FB pixel
ad
ad

Spravedlnost

Nenápadná trojdílná série talentovaného slovenského režiséra Petra Bebjaka (Trhlina, Čára) z roku 2017 chytře staví na hlavu všechna žánrová klišé a v pěkně hutné atmosféře to dává hlavnímu vyšetřovali Richardovi (Ondřej Vetchý) pěkně sežrat. Co byste dělali vy, kdyby vám v noci na dveře zaklepala vaše dcera, že někoho zabila?

Clona

Hlavní hrdina Clony je mladý policejní kameraman Roman (Kryštof Hádek), který se ke své práci dostane vlastně úplnou náhodou - poté, co při práci dopravního policisty tragicky zemře jeho otec. Do sedmidílného seriálu vás spolehlivě lapí hned první díl, který je, spíš než klasická kriminálka, psychologický thriller o ztrátě blízkého člověka. Scénář napsal Marek Epstein, který má na kontě třeba Anděla Páně 2 nebo temné drama Ve stínu.

Případy 1. oddělení

Rozčilují vás nepřesnosti, vymyšlené vyšetřovací postupy a policisté obdaření málem nadpřirozenými schopnostmi? Pak jsou tu pro vás Případy 1. oddělení. Civilní, velmi přesná, ale napínavá kriminálka, která vychází ze skutečných českých případů, a to včetně toho, jak kriminalisté nakonec vraha dopadli a usvědčili. Na scénáři se podílel bývalý šéf skutečného pražského 1. oddělení, takzvané mordparty - Josef Mareš.

Vetřelci a lovci

Trojdílná série režiséra Filipa Renče a scenáristy Ivana Klímy sice také částečně vychází ze skutečných případů, ale silná je hlavně v atmosféře, s jakou dokáže popisovat zoufalství obětí tzv. vetřelců - zločinců, kteří se vetřou do vašeho života a přivlastní si vaší identitu nebo soukromí. Hlavně první díl stojí za vidění

Svět pod hlavou

Česká adaptace úspěšného seriálu Life on Mars sice měla premiéru už v roce 2017, ale pokud vám z nějakého důvodu utekla, hned to napravte! Policista Filip Marvan se po nehodě probudí v roce 1982. Vzhledem k tomu, že se najednou z 21. století ocitá v tuhé československé normalizaci, nejde „jen” o adaptaci, ale o úplně novou zápletku, která je v ledasčem komplexnější a koncentrovanější než britský originál.

Legendy kriminalistiky

Tentokrát si od fikce odskočíme k dokumentu - před dvěma lety uvedla ČT úspěšný cyklus dokumentů o 10 skutečných případech, které se povedlo českým policistům úspěšně rozlousknout. Nechybí skutečné policejní záběry, rekonstrukce, výpovědi policistů a o nechutnosti tu taky není nouze. Hned první dvojdíl o zabití 8 důchodců manžely Stodolovými je dost síla i pro otrlé.

Rédl

Mirce Spáčilové se sice Rédl nelíbil, protože si devadesátky prý rozhodně nepamatuje takhle temné, ale vám by mohl. Tahle loňská pecka České televize čerpá námět z kauzy skutečného šéfa StB Aloise Lorence, který při rozdělení Československa o chlup unikl spravedlnosti. Ponurá, překvapivá a místa vtipná kriminálka na evropské úrovní. Režie: Jan Hřebejk.

Expozitura

Ačkoliv po prvních pár dílech můžete mít (celkem oprávněný) pocit, že jde o tuctovou policajtskou kovbojku, kde Hanka Vágnerová hodně chodí v prádle, vyplatí se dát Expozituře šanci. Kdo se prokouše úctyhodnou délkou 16 epizod, dostane odměnu v podobě solidního zvratu a chytré hry s divákem, kdy nic není tak, jak se na začátku zdálo. Ideální, pokud máte hodně času, trpělivosti a zálibu v netradičních vyprávěcích postupech.

Černé vdovy

A teď něco k žehlení. Pokud vás někdy napadlo, že by bylo nejlepší svého manžela zabít, můžete se mrknout, co to rámcově obnáší. Některé vtipy sice nejsou legrační a občas vám bude herců trochu líto, stejně vás ale bude trochu guilty pleasure způsobem zajímat, jak to s těma třema megerama dopadne.

Cirkus Bukowski

Trochu kriminálka, trochu roadmovie, trochu Cirkus Humberto. Zní to jako bizár a je to bizár. Proutník lokálního významu s absurdním jménem Nestor Bukowsky musí po smrti svojí milenky vytvořit nedobrovolně pátrací dvojici s alkoholikem majorem Kunešem, momentálně postaveným mimo službu, a přijít na to, proč se ho někdo snaží zabít. Bukowsky prochází seriálem pod heslem „nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř”, zatímco mrtvoly a problémy se kolem něj vrší s roztomile groteskní intenzitou. A ano, Kuneš je ten polda z Rapla, ale tohle je lepší.

10 českých kriminálek, které vám utekly a je to chyba  |  České novinky  |   |  1382 přečtení  |  13 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.


Komentáře k článku 10 českých kriminálek, které vám utekly a je to chyba

Michal Kolla

Michal Kolla před 3 měsíci

Tak Vdovy bych tu vážně nečekal. :-D

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 českých kriminálek, které vám utekly a je to chyba

České novinky  |  včera 14:00  |  100

Ženy v běhu: Nejúspěšnější film roku 2019 je konečně online

Nová komedie režiséra Martina Horského v hlavních rolích s Jenovéfou Bokovou či Zlatou Adamovskou po úctyhodné štaci v kinech konečně zamířila do online. číst více

České novinky  |  před 5 dny  |  5

České filmy a seriály aktuálně dostupné na Netflixu

S nástupem počeštěného uživatelského prostředí Netflixu dorazilo hned několik nových českých filmů a seriálů. Přinášíme kompletní přehled rostoucí nabídky a pár tipů, co nás čeká v dalších dnech a týdnech. číst více

České novinky  |  před 9 dny  |  3

11 česko-slovenských novinek na Netflixu

Jak jsme již dříve avizovali, na český Netflix míří velká dávka domácích filmů. Lokalizace bychom se měli dočkat ještě tento týden, toto můžete brát jako první ochutnávku. Připomínáme, že Miladu a Lídu Baarovou do výběru nezařazujeme, protože jsou na Netflixu již delší dobu. číst více

České novinky  |  před 13 dny  |  17

Netflix možná oznámil, kdy spustí lokalizaci, první CZ filmy dorazí v úterý

Fanoušci Netflixu odpočítávají poslední dny a hodiny před tím, než u nás streamovací služba spustí všemi očekávanou lokalizovanou verzi a vše naznačuje tomu, že den D nastane už příští týden. V úterý by totiž předplatitelům měla být otevřena první várka obsahu z našich luhů a hájů. číst více

České novinky  |  před 15 dny  |  20

Sbohem mistře! 10 filmů, ve kterých nás potěšil Karel Gott

Česka republika přišla o jednoho z největších Čechů. Svůj boj se zákeřnou nemocí prohrál Plzeňák s nezapomenutelným hlasem Karel Gott. Kromě téměř 1000 písniček, 293 alb a 42 Zlatých slavíků po něm zůstala také nemalá filmová stopa. Tady je pár tipů, se kterými můžete dnes na mistra vzpomenout. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist