FB pixel

Ready Player One ja nabitý referencemi na filmy, seriály, hudbu, comicsy, hry a další popkulturní zábavu. Abychom udrželi rozsah na uzdě, soustředíme se jen na to, co známe nejlépe, tedy filmy a seriály, kde se budeme snažit najít co nejvíce referencí. Z her či hudby zmíníme jen to nejpodstatnější. Dá se předpokládat, že se seznam bude postupně rozrůstat, některé znímky či postavy jsou skutečně ve stylu “mrkni a přijdeš o to”, lépe se budou zkoumat až film dorazí online či na stříbrné placky. Nečtěte, pokud jste film neviděli!

Úvodní představení

Úvodní představení

První lavina referencí následuje hned v představení Oasis. Vidíme světy sestavené z Minecraftu a nebo šplhání na Mount Everest s Batmanem. V úvodním vyprávění odkazuje světelný tunel při připojení do Oasis na podobnou scénu z 2001: Vesmírná odysea a samotný font názvu filmu je stejný jako použil Steven Spielberg v Blízkých setkání třetího druhu. Pohřební video, ve kterém se představuje James Halliday, je celé ve znamení Star Treku - ať už jsou to znaky nebo tvar rakve (stejná jako měl Spock v druhém celovečeráku). Nahlédneme také na okamžik na planetu Doom (z animovaného seriálu Voltron), kde se objeví třeba Freddy Krueger, Jason Vorhees, ale také Duke Nukem, hrdinové ze hry Starcraft nebo zbraně z herní série Halo.

Honička

Honička

Závod o první klíč je nejen spektakulární akční jízdou, ale také festivalem skrytých vtípků. Parzival nasedá do DeLorean z Návratu do budoucnosti (s mírnými doplňky půjčenými z Knight Ridera), povědomé jsou i další závodní prostředky. Art3mis řídí motorku z Akiry (s nálepkou z Hello Kitty), Aech potom Big Foot Truck z Monster Trucks. Další závodníci mají třeba krvelačné auto Christine ze stejnojmenného Kingova hororu, je tam i Batmobil z původního seriálu z roku 1966, Optimus Prime z Transformers, Griswoldovich prdítko z Bláznivé dovolené, rodinné vozítko Simpsonových, dodávka z původního A-Teamu, ozbrojená kára Intercerptor z Šíleného Maxe, světelná motorka z TRONa nebo Mock 5 ze Speed Racera. Během honičky se musí závodnici vyhnout Tyranosaurovi z Jurského parku a na konci na ně čeká King Kong. Během závodu ještě uvidíme billboardy na Delta City z RoboCopa, Ace Chemicals z Burtonova Batmana nebo promítání Jacka Slatera z Posledního akčního hrdiny.

Dílna Aech

Dílna Aech

Po závodě následuje scéna z dílny, kde Aech opravuje motorku Art3emis. Prominentní roli má rozestavěný Železný obr ze stejnojmenného filmu, ten si chvíle slávy ještě užije v závěrečné bitvě. Parzival se nebojí pochlubit dalšími kousky, které Aech staví - vesmírné lodě jako Battlestar Galactica, Sulaco z Vetřelců a Valey Forge ze Silent Running. V pozadí dílny se skrývá také Orel 5 z parodie Spaceballs, záchranný modul z 2001, loď Kovboje Bebopa, nemotorná kopie RoboCopa zvaná ED209 a nebo telefonní budka Tardis patřící Doctoru Who. Dojde řeč i na planetu Arrakis z Duny a nebo počítačovou hru na motivy bondovky Zlaté oko. Když se později ve filmu podíváme ještě do jiné části dílny Aech, uvidíme například plakáty na Pána šelem, Velké nesnáze v Malé Číně, Volný den Ferrise Buellera nebo Flashe Gordona.

Nákupy

Nákupy

Peníze za výhru v prvním závodě jde Parzival utratit za nejrůznější vylepšení, na trhu vidíme především spoustu zajímavých artefaktů z her jako Streetfighter, Overwatch, Halo, Borderlands nebo Dungeon & Dragons. Důležité jsou především dva předměty - svatý granát stejný jako měli v Monty Python a Svatý Grál a pak je tu samozřejmě Zemeckisova kostka, která dokáže vrátit čas, pomrknutí na režiséra trilogie Návrat do budoucnosti.

