Legendární filmy rozhodně nevznikají podle první verze scénáře. Scenárista mnohdy opakovaně věci mění, přemisťuje, vyhazuje a vrací zpátky. A nejinak tomu bylo v případě Rockyho, který měl být mnohem temnějším filmem a Sylvester Stallone musel oscarovou klasiku velmi měnit, aby získala svůj status totální klasiky a diváckého fenoménu.
Zdroj: Deadline / Netflix
Nový dokumentární film Sly na Netflixu nabídl strhující a v mnoha momentech dojemný pohled na život a přemýšlení svého protagonisty Sylvestera Stallona. Ten mimo jiné odhalil, jak moc jeho osobní příběh ovlivnil jednu z nejslavnějších franšíz v historii Hollywoodu Rockyho. Stallone totiž při psaní scénáře vycházel ze své vlastní frustrace, když se mu na prahu třicítky stále nedařilo prosadit a pro většinu castingových režisérů byl kvůli své vadě řeči a tváři neobsaditelný a získával pouze štěky grázlíků.
Stallone brzy zjistil, že pokud chce dostat hlavní roli, musí si ji napsat sám, a tak usedl ke stolu a pustil se do práce. Rocky však v původní podobě vůbec nebyl tím dobromyslným a úsměvně natvrdlým boxerem, kterého známe a milujeme. Stallone ho původně vykreslil mnohem temněji, když skutečně mlátil lidi jako výběrčí, neměl žádnou romanci s Adrian a prostě se tak trochu poflakoval po okolí a mlátil lidi na potkání. Byla to až jedna z jeho kamarádek, která mu po přečtení jedné z verzí scénáře řekla, že jí je Rocky vrcholně nesympatický, protože je krutý a lidem ubližuje.
Stallone si vzal názory k srdci a začal nahazovat možné varianty, jak scénář upravit. Z Rockyho se tak stala postava, která lidi mlátit má, ale nečiní tak. Posléze byla připsána Adrian, které Rocky nadbíhá a tím získává i sympatie diváků jako užvaněný trouba ve zverimexu. Stallone dokonce v dokumentu prohlásil, že i box dopsal do filmu postupem času, protože potřeboval, aby měl Rocky výraznější životní motivaci. Sám však doplnil, že film nikdy nevnímal jako sportovní boxerský film, ale jako romanci. Rockymu totiž nikdy nejde o vítězství a zisk boxerského titulu. Chce si jen dokázat, že má na to s Apollem Creedem v ringu přežít celý zápas, a chce to dokázat hlavně Adrian, která je pro něj středobodem světa.
⏰ 6. 11. 2023 🧑💼 Petr Semecký 🩶 288 📰 Filmové novinky
Nech si každý pátek podvečer zdarma doručit do svého inboxu náš nový newsletter s filmovými tipy, trailery či novinkami. Jdu na to!
Další: Novinky · České · Tipy · Data · Kvízy · Trailery · Rozhovory · Vše