 7 dílů Rychle a zběsile... na měsíc?

Pokud nás sledujete pravidelně, pak jste určitě nepřehlédli, že o končící licenci série Rychle a zběsile na Netflixu informujeme pravidelně. A nyní se Netflix rozhodl, že celou situaci ohledně práv na vysokooktanovou frančízu udělá ještě bizarnější. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist