FB pixel

I když na sérii Mission: Impossible upřímně asi nikdo moc nekoukáme kvůli jejím spletitým příběhovým zápletkám nebo šokujícím dějovým zvratům, určitě stojí za upozornění, že následující text obsahuje spoilery jak pro šestý, tak i pro některé z předchozích dílů této série.

Julia se vrací

Julia se vrací

Že Christopher McQuarrie mimo toho šestého režíroval a napsal také pátý díl série Mission: Impossible s podtitulem Rogue Nation (česky bizarně Národ grázlů), není jistě kdo ví jaké překvapení. Ne tolik diváků ale zároveň ví, že McQuarrie se podílel i na Ghost Protocol, čtvrtém dílu ze série, ke kterému ho Tom Cruise přizval po jejich úspěšné spolupráci na sci-fi Na hraně zítřka, aby ve scénáři čtvrté Mise vypiloval pár zbývajících zádrhelů. A prakticky první věc, do které se McQuarrie pustil, byl osud Julie, manželky Ethana Hunta ze třetího dílu.

Monologem agenta Brandta (Jeremy Renner) o tom, že Ethanova žena byla zabita v Chorvatsku po událostech Mission: Impossible III, si totiž Ghost Protocol původně chtěl nad Julií skutečně definitivně umýt ruce. Až právě McQuarrie ale přepsal závěrečnou scénu filmu, ve které nově zjišťujeme, že Julia ve skutečnosti stále žije a Ethan s ní pro její vlastní bezpečí udržuje kontakt jen velmi vzdáleně. A aby pak mohl režisér pátého a šestého dílu tuto příběhovou linku uzavřít o něco plnohodnotněji a optimističtěji, vrací se Julia právě do Falloutu, aby se s Ethanem mohla ještě jednou setkat, rozloučit a zároveň mu dokázat, jak šťastný život díky němu vede, po čemž už pak McQuarriovi navíc nic nebrání ve spárování Cruisova hrdiny s Ilsou Faust (Rebecca Ferguson), kterou nám představil v pátém filmu.

Pro změnu příjemná komplikace

Pro změnu příjemná komplikace

O zlomeném kotníku Toma Cruise během natáčení jeho londýnské honičky jistě všichni dobře víme, ostatně samotný film se z této produkční komplikace snažil vymáčknout maximum a založil na něm velkou část své propagační kampaně. Během šestitýdenní pauzy v natáčení, během které se Cruisův kotník léčil, ale došlo k ještě další „komplikaci“. Když se totiž Rebecca Ferguson k natáčení M:I – Fallout vrátila, byla těhotná.

Po tomto zjištění tak v mnoha scénách musely Rebeccu logicky o to víc zastupovat kaskadérky a dablérky. Což o to, během pařížské honičky na motorce to nebyl problém, u Ilsiny finální rvačky se Solomonem Lanem (Sean Harris), kterou bylo třeba ještě celou natočit, už to ale bylo horší. Rebecca i tak ale trvala na tom, že co ještě zvládne, chce si odehrát sama, a to dokonce v takové míře, že v případě náhlé ranní nevolnosti byl jednou z rekvizit v Lanově chatě i strategicky situovaný prázdný kbelík. Dle slov režiséra ho ale nakonec použít naštěstí nepotřebovala.

Když potom natáčení celého filmu definitivně skončilo, Rebecca Ferguson byla už v šestém měsíci těhotenství.

Nulová šance oholení kníru

Nulová šance oholení kníru

Aféra kníru Henryho Cavilla, který jím ještě víc umocnil padušství své postavy Augusta Walkera z M:I – Fallout, obletěla svět ještě dávno předtím, než jsme o samotném filmu vůbec něco pořádně věděli. Cavill si měl svůj knír totiž oholit kvůli roli Supermana během dotáček loňské týmovky Liga spravedlnosti, společnosti Paramount Pictures (Mission: Impossible) a Warner Bros. (DCEU) se ale nakonec nedohodly a kvůli Supermanově digitálně oholené puse se zliti studeným potem budíme noc co noc ještě i devět měsíců po premiéře.

Christopher McQuarrie však nedávno rozebral, jak celá kauza ve skutečnosti probíhala. Už dříve jsme věděli, že Warner Bros. za oholení Cavillova kníru nabídlo Paramountu zaplatit jeho digitální rekonstrukci (což je mnohem jednodušší a uvěřitelnější, než knír digitálně odmazávat), Paramount to však odmítl. A právě k tomu McQuarrie nyní dodal, že i když s možností digitálního kníru nechtěl mít nic společného, byl ochotný – za konkrétní cenu tří milionů dolarů – pozastavit celou produkci Falloutu, dokud Cavillovi knír zase nedoroste.

S poměrně čistým svědomím můžeme říct, že po této nabídce by Warneři skočili bez mrknutí oka, takže co se nakonec pokazilo? Do celé kauzy se totiž vložili zástupci samotného Paramountu, kteří jakoukoliv formu spolupráce rezolutně smetli ze stolu, takže i když byl McQuarrie ochotný kolegům od Warner Bros. vyhovět, jeho šéfové to zjevně viděli jinak a Supermanova výsledná role v Lize spravedlnosti nakonec dopadla tak… inu, jak dopadla.

Málem poslední mise

Málem poslední mise

A ve světě komiksových superhrdinů ještě zůstaneme. Jestli měli totiž fanoušci Mission: Impossible a filmových marvelovek letos něco společného, tak to, že jim chyběla přítomnost Jeremyho Rennera, který měl v Avengers: Infinity War ztvárnit hrdinu Hawkeye a ve Falloutu agenta Williama Brandta, který Ethana Hunta na jeho nemožných misích doprovázel už od čtvrtého filmu.

McQuarrie podle všeho ale původně moc nevěděl, jak s Brandtovou postavou ve filmu vůbec naložit, a nakonec ho napadla leda možnost nechat ho zabít v jeho úvodu (takže by Hunt přišel nejen o plutonium, ale i o člena vlastního týmu). Renner si ale k sérii Mission: Impossible nechat zavřít dveře jen tak nehodlal a tuto nabídku odmítl, což mimo jiné naznačuje, že bychom se s ním mohli setkat v potenciální sedmé Misi.

I kdyby se ale s Jerremym Rennerem ve Falloutu počítalo, nakonec bychom se ho v něm asi stejně nedočkali, a to ze stejného důvodu, proč se neobjevil ani v Infinity War. Ironickou pointou tohoto příběhu totiž zůstává, že Renner nemohl bojovat proti vesmírným hrozbám v Avengers ani dělat nejrůznější kaskadérské kousky po boku Toma Cruise v Mission: Impossible, protože si zlámal obě ruce během… hraní na babu v rámci natáčení malé parťácké komedie.

„Nějak to vymyslím“

„Nějak to vymyslím“

Na otázku, jak hodlá ten či onen nově vzniklý problém vyřešit, Ethan Hunt v Mission: Impossible – Falout často odpovídá, že „to prostě nějak vymyslí“. A velmi podobně ke svému řemeslu přistupoval i Christopher McQuarrie, který se už během natáčení Rogue Nation naučil, že spíš než podřizovat filmové lokace předem zhotovenému scénáři (a výsledně tak jedno na úkor druhého nevyhnutelně ochudit), u Mission: Impossible to chce přístup přesně opačný.

Před začátkem natáčení Falloutu McQuarrie věděl akorát to, jak zhruba chce pracovat s Ethanem Huntem a ostatními postavami, jaký bude emocionální středobod filmu a taky to, že chce mít automobilovou honičku v Paříži, Toma Cruise běžícího po střechách Londýna a souboj helikoptér na Novém Zélandu (částečně proto, že jiná země by tak nebezpečné natáčení nedovolila). To ale bylo víceméně všechno a konkrétní scénář a konkrétní dějové zvraty vznikaly v podstatě za pochodu během samotné produkce.

Dobrým příkladem takového přístupu je, že v podstatě jedinou lokací, která se zformovala teprve v průběhu natáčení, bylo Norsko. Až když totiž filmový štáb dorazil na Nový Zéland, kde se částečně točilo finále celého filmu, si režisér uvědomil, že vrtulníkovou honičku bude chtít zakončit vzájemnou srážkou a pěstní mlátičkou na nebezpečném útesu. Právě za tímto účelem se tak film ze dne na den přemístil ze Zélandu do Norska, zatímco v samotném filmu obě země zastupovaly himalájský Kašmír, ve kterém se příběh finále Falloutu odehrává. Jak ostatně McQuarrie na toto téma dodal, Misi nelze naplánovat dopředu. Je třeba jen bedlivě sledovat, jakou cestu si chce zvolit sama.

Ještě temnější Ethan Hunt

Ještě temnější Ethan Hunt

Mission: Impossible – Fallout si mimo jiné zajímavě hrálo s motivem, kam až je Ethan Hunt k dosažení svého cíle schopen zajít a jestli záchrana milionů životů ospravedlňuje smrt několika jedinců. V jedné konkrétní scéně dokonce vidíme, jak Ethan v rámci svého utajení zabíjí nevinné policisty, jen abychom si záhy mohli ulevit, že šlo jen o vizi toho, co by se stát mohlo.

Režisér Falloutu chtěl ale údajně zajít ještě dál a měl pro Ethanův příběh připravený mnohem temnější zvrat. A když se o něj navíc podělil s Tomem Cruisem, ten jeho původní koncept vzal prý ještě dál a udělal ho ještě o něco temnějším. O co přesně jde se ale režisér McQuarrie nikomu nesvěřil, a to pro případ, že by tento nápad mohl využít v potenciálním sedmém dílu, který by tak (pokud se McQuarrie znova ujme kormidla) byl ještě mnohem temnější než Mission: Impossible – Fallout.

A vzhledem k tomu, jaký šestá Mise slaví jak finanční, tak kritický úspěch, nemá studio Paramount snad jediný důvod, proč otěže příštího pokračování předávat komukoliv jinému.

6 zákulisních perliček o Mission Impossible  |  Tipy na film  |   |  26 líbí se  |  1 komentář

Václav Urbánek

Odrozený filmový fanoušek, který v pubertě částečně přesedlal i na seriály. Ocení poctivý Hollywood i zapadlejší žánrovky, poslouchá soundtracky a čte komiksy, fandí filmovému DC a dělá, že se za to nestydí. O svých audiovizuálních zážitcích nepravidelně píše už dobrých pár let. Někdy jako normální člověk, jindy… ne tak docela.


Další články jako 6 zákulisních perliček o Mission Impossible

Tipy na film  |  před 2 hodinami

Nejsledovanější filmy na Netflixu: Původní tituly převálcovali i Mimoni

Netflix v poslední době investoval obrovské peníze do nákupu snímků, které pak vydává pod hlavičkou Netflix Originals, stále ale nezapomíná ani na pořizování kvalitních licencovaných projektů. A v posledních týdnech licencované novinky ve sledovanosti překonaly originální tvorbu na celé čáře. číst více

Tipy na film  |  včera 13:00  |  9

15 nejlepších filmů a seriálů na Netflixu s dinosaury a dalšími příšerami

Dinosauři oslavili o víkendu svůj mezinárodní svátek a my jej nyní zpětně můžeme oslavit spolu s nimi. Jelikož jsou prehistorické potvory a z nich vycházející moderní monstra nesmírně populární, vybrali jsme z netflixovské nabídky několik titulů, které se vyplatí zhlédnout. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  52

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina května je tady a zdá se, že nás po pár dnech veder čeká pořádně deštivý víkend. Netflix jako by to vytušil a přichystal si pořádnou seriálovo-filmovou nabídku. A konkurence také nespí! číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  11

10 skvělých filmů na HBO, které jste určitě přehlédli a je to chyba

V záplavě velkofilmů se snadno ztratí film, ve kterém není každých 5 minut exploze a ani v něm nehraje žádná megahvězda s milionovým platem. Výjimkou není ani HBO, která nabízí řadu povedených a často skvělých snímků, které byste rozhodně neměli minout, přestože nejsou viditelné v hlavním menu. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  93

To je nálož! Netflix do konce týdne přidá 10 parádních filmů a seriálů

My víme, že jsou venku tropická vedra a očividně to ví i Netflix. Ten totiž tahá z rukávu filmy a seriály, které nás nutí neopustit byt! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist