FB pixel

Barcelona

Jak napovídá název filmu, v Barceloně se podíváme především do Barcelony. Hlavní město Katalánska se stane hlavním místem konfliktu Američanů Teda a Freda. Bratranců, kteří spolu všelijak soupeří už od dětství. Zamíchejte do toho komplikované vztahy se ženami, politiku (film se odehrává v 80. letech), satiru. Přidejte špetku černého humoru… a vznikne vám Barcelona. Ve filmu se kromě významných míst jako je Katalánské národní umělecké muzeum, koncertní sál Palau de la Música Catalana či Plaça d'Espanya podíváme i do nejrůznějších zapadlých uliček a barů.

Sex a Lucía

Příběh velká lásky, velkého zármutku, ale i spalující vášně, diváky zanese do Madridu. V hlavním městě Španělska se odehrává část příběhu mezi servírkou Luciou a spisovatelem Lorenzem, abychom se později přesunuli na magický ostrov Formentera ve Středozemním moři. Tam se Lucia vydává potom, co najde Lorenzův dopis na rozloučenou, rozhodne se začít nový život, a pátrat po jeho dávné milence, s kterou před několika lety prožil románek právě na Baleárských ostrovech. Chronologicky propletená mozaika je romantickou i erotickou klasikou přelomu tisíciletí.

Špatná výchova

Píše se rok 1980 a mladý režisér Enrique hledá námět pro svůj nový film. O roli ve filmu se uchází Ignacio, v němž Enrique pozná bývalého spolužáka, s kterým však po tolika letech nechce mít nic společného. Začte se však do rukopisu románu z pera Ignacia, a pomalu objevuje onen námět, který by mohl sloužit jeho novému projektu. A zároveň vzpomíná na dětství a dospívání v jezuitské koleji, kde oba chlapci objevovali film, lásku a sex. Složitě strukturované drama s prvky detektivky se odehrává v Madridu, Valencii, oblasti Galicie, ale například i v městečku Allela.

Hlas moře

Víte, který film získal v roce 2005 Oscara za nejlepší cizojazyčný film? Teď už ano! Příběh na motivy skutečných událostí, nás zavede do Galicie, kde se v jedné místnosti dozvídáme o životě Ramóna Sampedra. Ten je už 30 let upoután na lůžko poté, co utrpěl úraz v moři. Od krku dolů paralyzovaný muž má jediné přání – důstojně ukončit svůj život za pomoci eutanazie. Cesta za vytouženou smrtí na konci 90. let minulého století ve Španělsku však není tak jednoduchá.

Bourneovo ultimátum

Třetí díl série o tajném agentu Jasonu Bourneovi diváky po vzoru předchozích dílů zavede na nespočet atraktivních lokací. Podíváme se tak do New Yorku, Londýna, Maroka, Německa, Francie, ale i do Španělska. V závěru trilogie, která už vlastně dávno není trilogií (zdravíme Bourneův odkaz a Jasona Bourna!), sleduje režisér Paul Greengrass svou tradičně hyperaktivní kamerou agenta bez minulosti, který před někým věčně utíká, aby zjistil, co je zač a proč po něm jdou snad všechny ozbrojené americké složky. A tentokrát to vezme přes Madrid, který ve filmu chvíli supluje Itálii, aby ve výsledku byl opět hlavním městem Španělska, když Jason Bourne dorazí na madridské nádraží Atocha.

Sirotčinec

Předtím, než se Juan Antonio Bayona zaprodal Hollywoodu, kde mu momentálně dolary vydělává Jurský svět: Zánik říše, natočil v rodném Španělsku jeden skvělý horor. Sirotčinec je poctivá duchařina, která nás zavede do rozmanité krajiny Asturie, kde v sirotčinci vyrůstala hlavní hrdinka Laura, a kam se po letech vydává s rodinou. Její syn se na místě však začne chovat podivně, a pak zmizí. Starý dům (panství Partarríu), v němž sirotčinec kdysi byl skrývá děsivé tajemství, které se Laura odhodlá odkrýt, a které možná raději mělo zůstat neodhaleno...

Vicky Cristina Barcelona

Deset let stará romantická dramedie od Woodyho Allena (také si pamatujete, jak jste na tom včera byli v kině?!) je v podstatě neoficiálním průvodcem Barcelonou. Romantický čtyřúhelník mezi američankami Vicky, Cristinou, volnomyšlenkářským malířem Juanem Antoniem a jeho bývalou žárlivou manželkou Marií Elenou, diváky totiž zavede snad na všechny nejvýznamnější místa města. Nechybí Gaudího chrám Sagrada Família, Casa Milá, či park Güell. A kdyby vám Barcelona přišla málo, ve filmu nechybí ani kousek severošpanělského Ovieda. Oddechová letní romantika par excellence.

Zatím spolu, zatím živí

Zatímco Tom Cruise momentálně brázdí kina jako Ethan Hunt ve výborném Mission: Impossible - Fallout, my se vrátíme osm let zpět, kdy jako tajný agent Roy Miller změní život obyčejné Američance June (Cameron Diaz). V režii Jamese Mangolda (Logan: Wolverine) tato dvojka prchá doslova křížem krážem po celém světě, když jsou chvíli v Bostonu, pak v Rakousku a nakonec i ve Španělsku, kde v Seville na motorce ujíždí před… stádem býků v koridě Maestranza?! Ano, Tom Cruise byl zkrátka vždycky blázen.

Biutiful

Ano, ve Španělsku existují i jiní herci, než Javier Bardem, ale tenhle tajemný sympaťák je prostě všude! Film nominovaný na dva Oscary (nejlepší cizojazyčný film a Javier Bardem v hlavní roli) sleduje životní osud bývalého feťáka Uxbala, kterému zbývá posledních pár měsíců života, a který se proplétá barcelonským podsvětím a hledá smíření se svou životní situací. Ta je o to komplikovanější, když řeší zajištění svých potomků, až zemře. Je Uxbal milujícím otcem nebo pouličním zločincem? Většina filmu se odehrává v Barceloně, kde museli filmaři místní ženě za „morální újmu“ vyplatit 20 tisíc euro, když podle jejích slov znesvětili hrob jejího otce. Tvůrci pro emotivní scénu na hřbitově vedle hrobů poházeli rakve a další filmové rekvizity, aby hřbitov působil více zasmušile. A ačkoliv se jim to asi moc nevyplatilo, výsledný film určitě stojí za to!

Julieta

Zatím poslední film Pedra Almodóvara sleduje v několika dekádách příběh Juliety, její dcery Antíi a muže Xoana. Poté, co do jejich života zasáhne osud, je Julieta s Antíou na všechno sama a jejich na povrchu dokonalý vztah skončí, když se Antía rozhodne v den svých osmnáctin bez vysvětlení odejít z domova. Příběh zasazený do Madridu, ale i Galicie a Seville je precizní sondou do ženské duše a povedenou studií vztahů matek a dcer. Mimochodem – scénář byl prý původně napsán v angličtině a ve filmu si měla zahrát Meryl Streep. Osobně si to ale i přes lásku k Meryl neumíme představit, a přednost v každém případě dáváme Almodóvarově temperamentu zasazeném do rodného Španelska, a úžasné barevné paletě, za kterou by se nemusel stydět ani Picasso.

Náš tip

Jak se při sestavování žebříčku ukázalo, španělské filmy jsou ve světě velmi populární, ale mnohdy legálně nedostupné online. Což je přes všechna ocenění na Oscarech, BAFTÁch, Glóbech a také na mezinárodních festivalech, opravdu škoda. Budeme tedy doufat, že se situace do budoucna změní, a protože tomu věříme, přihazujeme ještě pětici dalších filmů ze Španělska, které za to stojí: REC, Erasmus a spol., Smrt cyklisty, Vše o mé matce, Volver.

10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Španělsku  |  Tipy na film  |   |  560 přečtení  |  4 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Španělsku

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Španělsku

Tipy na film  |  včera 12:00  |  3

10 novinek, které musíte vidět o druhém adventním víkendu

Máme před sebou další adventní víkend, což kromě dalšího marasmu s nákupy vánočních dárků znamená i pořádnou dávku filmů a seriálů. Tentokrát se opravdu zadařilo a především Netflix útočí na milovníky v podstatě všech žánrů a témat. Manželská historie nebo Filmy našeho dětství jsou povinnost! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  19

10 důvodů, proč si Netflix zaplatit i na Vánoce

Prosincové nabídce Netflixu jednoznačně vládne Zaklínač, ale ještě než steroidy a mutageny napumpovaný Geralt 20. prosince dorazí, nabídne nám Netflix hned několik zajímavých sérií či svůj dosud nejdražší film. A ani po Vánocích se zcela neodmlčí. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  1

10 nejpopulárnějších listopadových seriálů na HBO GO

Listopad je za námi, proto je na čase podívat se, které seriály nejvíce zaujaly předplatitele HBO GO. Najdete mezi elitní desítkou svého favorita? číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  9

25+ filmů, které byste měli vidět po Irčanovi

Irčan je jednoznačným hitem pozdního podzimu a na Netflixu jej už i přes jeho délku zhlédly milióny uživatelů. Podívejte se na náš přehled dalších podobných snímků, které by vám po příběhu Franka Sheerana neměly utéct. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  10

Irčan a dalších 9 novinek, které musíte vidět o víkendu

Poslední listopadový víkend bude bez diskuze patřit především Martinu Scorsesemu. Filmová legenda totiž konečně doručila svůj tři a půl hodiny dlouhý opus Irčan a byla by škoda ho minout. Pokud ale nejste na gangsterky, máme pro vás i další tipy, s nimiž neuděláte chybu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist