FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

První řada fantasy série Jeho temné esence měla v loňském roce velmi slušně nakročeno, když odstartovala pro BBC a HBO velice uspokojivými čísly 7,2 milionů diváků. Ta však postupně opadávala a řada fanoušků si začala klást otázku, zda se vůbec seriál dočká celé trilogie. Druhá řada byla ještě jistá, neboť vznikala víceméně back-to-back, tedy společně s řadou číslo jedna. Vznik třetí řady je však závislý na úspěchu svého letošního předchůdce. Po premiéře druhé řady na BBC se tak fandové mohou bát ještě trochu víc, neboť start druhé řady vidělo zhruba 4,5 milionů diváků, což potvrzuje klesající, byť stále dostatečný zájem diváků.

Ty navíc může mrzet, že druhá řada má o jednu epizodu méně než ta první. Vystřižená epizoda musela být zrušena kvůli pandemii a měla se zaměřit na Lorda Asriela (James McAvoy), jenž se ve druhé knize neobjevuje a epizoda byla napsána scenáristou Jackem Thornem s posvěcením autora předlohy Philipa Pullmana. Diváci se v epizodě měli dozvědět, co dělal Asriel od chvíle, kdy na konci první řady otevřel portál do alternativní dimenze, do momentu, kdy se s ním znovu setkáme v úvodu třetí knihy/řady Jantarové kukátko.


Vznik této epizody pro třetí řadu podle tvůrců není v plánu, celkem se tedy fanoušci mohou těšit na sedm epizod, ze kterých jsem měl možnost vidět hned pět. A na rozdíl od zahraničních reakcí, kterým se příliš nelíbí odklon od fantasy, jsem výrazně spokojenější než u první řady. Té velmi dlouho trvalo, než se vůbec rozjela a podobně jako řadě diváků mi vadilo rozvláčné tempo, pocit natahování děje a mrzký počet opravdu dramatických situací, které by děj posouvaly dál.

Druhá řada je v tomto směru výrazně zajímavější a v podstatě od začátku nastoluje rychlejší tempo a zajímavější dynamiku mezi postavami. Setkání Willa Parryho a Lyry vede k zajímavým výměnám. Nové prostředí vylidněného města osídleného přízraky, které vysávají z lidí duše, nabízí instantní strach i hororové momenty. A hlavně konečně více prozkoumáváme samotný Prach, když se Lyra spřátelí s vědkyní Mary, která se snaží komunikovat s temnou hmotou, která až nápadně připomíná samotná právě onen poprašek, ze kterého je Lyřin svět celý pominutý. Fantasy se tu začíná mnohem více mísit se sci-fi a odhalení, ke kterým postavy spějí, konečně více tnou do náboženského rozměru knižní předlohy.



Druhá řada mi ale nepřipadá lepší jen ve své hlavní linii. Mnohem zajímavější jsou i vedlejší linie. Scoresbyho putování za pomocí pro Lyru, pletichy paní Coulterové (která má se Scoresbym vynikající scénu ve vězení!) a zákulisní tahanice značně nervózního Magistéria. Zatímco první řada pouze rozestavěla figurky na pomyslné šachovnici, druhá řada jde mnohem více do hloubky a konečně ukazuje, proč Pullmanova trilogie tolika lidem svým přesahem přirostla k srdci. Pokud vás tedy seriál zaháčkoval již svou loňskou řadou, nemusíte se obávat propadu kvality. Ti, kteří byli před druhou řadou nerozhodnutí, by pak měli dát seriálu druhou šanci. Vážně je v něm víc než jen obligátní storka o vyvolené a ledním medvědovi.

První dojmy: Na HBO se vrací Jeho temné esence! Zvýšila 2. řada kvalitu?  |  Filmové recenze  |   |  7 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako První dojmy: Na HBO se vrací Jeho temné esence! Zvýšila 2. řada kvalitu?

Filmové recenze  |  před 3 dny

Torontský deník #5: Doctor Strange miluje kočky a Jan Žižka boxuje o život

Poslední zpravodajství ze 46. ročníku Toronto International Film Festivalu je tu! číst více

Filmové recenze  |  před 6 dny

Torontský deník #4: Netflix natočil melodrama, které byste neměli minout

Po kratší odmlce se vám opět hlasíme se zpravodajstvím z Mezinárodního filmového festivalu v Torontu! číst více

Filmové recenze  |  před 11 dny

Torontský deník #3: Doručil Netflix konečně filmovou pecku podzimu?

Mezinárodní filmový festival v Torontu je v plném proudu a naše zpravodajství z největší filmové online události roku pokračuje! číst více

Filmové recenze  |  před 14 dny

Torontský deník #2: Jak se povedl thrillerový napínák Viník od Netflixu?

Otevírací víkend Toronto International Film Festivalu je za námi. A to znamená velkou nálož reakcí na premiérové filmy. Mezi nimi i nový thriller s Jakem Gyllenhaalem! číst více

Filmové recenze  |  před 17 dny

Torontský deník #1: Portrét dívky v plamenech nebyl náhoda!

Máme za sebou první den 46. ročníku Toronto International Film Festivalu. Viděli jsme první hrstku filmů a otestovali jsme online festivalovou video platformu. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist