Facebook pixel
Muzikály

Muzikál je filmový žánr, kde se snoubí hudba a tanec s klasickým vyprávěním. Místo toho, aby hlavní hrdinové vyjádřeli své pocity, motivace či postoje pomocí mluveného slova, tak prostě ... zpívají. A tančí.

Filmové muzikály jsou často výpravné filmy s výraznou choreografií. Jejich předlohou často bývají divadelní muzikály (nejslavnější vznikají v New Yorku na Broadwayi, ale točí se i původní filmové muzikály, které mohou naopak inspirovat divadelní muzikál.

Nejznámější muzikály

Mezi nejslavnější filmové muzikály historie patří hollywoodské filmy z třicátých až padesátých let, kdy vrcholila zlatá éra muzikály a filmovému plátnu vévodily hvězdy jako Gene Kelly, Fred Astaire nebo Frank Sinatra. Ale i poté vznikaly slavné filmové muzikály, jejichž výjimečnost jim často vynesla Oscara (Kabaret, Chorus Line, Chicago a naposledy La La Land).

České filmové muzikály

Filmový muzikál má dlouhou tradici i v české kinematografii, kvalitní české muzikály vznikaly jak před revolucí (Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně), tak i po ní (Šakalí léta, Rebelové).

Animované muzikály

Speciální kategorií pro muzikály jsou prakticky všechny moderní animované filmy od studia Disney, které počínaje filmem Kráska a zvíře přes Ledové království až po aktuální Odvážnou Vaianu splňují přesně definici muzikálů, zařazujeme je ale pod animované filmy, protože jsou často určeny pouze pro děti. Studio Disney točí i muzikály pro teenagery (Muzikál ze střední), typicky pro svoji televizní stanici Disney Channel.

Seznam muzikálů

Do tohoto žebříčku nejlepších muzikálů zařazujeme pouze hrané muzikály. Naopak nejsou zde filmy, kde je sice hudba důležitým prvkem, ale jedná se buď o pevnou součást děje, protože vyprávějí o hudebnících (Amadeus, Walk the Line). To samé platí pro filmy, kde jde hlavně o tanec (Hříšný tanec, Let's Dance).Muzikály onlineRozšířené hledání


Podívej se na další filmy
Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist