Už jste viděli posledního Predátora a hledáte inspiraci, jaký další podobný kousek si pustit? Máme pro vás tipy na další souboje party lidí proti neobvyklému nepříteli v odlehlém místě, které nepatří do populární série Predátor či Vetřelec, ale nesou stejný styl, tvůrce či další detaily.
9. 8. 2022 9:00 | Tipy na film © TMDBCo byste řekli na film, ve kterém si mimozemský lovec přijel na Zemi zalovit, ale v odlehlých lesích kdesi v Americe mu místní odhodlaný bojovník vystaví stopku? Že to zní jako zápletka Predátora? Ale kdeže - to je popis dnes už prakticky zapomenutého a nikterak úžasného filmu z roku 1980, o kterém se tehdy psalo jen proto, že v něm hráli odkvétající hvězdy jako Jack Palance nebo Martin Landau. Teprve s premiérou Predátora se dostal na výsluní a autoři scénáře Jim a John Thomas museli vysvětlovat, kde se jejich námět a scénář opravdu vzal. Jako vzor sice citovali knížky The Most Dangerous Game či The Hunter a pak vtip s Rockym, ale podobnost tu prostě je (sbírání trofejí, vražedné zbraně). A to jsme vám ještě neřekli, že mimozemského lovce v obou dvou filmech hraje ten samý herec - Kevin Peter Hall.
51 %Správně by se mělo napsat, že Predátor je víc jako Věc, než je Věc jako Predátor, protože dnes už kultovní sci-fi Johna Carpentera je starší o 5 let. A taky je to naprosto jasná volba, proto si ji pojďme odbýt hned na začátku. Jestli tu náhodou je někdo, kdo ještě Věc neviděl, tak vězte, že zápletka je podobně jednoduchá - parta vědců na odlehlé stanici v Antarktidě musí bojovat proti (zdánlivě) neviditelnému nepříteli z kosmu. Napětí by se mohlo krájet na kostky a prodávat v Lidlu a partička ošlehaných vědců v čele s Kurtem Russellem v něm bojuje do posledního (?) muže. Slušně se povedlo i (před/po)kračování z roku 2011, ale sám film má tucty jiných následovníků (i když je sám druhou adaptací knihy Who Goes There?) a jeho stopu najdete ve filmech jako Nicota, Život či v epizodách seriálů jako Akta X a koneckonců i Stranger Things.
82 %Čtyři měsíce po premiéře prvního Predátora šel do amerických kin jiný film, ve kterém přijel na nezvanou návštěvu jiný mimozemský lovec a bylo třeba se s ním vypořádat. Naštěstí na pomoc přišel také mimozemský policajt a vzal na sebe podobu Kyle MacLachlana, aby nám s tímhle neřádem z vesmíru pomohl. Tajemné zlo je ideálním protipólem Predátora - zatímco Arnold a jeho parta jde stylem “vezmu bezbolestnou a prostřílím se ven”, Tajemné zlo má pomalou, skoro kriminální atmosféru a parádní porci automobilových honiček. Není to mimochodem naposledy, kdy Kyle MacLachlan "hrál" agenta FBI a není to ani naposledy, kdy se Tajemné zlo vrátilo, o šest let mladší pokračování už je ale na vlastní nebezpečí. Naopak už další rok dorazil jiný drsný chlápek, který nám potřeboval ukázat, že mimozemšťané Jsou mezi námi a jak jim nakopat zadek, protože mu došly žvejkačky.
70 %A ještě jeden návrat do akční minulosti. Osmdesátky byly plné soubojů s vesmírnými lovci a nejen Arnold se jim musel postavit. Také další svalnatec, Dolph Lundgren, v počátku své kariéry musel jednomu z nich ručně vysvětlit, že Země má dnes zavřeno a obzvláště pro ty, kteří sem přijeli z lidí vysávat endorfin, aby se na něm sjeli. Temný anděl šel do kin v roce 1990, tedy stejně jako Predátor II, a podobnější už být nemohl - i tady se drsný emzák prohání po městě a jeho vraždy vypadají podobně jako řádění sériového vraha. Roztomilé béčko si získalo ve své době lehce kultovní status, legendární je potom hláška z filmu, která dala vzniknout i původnímu americkému názvu filmu: „Já přicházím v míru“. Fajnšmekři si mohou dopřát i závěr této malé vesmírné vlny prostřednictvím britského filmu Zlomek sekundy, kde podobné monstrum pakoval z povrchu zemského pro změnu Rutger Hauer.
60 %Zvláštní volba? Jen na první pohled. Od soumraku do úsvitu spojuje s Predátorem víc než se zdá - oba začínají jako úplně obyčejný film, který se nejpozději v půlce přesune do úplně jiného, nečekaného žánru. Místo akčního řádění tu máme dvojici gangsterů, rukojmí a cestu do Mexika, prostě tak jak byste čekali od tvůrčí dvojky Robert Rodriguez a Quentin Tarantino. V odlehlém motelu je ale čeká nepříjemné a hodně strašidelné překvapení. Hororová akční podívaná splodila už dvě ne tak dobrá pokračování, TV seriál nebo videohru, ale původní film je další hezkou ukázkou toho, jak to vypadá, když zdánlivě neohrožení tvrďáci narazí na silnějšího nepřítele. Že má Rodriguez blízko k Predátorovi svědčí i to, že už před natáčením Od soumraku do úsvitu začal pracovat na scénáři k Predátorovi 3, zfilmování se jeho několikrát předělaný a odložený námět dočkal až v roce 2010 s Predátory. Mezitím si Rodriguez odskočil zrežírovat podobně laděnou Fakultu. Na tísnivou atmosféru uprostřed izolované divočiny a party lidí podezřívající jeden druhého nedal dopustit ani Quentin Tarantino a v roce 2015 si natočil napínavý, ovšem monsterprostý western Osm hrozných a do jedné z hlavních si pozval - koho jiného než Kurta Russella.
73 %Propojit Indiány nebo chcete-li Divoký západ s hororem, je hodně neobvyklé, naposledy se o to ve větším stylu postaral film Bone Tomahawk, kterým debutoval dnes vážený S. Craig Zahler (Blok 99, Na špatné straně). Když se tedy začnou v malém městečku vršit znetvořené mrtvoly či záhadně mizet nebohé oběti, je čas na trestnou výpravu v čele se šerifem v podání koho jiného než Kurta Russella. Kosti a skalp skutečně není obyčejný western, ale pořádný napínák, kde do poslední chvíle nevíte, kdo a co oběti skutečně zabíjí či unáší. Jak to umí jen Zahler, neuhýbá pohledem a kamerou ani při několikaminutových scénách bojů či mučení, tak se obrňte pevnými nervy a silným žaludkem.
71 %Jestli potřebujete jít v historii ještě dál než pár století, což takhle napínák z doby, kdy se Evropou proháněli Vikingové? Jak ukazuje tenhle film, i oni se tehdy museli bát něčeho mnohem strašidelnějšího a parta udatných bojovníků plus arabský velvyslanec v podání Antonia Banderase se této výzvě půjde postavit. Režie Vikingů se ujal – stejně jako u prvního Predátora John McTiernan – ale během produkce byl vyštípán kvůli kreativním neshodám autorem předlohy, podle kterého celý příběh vznikl. Spisovatel Michael Crichton (Jurský park, Koule) film dotočil, ale úplně zachránit se ho nepodařilo. Sympatická první půlhodina, kdy není jasné, co vlastně z mlhy na bojovníky zaútočí, je podařená, zkratka, jak se Arab naučí řeči Vikingů, je geniální, ale ke konci už je to slabší. Teoreticky ještě můžete zkusit jednu z mnoha adaptací germánské legendy Beowulf, podle které předloha vznikla. Ta od Roberta Zemeckise není úplně podařená, o rok později vycházel ze stejného námětu film Outlander a z vikingského monstra už zde bez okolek udělal vesmírného návštěvníka. Aniž by nesl další spojení s McTiernanovou verzí, byl u nás film drze uváděn pod názvem Vikingové II.
66 %Indiánka Naru není první žena, která se musela postavit silnější přesile, ostatně historie je plná odvážných bojovnic jako Sarah Connor či Ellen Ripley. A patří sem rozhodně i parta ženských hrdinek, která si to namíří do jeskyní ve Skotsku, aby zažila trochu toho vzrušení. Ale až takové vzrušení zřejmě nečekala, protože jeskyni obývá i podivná příšera, co potřebuje zahnat hlad. Tísnivý britský horor natočil Neil Marshall, který už o tři roky dříve vystřihl velmi podobný a opět hodně fajn napínák Psí vojáci a dokázal pomocí jednoduchých triků a minimálního rozpočtu vytvořit skutečně mrazivou podívanou. Film má už ne tak povedené pokračování a také podezřele podobnou, ale nikterak dobrou americkou variaci uvedenou ve stejném roce (Jeskyně), takže si raději místo toho dejte třeba The Ritual, kde Britové opět ukázali, že tyhle strašidelné horory z přírody umí.
72 %Dvojici filmů ze série Cloverfield (ano, víme že je trojka, ale ta už je hodně vetřelecká) doporučíme hned z několika důvodů. Jednak je první díl jedním z mála podařených monstr hororů poslední doby, a to nejen díky své nestandardní formě, kdy vše sledujeme ze záznamu kamery jedné z obětí. A pak tu je dvojka, která navenek ustřelila úplně jinam a naprostou většinu filmu se odehrává v podzemním bunkru, kde pošahaný magor (John Goodman) drží mladou dívku (Mary Elizabeth Winstead z prequelu Věci), aby ji ochránil před monstry venku. Druhý díl byl debutem Dana Trachtenberga a právě díky Cloverfieldu a skvělé práci s budováním atmosféry a vztahu mezi lidmi v tísnivé atmosféře se dostal k režii aktuálního Predátora. Brzy o něm určitě znova uslyšíme.
72 %Že jsou lidé v očích predátorů ideální materiál na lov, protože jsou už dostatečně nebezpeční, není nápad tvůrců filmu, ale má jasnou inspiraci v povídce “Nejnebezpečnější hra” od Richarda Connella, kde osamělého lovce na zapadlém ostrově pronásleduje bohatý lovec s moderními zbraněmi. Často citovaná předloha dala vzniknout jen několika přímým, ale mnoha nepřímým (Štvanec, Lov) filmovým adaptacím, ta nejslavnější přímá je už z roku 1932 a víme, že ji měl moc rád sériový vrah Zodiac. Před dvěma lety vznikl pro dnes už mrtvou platformu Quibi hodně zvláštně pojatý seriál, kde si hlavní roli zahrál Liam Hemsworth a letos ho Amazon sestříhal do dvouhodinového filmu, který je dostupný i u nás. Náhoda (?) tomu chtěla, že o posledním víkendu šla do kin i laciná adaptace s Tomem Berengerem v hlavní roli. Zatímco tedy Predátor: Kořist musel jen na stream, u tohoto filmu si američtí diváci mohli vybrat, zda jej vidět online či zajít do kina. Svět je zvláštní.
69 %Slíbili jsme, že v tipech nedáme žádného filmového Predátora, tak co byste řekli na jeden povedený půlhodinový fanfilm? Sedm let starý kousek nás přenese do období Křižáckých výprav, toto neslavné historické období přilákalo i našeho starého známého. Jak je vidět, bitky s Predátory se mohou odehrávat v jakékoliv době.
Netflix si i na druhý prázdninový měsíc připravil řadu zajímavých novinek. Čeká nás fantasy Sandman, nejdražší seriál Netflixu vůbec, těšit se můžeme na několik animáků pro děti i dospělé a vyberou si i fanoušci nabušených akčních jízd.
V našich víkendových tipech jsme nezmínili jeden zajímavý film, který se nenápadně objevil v pátek na Amazon Prime Video. Nové drama popisuje záchranu 12 malých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené thajské jeskyně v roce 2018. Událost, kterou sledoval celý svět, už má několik filmových či seriálových verzí.
Spoustu zajímavých novinek se objevilo na Amazonu v posledních dnech. Kromě nezávislých amerických i evropských filmů a seriálů všeho druhu překvapila také první vlna filmů a seriálů studia Warner v čele s Pánem prstenů. A fanoušci při čekání na Amazon seriál ze Středozemě si mohou dopřát kinoverze na streamingu poprvé ve 4K.
Hlavní novinkou týdne je Predátor: Kořist a Rakeťák na Disney+ či komiksový Sandman na Netflixu. HBO Max vás potěší dvěma úspěšnými hitovkami z kin (Spider-Man: Bez domova a Není čas zemřít), nově online najdete také české novinky jako Poslední závod či