Návštěva archívů

Návštěva archívů

V archívech, kde Parzival a další hledají vzpomínky ze života zakladatele Oasis, se objeví spousta známých postav, především ve scéně, kdy je Parzival obsypán svými fanoušky. Je tu Beetlejuice, Doc Brown z Návratu do budoucnosti, Supergirl, RoboCop, Lara Croft z Tomb Raider či Reaper a Tracer z hry Overwatch. Art3mis se maskuje jako Goro z herní/filmové série Mortal Kombat a nakonec na Parzivala použije trik vetřelčího zrodu ze slavné hororové série Vetřelec. Parzival se poté maskuje jako Clark Kent / Superman v podání Christopera Reeva.

Vzpomínky

Vzpomínky

Výpravy do minulosti neobsahují tolik skrytých referencí, naopak jsou to odkazy většinou dobře viditelné či citované. Halliday nosí tričko Space Invaders, v kanceláři mu visí plakáty na Galagu a rád se odkazuje na Billa a Teda. Hallidayova láska a později žena Ogdena Morrowa, měla přezdívku Kira, a to podle stejné postavy z fantasy Temný krystal. A konečně Ogden Morrow je postupně odhalovaným tajemstvím jako bylo slavné slovo Rosebud z Občana Kanea.

Rozhovor se Sorentem

Rozhovor se Sorentem

Když se padouch filmu, zákřený Nolan Sorento, snaží zlákat Parzivala na svojí stranu, padne několik pomrknutí. V nabídce je jednak virtuální Millenium Falcon z Star Wars, ale mnohem zajímavější jsou reference na filmy Johna Hughese, jako Zlaté časy na Ridgemont High, Snídaňový klub nebo Volný den Ferrise Buellera a Zvěřinec časopisu National Lampoon. Když Sorrento říká, že by všechny školy na školní planětě Ludus změnil na školy podle Hughesových filmů, je to zároveň narážka na knižní Ready Player One - tam už školy přesně takhle navržené jsou. Ve filmu připomíná Sníďaňový klub hlavně vstup do Archívu.

Taneční klub

Taneční klub

Než se Parzival vydá s Art3mis si zatancovat, přemýšlí, co si vzít na sebe. Přednost před oblekem Michaela Jacksona z Thrilleru nebo ohoz ve stylu Prince nakonec dostane švihácký Buckaroo Banzai ze stejnojmenného filmu. Na tancovačce uvidíme třeba Jokera a Harley Quinn (ve videoherní podobě, ale můžete se odkázat i na Sebevražedný oddíl), Barbara Conana, Komedianta z Watchmen nebo Gandalfa z Pána prstenů. Mihnou se tam i Daenerys a John Snow z Hry o trůny nebo rodinka Úžasňáků a tuny videoherních postav z Tomb Raider, Overwatch a dalších her. Tancuje se samozřejmě ve stylu Horečky sobotní noci.

Druhý úkol

Druhý úkol

Naprostá většina druhého úkolu je přesnou kopií lokací z hororu Osvícení, dojde na opakované psaní jedné věty, pokoj 237, dvojčata, zasněžený venkovní labyrint, koupelnu, fotku hostů nebo chodbu plnou krve. Zombíci jsou půjčeni z disneyovky Strašidelný dům.

Závěrečná bitva

Závěrečná bitva

Kanonáda odkazů se skrývá v závěrečné bitvě na planetě Doom. Parzival jí odstartuje z kazeťáku stejně jako John Cusack v Řekni cokoliv, do boje se vrhnou zástupci celé Oasis převlečeni za filmové, televizní, comicsové a herní postavy jako Želvy Ninja, Battletoads, Halo, Deadshot, Catwoman, kyklóp ze Sindibáda, Spawn, kostry z Armády temnot nebo Jásona a Argonauti, Big Daddy z Bioshocku, Shepard z Mass Effect, vojáci z Halo, Negan z Walking Dead, Chappie a mnoho mnoho dalších. Než se hlavní hrdina Daito změní v obřího robota Gundama ze stejnojmenného japonského seriálu, přiletí ve vesmírné lodi Serenity z Firefly. Velký prostor v závěrečné bitvě má samozřejmě Železný obr, který si těsně před svým odchodem zahraje na Supermana (udělá most přes propast) a po pádu do lávy ještě udělá gesto z Terminátora 2. Padouch Sorrento použije Mechagodzillu, svoji chvilku slávy si užije i panenka Chucky z Dětské hry. Štít pevnosti chrání magický předmět, který se ovládá zaříkadlem z Excaliburu. Samotné finále je poctou hraní legendární hry Adventure, první hra s vtípkem od tvůrce ve stylu skrytého “velikonočního vajíčka”. Opravdové vajíčko a cena pro vítěze se nachází v komnatě jako vystřižené z Mortal Kombat (včetně soch hlavních bojovníků). A ještě dvě hlášky - tu o přátelích cituje i-R0ck ze Život je krásný a tu o jídle odkazuje Haillday na Groucho Marxe.

Nemáte dost?

Našli jste ještě nějaké další? Neváhejte se s námi o ně podělit. A pokud vás Ready Player One bavil, tak si můžete přečíst od nás 10 filmů, které byste měli vidět před Ready Player One nebo 10 dobrodružných pecek Stevena Spielberga. Ještě na vás chystáme poslední díl a to 10 filmů, které jsou jako Ready Player One.

81

Ready Player One: Hra začíná (Ready Player One)

V budoucnosti tráví většina lidí svůj život uprostřed virtuální hry Oasis. Když zemře její legendární tvůrce, začíná velká online bitva o bohaství, které tvůrce do hry skryl. Hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Lena Waithe, T.J. Miller, Simon Pegg, Mark Rylance

Online na HBO (české titulky) (český dabing), iTunes (české titulky) (český dabing), Netflix, Rakuten (české titulky) (český dabing) od 25. 10. 2019

100+ filmových a seriálových odkazů v Ready Player One  |  Tipy na film  |   |  609 přečtení  |  86 líbí se  |  3 komentáře

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 100+ filmových a seriálových odkazů v Ready Player One

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 100+ filmových a seriálových odkazů v Ready Player One

Tipy na film  |  před 2 dny  |  12

Bizarní Cats a dalších 9 novinek, které musíte vidět o víkendu

Poslední květnový víkend je tady a rozhodně je o co stát. Netflix dorazil s novým sitcomem se Stevem Carellem a sci-fi Ledová archa. HBO vyrukovala s povedenou vztahovkou z HBO Max a pak je tu opravdu divný muzikál Cats a další novinky. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  15

4 sportovní dokumenty na Netflixu, které musí vidět každý fanoušek sportu

Fanoušci sportu v posledních týdnech nemají mnoho důvodů k radosti. Fotbal se začal hrát až před pár dny, hokejová extraliga je předčasně ukončená a ani jiné akce se kvůli koronaviru nekonají, nebo jsou omezeny. Tak proč si neužít sportovní drama před televizí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  152

40 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně dostupné na Netflixu

Netflix v posledních týdnech pravidelně přináší nové zásoby zakoupených sci-fi filmů. A protože se jedná většinou o slušné hity, řekli jsme si, že vám ty nejlepší naservírujeme v jednom velkém článku, abyste nemuseli zmateně brouzdat přímo streamovací službou. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  37

9 filmů, jejichž konec sliboval velké věci, kterých jsme se nikdy nedočkali

Ne vždy se filmu podaří uspět, či se tvůrci povede na úspěch navázat. V každém případě existuje spousta filmů, jež se nedočkají žádného pokračování, přestože ho v samotném závěru přislíbí. Dnes se podíváme na filmy, které počítaly s tím, že budou pokračovat a mýlily se. A nám zůstaly otevřené konce. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  65

55 nejlepších sci-fi seriálů od roku 2010 do současnosti

V minulém desetiletí se televizní tvorba v oblasti sci-fi rozmohla a my se tak dočkali desítek nových projektů. Vybrali jsme tedy 55 nejrůznějších sci-fi seriálů, které patří mezi ty nejlepší. Je jen na vás, zda si vyberete postapokalyptickou řež, putování vesmírné lodi nebo galaktický babysitting. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist