FB pixel

E.T. Mimozemšťan

Pravděpodobně nejroztomilejší mimozemšťan stříbrného plátna volá domů a vy si připravte kapesníky, protože budete i 36 let po premiéře brečet jako želvy. Spielbergův návrat do nevinnosti dětství a vyrovnání se se ztrátou rodiče a neúplností rodiny je totiž dokonalou ukázkou Spielbergova režijního velikášství. Komorní snímek natočený primárně z dětské perspektivy vám dá pocítit pravou sílu dětského pohledu na svět v drsném kontrastu se světem dospělých, jenž není vždy složen jen z duhy a bílých obláčků. E.T. Mimozemšťan je na dnešní poměry neskutečně depresivním filmem, jenž však nikdy netlačí na pilu a používá krutost svého světa jako podklad pro dojemné dobrodružství o síle přátelství, rodinných vazbách a vůli činit správnou věc.

Rošťáci

Když pestrá partička kamarádů objeví mapu k pirátskému pokladu, vydá se do sítě podzemních chodeb, které vedou k dobrodružství, které si v ničem nezadá s výpravami Indiana Jonese. Rošťáci sice nezapřou své zaměření primárně na mladší diváky, to ale neznamená, že by jejich střety s rodinou padoušských Fratelliových nebyly napínavé a děsivé. Ještě že mají kluci a holky po boku znetvořeného Tuponě, který potvrzuje staré pravidlo, že na zjevu nezáleží, když jste mentálně (a na tričku) Superman. Rošťáci v režii Richarda Donnera a produkci Stevena Spielberga jsou perfektní rodinnou zábavou, která kombinuje dětské hašteření a blbůstky s výpravnou podívanou, jejíž kouzlo neslábne i díky tváří v tvář času neblednoucím praktickým efektům.

Gremlins

Přijde vám roztomilý okatý chlupáč Furby? To jste ještě neviděli mogwaie. Tyhle příšerky jsou roztomilé, hravé a zkrátka bezva. Jen je nesmíte krmit po půlnoci, protože pak se z nich stanou krvelačné, nezvladatelné bestie se vzhledem osmdesátkového punkera. Což ovšem neznamená, že by s nimi ani po proměně nebyla zábava. Své dvě hodiny si díky nim užije především puberťák Billy Peltzer, který svá nová zvířátka nedokáže uhlídat a je jen na něm, aby uchránil své rodné maloměsto a vánoční svátky před likvidací. Ta jde totiž ve vodě se množícím gremlinům pěkně od ruky, neboť je pod Spielbergovým produkčním dohledem režíruje dnes již hororový old-school klasik Joe Dante, pro něhož byli právě Gremlins vrcholem kariéry.

Návrat do budoucnosti

Jestli je u nějaké trilogie rozhodování o nejlepší části nejsložitější, pak u té, jejíž popisek právě čtete. Návrat do budoucnosti od Roberta Zemeckise totiž ve všech třech filmech oslňuje promakaným sci-fi scénářem, nápaditě střídá časová období, v nichž se vždy najde něco nového a inovujícího pro koncept cestování v čase. A především nabízí nové a místy opravdu náročné výzvy pro svého hrdinu – dokonalého sympaťáka Martyho McFlye. Ten ve své první štaci nejprve dokonale zmrší minulost, kvůli níž hrozí, že se ani nenarodí, aby po návratu domů začal řešit, jak pro změnu přetvořit budoucnost, která nám přinesla sen o hoverboardech a samozavazujících botách Nike. Trojka pak dodala stylový westernový nádech, který pro změnu úspěšně uzavřel osud nejpotrhlejšího a zaručeně nejzábavnějšího vědce v dějinách, Doca Browna. Přes celkovou vyrovnanost však první film zřejmě opravdu je tím nejzdařilejším. Už proto, že byl zkrátka první a množství nápadů v něm ještě neprošlo lehkou, byť očekávatelnou recyklací. Navíc je zde nejlepší kytarové sólo v dějinách kinematografie a samozřejmě DeLorean, za jehož hodinové ozkoušení bychom zaplatili více než za všechna Porsche na světě.

Tintinova dobrodružství

Steven Spielberg před pár dny prohlásil, že Tintinova dobrodružství dostanou pokračování, na které se aktuálně čeká už 7 let. Čekání je to značně bolestivé, neboť animovaná adaptace hned několika Hergého komiksových sešitů patří k nejzábavnějším dobrodružným jízdám posledních let a neférově komerčně neuspěla. Spielberg měl v Tintinovu pátrání po ukrytém pirátském pokladu, které ho zavedlo do všech koutů světa a málem ho stálo život, možnost poprvé ozkoušet technologii virtuální kamery a řádil jako utržený ze řetězu. Dlouhé kamerové jízdy a jako vždy precizní kompozice neustále ženou vyprávění kupředu, přičemž akce střídá akci v tempu, které byste čekali od režijního mladíčka. Scénář od vrchních geeků Edgara Wrighta, Joe Cornishe a Stevena Moffata přitom nešetří ani na humoru a trilionu odkazů a vychytralých dějových zákrut, které si bodře pohrávají s kreslenou předlohou. A co je úplně nejlepší? Impozantní dobrodružství je zabalené v naprosto okouzlující animaci, jež míchá fotorealistické detaily s úchvatnou stylizací belgické předlohy, jako by se filmové médium stalo skrze Spielberga Hergého protaženou rukou.

Super 8

Při natáčení amatérských hororů si užijete spoustu legrace. Především když vám na pozadí záběru doslova exploduje vlak, který po srážce s autem vykolejí a vypustí do světa mimozemskou entitu, která ve své zmatenosti a naštvanosti začne ubližovat místním starousedlíkům. Je na partě amatérských filmařů, aby se vydali příšeře po stopě, utužili přátelské pouto a možná objevili i první lásky. Zní to jako dokonalý námět od Spielberga a dokonce to tak i vypadá. A nikoli náhodně. Dlouholetý fanoušek Spielberga, J.J. Abrams, se před 7 lety rozhodl, že svému oblíbenému filmaři a vzoru složí velkolepou poctu. Ta sice především v závěru tratí na atmosféře a tempu, které Spielberg obvykle udrží od začátku do konce. Přesto Super 8 zůstává magickou, starosvětskou poctou osmdesátkovým filmovým produkcím, které svět snímaly z nevinných dětských očích a dokázaly sdělovat velké životní pravdy skrze velká dobrodružství zažívaná dětmi a dospělými, na které lze narazit snad v každém sousedství.

Jurský park

Triková revoluce, dobrodružná klasika a nejčastější zdroj nočních můr desetiletých capartů, pro které T-Rex již nikdy nebude vysmívaným obříkem se směšně malými pařátky. Jurský park představuje jeden z vrcholů Spielbergovy režijní tvorby, když každá scéna tvoří dokonalou součást precizně šlapajícímu celku, který je bodrou a šikovnou adaptací vědečtější předlohy z pera Michaela Crichtona. Dokonalý rodinný biják, který vás v příběhu o uprchlé prehistorické fauně přesvědčí o tom, že velkolepé vize mají v životě své místo, ale opravdu byste měli znát své hranice. Obzvlášť čelíte-li matce přírodě, která si za každých okolností „najde cestu.“

Pyramida hrůzy

Spielberg měl vždycky čuch na talenty a neváhal jim dát šanci ukázat, co v nich doopravdy je. Takto se do první hollywoodské ligy dostali Chris Columbus (Harry Potter) a především Barry Levinson, který dva roky po Pyramidě hrůzy natočil klasiku Dobré ráno, Vietname a hned po ní neméně skvělého Rain Mana. Pyramida hrůzy vypráví příběh ze středoškolských let Sherlocka Holmese a jeho budoucího přítele Watsona, který se ještě nemůže honosit lékařským titulem. Mladý věk obou protagonistů však v odvázaných 80. letech nezabránil talentovanému týmu tnout pořádně do živého a vyšlehat hutnou atmosférickou tutovku, která se nebojí hrdiny protáhnout temnými uličkami a vystavit je tragickému konci, na který by si dnes zřejmě nikdo netroufnul.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

„Muž z kloboukem je zpátky a na tentokrát bere tátu taky,“ hlásaly plakáty na třetí film ze série o Indiana Jonesovi a my netušili, jaká díky tomu vznikne zábava. Otcovsko-synovská dynamika se totiž stala emocionálním srdcem filmu, které jako u Spielberga tradičně buší láskou ke kinematografii a lehkonohé moralizující zábavě. Harrison Ford opět září jako charismatický archeolog, jemuž tentokrát kromě zpropadených nacistů způsobuje vrásky na čele i jeho vlastní otec, který má díky dokonalému Seanu Connerymu tendenci krást si film každou scénou pro sebe. Zkušeně kočírující Spielberg drží otěže rodinného vztahu Jonesových za každých okolností pevně v rukou a Indiana Jones a Poslední křížová výprava je rozhodně nejvyváženější a nejčistší ze všech dosavadních filmů série Indiana Jones, ve které humor, akce a napětí souzní jako hravé melodie Johna Williamse.

Hook

Neoficiální pokračování příběhů Petra Pana je pravděpodobně nejpodceňovanějším Spielbergovým dobrodružstvím ze všech. A to do něj sám režisér vložil tolik ze svého života. Petr Pan totiž již dávno vyrostl a stal se z něj Peter Banning, který pro svou kariéru nemá již na běhání mezi indiány, vílami a nestárnoucími dětmi čas. Z depresivního života ho vytrhne až únos jeho vlastních dětí, které se stávají rukojmími s jediným účelem – přivést Petra Pana zpět do Země Nezemě, aby na něm mohla být vykonána pomsta proradného Jamese Hooka. Spielberg se v Hookovi odvážil postavit vztahu s vlastním otcem, který na něj v mládí neměl kvůli práci mnoho času. Přesto se z něj postupně stane nebojácný hrdina, jenž umí krákat, prát se i létat a který má díky nezapomenutelnému Robinu Williamsovi i dokonalý smysl pro humor. A Dustin Hoffman je jako Hook ďábelsky dokonalý.

A kam dál?

Ve speciálu k Ready Player One jste si už mohli přečíst o filmech, které byste měli vidět před návštěvou kina, ještě budou následovat podrobné postřehy o všech referencích ve filmu a také desítka filmů, které si pustit poté.

10 dobrodružných pecek Stevena Spielberga  |  Tipy na film  |   |  39 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 dobrodružných pecek Stevena Spielberga

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 dobrodružných pecek Stevena Spielberga

Tipy na film  |  dnes 0:00

10 nejočekávanějších březnových novinek (nejen) na Netflixu

Březen je tady a spolu s ním i pestrá nabídka nových filmů a seriálů streamovacích služeb. Jako obvykle si tudíž neprobereme jen Netflix, ale i nabídku jeho konkurence. Pokud byste měli vidět jen to nejzásadnější z březnové nabídky, je to právě tohle! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  6

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o tomto víkendu

Máme před sebou první březnový víkend, na který si Netflix i dalších streamovací služby připravily spoustu novinek. Vždyť kdo by odolal rozšířenému Hobitovi, pokračování slavné Cesty do Ameriky s Eddiem Murphym, nebo novým sci-fi a akčním filmům od Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  47

28 filmů, které jsou od 1. března nově dostupné na Netflixu

I začátek března se na Netflixu nese ve znamení přidávání nových filmů, které Netflix licenčně zakoupil od třetích stran. Pro vaši přehlednost jsme je rozřadili na filmy s dabingem, titulky i bez české lokalizace. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  262

25 nejlepších filmů s dabingem, které najdete aktuálně na Netflixu

Netflix každý týden přidává nové a nové tituly s českým dabingem. Ať už fandíte akci, dobrodružství, rodinným animákům či poctivým dramatům, rozhodně si dokážete vybrat ten pravý snímek, který na vás promluví v rodném jazyce. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  157

Dabingu na Netflixu přibývá. Jen za týden přidal dalších 8 filmů!

Netflix opětovně rozšiřuje svou nabídku dabovaných titulů. Tentokrát zvládl za poslední týden doplnit svůj katalog hned o 8 zajímavých filmů, které sice často nejsou data nejnovějšího, ale rozhodně mají svoji kvalitu. Tak je zkuste. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist