FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Matrix
Zdroj: TMDB

Matrix

Virtuální realita začala v devadesátých letech přitahovat nejen výrobce her, ale samozřejmě ve velkém i filmaře. První pokusy o propojení byly spíše legrační (Trávníkář, Skandální odhalení), ale stačilo, aby se objevil zajímavější námět jako třeba Zvláštní dny a hned bylo lépe. Na přelomu tisíciletí se přehnala tématická minivlna, kde uměle vytvořený svět hrál podstatnou roli. Nejznámějším a největším hitem je samozřejmě Matrix, kde se idea virtuální reality prolne do reálného světa až z toho v první chvili mrazí, ale minimálně první film neskutečně vybalancoval jak svojí zábavnou herní část (střílečky a souboje v originální choreografii), technické vysvětlování (proč a jak simulace vznikla) i tuny filozofických a náboženských odkazů. Okolo Matrixu se vyskytla další řada filmů, které ho nekopírovaly, některé dokonce vznikly dříve, ale spojuje je především temnější vize toho, jak lidé mohou podlehnout snové realitě - ať už vytvořené jako podivná hra (eXistenZ), psychologický experiment (Smrtihlav) nebo kriminální vyšetřování (Třinácté patro).

Online na Google Play, iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 17. 10. 2018

Válečné hry
Zdroj: TMDB

Válečné hry

V osmdesátých letech byly filmy, které se točily okolo počítačů spíše vzácností, a tak není divu, že pokud se povedl, stal se postupně legendou. A to takovou, že v knize Ready Player One jsou dokonce Válečné hry neodmyslitelně spojeni s jedním ze tří dobrodružných úkolů. Hackování vojenských počítačů sice vypadá pro hlavního hrdinu i pro diváky na první pohled jako zábava, ale jak se později ukáže, vypouštění jaderných hlavic a odstartování třetí světové války, kterou řídí počítač, už taková legrace nen. Obzvláště v době vrcholící studené války mezi USA a SSSR. Dopad filmu byl ve své době takový, že prezident Reagan nechal vytvořit novou sekci, která se zabývala jen kyberbezpečností. Dnes už na to můžeme koukat více nostalgicky a užívat si Matthew Brodericka, který se stal hvězdou osmdesátých let a dokázal na vzdálené přepisování školních známek balit pohlednou Ally Sheedy.

Online na Google Play, iTunes od 22. 2. 2018

Poslední hvězdný bojovník
Zdroj: TMDB

Poslední hvězdný bojovník

Že hraní her na automatech nemusí být nutně jen zábavou, která končí překonáním nejvyššího skóre, ukázal tak trochu nedoceněné a zapomenuté sci-fi z roku 1983. V něm se mladík stane díky svým mimořádným herním výkonům vybraným bojovníkem, který musí zachránit vesmír proti zlé rase tyranů. Ve své době byl film označován jako obyčejná kopie Star Wars, což tak trochu je, ale rozhodně může nabídnout rychlý spád, nenáročnou atmosféru a jednu z prvních trikových sekvencí, kterou generoval počítač. Film byl svého času uváděn v dvojprogramu s filmem Cloak & Dagger, kde si mladý hrdina (Henry Thomas z E.T. ) stylem hraje na špióna. Mimochodem velmi podobnou zápletku jako The Last Starfighter má i kniha s názvem Armada, jehož autorem je Ernest Cline, autor Ready Player-One. Kruh se uzavřel. I když pro vás ještě nemusí, protože si můžete zkusit Enderovu hra (knihu i hru), která podobný příběh rozšíři o podstatně více dramatu a navíc ho natáhne na několik dílů.

Není nikde online

Hardcore Henry
Zdroj: TMDB

Hardcore Henry

Střílečky z pohledu první osoby patří k pilířům herní zábavy, ale celovečerní adaptace Dooma jako nejslavnějšího titulu tohoto žánru se příliš nepovedla. Za zmínku tam stojí pouze jedna scéna, a to když se na chvilku ocitneme “v hlavě” hlavního hrdiny a celou jednu akční sekvenci sledujeme přesně jako hráč z pohledu hlavního hrdiny. Ruský nadšenec Ilya Naishuller si řekl, že když to může fungovat v pěti minutách, proč by to nemohlo fungovat ještě další hodinu a půl, a tak vznikl Hardcore Henry, první celovečerák natočený čistě jen z pohledu první osoby. A je to přesně tak šílené a ujeté, jak byste mohli od Rusů (a producenta Timura Bekmambetova) čekat - krev stříká okolo, kosti se lámou a kaskadérské kousky kamerou hraničí se sebevraždou v přímém přenosu. Pokud je na vás podobný vizuální vjem přeci jen příliš, zkuste z pohledu kamery (ale nikoli z pohledu šílenosti) klasictější Zastav a nepřežiješ a co si budeme povídat, daleko to nebudete mít odtud ani k Johnu Wickovi.

Online na iTunes (titulky), Kuki (dabing), My Prime, Netflix, Starmax, SupremeXP (titulky), Vodafone TV (titulky) (dabing) od 1. 12. 2016

Na hraně zítřka
Zdroj: TMDB

Na hraně zítřka

Jak se naprostá většina hráčů zlepšuje ve hraní hry? Tím, že postupuje dále, potkává těžší soupeře a získává lepší zkušenosti. A pokud ho náhodou během hraní zabijí, tak sice přijde o postup, ale jeho hráčské zkušenosti už mu nikdo nevezme a další hru už zvládá lépe a rychleji. Tedy úplně stejně jako hlavní hrdina, původem kancelářská krysa, který je proti své vůli vržen do první linie lidského výsadku proti superinteligentní mimozemská rase okupující toho času půlku světa. Když poprvé přijde o život, jeho den se “resetuje” a on ho prožívá znovu od začátku. Na hraně zítřka možná na první pohled zní jako vykradená verze Na Hromnice o den více, ale jeho původ hledejte v japonské manze All You Need is Kill (vyšla i u nás) a na rozdíl od svého vzoru má tenhle hollywoodský spektákl mnohem rychlejší a zábavnější tempo. A samozřejmě taky utíkajícího Toma Cruise. Prý máme brzy čekat dvojku. Jestli se vám nechce čekat a tenhle drsný hi-tech vojenský styl ve stylu Call of Duty vám učaroval, můžete zkusit ještě (o resetování chudší) akční thriller Ve jménu odvahy.

Online na Google Play (titulky) (dabing), HBO (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 12. 10. 2017

Scott Pilgrim proti zbytku světa
Zdroj: TMDB

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Co kdybyste potkali dívku svých snů, ale ona vám dala podmínku, že nejdříve musíte porazit jejích sedm démonických ex-partnerů? Ano, tahle teenagerská romantika na to jde herně už od první minuty a Michael Cera se musí skutečně doslova a do písmene probít přes sedm úrovní. V režii Edgara Wrighta okolo něj budou animovaně kroužit nejen comicsové bubliny, ale také mince do automatů, náhradní životy a body za každé vítězství. Přidejte k tomu skvělý soundtrack, tisíce drobných vtípků které nemáte šanci zachytit na první dobrou a tuny popkulturních odkazů, a máte tu nejlepší hudební videoklip / videohru, kterou Hollywood kdy vyprodukoval. Mortal Kombat, Super Mario ani Legend of Zelda ve filmu by nemohli být lepší.

Online na Google Play (titulky) (dabing), HBO (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 12. 10. 2017

Jumanji: Vítejte v džungli
Zdroj: TMDB

Jumanji: Vítejte v džungli

Nejpříjemnější překvapení minulého roku tak trochu zapadlo ve stínu ve stejou dobu uváděné osmé epizody Star Wars, ale stabilní návštěvnost ještě tři měsíce od kinopremiéry u nás i za oceánem ukazuje, že si diváci cestu k tomu filmu nakonec našli. A to je moc dobře, protože málokterý film se může pochlubit tím, že je lepší než dvacet let starý předchůdce. Tam kde si původní Jumanji vystačilo se šarmem Robina Williamse a deskovou hrou, která otevřela povodeň digitálních zvířat, nová Jumanji povolalo odborníka na dvojky, Dwayna Johnsona a upgradovalo deskovou hru na regulérní konzolovku. Dovnitř hry Jumanji jsou vcucnuti hned čtyři hráči, každý dostane avatara jako přesný opak své skutečné postavy a pak už si jen užíváte pohodovou jízdu, kde s precizní přesností střídají dobré akční scény ten správný humor a nadhled. Jede se tu podle dobře okoukaných herních pravidel (“tři životy”, “charaktery avatarů”), kde to nejlepší nejsou samostatné odkazy na konkrétní hry, hvězdné obsazení či trikové sekvence, ale plynule propojení všeho s cílem uctít znalosti her a hráčů. Tedy přesný opak toho, proč nemohly fungovat Pixely nebo Spy Kids 3-D: Game Over.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Kuki (dabing), O2TV (titulky) (dabing), Prima Videopůjčovna (dabing), Rakuten od 25. 4. 2018

Raubíř Ralf
Zdroj: TMDB

Raubíř Ralf

Ready Player One není prvním filmem, který se odehrává v prostředí videoher a je plný odkazů na ně. Tím prvním velkým je tak trochu už zapomenutý, ale stále skvělý animák Raubíř Ralf. Jeho hlavním hrdinou je sice pro film vymyšlený herní nekňuba Ralf, ale jeho svět herních automatů je dokonale propojen s reálnými herními hrdiny až je to Pac-Man, Halo, Call of Duty nebo Super Mario. Raubíř Ralf je ale v první chvií dobrým rodinným filmem o dvou opovrhovaných outsiderech, kteří se tak trochu proti své vůli spojí, aby zachránili herní svět před skutečným zloduchem (zdravíme Shreka), a díky báječně vystavěnému prostředí se tahle jejich “hra” skvěle sleduje. Pokud jste přeci jen víc na ty popkulturní odkazy a šílené jízdy, můžete plynule uhnout do LEGO příběhu. Ale hlavně - a to je dobře míněné varování - se držte co nejdál od jiného rádobyherního kousku - Emoji ve filmu.

Online na HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 23. 1. 2021

Tron: Legacy
Zdroj: TMDB

Tron: Legacy

Počítačům neodolal v omdesátých letech ani animovaný obr Disney, výprava do nitra plošných spojů měla i přes tehdejší neviděné použítí počítačových efektů přeci jen spíš klasický pohádkový háv o chudém tovaryšci, co porazil zlého krále. Na TRONa by si po letech vzpomněli jen ty největší fajšmekři, kdyby pro něj překvapivě po téměř třiceti letech nevzniklo mnohem ambicióznějí pokračování. Dospělejší (v rámci Disneyho) příběh je ohromující především díky své audiovizuální stránce - vnitřek počítače (nebo chcete-li) virtuální realita je vytvořen pomocí pokročilých triků s vynalézavými efekty (svítící obleky, motorky) a mnoha odkazy na náš skutečný svět (spoje připomínají dálnice atd). Tam kde slábne příběh, to vše zastíní perfektní efekty a vynikající soundtrack od Daft Punk.

Online na iTunes, O2TV (dabing) od 13. 12. 2015

Pan Wonka a jeho čokoládovna / Karlík a továrna na čokoládu
Zdroj: TMDB

Pan Wonka a jeho čokoládovna / Karlík a továrna na čokoládu

Ne, to není omyl. Opravdu jsme se nesekli. Ano, dvě filmové adaptace stejnojmenného románu (je libo Gene Wildera nebo Johnnyho Deppa?) sice ani náhodou neobsahují hraní videoher ani tam není virtuální realita a už vůbec nečekejte žádné popkulturní odkazy, ale poslouchejte ten příběh - chudý mladík se díky soutěži dostane za oponu téměř pohádkové říše podivného miliardáře a musí postupně procházením jeho továrny na čokoládu překonávat spoustu obtíží, aby zvítězil nad ostatními. Paralel mezi Ready Player One a Karlíkem je mnoho, ostatně v knize najdeme několik přímých citací, film už je střídmější a nabídne jen podobný děj. Ale pohádkový příběh je to skoro stejný, jen je tady méně střílení a více čokolády.

Online na Google Play, iTunes (titulky) od 29. 12. 2015

A to je konec?
Zdroj: TMDB

A to je konec?

Ano, náš čtyřdenní speciál k Ready Player One končí. Klidně se můžete vrátit na začátek a přečíst si 10 filmů, které byste měli vidět před Ready Player One, inspirovat se u 10 dobrodružných pecek Stevena Spielberga a 100+ filmových a seriálových odkazů v Ready Player One.

Online na Google Play (titulky) (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 26. 7. 2021

10 filmů pokud se vám líbil Ready Player One  |  Tipy na film  |   |  8 líbí se  |  1 komentář

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako 10 filmů pokud se vám líbil Ready Player One

Tipy na film  |  před 2 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

7 filmů, které byste měli vidět po marvelovce Shang-Chi

Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

24 nejnovějších filmů, které najdete na Netflixu s dabingem a titulky

Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

Netflix v Česku: Streamovací gigant má za sebou jeden z nejslabších měsíců

Originální projekty z dílny Netflixu pravidelně vítězí v žebříčcích sledovanosti seriálů. Nejinak tomu bylo i v druhém prázdninovém měsíci, za který do top desítky proniklo sedm Netflix Originals. Pojďme se podívat, které to byly a jaká trojka jim dělala garde. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist