FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Seriál Castle Rock skončil minulý týden s první sezónou. Než se dočkáme příští rok další, je to ta pravá chvíle mrknout se na všechny odkazy na knihy Stephena Kinga, kterých je v seriálu dost a dost. Pokud jste seriál ješte neviděli, tak to rychle napravte a nebo se připravte na mírné spoilery.

Úvodní titulky

Úvodní titulky

Úvodní titulky seriálu Castle Rock jsou tvořeny stránkami z románů Stephena Kinga, které mají se seriálém společné prvky. Bez spoilerů můžeme říct, že se tam objevují odkazy na knihy Zelená míle, Osvícení, Misery nechce zemřít, Nezbytné věci (film Obchodník s hrůzou a Prokletí Salemu. Taky zde najdeme mapu Castle Rocku a okolí, jmenovat všechny lokace by dalo na mnohem delší článek, ale za zmínku stojí městečko Derry, kde se odehrává kniha To, nebo Haven kde se odehrávájí The Tommyknockers nebo seriál Haven, ale když se zadíváte, tak tu najdete mnohem víc mainovských lokací od Krále horrorů. U titulků stojí za zmínku taky, že za hudbou stojí Thomas Newman, který napsal hudbu k Zelené míly nebo k Vykoupení z věznice Shawshank.

Šerif Pangborn

Šerif Pangborn

Svět Stephena Kinga je plný barvitých postav. Jednou z těch nejikoničtějších je šerif Alan Pangborn - hrdina knihy Nezbytné věci (filmová adaptace se jmenuje Obchodník s hrůzou), kde musí zastavit davové šílenství a tajemného obchodníka s tím, co zrovna nejvíc potřebujete a vedlejší postava Temné poloviny, kde je knižní autor stíhán svým vlastním alteregem. Jako postava se ale objevuje i v povídce Sluneční pes ze sbírky Čtyři po půlnoci. Je i zmíněná v románech Geraldova hra a Pytel kostí. V seriálu Castle Rock je ale Alan Pangborn už vysloužilý šerif (oproti knihám, kde je šerif v nejlepších letech), který žije s matkou hlavního hrdiny.

Jack(ie) Torrance

Jack(ie) Torrance

Pokrevní linie Torranců - nejznámější patrně z románu Osvícení a hlavně z následného filmu Stanleyho Kubricka, kde se Jack Torrance (ve filmu Jack Nicholson) pokusí radikálním způsobem renovovat koupelnu. V seriálu se setkáme s jeho neteří, která získala po strýci lásku k alkoholu, naštěstí ale nemá motivaci stát se organickým dřevorubcem...tedy zatím! V potitulkové scéně poslední epizody, to totiž vypadá, že se Jackie vydá do Hotelu Overlook.

Osvícení

Osvícení

V románech Stephena Kinga se často objevují lidé se zvláštními schopnostmi, mezi které patří například telepatie. Často si říkají Osvícení. Nejde tady o osvícení a nirvánu, což vám potvrdí třeba postava Molly Strandové. Ta žije v Castle Rocku a ráda by byla úspěšnou realitní makléřkou, potýká se ale s podivnou nemocí, která se nápadně podobá schizofrenii a ti osvícenější (mrk mrk) pro ni mají zvláštní název…

Carrie

Carrie

Pokud jste viděli De Palmovu Carrie, tak vám určitě něco říká jméno herečky Sissy Spacek. Její nejslavnější rolí je hlavní hrdinka adaptace první knihy Stephena Kinga - Carrie. Kniha vypráví o dívce, která prožívá trochu náročnější pubertu. Fanatická matka, telekineze, prasečí krev, všichni jsme si tím kdysi prošli. Do Castle Rocku se Sissy vrací v roli matky hlavního hrdiny. Čímž se kruh příjemně uzavírá.

To

To

Pokud se pro Sissy Spacek kruh uzavírá, co je tedy role Billa Skarsgarda? Ten před rokem zazářil v adaptaci románu To, aby se letos vrátil do světa Stephena Kinga právě v Castle Rocku. Hraje bezejmenného vězně, který je nalezený po smrti ředitele věznice, v opuštěném křídle. A nebyla by to Kingovská postava, kdyby se okolo něj nezačali dít podivné věci. Obrovským varovným signálem by pro všechny měl být i moment, kdy jediné slovo, které vězeň do svého propuštění říká, je jméno hlavního hrdiny. A co teprve, že se jeho postava znovu objeví po 27 letech, stejně jako Pennywise v To?

Karmínový král

Karmínový král

Pokud jste viděli seriál Temný případ nebo četli knihu Král ve žlutém od Roberta Williama Chamberse, znáte Krále ve žlutém, tajemnou postavu, jejíž temný stín prochází oběma díly. Ona kniha je Kingova oblíbená a Karmínový král je, řekněme vzdálený bratranec oné tajemné, božské postavy. Nejvíce se o něm dozvíme v knižní sérii Temná věž, kde figuruje ve fiktivním multiverzu jako tajemný mocnář. V seriálu je na něj několik odkazů, tím největším je asi šachová figurka rudého (čti karmínového) krále.

Schizma

Schizma

Tady to začíná být trochu složitější… Schizma se dá interpretovat také jako jistá forma “osvícení” nebo (pro ty skeptičtější) schizofrenie, kdy pacient slyší zvuky nebo dokonce hlasy. V Temné věži se objevuje podobný paranormální jev, v momentě kdy se reality začnou propojovat. Otázka je tedy, jestli postavy, které zažívají schizma jsou ty samé postavy, které “trpí” na osvícení. V knížce Dívka, která měla ráda Toma Gordona, otec hlavní hrdinky (ateista) vytvoří vlastní náboženství, které se projevuje čistě jen zvukem, stejně jako schizma. Jedná se o propojení románů a seriálu nebo má prostě King rád jedno podobné téma? Babo raď!

Shawshank

Shawshank

Věznici Shawshank filmoví fanoušci znají z kultovního Vykoupení z věznice Shawshank (spoustu lidé stále překvapuje, že se jedná o adaptaci Kingovy novely). V seriálu se na obrázku objeví ředitel věznice ze slavného filmu a mluví se tu taky o detailech jeho sebevraždy. Podle diskutérů na internetu se možná jedná o prokletí. Hned v prvním díle totiž spáchá další ředitel sebevraždu za zvuků hudby, kterou pouští hlavní hrdina Vykoupení z věznice Shawshank svým spoluvězňům. V seriálu najdeme také odkazy na knihu Zelená míle.

Juniper Hill

Juniper Hill

Kromě Shawshanku se v seriálu objeví další státní instituce a to psychiatrická léčebna Juniper Hill, kde pobyvá jistou dobu tajemný vězeň. Juniper Hill je místo, kde Henry Bowers z knížky To strávil víc jak dvacet let. Juniper Hill se objevuje v Nezbytných věcech, Geraldově hře, Pytlu kostí a spoustě dalších románů.

(H)řbitov domácích zvířátek

(H)řbitov domácích zvířátek

Mrtvá zvířata jsou v Kingových románech něco jako opilecká výstřednost pro Johnnyho Deppa - někdy je to děsivé a někdy jen smutné. Jeden z nejslavnějších a nejděsivějších románů Stephena Kinga, se tu vrací v několika malých odkazech. Postavy začnou vidět zvířata, která by měla být mrtvá. Není to moc, ale jak víme z románů - King si často vystačí s málem a navíc, jedna malá událost může způsobit velký chaos...a taky za to samozřejmě můžou mimozemšťani z páté dimenze.

Dům Molly Strandové

Dům Molly Strandové

Jak už jsme řekli, Molly je realitní makléřka. Její práci ale moc neulehčuje, že město má poměrně barvitou a hlavně krvavou historii. Molly se však ale rozhodla ze svého hendikepu udělat přednost a vesele prezentuje, že sama žije v domě, kde žil Škrtič (z románu Mrtvá zóna) a spí se jí tam jako v bavlnce. Doufáme, že v další řadě dostane za úkol prodat hotel Overlook!

Novinové výstřižky

Novinové výstřižky

Kromě úvodních titulků se v seriálu jednou za čas objeví taky odkazy v podobě novinových výstřižků. Jedná se o odkazy na tři knihy, a to Cujo o psovi, který chytne velmi nepříjemnou vzteklinu, Tělo, které většina filmových fanoušků bude znát spíš pod filmovým názvem Stůj při mně - příběh o skupině chlapců, kteří najdou mrtvé tělo a Nezbytné věci - příběh o městečku, které ovládne davové šílenství - film se jmenuje Obchodník s hrůzou. Tohle jsou jedny z těch slabších narážek a nevypadá to, že by v nejbližší době mělo nějaké dítě najít mrtvolu nebo by nějaký pes měl zvlčit, možná davová krize z málo scén s Terry O'Quinnem? Po tom jak strašně málo scén v seriálu měl jsem jakožto divák měl chuť někoho zabít Ale je to Castle Rock, takže vše je možné!

Barvy

Barvy

Film je vizuální médium, takže kupříkladu paralely se tvoří jinak než u literatury. Výhodou je, že se dají použít záběry, struktura barev a barvy jako takové. Vzhledem k tomu, že Castle Rock se (zatím) nesnaží napřímo propojit s žádným filmem, tak paralelu mezi záběry a barevnou strukturou můžeme nechat spát. Co je ovšem zajímavé je sledovat barvy samotné. V jedné scéně má Molly Strandová na sobě žlutou pláštěnku. Což by nebylo samo o sobě nic divného, ale žlutá pláštěnka je nechvalně spojená s jednou z nejznámějších Kingových scén. Má jí na sobě Georgie Denbrough, když na začátku knihy To honí papírovou lodičku po proudu, aby se následně setkal s osudem a hlavně Pennywisem - tančícím klaunem. Při scéně úmrtí otce Henryho Deavera má zase na sobě rudou miknu (což se dá považovat za nadinterpretaci, ale díky tomu, že oba kusy oděvu má na sobě jedna postava, nemusí jít o náhodu). Může rudá odkazovat na Karmínového krále?

Město Castle Rock

Město Castle Rock

Dá se téměř říct, že místo Henryho Deavera je hlavním hrdinou seriálu samotné město. A samozřejmě i ono samo skrývá hromadu odkazů. Adresa Parku je 1919 - devatenáctka je Kingovo oblíbené číslo. Mezi lokacemi najdeme i Claiborneovu mlékárnu (Dolores Claiborneová je hlavní hrdinka stejnojmenné knihy Stephena Kinga), redakce novin Castle Rock Call (objevuje se v povídce Pán v černém obleku ze sbírky Všechno je definitivní) a další názvy, které jsou spíš odkazy než lokace z povídek - místa, která mají názvy, podle postav Kingových románu. Je tu třeba Callaghanova půjčovna aut (Callaghan thrifty lot) podle postavy otce Callaghana z Prokletí Salemu (v originále Salem´s Lot) nebo Sheldon´s stationery (Sheldonovo papírnictví), které odkazuje na román Misery nechce zemřít, kde je hlavní hrdina Paul Sheldon mučený šílenou fanynkou a nucený psát pokračování románu, který nenávidí.

Našli jste další odkazy?

Neváhejte a podělte se!

Sledovali jste pozorně Castle Rock? Máme seznam nej odkazů na Kinga!  |  Tipy na film  |   |  9 líbí se  |  1 komentář

Honza Potměšil

Milovník původní Twilight Zone, Buffy a Adult Swim, který věří, že kvalitní řemeslničina má stejnou váhu jako umění. Věří také, že televize toho dokáže (minimálně) tolik, co film. A také, že internet jakožto vypravěč příběhů má před sebou velkou budoucnost. Autor dokáže také z fleku zazpívat (proti vůli ostatních) jakoukoliv muzikálovou záležitost, kterou napsal Joss Whedon nebo vygooglit divný obrázek s Danny De Vitem.


Další články jako Sledovali jste pozorně Castle Rock? Máme seznam nej odkazů na Kinga!

Tipy na film  |  včera 7:00

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist