FB pixel

Upozornění

Pro upřesnění - filmový Ready Player One má trochu jiné odkazy než kniha, film se více posunul z osmdesátých let i do let devadesátých nebo díky videohrám i do nultých let tohoto století. Pokud chcete být na výlet do virtuálního světa Oasis, kde každý připojený může být čímkoliv si zamane (tedy klidně Superman co jezdí v autě z Návratu do budoucnosti), je dobré si nakoukat nebo připomenout následující kousky. Pokud už jste fanoušek a nechcete si zkazit překvapení, nečtěte dále.

King Kong

Jak už prozradily trailery, jednou z hlavních atrakcí úvodní automobilové honičky je kromě spousty drobných pomrknutí také legendární King Kong. Ten má v samotné honičce podstatnější roli, a tak bude dobré si připomenout některý z jeho filmových výstupů. Řáděním na virtuální Empire State Building navazuje přímo na původní verzi z roku 1933 či její nejbližší remake od Petera Jacksona z roku 2006, ale nic nezkazíte ani nejnovější ostrovní verzi z minulého roku a tatínkové si rádi zopakují i tu z roku 1976 dobře známou ze socialistických kin.

Návrat do budoucnosti

Hlavní hrdina ve virtuálním světě používá jedno z nejoblíbenějších filmových aut, upravený DeLorean z trilogie Návrat do budoucnosti. Ten má prominentní roli především díky tomu, že produkčně patří pod Spielbergovu společnost Amblin, režisérem Návratu do budoucnosti je jinak Robert Zemeckis. Ten se ve filmu dočká ještě jiné pocty, takže bude prima si tenhle nostalgický výlet spojený s cestováním v čase určitě zopakovat. Určitě také díky tomu, že hudbu k Návratu do budoucnosti a Ready Player One skládat stejný autor, Alan Silvestri, takže kromě obrázků budete poznávat i hudbu.

Osvícení

V knize Ready Player One se moc prostoru tvorbě Stephena Kinga nedává, ale ve filmu má jeho slavná kniha a ještě neméně slavná filmová adaptace s Jackem Nicholsonem prominentní roli. Doporučujeme pečlivě nastudovat, protože díky tomu si jednu důležitou filmovou scénu užijete opravdu na maximum. Z dalších inspirací značky Stephen King ještě zmiňme, že v úvodní honičce se objeví na vteřinku i vražedné auto Christine.

DC Comics

Filmový Ready Player One produkuje studio Warner Bros, pod které spadá i komiksové vydavatelství DC Comics a všechny jeho filmové adaptace. Žádná z komiksových legend sice nezíská v Ready Player One důležitou roli jako třeba Batman v LEGO příběhu, ale rozhodně potěší krátká účast Harley Quinn a Jokera, takže si dejte Sebevražedný oddíl. Deathtstroka jste mohli vidět buď v potitulkové scéně Ligy spravedlnosti nebo seriálu Arrow. Znalost Batmana a Supermana se považuje za samozřejmost.

Akira a ti další

Filmový Ready Player One se nezalekl ani citací na anime, i když opět v menší míře než v samotné knize. Hned v úvodní scéně narazíte na motorku z Akiry, prominentní roli má v závěru robot Gundam ze stejnojmenného japonského seriálu. Když poodstoupíme od žánru anime, ale zůstaneme stále v Japonsku, určitě bude dobré si zopakovat, že kromě Godzilly, vznikla také Mechagodzilla a ve filmech patří mezi ty nejhrozivější variace na původní japonskou legendu monster.

Dětská hra

Z hororových legend byste si měli rozhodně dát alespoň jeden z dílů už poněkud prachem zaprášeného hororu Dětská hra, ve kterém řádila dětská panenka Chucky. Určitě ale neuděláte chybu, když si pustíte i některý z dalších osmdesátkových hororů, ostatně pidiroli ve filmovém Ready Player One má také oblíbený Freddy Krueger.

John Hughes a jeho filmy

Tři trendy jsou typické pro filmy osmdesátých let. Sci-fi v produkci Stevena Spielbega či George Lucase. Horory jako Chucky nebo Freddy Krueger. A komediím vládl John Hughes, který natočil či napsal většinu zásadních kultovních teenagerských filmů té doby jako Zlaté časy na Ridgemont High, Snídaňový klub, Krásku v růžovém nebo Volný den Ferrise Buellera. Jeho filmy cituje kniha a film se jí snaží vyrovnat, takže minimálně jeden z nich byste se před Ready Player One měli zopakovat. Pokud jsou přeci teenageři na vás už moc vzdálení, zkuste dvě jiné klasiky, které byste měli ve filmu poznat - kultovní taneční Horečku sobotní noci a pak romantickou komedii Řekni cokoliv....

Železný obr

V knize má titulní hrdina ze stejnojmenného animovaného filmu jen drobnou zmínku, ale díky tomu, že patří pod studio Warner Bros, ve filmu povýšil na mnohem podstatnější roli. Pokud jste tenhle dvacet let starý animák minuli, což nebylo až tak těžké, protože kiny i videotrhem trestuhodně prolétl, je nejvyšší čas se k němu vrátit a podívat se na to nejlepší řemeslo, před kterým bledne i to nejlepší od Pixaru. Ostatně režisér filmu Brad Bird je pixarovský odchovanec. A mimochodem hlavní roli namluvi tehdy ještě úplně neznámý Vin Diesel.

Excalibur

Kniha Ready Player One je nacpaná odkazy na historické fantasy filmy, třeba na Jestřábí ženu, i ve filmu se dočkáte několik pomrknutí. Trochu zkrátka přijdou fanoušci Monty Pythonu a Svatého Grálu, ten měl v knize daleko větší prostor, ale proč si nezopáknout i tuhle klasiku. Naopak nejslavnější fantasy poslední doby, série Pán prstenů i Harry Potter, přijdou víceméně zkrátka, a to i přestože patří pod jedno filmové studio. Nicméně hledání Svatého grálu z Excaliburu je nejen předobrazem děje knihy a filmy Ready Player One, ale také dalo přezdívku hlavnímu hrdinovi - Parzival.

Jurský park

Zatímco kniha Ready Player One je protkaná odkazy na filmy Spielberga, sám Spielberg do filmové adaptace naopak moc referencí na své filmy úmyslně nedodal, aby se tak dle vlastních slov “nestal parodií sama na sebe”. Nejvýznamější cameo tak má v Ready Player One na pár vteřin Tyranosaurus Rex z Jurského parku. Ale pokud se chcete naladit spíše na klasický spielbergovský dobrodružný tón, který z filmového Ready Player One sálá o sto šest, pak si samozřejmě můžete vychutnat i jeho další mistrovské kousky, ať už jsou to Dobyvatelé ztracené archy nebo Tintinova dobrodružství. A v roli stvořitele virtuální světa Oasis, Jamese Hallidaye, se objeví Mark Rylance, se kterým Spielberg pracoval už dvakrát - na Mostu špiónů a Obru Dobrovi.

A to je konec?

K Ready Player One se vrátíme ještě třikrát. V dalším článku se podíváme na to, které filmy, hry, seriály či comicsy přesně cituje. Poté přijdou na řadu ty nejlepší filmy od Stevena Spielberga. A nakonec vám nabídneme ještě desítku filmů, které jedou na stejné videoherní vlně jako Ready Player One.

81

Ready Player One: Hra začíná

V budoucnosti tráví většina lidí svůj život uprostřed virtuální hry Oasis. Když zemře její legendární tvůrce, začíná velká online bitva o bohaství, které tvůrce do hry skryl. Hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Lena Waithe, T.J. Miller, Simon Pegg, Mark Rylance, Režie: Steven Spielberg

Online na iTunes (české titulky) (český dabing), Rakuten (české titulky) (český dabing) od 12. 12. 2018

10 filmů, které byste měli vidět před Ready Player One  |  Tipy na film  |   |  127 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 filmů, které byste měli vidět před Ready Player One

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů, které byste měli vidět před Ready Player One

Tipy na film  |  včera 9:00  |  6

20 nejlepších filmů s americkými prezidenty, které musíte vidět

Joe Biden se oficiálně ujal prezidentského úřadu a stal se nejmocnějším mužem světa. Pojďme se podívat, kterak se prezidenti, ať už reální či vymyšlení, zapsali do dějin filmu. Vybrali jsme pro vás několik povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  57

15 nejnovějších filmů na Netflixu s českým dabingem

Co si budeme povídat, situace na streamovacích službách není s ohledem na dabing zrovna růžová. Kromě HBO ostatní SVOD služby zatím mnoho dabingu nenabízí. Netflix se ale od loňského roku alespoň snaží v posledních týdnech znovu přidal pár kousků, které si můžete užít v mateřštině. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  2

10 nejlepších filmů, které nás čekají na HBO do konce ledna

Podobně jako Netflix, i HBO chystá do konce ledna uvést ještě několik filmů, které nám pomohou překlenou mrazivé zimní večery. Ostatně co také dělat jiného ve státě, kde je vše zavřené a ulice jsou plné leda námrazy. Toto je 10 filmů, na které se rozhodně těšíme. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  62

14 nejzajímavějších filmů a seriálů na Netflixu do konce ledna

První měsíc roku 2021 se přehoupl do své druhé poloviny, fanoušci streamingu ale nemusí smutnit. Do konce měsíce nás totiž čeká celá řada zajímavých přírůstků na Netflixu, kterými se určitě zabavíme. Čekají nás české filmy, zahraniční sci-fi a samozřejmě i původní novinky Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  48

8 nejlepších sci-fi seriálů na Netflixu, o kterých se nemluví a je to škoda

Když se řekne sci-fi a Netflix, každému vyskočí v paměti Stranger Things a někomu možná i Ztraceni ve vesmíru nebo Ledová archa. Netflix ale přidává i řadu jiných sci-fi seriálů, které si zaslouží pozornost, protože vůbec nejsou špatné. Pojďme se na ně dnes podívat. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist