FB pixel

Matrix

Virtuální realita začala v devadesátých letech přitahovat nejen výrobce her, ale samozřejmě ve velkém i filmaře. První pokusy o propojení byly spíše legrační (Trávníkář, Skandální odhalení), ale stačilo, aby se objevil zajímavější námět jako třeba Zvláštní dny a hned bylo lépe. Na přelomu tisíciletí se přehnala tématická minivlna, kde uměle vytvořený svět hrál podstatnou roli. Nejznámějším a největším hitem je samozřejmě Matrix, kde se idea virtuální reality prolne do reálného světa až z toho v první chvili mrazí, ale minimálně první film neskutečně vybalancoval jak svojí zábavnou herní část (střílečky a souboje v originální choreografii), technické vysvětlování (proč a jak simulace vznikla) i tuny filozofických a náboženských odkazů. Okolo Matrixu se vyskytla další řada filmů, které ho nekopírovaly, některé dokonce vznikly dříve, ale spojuje je především temnější vize toho, jak lidé mohou podlehnout snové realitě - ať už vytvořené jako podivná hra (eXistenZ), psychologický experiment (Smrtihlav) nebo kriminální vyšetřování (Třinácté patro).

Válečné hry

V osmdesátých letech byly filmy, které se točily okolo počítačů spíše vzácností, a tak není divu, že pokud se povedl, stal se postupně legendou. A to takovou, že v knize Ready Player One jsou dokonce Válečné hry neodmyslitelně spojeni s jedním ze tří dobrodružných úkolů. Hackování vojenských počítačů sice vypadá pro hlavního hrdinu i pro diváky na první pohled jako zábava, ale jak se později ukáže, vypouštění jaderných hlavic a odstartování třetí světové války, kterou řídí počítač, už taková legrace nen. Obzvláště v době vrcholící studené války mezi USA a SSSR. Dopad filmu byl ve své době takový, že prezident Reagan nechal vytvořit novou sekci, která se zabývala jen kyberbezpečností. Dnes už na to můžeme koukat více nostalgicky a užívat si Matthew Brodericka, který se stal hvězdou osmdesátých let a dokázal na vzdálené přepisování školních známek balit pohlednou Ally Sheedy.

Poslední hvězdný bojovník

Že hraní her na automatech nemusí být nutně jen zábavou, která končí překonáním nejvyššího skóre, ukázal tak trochu nedoceněné a zapomenuté sci-fi z roku 1983. V něm se mladík stane díky svým mimořádným herním výkonům vybraným bojovníkem, který musí zachránit vesmír proti zlé rase tyranů. Ve své době byl film označován jako obyčejná kopie Star Wars, což tak trochu je, ale rozhodně může nabídnout rychlý spád, nenáročnou atmosféru a jednu z prvních trikových sekvencí, kterou generoval počítač. Film byl svého času uváděn v dvojprogramu s filmem Cloak & Dagger, kde si mladý hrdina (Henry Thomas z E.T. ) stylem hraje na špióna. Mimochodem velmi podobnou zápletku jako The Last Starfighter má i kniha s názvem Armada, jehož autorem je Ernest Cline, autor Ready Player-One. Kruh se uzavřel. I když pro vás ještě nemusí, protože si můžete zkusit Enderovu hra (knihu i hru), která podobný příběh rozšíři o podstatně více dramatu a navíc ho natáhne na několik dílů.

Hardcore Henry

Střílečky z pohledu první osoby patří k pilířům herní zábavy, ale celovečerní adaptace Dooma jako nejslavnějšího titulu tohoto žánru se příliš nepovedla. Za zmínku tam stojí pouze jedna scéna, a to když se na chvilku ocitneme “v hlavě” hlavního hrdiny a celou jednu akční sekvenci sledujeme přesně jako hráč z pohledu hlavního hrdiny. Ruský nadšenec Ilya Naishuller si řekl, že když to může fungovat v pěti minutách, proč by to nemohlo fungovat ještě další hodinu a půl, a tak vznikl Hardcore Henry, první celovečerák natočený čistě jen z pohledu první osoby. A je to přesně tak šílené a ujeté, jak byste mohli od Rusů (a producenta Timura Bekmambetova) čekat - krev stříká okolo, kosti se lámou a kaskadérské kousky kamerou hraničí se sebevraždou v přímém přenosu. Pokud je na vás podobný vizuální vjem přeci jen příliš, zkuste z pohledu kamery (ale nikoli z pohledu šílenosti) klasictější Zastav a nepřežiješ a co si budeme povídat, daleko to nebudete mít odtud ani k Johnu Wickovi.

Na hraně zítřka

Jak se naprostá většina hráčů zlepšuje ve hraní hry? Tím, že postupuje dále, potkává těžší soupeře a získává lepší zkušenosti. A pokud ho náhodou během hraní zabijí, tak sice přijde o postup, ale jeho hráčské zkušenosti už mu nikdo nevezme a další hru už zvládá lépe a rychleji. Tedy úplně stejně jako hlavní hrdina, původem kancelářská krysa, který je proti své vůli vržen do první linie lidského výsadku proti superinteligentní mimozemská rase okupující toho času půlku světa. Když poprvé přijde o život, jeho den se “resetuje” a on ho prožívá znovu od začátku. Na hraně zítřka možná na první pohled zní jako vykradená verze Na Hromnice o den více, ale jeho původ hledejte v japonské manze All You Need is Kill (vyšla i u nás) a na rozdíl od svého vzoru má tenhle hollywoodský spektákl mnohem rychlejší a zábavnější tempo. A samozřejmě taky utíkajícího Toma Cruise. Prý máme brzy čekat dvojku. Jestli se vám nechce čekat a tenhle drsný hi-tech vojenský styl ve stylu Call of Duty vám učaroval, můžete zkusit ještě (o resetování chudší) akční thriller Ve jménu odvahy.

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Co kdybyste potkali dívku svých snů, ale ona vám dala podmínku, že nejdříve musíte porazit jejích sedm démonických ex-partnerů? Ano, tahle teenagerská romantika na to jde herně už od první minuty a Michael Cera se musí skutečně doslova a do písmene probít přes sedm úrovní. V režii Edgara Wrighta okolo něj budou animovaně kroužit nejen comicsové bubliny, ale také mince do automatů, náhradní životy a body za každé vítězství. Přidejte k tomu skvělý soundtrack, tisíce drobných vtípků které nemáte šanci zachytit na první dobrou a tuny popkulturních odkazů, a máte tu nejlepší hudební videoklip / videohru, kterou Hollywood kdy vyprodukoval. Mortal Kombat, Super Mario ani Legend of Zelda ve filmu by nemohli být lepší.

Jumanji: Vítejte v džungli

Nejpříjemnější překvapení minulého roku tak trochu zapadlo ve stínu ve stejou dobu uváděné osmé epizody Star Wars, ale stabilní návštěvnost ještě tři měsíce od kinopremiéry u nás i za oceánem ukazuje, že si diváci cestu k tomu filmu nakonec našli. A to je moc dobře, protože málokterý film se může pochlubit tím, že je lepší než dvacet let starý předchůdce. Tam kde si původní Jumanji vystačilo se šarmem Robina Williamse a deskovou hrou, která otevřela povodeň digitálních zvířat, nová Jumanji povolalo odborníka na dvojky, Dwayna Johnsona a upgradovalo deskovou hru na regulérní konzolovku. Dovnitř hry Jumanji jsou vcucnuti hned čtyři hráči, každý dostane avatara jako přesný opak své skutečné postavy a pak už si jen užíváte pohodovou jízdu, kde s precizní přesností střídají dobré akční scény ten správný humor a nadhled. Jede se tu podle dobře okoukaných herních pravidel (“tři životy”, “charaktery avatarů”), kde to nejlepší nejsou samostatné odkazy na konkrétní hry, hvězdné obsazení či trikové sekvence, ale plynule propojení všeho s cílem uctít znalosti her a hráčů. Tedy přesný opak toho, proč nemohly fungovat Pixely nebo Spy Kids 3-D: Game Over.

Raubíř Ralf

Ready Player One není prvním filmem, který se odehrává v prostředí videoher a je plný odkazů na ně. Tím prvním velkým je tak trochu už zapomenutý, ale stále skvělý animák Raubíř Ralf. Jeho hlavním hrdinou je sice pro film vymyšlený herní nekňuba Ralf, ale jeho svět herních automatů je dokonale propojen s reálnými herními hrdiny až je to Pac-Man, Halo, Call of Duty nebo Super Mario. Raubíř Ralf je ale v první chvií dobrým rodinným filmem o dvou opovrhovaných outsiderech, kteří se tak trochu proti své vůli spojí, aby zachránili herní svět před skutečným zloduchem (zdravíme Shreka), a díky báječně vystavěnému prostředí se tahle jejich “hra” skvěle sleduje. Pokud jste přeci jen víc na ty popkulturní odkazy a šílené jízdy, můžete plynule uhnout do LEGO příběhu. Ale hlavně - a to je dobře míněné varování - se držte co nejdál od jiného rádobyherního kousku - Emoji ve filmu.

Tron: Legacy

Počítačům neodolal v omdesátých letech ani animovaný obr Disney, výprava do nitra plošných spojů měla i přes tehdejší neviděné použítí počítačových efektů přeci jen spíš klasický pohádkový háv o chudém tovaryšci, co porazil zlého krále. Na TRONa by si po letech vzpomněli jen ty největší fajšmekři, kdyby pro něj překvapivě po téměř třiceti letech nevzniklo mnohem ambicióznějí pokračování. Dospělejší (v rámci Disneyho) příběh je ohromující především díky své audiovizuální stránce - vnitřek počítače (nebo chcete-li) virtuální realita je vytvořen pomocí pokročilých triků s vynalézavými efekty (svítící obleky, motorky) a mnoha odkazy na náš skutečný svět (spoje připomínají dálnice atd). Tam kde slábne příběh, to vše zastíní perfektní efekty a vynikající soundtrack od Daft Punk.

Pan Wonka a jeho čokoládovna / Karlík a továrna na čokoládu

Ne, to není omyl. Opravdu jsme se nesekli. Ano, dvě filmové adaptace stejnojmenného románu (je libo Gene Wildera nebo Johnnyho Deppa?) sice ani náhodou neobsahují hraní videoher ani tam není virtuální realita a už vůbec nečekejte žádné popkulturní odkazy, ale poslouchejte ten příběh - chudý mladík se díky soutěži dostane za oponu téměř pohádkové říše podivného miliardáře a musí postupně procházením jeho továrny na čokoládu překonávat spoustu obtíží, aby zvítězil nad ostatními. Paralel mezi Ready Player One a Karlíkem je mnoho, ostatně v knize najdeme několik přímých citací, film už je střídmější a nabídne jen podobný děj. Ale pohádkový příběh je to skoro stejný, jen je tady méně střílení a více čokolády.

10 filmů pokud se vám líbil Ready Player One  |  Tipy na film  |   |  556 přečtení  |  8 líbí se  |  1 komentář

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 filmů pokud se vám líbil Ready Player One

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů pokud se vám líbil Ready Player One

Tipy na film  |  včera 13:00  |  5

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další víkend před námi a podle počasí se zdá, že bude dosti nevyzpytatelný. Čekají nás bouřky, pak zase vedro. Tak co se na to úplně vyprdnout a zůstat doma u Netflxu a dalších streamovacích služeb. Hlavně fanoušci akci si tento víkend přijdou na své a my máme přehled těch nejzajímavějších novinek. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  12

10 největších seriálových hitů aktuálně na HBO GO

Komediální seriál o Kateřině Veliké vcelku překvapivě ovládl žebříček sledovanosti na HBO GO, neboť za sebou nechal divácké stálice jako Teoriu velkého třesku či Hru o trůny. Z novinek se dařilo i komiksové Stargirl, své místo si v diváckém srdci našly i Klonové války. Na co jste na HBO koukali vy? číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  17

10 filmových a seriálových důvodů, proč si HBO zaplatit i v červenci

I přesto, že její televizní štáby na celém světě stále z velké části paralyzuje pandemie koronaviru, snaží se HBO i v červenci divákům nabídnout nový obsah. Tradiční nadílku nových seriálů tentokrát doplňuje i slušná řádka premiérově zakoupených filmů, především z loňského roku. Vyberete si? číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  2

10 nejsledovanějších červnových filmů na Netflixu? Docela ostuda

Polsko-italský pornofilm 365 dní v červnu uhranul tisícům diváků, díky čemuž zcela jasně ovládl i žebříček sledovanosti. Za ním se umístily fantasy stálice, temná komiksovka či drsný thriller. Na jaké snímky na Netflixu jste v červnu koukali vy? číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  36

20 skvělých filmů, které jste na HBO GO přehlédli a je to chyba

Jste ze záplavy filmů na streamovacích službách dokonale zmatení a při soustředění se na novinky máte pocit, že vám proklouzávají mezi prsty skvělé filmy, kterým se nedostává tolik propagace? Inu, jsme tu pro vás a máme tu 20 parádních filmů, které vám HBO samo nedoporučí, ale měli byste je vidět. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist