FB pixel

Řeč je samozřejmě o filmu Roma režiséra Alfonsa Cuaróna, který na novinářské projekci sklidil sice jen mírný potlesk, ale možná o to více u diváků později rezonoval. O tom ale až později. Jak je tomu zvykem, festival se vždy v druhé polovině mírně zklidní. Stejně jako ve Varech je tu nejzásadnější první víkend, kdy jsou projekce zpravidla (téměř) vyprodané, davy v ulicích se sotva probijete a v Press Centru se vypijí hektolitry černé kávy (jen ta káva ve Varech tak nějak chybí…). K běžnému životu se vrátila i takzvaná „festivalová vesnice“, z které zmizely stánky od sponzorů festivalu, nejrůznější food trucky, a navrátily se na ni tramvaje a auta.


Ačkoliv mnoho zásadních filmů máme ještě před sebou (Vdovy!), pomalu ubývá novinářských projekcí i tiskových konferencích. Ta dneska proběhla jen jedna k filmu První člověk, kde Damien Chazelle diskutoval o již druhé spolupráci s Ryanem Goslingem a synové Neila Armstronga zavzpomínali na otce astronauta. Pomalu ubývá i možností vyfotit si známé tváře na červeném koberci na premiérách. Jedna z nich ale přesto stojí za zmínku! Pokud jste doteď neslyšeli o nové krimi komedii Driven, možná vás nyní začne zajímat. Herci Jason Sudeikis, Lee Pace, Corey Stall, Judy Greer, Isabel Arraiza a režisér Nick Hamm totiž na její premiéru dorazili opravdu stylově - v DeLoreanu! (foto:Sarjoun Faour)

Hned zítra brzy ráno nás čeká novinka oscarového režiséra Saulova syna s názvem Sunset. Petr místo procházky Budapeští vyrazí na novinku Thomase Vinterberga z ponorky Kursk. A společně si pak dáme drama s Nicole Kidman Destroyer, očekávaný thriller Vdovy, a pokud přežijeme do pozdních večerních hodin, zkusíme i sci-fi thriller Freaks. Festival sice pomalu míří ke konci, ale my zdaleka nepolevujeme!

The Sisters Brothers

Viděli jste trailer k prvnímu anglicky mluvenému filmu Jacquese Audiarda? Dobře. Tak na něj zapomeňte, protože pěkně lže. Western z období americké zlaté horečky totiž není ani vtipný, ani akční. Vlastně je to úplně obyčejný western, u kterých já osobně zpravidla umírám nudou (čestnou výjimkou je loňský Hostiles). A dle hereckých výkonů u něj dost možná umírali i všichni hlavní představitelé, protože takhle matný Joaquin Phoenix se vážně jen tak nevidí. Jacques Audiard žánru westernu jako dramatický rutinér nepřináší nic nového a jeho vyprávění je tradičně pomalé, a v tomto případě i poměrně nevyvážené a roztěkané. Nechceme The Sisters Brothers jako anti-fanoušci westernů úplně křivdit, ale za nás se tenhle výlet na divoký západ vážně moc nepovedl. A cena za režii v Benátkách je při pohledu na Cuarónovu Romu zralá na facepalm.

Roma

Co se naopak povedlo velmi je nejnovější režijní počin Alfonsa Cuaróna Roma. Humanistický příběh o mladé uklízečce, která zápolí se svým chudým životem, těhotenstvím a starostí o děti středostavovské rodiny, u níž bydlí, vás sice nechytne za srdce od první minuty, s přibývajícím časem si vás ale Cuarón omotá kolem prstu. Začne totiž jednotlivé dílky pomalých a dlouhých záběrů skládat do smysluplného celku, vytáhne z rukávu řadu dramatických situací, u nichž vám dojde, že vám na zdánlivě neexponovaných postavách opravdu záleží. A samozřejmě uhrane i tradičně perfektním zpracováním, které oživuje Cuarónovy dětské vzpomínka na Mexiko s životností, již známe z Potomků lidí, třetího Harryho Pottera či Gravitace. Paradoxně je dost škoda, že Roma zamíří v Česku pouze na obrazovky Netflixu. Vůbec bychom se totiž nedivili, kdyby za Cuarónem mířila kromě oscarové nominace za nejlepší film a režii i ta za kameru. Kameru, kterou uvidí jen diváci ve vybraných světových kinech. Trochu bizár.

Torontský deník #7: Cuarón dal Netflixu šanci na Oscara  |  Filmové novinky  |  před 10 dny  |  73 přečtení

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.

Komentáře k článku Torontský deník #7: Cuarón dal Netflixu šanci na Oscara

Další články jako Torontský deník #7: Cuarón dal Netflixu šanci na Oscara

Filmové novinky  |  před 2 dny  |  10

Daredevil má nový trailer a datum premiéry na Netflixu: 19. října

Třetí sezóna seriálu, který začal komiksové šílenství na Netflixu, byla ohlášená už před nějakou dobu, ale konečně máme potvrzené datum premiéry - 19. října. V nové ukázce sice toho moc o ději nové sezóny neuvidíte, ale styl má parádní! číst více

Filmové novinky  |  před 2 dny  |  38

V tomhle domě straší! Nový hororový seriál na Netflixu od 12. října

Jednou z nejzajímavějších seriálových novinek, kterou Netflix přichystal na tento podzim, je hororový seriál The Haunting of Hill House. A trailer, který k němu včera vypustil, doprovodil sloganem "je tak strašidelný, že jsme ho pustili během dne". číst více

Filmové novinky  |  před 3 dny  |  40

Netflix chystá seriál Avatar o posledním vládci větru

Neuplyne týden, aby Netflix neohlásil nějaký nový seriál či film, proto jsme se rozhodli těmto novinkám více věnovat. Nejčerstvější zprávou je, že na Netflixu uvidíme hraný seriál na motivy kultovního animáku Avatar. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist