FB pixel
Zrození Titánů

Zrození Titánů

Ve filmu Godzilla: Král monster hovoří doktor Serizawa (Ken Watanabe) celkem o sedmnácti známých Titánech. Téměř všichni příslušníci tohoto nesmírně mocného druhu se zrodili během geologického období prvohor a stali se vrcholovými predátory a vládci Země. Jejich původní lokací byl nejspíše Ostrov lebek, odkud se následně rozšířili do světa, kde byli později uctíváni jako spící bozi, což dokládají nalezené jeskynní malby i podmořský chrám, které nalezli příslušníci organizace Monarch. Zhruba 206 miliónů v minulosti spadl na Zemi meteorit, jenž způsobil, že z planety zmizela radiace, což většinu Titánů donutilo ukrýt se, případně přejít do hibernace. V zatím neurčenou dobu také na naši planetu dorazil jediný mimozemský Titán, King Ghidorah.

Druhá světová válka

Druhá světová válka

Během největšího konfliktu všech dob se někteří spící Titáni probrali k životu a v roce 1943 jeden z nich v Tichomoří napadl loď U.S.S. Lawton. Nikdo z posádky kromě Williama Randy (John Goodman) nepřežil a vojenského fotografa tento zážitek donutil zúčastnit se později mise na Ostrov lebek. Rok po incidentu v Tichém oceánu se během letecké bitvy nad Ostrovem lebek zřítili k zemi Američan Hank Marlow ( John C. Reilly) a Japonec Gunpei Ikari (Miyavi). Jelikož oba dva prožili na legendárním kusu pevniny dlouhá léta, šlo jejich nepřátelství stranou a společně se naučili v divokém světě přežít. Když americké letectvo vybombardovalo na sklonku války Hirošimu a Nagasaki, nevědomky tím probudilo Titány Godzillu a Shinomuru, kteří se následně utkali v souboji, jenž skončil Godzillovým vítězstvím. Během tohoto boje zemřela žena Eidžiho Serizawy.

Zrod organizace Monarch

Zrod organizace Monarch

Incident na lodi U.S.S. Lawton donutil po válce prezidenta Trumana založit organizaci, jež se bude zabývat výzkumem Titánů. Začátkem roku 1946 tedy oficiálně vzniká Monarch a během následující pětiletky monitoruje několik střetů Godzilly a Shinomury, jež navazují na první bitvu těchto Titánů. V roce 1952 se v Londýně nadměrně zvýší množství smogu, což Monarch přisuzuje aktivitě Titánů a následující rok se k organizaci přidává William Randa, jenž zde touží dokončit svůj výzkum. Při bombardování atolu Bikini je pak následně zabita Shinomura, Godzilla na čas mizí ze scény. 15. března 1959 pak Monarch na dlouhou dobu naposledy pozoruje Godzillu v Jihočínském moři.

Mise Jamese Conrada

Mise Jamese Conrada

Hrdina snímku Kong: Ostrov lebek, kterého si zahrál Tom Hiddleston, se ještě před misí na mýtický ostrov vypravil do Vietnamu, kde coby nejlepší stopař jednotek SAS zachránil dvanáct ztracených amerických pilotů. Díky tomuto hrdinskému činu jej následně vyhledali příslušníci americké armády a fotografka Mason Weaver (Brie Larson), aby jej oslovili ke spolupráci při hledání opičáka Konga.

Události filmu Kong: Ostrov lebek

Armádní jednotka pod vedením Prestona Packarda (Samuel L. Jackson) dostává na povel vědce Williama Randu, Houstona Brookse (Corey Hawkins) a San (Tian-Jing) a vydává se s nimi na proslulý Ostrov lebek. Výpravu doprovází i britský stopař James Conrad a úspěšná fotografka Mason Weaver. Během mise na bájný ostrov se výprava střetne s několika zdejšími obyvateli a pozná rovněž King Konga, mocného Titána z dávných časů, jenž o vládu bojuje s nestvůrnými Lebkolezci. Když Kong zdolá největšího Lebkolezce, získá pomyslnou korunu na Ostrově lebek a rovněž pomůže zbytkům výpravy uprchnout. Spolu s Mason, Houstonem, San a Jamesem se do civilizace vrací i Hank Marlow, který neviděl Spojené státy od konce války. Houston zde zároveň poprvé pracuje s hypotézou duté Země, kterou v současném hitu Godzilla: Král monster potvrdil doktor Rick Stanton (Bradley Whitford)

Monarch a jeho aktivity v letech 1973-2014

Monarch a jeho aktivity v letech 1973-2014

Po návratu výpravy z Ostrova lebek vypracovali vědci z Monarchu obsáhlé studie Titánů založené na mytologiích nejrůznějších národů. V roce 1981 se k organizaci přidal doktor Serizawa, jenž tak navázal na práci svého otce Eidžiho. O osm let později posílil Monarch i doktor Rick Stanton. Ve devadesátých letech Monarch dokonale prozkoumal Isla de Mona a Antarktidu, kde následně zřídil i základny. V devadesátých letech rovněž Serizawa najal doktorky Vivienne Graham (Sally Hawkins) a Ilene Chen (Zhang Ziyi). Na sklonku milénia došlo k incidentu v elektrárně Džanžira, během které se na čas probrala MUTO 1 a Joe Brody (Bryan Cranston) ztratil ženu. V prvním desetiletí nového století se pak k Monarchu přidali manželé Russellovi (Vera Farmiga, Kyle Chandler), Monarch zahájil monitoring žoldáka Alana Jonaha (Charles Dance) a taktéž byl objeven kokon královny Titánů Mothry.

Znovushledání s Godzillou a souboj s MUTO

Po letech v utajení se Monarch znovu vynořil v roce 2014 a voják Ford Brody ( Aaron Taylor-Johnson) odhaluje spolu se svým otcem (Bryan Cranston), že pod bývalým nukleárním silem v Džanžiře se nachází tajná základna. Titáni jménem MUTO 1 a MUTO 2 se následně probírají ze svého spánku a vydávají se ničit svět. Do boje však po letech míří i Godzilla a díky jeho vítězství jsou obě monstra zničena. Během boje však v San Franciscu zahynul syn Russellových, Andrew, kvůli čemuž později Mark Russell opustil Monarch.

Pozorování Titánů

Pozorování Titánů

Serizawa a další členové Monarchu pozorovali mezi lety 2014 a 2018 hibernující Titány po celém světě. Celkem bylo zjištěno 17 příslušníků tohoto druhu, přičemž u devíti z nich známe i jejich dřívější lokace:

  • Godzilla (pozorován po celém světě)
  • Mothra (pozorována v provincii Jün-nan, Čína)
  • King Ghidorah (pozorován v Antarktidě)
  • Rodan (pozorován na ostrově Isla de Mara, Mexiko)
  • MUTO 3 (pozorována na Castle Bravo, atol Bikini)
  • Behemoth (pozorován v jeskyni Tingua, Brazílie)
  • Scylla (pozorována v Sedoně, Arizona, USA)
  • Methuselah (pozorován u Mnichova, Německo)
  • Kong (pozorován na Ostrově lebek)
Zbývajících osm známých Titánů, jejichž jména byla rovněž odhalena ve filmu Godzilla: Král monster, tedy Mokele-Mbembe, Leviatan, Baphomet, Tiamat, Typhoon, Abaddon, Sargon a Bunyip, se vyskytuje na neznámých místech.

Vzestup Titánů a události filmu Godzilla: Král Monster

Díky výzkumu doktorů Russellových se Monarchu povede sestrojit přístroj ORCA, jenž dokáže probrat Titány. Díky tomu se Mothra ve svém čínském útočišti probere k životu, na což padouch Alan Jonah reaguje domnělým únosem doktorky Emmy Russell a její dcery Madison ( Millie Bobby Brown). Později, přesněji během osvobozování King Ghidoraha v Antarktidě, odhalí Mark Russell, že jeho exmanželka a dcera spolupracují s Jonahem dobrovolně. Godzilla následně absolvuje několik střetů s Ghidorahem, je ale poražen a ukrývá se v podmořském chrámu. Tam jej vyhledá doktor Serizawa a za pomoci jaderné pumy jej vrátí do hry. Díky spojení s Mothrou nakonec Godzilla Ghidoraha poráží a stává se králem monster a všichni zbývající probuzení Titáni krom Konga (Rodan, MUTO 3, Scylla, Behemoth a Methuselah) před ním poklekávají.

Jonah kupuje hlavu King Ghidoraha

Jonah kupuje hlavu King Ghidoraha

Konec nového snímku sleduje svět po obrovském střetu nejmocnějších Titánů. Pohledy na denní tisk nás nejprve informují o tom, že Godzilla drží probuzené kolegy zkrátka a taktéž o tom, jak se vyvíjí situace na Ostrově lebek. V potitulkové scéně pak padouch Alan Jonah vykoupí od pirátů hlavu King Ghidoraha, kterou během souboje v Mexickém zálivu ukousl Godzilla. Znamená tento výhodný nákup budoucí výskyt Mecha Ghidoraha?

Očekávaný střet

Očekávaný střet

Již příští rok, konkrétně 12. března, se v kinech dočkáme souboje krále monster Godzilly a krále Ostrova lebek Konga. K očekávanému souboji nejspíše dojde kvůli tomu, že Kong odmítne následovat ostatní Titány a nepokloní se před mocným Godzillou. Otázkou je, kdo v této nové monstrózní válce získá podporu lidstva, jež má několik důvodů stranit oběma bestiím. Snímek Godzilla vs. Kong by měl uzavřít první etapu MonsterVerse, po které by při udržení solidních tržeb měly dorazit další kapitoly této monstrózní ságy.

Zorientujte se ve světě Godzilly, neboli filmovém vesmíru MonsterVerse  |  Tipy na film  |   |  536 přečtení  |  15 líbí se  |  1 komentář

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku Zorientujte se ve světě Godzilly, neboli filmovém vesmíru MonsterVerse

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Zorientujte se ve světě Godzilly, neboli filmovém vesmíru MonsterVerse

Tipy na film  |  včera 18:30  |  5

14 skvělých českých filmů, které jsou na Vodafone TV ve 4K rozlišení

Díky restaurátorské práci NFA nám Vodafone TV brzy naservíruje čtrnáct tuzemských kultovních filmů v nádherném 4K rozlišení. Díky tomu tak budeme moci zhlédnout skvosty naší kinematografie v pohodlí domova a rovnou v té největší kvalitě. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  5

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Konec listopadu je tady a s ním samozřejmě i řada novinek streamovacích služeb. Netflix představil ambiciózní novinku Rona Howarda Americká elegie, nebo vánoční pohodovku Vánoční kronika 2. HBO tahá silnější kalibr, uvádí totiž novou minisérii Letuška, která sbírá nadšené recenze. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  281

8 filmů, na jejichž základě vznikly vynikající (a mnohdy i lepší) seriály

Každý producent ví, že zajímavá značka nesmí ležet dlouho ladem. I kdyby to znamenalo využít filmového základu, který v kinech nebyl bůhvíjak úspěšný. Pojďme se podívat na 8 příkladů, kdy se filmařům povedlo vzít původní film a přetavit ho v seriál, který svou předlohu často i výrazně překonal. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  81

10 nejočekávanějších prosincových novinek (nejen) na Netflixu

Blíží se konec roku, což znamená, že Netflix pokračuje v přidávání svých ambicióznějších filmů. Čeká nás loučení s Chadwickem Bosemanem, novinky George Clooneyho i Davida Finchera. A nespí ani konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  73

15 nejlepších sci-fi filmů, které najdete aktuálně na HBO GO

HBO v posledních dnech přidalo hned několik sci-fi filmů do své nabídky, a tak je příhodná doba podívat se, jaké nejlepší filmy z tohoto ranku vlastně na této streamovací službě najdeme. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist