FB pixel

Ztraceni v Mnichově

Mnichovský komplex je v české společnosti stále přítomen, proto není divu, že cokoliv spojeného s dohodou, při níž nás západní mocnosti zradily, je sledováno pod drobnohledem. Nejinak tomu bylo i u zajímavé komedie od Petra Zelenky, jednoho z nejlepších tuzemských tvůrců, který v minulosti natočil skvosty jako Mňága - Happy End a Příběhy obyčejného šílenství. Psychologicky laděná satira vyprávějící o papouškovi ministerského předsedy Édouarda Daladiera, jenž se dostane do nepravých rukou, získala dvě sošky Českého lva a dostala se i do předkola Oscarů. Kromě skvělých herců Martina Myšičky, Marka Taclíka či Jany Plodkové stojí za zmínku i působivá hudba skladatele Matouše Hejla, na kterou umělec loni navázal podobně kvalitním hudebním doprovodem k oceňovanému road movie Staříci.

Dvojníci

Režisér Jiří Chlumský se po vcelku koukatelném poválečném dramatu 7 dní hříchu vydal prozkoumat i žánr rodinných komedií. Povedli se mu Špunti na vodě, mnohem vydařenější je ale krimikomedie Dvojníci, ve které si hlavní role zahrál jeden z nejobsazovanějších herců posledních let Ondřej Sokol. Tuctový příběh o záměně jedinců sice rozhodně nedosahuje kvalit svého italského jmenovce z roku 1984, rozhodně ale pobaví a v současné situaci může působit velmi optimisticky. Vedle Sokola je hlavním tahounem filmu Petr Nárožný v roli pražského gaunera, Simona Krainová není překvapivě nesnesitelná a dobrým přicmrndávačem je i Jakub Kohák.

Instalatér z Tuchlovic

Tomáš Vorel patří dlouhodobě mezi nejlepší tuzemské režiséry a ve svých komediálních příbězích, jež jsou často situovány do vesnického prostředí, staví do popředí společenské outsidery. Jeho prozatím poslední počin sleduje eskapády svérázného instalatéra Luboše Camfourka, který dokáže opravit vše, ale svůj život ne. Kromě komických situací poukazuje Vorel ve filmu i na sociální problémy, domácí násilí i vesnický rasismus, přičemž všechny tyto aspekty se dříve či později dotknou i našeho hlavního hrdiny. Luboše si zahrál Jakub Kohák, pro kterého to byla první hlavní role, dále jsme pak ve filmu viděli i Evu Holubovou, Filipa Blažka, Petru Špačkovou či Petra Čtvrtníčka.

Bezva ženská na krku

Romantických komedií vznikají v našich končinách každoročně desítky, když za nimi ale stojí Jiří Vejdělek, je to většinou zárukou kvality. Roztomilou Petru Hřebíčkovou sice natočil Tomáš Hoffman, Vejdělek ale napsal k filmu scénář a rovněž si v něm střihl menší roličku. Příběh podvedené učitelky, která prchá z velkoměsta na venkov a je umístěna do "pronájmu" k místnímu nepříliš vřelému hrobníkovi, je parádní oddechovkou s překrásnou hlavní hrdinkou i dalšími sympatickými postavami. Jako určitá variace a parodie na příběhy od Rosamunde Pilcher či Uty Dannely je Bezva ženská na krku, ve které vedle Hřebíčkové zazářil Ondřej Vetchý, patrně nejlepší romantickou komedií, které jsme se v poslední době dočkali.

Dvě nevěsty a jedna svatba

Oblíbená dvojice Bob Klepl a Eva Holubová se po Účastnících zájezdu představili na plátně podruhé jako manželé a v milé romantické komedii ztvárnili svérázné rodiče hlavních hrdinek, které milují stejného muže, což ale nakonec vyústí jen v jednu svatbu. Překvapivě svižnou a opravdu zábavnou komedii režiséra Tomáše Svobody obohatila o soundtrack legendární kapela Brutus a díky natáčení v Úněticích si dobrou reklamu udělal i místní sympatický pivovar.

Chata na prodej

Po sérii studentských snímku se režisér Tomáš Pavlíček předloni uvedl povedenou satirou Chata na prodej, kterou sám napsal podle nejrůznějších rodinných historek. Příběh tří generací jedné rodiny, jež vyráží na dědečkovu chatu, kterou se následně chystají prodat, je koncertem hereckých osobností, z nichž některé na plátně už moc nevídáme. V mnohdy bizarních situacích se dočkáme pátrání po ztraceném dědečkovi, rozplývání se nad českou krajinou v podání německého přítele i vcelku povedené rodinné hádky. Hlavní manželský pár si střihla Ivana Chýlková s Davidem Vávrou, ve filmu se blýskli i Jan Kačer, Tereza Ramba či Judit Bárdos.

Ženy v běhu

Zatímco Bezva ženskou na krku Tomáš Hoffman natočil, ještě úspěšnější komediální snímek o čtveřici běhajících dam produkoval, díky čemuž se stává nekorunovaným králem české komedie. Ženy v běhu loni bouraly rekordy a staly se nejnavštěvovanějším filmem našich kin, nejúspěšnějším režijním debutem tuzemského tvůrce vůbec a překonat je bude v budoucnu velice těžké. Sympatický snímek o matce, jež začne spolu se svými dcerami běhat, zároveň jim však neopomíná pomáhat i s jejich vztahy, získal i cenu filmových fanoušků na Českém lvu, čímž svou dominanci ještě více navýšil. V hlavních rolích zazářily Zlata Adamovská, Veronika Khek Kubařová, Tereza Kostková a Jenovéfa Boková, pány zastoupili Ondřej Vetchý, Martin Hofmann či Vladimír Polívka.

Teroristka

Komediální královna tuzemského filmu, Iva Janžurová, si vysloužila nominaci na Českého lva díky svému pozoruhodnému výkonu v černé komedii, jež loni mnohé fanoušky překvapila, neboť podobně laděných snímků u nás moc nevzniká. Radek Bajgar se po vcelku slušné Teorii tygra vydal do chatové osady, kde stárnoucí bývalá pedagožka vezme spravedlnost do vlastních rukou a vyráží se postavit mafiánovi, jenž dokáže zkorumpovat celé zastupitelstvo. Se zbraní v ruce vyráží zničit lokální zlo, postupně si ale uvědomuje dopad svých následků. Janžurové skvěle sekunduje Martin Hofmann, patrně nejoblíbenější český herec současnosti, ve své typické roli vykutáleného gaunera, jemuž není nic svaté.

Párty Hárd

Marty Pohl nebo chcete-li Řezník se proslavil tvorbou veleúspěšné videoherní série Život není krásný, na kterou následně navázal i stejnojmenným amatérským filmem. Po dalších podobně laděných projektech se čelní představitel domácího horrorcore a rovněž jedna polovina dua Sodoma Gomora rozhodl uvést delší snímek, jenž dostal název Párty Hárd. Jednoduchý a předvídatelný film sleduje osudy tří kamarádů rozhodnutých uspořádat největší mejdan všech dob a na něm následně sbalit své vysněné dívky. Jak je už u Řezníka zvykem, i jeho další počin je plný sprostých slov, násilí a sexu, tentokráte ale snímek působí i jako určitá parodie a satira ke slavné Mandragoře, filmu, který v devadesátých letech otevřel téma chlapecké prostituce.

Vlastníci

Loni na podzim se v kinech objevil působivý projekt režiséra Jiřího Havelky, ve kterém se viděl snad každý bytový vlastník. Vydařená sonda do jedné schůze bytového družstva představila celou plejádu postav, jež dorazily s nejrůznějšími úmysly. Vidíme tu tedy sabotéra všech rozhodnutí, naivního troubu i jednu místní drbnu, která neopomene každé rozhodnutí cynicky okomentovat. Po uvedení snímku se na něj sesypala chvála ze všech stran a mnoho bytových vlastníků se v nejrůznějších charakterech našlo. Není tedy divu, že i Vlastníci posbírali několik filmových cen a lvová rekordmanka Klára Melíšková potěžkala prestižní sošku v rukou už počtvrté.

10 nejlepších českých komedií posledních pěti let  |  České novinky  |   |  16674 přečtení  |  226 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku 10 nejlepších českých komedií posledních pěti let

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších českých komedií posledních pěti let

České novinky  |  před 4 dny  |  58

Konečně kvalita. Netflix ve středu přidá 5 českých filmových klasik

V posledních týdnech Netflix ze strany českých filmů příliš neohromoval a často přidával v podstatě cokoli mu přišlo pod ruku nehledě na nevalnou kvalitu. Ale nevadí. Čekání se vyplatilo a fanoušci českých filmových klasik se nyní také dočkají. Už ve středu nás čeká pětice titulů. A v plánu jsou i novější filmy. číst více

České novinky  |  před 6 dny  |  238

Králové videa: Nejočekávanější český dokument letoška je konečně hotový

Dokument mapující, pro mnohé dnes těžko představitelnou, dobu nelegálních videokazet, do níž se v domácích podmínkách přidával rychlodabing, vybral loni na startovači potřebné množství peněz a nyní zamíří do kin. Zajít si na něj můžeme již na podzim. číst více

České novinky  |  před 18 dny  |  317

Konečná! Na Netflix dorazí už i Troškovy Babovřesky

Jednou na ně dojít muselo. Vzhledem k tomu, že se má na Netflixu začátkem příštího roku pohybovat jíž přes 200 českých snímků, bylo vysoce pravděpodobné, že musí dojít na více filmů Zdeňka Trošky. Připoutejte se, protože v týdnu jedeme do Babovřesk. A dává to dokonalý smysl. číst více

České novinky  |  před 21 dny  |  45

Netflix pokračuje v přidávání českých filmů. Jen za měsíc doplnil 34 snímků

Netflix jen krátce po uzavření nových dohod s českými distributory doslova otevřel stavidla a každých pár dní přidává nové české filmy do své nabídky. Za poslední měsíc zvládl doplnit již 34 snímků, které dokonale naplňují označení žánrové všehochuti. číst více

České novinky  |  před 23 dny  |  1

Juniorfest se koronaviru nebojí. Listopadový festival bude i online

Na druhý listopadový týden je plánován již 13. ročník festivalu pro děti a mládež Juniorfest. A organizátoři chystají expanzi do online světa. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist