FB pixel

Naše doba

Carlos Reydagas se po několika letech od fascinujícího Post Tenebras Lux vrací s tříhodinovým eposem Naše doba. Namísto mladé rodiny, která se vyrovnává s přesunem z města na venkov, se tentokrát zaměřime na rodinu, která se na vlastním ranči zabývá výcviku býků. Manželský pár přitom otevřeně a pravidelně věnuje mimomanželskému sexu, o čemž spolu upřímně hovoří. Dokáže to však ustát? Portrét bolestivé partnerské krize skrze optiku jednoho z nejzajímavějších současných mexických režisérů je podle ohlasů z loňských festivalů v Benátkách a v Torontu hypnotický, podmanivý a vysoce spirituální.

Diego Maradona

Jestli někdo v současnosti umí dát dohromady skvělý audiovizuální portrét výrazné osobnosti, je to Asif Kapadia. Oscarový režisér a mistr střihového dokumentu se po portrétu automobilového závodníka Senny a podobizny hudební ikony Amy Winehouse přesouvá k fotbalu. A nemusíte se o čutálisty ani tolik zajímat, abyste tušili, kdo je Diego Maradona. Portrét usměvavého kluka, poloboha a hráče, kterého pohltila sláva, je podle prvních ohlasů intenzivní záležitostí, která dostane i zapřísáhlé odpůrce běhání za mičudou. Po uvedení v Karlových Varech film vstoupí 18. července i do běžné distribuce.

Devadesátky

Režijní debut Jonaha Hilla nás dostal už vloni při premiéře na festivalu v Torontu . A vidět jste ho mohli i na letošním Febiofestu. A protože se jedná o jeden z nejlepších filmů uplynulého roku, jeho štace pokračuje i do Varů, a následně i do běžné distribuce skrze Aerofilms. Devadesátky jsou syrovým portrétem skejťácké subkultury předminulé dekády, který vás zahřeje u srdíčka jako máloco. Jonah Hill, který je známý především z komedií (Superbad, 21 Jump street) zvolil u svého prvního filmu taktiku comin-of-age portrétu o rozpuku puberty, vzdoru vůči autoritám a hledání sama sebe. To vše natočeno na 16mm materiál a podtrženo skvělým dobovým soundtrackem (Omega!). Pokud jste v devadesátkách nevyrostli, zajděte na Devadesátky a budete mít pocit, že ano. A když nestihnete projekci ve Varech, jistí to premiéra kde jinde, než na legendárním Stalinu.

Mystify Michael Hutchence

Michael Hutchence je pojem. Frontman skupiny INXS, sex symbol a hudební ikona, která dosáhla vrcholu popularity na přelomu 80. a 90. let minulého století, je sice už přes 20 let po smrti, ale stále vzbuzuje otázky a obdiv. Celovečerní dokument nazvaný po jedné ze skladeb INXS se skrze výpovědi jeho blízkých, archivní záběry i zprávy z médií pokusí poodhalit jeho složitou a křehkou osobnost. Mystify Michael Hutchence je podle prvních zahraničních recenzí tak dobrý jako jeho ústřední představitel. Což - pokud máte rádi INXS a Michaela Hutchence (ehm, a kdo ne?) - zní velmi slibně.

Late Night

Nová komedie z pera Mindy Kaling (Kancl) sleduje hvězdnou kariéru moderátorky noční talkshow Katherine (Emma Thompson). Ta začíná po mnoha letech upadat, když jejímu týmu zjevně chybí potřebný ženský element. Ten má představovat nezkušená, leč ambiciózní a zanícená Molly. Late Night podle nadšených reakcí z festivalu Sundance působí jako filmová sestřenice oblíbeného Ďábel nosí Pradu. Očekávat se tedy dá chytrá, vtipná podívaná se skvělými hereckými výkony.


Takové krásné šaty

Horor o vraždících šatech? Ano, prosím! Takové krásné šaty do Karlových Varů dorazí z festivalu v Torontu, kde film sklízel nadšené reakce v rámci sekce Midnight Madness. My jsme ho vloni v Kanadě bohužel nestihli (jen jsme chvíli před projekcí před kinosálem potkali Gwendoline Christie - to se taky počítá, ne?), ale slyšeli jsme na něj samou chválu. Silně autorská vize Petera Stricklanda o úřednici, která se chystá na rande naslepo a při té příležitosti si z podivného butiku donese domů prokleté šaty (v tom butiku totiž zjevně jedou i v trochu jiném okultním byznysu), je podle všeho drsná, smyslná, a šíleně zábavná.


Amazing Grace

Dokumentární snímek zachycující natáčení největšího gospelového alba Arethy Franklin čekal na uvedení téměř půl století. Technické problémy (synchronizace zvuku a obrazu) nahradily právní (Aretha Franklin byla proti), a po 46 letech se materiály zaznamenané Sydney Pollackem konečně dostávají ven. A čekání se dle všeho vyplatilo, když Amazing Grace ustanovuje (staro)novou laťku pro hudební filmy a s grácií připomíná velkou dámu černého popu.


Varda podle Agnes

Jaká vlastně byla Agnes Varda? To vám řekne sama Agnes Varda! Dokumentem, který se stal jejím posledním (francouzská režisérka zemřela letos v březnu), provází sama režisérka, která reflektuje svou kariéru u filmu. Vzpomíná na natáčení svých nejznámějších filmů, mluví o metodice a životních postojích. Zkrátka dělá to, co jsme všichni měli na Agnes nejradši - povídá. A my bedlivě nasloucháme.


Forman vs. Forman

Nejočekávanější dokument roku? Samozřejmě ten od Heleny Třeštíkové ! Ta spolu s Jakubem Hejnou dala dohromady strhující portrét českého oscarového režiséra Miloše Formana. Poskládaný ze známých i neznámých záznamů doplněných o soukromé archivy jeho spolupracovníků a přátel byl Forman vs. Forman uveden letos na festivalu v Cannes. A podle všeho je povedenou rekapitulací osobních i kariérních osudů jednoho z největších filmařů druhé poloviny 20. století. Na prestižním festivalu se v rámci sekce Cannes Classic dočkal potlesku vestoje a zatímco je mu mírně vytýkáno to, že je příliš rekapitulační a málo interpretační, my jsme od Heleny Třeštíkové upřímně ani nic jiného nečekali (a především nechtěli).


Tiché doteky

Celovečerní debut absolventa pražské FAMU Michala Hogenauera sleduje mladou dívku Miu (Elišku Křenkovou), která přijíždí jako au-pair do neznámé zaopatřené rodiny, které velí přísná pravidla. Film, jenž vznikl v koprodukci s Lotyšskem a Nizozemskem bude uveden v Soutěži Na Východ od Západu, a slibuje pronikavý pohled do života smetánky, a obětí, které pro život v ní musíte učinit.

Chystáte se do Varů? Tyto české a zahraniční filmové pecky musíte vidět  |  České novinky  |   |  152 přečtení  |  3 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku Chystáte se do Varů? Tyto české a zahraniční filmové pecky musíte vidět

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Chystáte se do Varů? Tyto české a zahraniční filmové pecky musíte vidět

České novinky  |  před 7 dny  |  12

10 nejlepších českých filmů roku 2019

Rok se s rokem sešel, a opět nastal čas soudného dne. Než ovšem zhodnotíme současný stav světové kinematografie, podíváme se do vlastních řad. Které české filmy nás letos v kině bavily nejvíce, a proč právě Vlastníci? číst více

České novinky  |  před 13 dny  |  7

15 filmů, pokud vás v kině nadchl komediální hit Vlastníci

Nová komedie Vlastníci má po prvním víkendu v kinech 50 tisíc diváků a co je ještě mnohem důležitější, adaptace divadelní hry VOSTO5 je fantastickou komediální satirou, které často nevidíme. Pokud vás tohle setkání SVJ nadchlo jako nás, tady máte další patnáctku českých filmů podobného ranku. číst více

České novinky  |  před 19 dny  |  6

15 českých seriálových klasik, které můžete sledovat legálně zdarma

České seriály jsou pro nás i při sté repríze stále klasikou, navíc se na mnohé z nich můžeme podívat legálně a beztrestně. Pojďme si ukázat, co nám archiv České televize, zvaný iVysílání, nabízí zcela zdarma. číst více

České novinky  |  před 22 dny  |  8

5 důvodů, proč by vám neměl uniknout špionážní hit Bez vědomí

Včera HBO vypustilo všech šest dílů minisérie Bez vědomí, jež reflektuje události roku 1989 pohledem ženské hrdinky. Přečtěte si naše důvody, proč byste tento seriál neměli minout. číst více

České novinky  |  před 23 dny  |  9

Bez vědomí: Nejočekávanější seriál roku chce být českým Černobylem

S oslavami 17. listopadu startuje i nová minisérie HBO, která nahlíží značně pragmaticky na Sametovou revoluci. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist