FB pixel

Spravedlnost

Nenápadná trojdílná série talentovaného slovenského režiséra Petra Bebjaka (Trhlina, Čára) z roku 2017 chytře staví na hlavu všechna žánrová klišé a v pěkně hutné atmosféře to dává hlavnímu vyšetřovali Richardovi (Ondřej Vetchý) pěkně sežrat. Co byste dělali vy, kdyby vám v noci na dveře zaklepala vaše dcera, že někoho zabila?

Online na Netflix od 22. 1. 2019

Clona

Hlavní hrdina Clony je mladý policejní kameraman Roman (Kryštof Hádek), který se ke své práci dostane vlastně úplnou náhodou - poté, co při práci dopravního policisty tragicky zemře jeho otec. Do sedmidílného seriálu vás spolehlivě lapí hned první díl, který je, spíš než klasická kriminálka, psychologický thriller o ztrátě blízkého člověka. Scénář napsal Marek Epstein, který má na kontě třeba Anděla Páně 2 nebo temné drama Ve stínu.

Není nikde online

Případy 1. oddělení

Rozčilují vás nepřesnosti, vymyšlené vyšetřovací postupy a policisté obdaření málem nadpřirozenými schopnostmi? Pak jsou tu pro vás Případy 1. oddělení. Civilní, velmi přesná, ale napínavá kriminálka, která vychází ze skutečných českých případů, a to včetně toho, jak kriminalisté nakonec vraha dopadli a usvědčili. Na scénáři se podílel bývalý šéf skutečného pražského 1. oddělení, takzvané mordparty - Josef Mareš.

Online na iVysílání (čeština) od 11. 12. 2017 , nové díly od 8. 8. 2018

Vetřelci a lovci

Trojdílná série režiséra Filipa Renče a scenáristy Ivana Klímy sice také částečně vychází ze skutečných případů, ale silná je hlavně v atmosféře, s jakou dokáže popisovat zoufalství obětí tzv. vetřelců - zločinců, kteří se vetřou do vašeho života a přivlastní si vaší identitu nebo soukromí. Hlavně první díl stojí za vidění

Online na iVysílání (čeština) od 22. 3. 2021

Svět pod hlavou

Česká adaptace úspěšného seriálu Life on Mars sice měla premiéru už v roce 2017, ale pokud vám z nějakého důvodu utekla, hned to napravte! Policista Filip Marvan se po nehodě probudí v roce 1982. Vzhledem k tomu, že se najednou z 21. století ocitá v tuhé československé normalizaci, nejde „jen” o adaptaci, ale o úplně novou zápletku, která je v ledasčem komplexnější a koncentrovanější než britský originál.

Online na Netflix (titulky) (čeština) od 1. 2. 2021

Legendy kriminalistiky

Tentokrát si od fikce odskočíme k dokumentu - před dvěma lety uvedla ČT úspěšný cyklus dokumentů o 10 skutečných případech, které se povedlo českým policistům úspěšně rozlousknout. Nechybí skutečné policejní záběry, rekonstrukce, výpovědi policistů a o nechutnosti tu taky není nouze. Hned první dvojdíl o zabití 8 důchodců manžely Stodolovými je dost síla i pro otrlé.

Není nikde online

Rédl

Mirce Spáčilové se sice Rédl nelíbil, protože si devadesátky prý rozhodně nepamatuje takhle temné, ale vám by mohl. Tahle loňská pecka České televize čerpá námět z kauzy skutečného šéfa StB Aloise Lorence, který při rozdělení Československa o chlup unikl spravedlnosti. Ponurá, překvapivá a místa vtipná kriminálka na evropské úrovní. Režie: Jan Hřebejk.

Není nikde online

Expozitura

Ačkoliv po prvních pár dílech můžete mít (celkem oprávněný) pocit, že jde o tuctovou policajtskou kovbojku, kde Hanka Vágnerová hodně chodí v prádle, vyplatí se dát Expozituře šanci. Kdo se prokouše úctyhodnou délkou 16 epizod, dostane odměnu v podobě solidního zvratu a chytré hry s divákem, kdy nic není tak, jak se na začátku zdálo. Ideální, pokud máte hodně času, trpělivosti a zálibu v netradičních vyprávěcích postupech.

Online na Voyo (titulky) (čeština) od 10. 7. 2020

Černé vdovy

A teď něco k žehlení. Pokud vás někdy napadlo, že by bylo nejlepší svého manžela zabít, můžete se mrknout, co to rámcově obnáší. Některé vtipy sice nejsou legrační a občas vám bude herců trochu líto, stejně vás ale bude trochu guilty pleasure způsobem zajímat, jak to s těma třema megerama dopadne.

Online na Prima Videopůjčovna (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 1. 3. 2019

Cirkus Bukowski

Trochu kriminálka, trochu roadmovie, trochu Cirkus Humberto. Zní to jako bizár a je to bizár. Proutník lokálního významu s absurdním jménem Nestor Bukowsky musí po smrti svojí milenky vytvořit nedobrovolně pátrací dvojici s alkoholikem majorem Kunešem, momentálně postaveným mimo službu, a přijít na to, proč se ho někdo snaží zabít. Bukowsky prochází seriálem pod heslem „nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř”, zatímco mrtvoly a problémy se kolem něj vrší s roztomile groteskní intenzitou. A ano, Kuneš je ten polda z Rapla, ale tohle je lepší.

Online na iVysílání (čeština) od 1. 9. 2017 , nové díly od 18. 3. 2018

10 českých kriminálek, které vám utekly a je to chyba  |  České novinky  |   |  13 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.


Další články jako 10 českých kriminálek, které vám utekly a je to chyba

České novinky  |  před 19 dny

Nejdražší film Netflixu se natáčí v Praze. Kdy a kde uvidíme filmový štáb?

V centru Prahy se v tuto chvíli natáčí akční thriller The Gray Man s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích. Do kdy se zde filmový štáb zdrží a jaké lokace si k natáčení vybral? číst více

České novinky  |  před 24 dny

Netflix ukončil natáčení Kosmonauta z Čech. Co dalšího v Česku točí?

Neobvyklé sci-fi podobenství Kosmonaut z Čech v hlavní roli s Adamem Sandlerem se z velké části natáčelo v Česku. Režisér snímku právě informoval, že se tato fáze natáčení nachýlila ke svému konci. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci

Když nemůžeš, tak přidej! První trailer na očekávaného Zátopka je tady

Václav Neužil a Martha Issová se představují jako Emil a Dana Zátopkovi v první pořádné ukázce životopisného filmu o legendě české atletiky! číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  25

10 nových seriálů České televize, za které se nemusíme stydět

Když se řekne český seriál, většina si asi vybaví Ordinaci v růžové zahradě nebo stopadesátou reprízu Chalupářů. Česká televizní tvorba posledních let ale dokazuje, že i televizní zábava může být něco víc než líný páteční večer strávený na gauči s pivem v ruce. A ano, i ta veřejnoprávní! číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  202

K otevření kin dojde 24. května. Půjdeme do nich s respirátory a testem?

Venkovní počasí sice láká opustit domovy a užívat si zaslouženého sluníčka bez respirátoru na nose, řada z nás by ale uvítala i trochu kultury. A zdá se, že je otevření kin na spadnutí. Máme aktuální informace. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist