FB pixel

10 filmů, které byste měli vidět před Ready Player One

V kinech startuje dlouho očekávaná adaptace populární knihy od Ernesta Clinea, která je od začátku do konce nabita nejrůznějšími odkazy na známé filmy a další popkulturní klasiky. Jestli nechcete před kamarády vypadat jako nekňuba, tady máte krátký seznam toho, co rychle před premiérou nakoukat.


Upozornění

Pro upřesnění - filmový Ready Player One má trochu jiné odkazy než kniha, film se více posunul z osmdesátých let i do let devadesátých nebo díky videohrám i do nultých let tohoto století. Pokud chcete být na výlet do virtuálního světa Oasis, kde každý připojený může být čímkoliv si zamane (tedy klidně Superman co jezdí v autě z Návratu do budoucnosti), je dobré si nakoukat nebo připomenout následující kousky. Pokud už jste fanoušek a nechcete si zkazit překvapení, nečtěte dále.King Kong

King Kong

Jak už prozradily trailery, jednou z hlavních atrakcí úvodní automobilové honičky je kromě spousty drobných pomrknutí také legendární King Kong. Ten má v samotné honičce podstatnější roli, a tak bude dobré si připomenout některý z jeho filmových výstupů. Řáděním na virtuální Empire State Building navazuje přímo na původní verzi z roku 1933 či její nejbližší remake od Petera Jacksona z roku 2006, ale nic nezkazíte ani nejnovější ostrovní verzi z minulého roku a tatínkové si rádi zopakují i tu z roku 1976 dobře známou ze socialistických kin.

Přehrát Kde je King Kong online: Amazon Prime


Návrat do budoucnosti

Návrat do budoucnosti

Hlavní hrdina ve virtuálním světě používá jedno z nejoblíbenějších filmových aut, upravený DeLorean z trilogie Návrat do budoucnosti. Ten má prominentní roli především díky tomu, že produkčně patří pod Spielbergovu společnost Amblin, režisérem Návratu do budoucnosti je jinak Robert Zemeckis. Ten se ve filmu dočká ještě jiné pocty, takže bude prima si tenhle nostalgický výlet spojený s cestováním v čase určitě zopakovat. Určitě také díky tomu, že hudbu k Návratu do budoucnosti a Ready Player One skládat stejný autor, Alan Silvestri, takže kromě obrázků budete poznávat i hudbu.

Přehrát Kde je Návrat do budoucnosti online: Amazon Prime


Osvícení

Osvícení

V knize Ready Player One se moc prostoru tvorbě Stephena Kinga nedává, ale ve filmu má jeho slavná kniha a ještě neméně slavná filmová adaptace s Jackem Nicholsonem prominentní roli. Doporučujeme pečlivě nastudovat, protože díky tomu si jednu důležitou filmovou scénu užijete opravdu na maximum. Z dalších inspirací značky Stephen King ještě zmiňme, že v úvodní honičce se objeví na vteřinku i vražedné auto Christine.

Přehrát Kde je Osvícení online: Google Play


DC Comics

DC Comics

Filmový Ready Player One produkuje studio Warner Bros, pod které spadá i komiksové vydavatelství DC Comics a všechny jeho filmové adaptace. Žádná z komiksových legend sice nezíská v Ready Player One důležitou roli jako třeba Batman v LEGO příběhu, ale rozhodně potěší krátká účast Harley Quinn a Jokera, takže si dejte Sebevražedný oddíl. Deathtstroka jste mohli vidět buď v potitulkové scéně Ligy spravedlnosti nebo seriálu Arrow. Znalost Batmana a Supermana se považuje za samozřejmost.

Přehrát Kde je Sebevražedný oddíl online: Google Play (má české titulky)


Akira a ti další

Akira a ti další

Filmový Ready Player One se nezalekl ani citací na anime, i když opět v menší míře než v samotné knize. Hned v úvodní scéně narazíte na motorku z Akiry, prominentní roli má v závěru robot Gundam ze stejnojmenného japonského seriálu. Když poodstoupíme od žánru anime, ale zůstaneme stále v Japonsku, určitě bude dobré si zopakovat, že kromě Godzilly, vznikla také Mechagodzilla a ve filmech patří mezi ty nejhrozivější variace na původní japonskou legendu monster.Dětská hra

Dětská hra

Z hororových legend byste si měli rozhodně dát alespoň jeden z dílů už poněkud prachem zaprášeného hororu Dětská hra, ve kterém řádila dětská panenka Chucky. Určitě ale neuděláte chybu, když si pustíte i některý z dalších osmdesátkových hororů, ostatně pidiroli ve filmovém Ready Player One má také oblíbený Freddy Krueger.

Přehrát Kde je Dětská hra online: Itunes


John Hughes a jeho filmy

John Hughes a jeho filmy

Tři trendy jsou typické pro filmy osmdesátých let. Sci-fi v produkci Stevena Spielbega či George Lucase. Horory jako Chucky nebo Freddy Krueger. A komediím vládl John Hughes, který natočil či napsal většinu zásadních kultovních teenagerských filmů té doby jako Zlaté časy na Ridgemont High, Snídaňový klub, Krásku v růžovém nebo Volný den Ferrise Buellera. Jeho filmy cituje kniha a film se jí snaží vyrovnat, takže minimálně jeden z nich byste se před Ready Player One měli zopakovat. Pokud jsou přeci teenageři na vás už moc vzdálení, zkuste dvě jiné klasiky, které byste měli ve filmu poznat - kultovní taneční Horečku sobotní noci a pak romantickou komedii Řekni cokoliv....

Přehrát Kde je Snídaňový klub online: Amazon Prime


Železný obr

Železný obr

V knize má titulní hrdina ze stejnojmenného animovaného filmu jen drobnou zmínku, ale díky tomu, že patří pod studio Warner Bros, ve filmu povýšil na mnohem podstatnější roli. Pokud jste tenhle dvacet let starý animák minuli, což nebylo až tak těžké, protože kiny i videotrhem trestuhodně prolétl, je nejvyšší čas se k němu vrátit a podívat se na to nejlepší řemeslo, před kterým bledne i to nejlepší od Pixaru. Ostatně režisér filmu Brad Bird je pixarovský odchovanec. A mimochodem hlavní roli namluvi tehdy ještě úplně neznámý Vin Diesel.

Přehrát Kde je Železný obr online: Google Play


Excalibur

Excalibur

Kniha Ready Player One je nacpaná odkazy na historické fantasy filmy, třeba na Jestřábí ženu, i ve filmu se dočkáte několik pomrknutí. Trochu zkrátka přijdou fanoušci Monty Pythonu a Svatého Grálu, ten měl v knize daleko větší prostor, ale proč si nezopáknout i tuhle klasiku. Naopak nejslavnější fantasy poslední doby, série Pán prstenů i Harry Potter, přijdou víceméně zkrátka, a to i přestože patří pod jedno filmové studio. Nicméně hledání Svatého grálu z Excaliburu je nejen předobrazem děje knihy a filmy Ready Player One, ale také dalo přezdívku hlavnímu hrdinovi - Parzival.Jurský park

Jurský park

Zatímco kniha Ready Player One je protkaná odkazy na filmy Spielberga, sám Spielberg do filmové adaptace naopak moc referencí na své filmy úmyslně nedodal, aby se tak dle vlastních slov “nestal parodií sama na sebe”. Nejvýznamější cameo tak má v Ready Player One na pár vteřin Tyranosaurus Rex z Jurského parku. Ale pokud se chcete naladit spíše na klasický spielbergovský dobrodružný tón, který z filmového Ready Player One sálá o sto šest, pak si samozřejmě můžete vychutnat i jeho další mistrovské kousky, ať už jsou to Dobyvatelé ztracené archy nebo Tintinova dobrodružství. A v roli stvořitele virtuální světa Oasis, Jamese Hallidaye, se objeví Mark Rylance, se kterým Spielberg pracoval už dvakrát - na Mostu špiónů a Obru Dobrovi.

Přehrát Kde je Jurský park online: Google Play

A to je konec?

K Ready Player One se vrátíme ještě třikrát. V dalším článku se podíváme na to, které filmy, hry, seriály či comicsy přesně cituje. Poté přijdou na řadu ty nejlepší filmy od Stevena Spielberga. A nakonec vám nabídneme ještě desítku filmů, které jedou na stejné videoherní vlně jako Ready Player One.

Ready Player One: Hra začíná online 81%

Ready Player One: Hra začíná

V budoucnosti tráví většina lidí svůj život uprostřed virtuální hry Oasis. Když zemře její legendární tvůrce, začíná velká online bitva o bohaství, které tvůrce do hry skryl.  Film je natočen podle stejnojmenné předlohy, která obsahuje velké množství popkulturních odkazů na filmy, seriály a comicsy z 80. let. V hlavních rolích Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Simon Pegg, Mark Rylance

Již v kinech od 29. 3. 2018
před 28 dny   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   2951 přečtení   127 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Cesta k Avengers Infinity War: V jakém pořadí nakoukávat filmy?

Cesta k Avengers Infinity War: V jakém pořadí nakoukávat filmy?

včera 0:00   Tipy na film   51 líbí se  

Avengers: Infinity War představuje zakončení prvních deset let epochálního marvelovského projektu, který svedl na plátno nejvýraznější komiksové hrdiny, na něž zbyla (anebo se vrátíla) Marvelu práva. Podobná událost si nepochybně zaslouží divácké zopakování jednotlivých dílků skládanky, která Avengers v devatenáctém filmu konečně postaví proti zlovolnému titánovi Thanosovi. Samozřejmě můžete filmy nakoukávat v pořadí podle roku vzniku, pokud však chcete mít zachovanou chronologii filmových událostí, doporučujeme si pořadí filmů malinko zpřeházet.
10 filmů a seriálů v nejnabitějším týdnu roku

10 filmů a seriálů v nejnabitějším týdnu roku

před 3 dny   Tipy na film   33 líbí se  

Tento týden bude ve světě filmů a seriálů patřit k jednomu z vrcholů roku. Kromě nejočekávanějšího kinofilmu roku, třetích Avengers, se dočkáme také návratů seriálů jako Westworld, Příběh služebnice nebo 3%, ale také zajímavých premiér jako Happy nebo Alienist. Vybrali jsme 10 filmů a seriálů, které nesmíte tento týden minout.
10 nejlepších muzikálů 21. století

10 nejlepších muzikálů 21. století

před 6 dny   Tipy na film   34 líbí se  

Filmový muzikál je specifickým žánrem, který zažívá v posledních letech až nečekanou renesanci. Od dob klasických muzikálových spektáklů typu West Side Story nebo My Fair Lady urazil dlouhou cestu. Při příležitosti uvedení Největšího showmana online si pojďme připomenout ty nejlepší filmové muzikály natočené po roce 2000.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist