Pokud už za sebou máte povinnou rodinnou výpravu na Ledové království 2, určitě vám neunikl nový song v podání Idiny Menzel neboli královny Elsy Into the Unknown. Myšákův konglomerát má ale na triku mnoho dalších skladeb, které ani po letech nemůžeme dostat z hlavy. Toto jsou ony!
25. 12. 2019 0:00 | Tipy na film 25. 12. 2019 0:00 | Tipy na filmKdyž se řekne Pocahontas, každý si asi na první dobrou vybaví ústřední píseň Colors of the Wind (v češtině jako “Umí všechny barvy, které vítr zná”, a asi to bude tou mockrát přehranou VHSkou, ale českou verzi máme mnohem radši než originál. Ta v roce 1996 dostala Oscara, ale uznání od akademiků se dostalo i celému soundtracku od Alana Menkena a Stephena Schwartze. Proto si jako nejnávykovější song z celého filmu troufáme vybrat hned úvodní písničku z filmu: The Virginia Company. Tu před vyplutím do Nového světa zpívají britští kolonizátoři (někde mezi nimi je i animovaný Christian Bale). A zmínku si pak rozhodně zaslouží i skladba “Savages", v českém dabingu jako geniální “Divoši”. Je akorát trochu děsivé, kolik paralel v textu najdeme se současnou společenskou situací, ehm…
67 %Nebylo by Ledového království 2, kdyby se nám v roce 2013 (cože?! jako by to bylo včera!) do mozků nezarylo “Let It Go”. Pokračování oscarového animáku od dua Chris Buck a Jennifer Lee je sice fajn, a špatné recenze ze stran mnoha kritiků moc nechápeme, ale je fakt, že první díl má písničky lepší. Ústřední song z dvojky “Into The Unknown” je v podání Idiny Menzel nebo Panic! at the Disco sice super, ale na “Let It Go” nemá. A nemá ani na řadu dalších skladeb z jedničky, ať už jde o roztomilé “Do You Want to Build a Snowman” nebo rozverné “Love Is an Open Door”. Ledové království prostě milujeme. OK, bye…
74 %Vážně vám máme vysvětlovat, proč byste tuhle dnes již klasiku měli vidět? Vždyť si ty písničky zpíváme i několik let po premiéře!
Malá mořská víla je klasika, která letos slaví 30 let od premiéry. Ano, je to tak, zrzavá Ariel pobláznila celý svět už v osmdesátkách! Tedy kromě České republiky a dalších několika zemí, kde měla premiéru až skoro o dekádu později. A kdo byl školou povinný v druhé polovině devadesátek si jistě pamatuje, že kdo neměl batůžek s Ariel nebo jejím taťkou, byl na společenském žebříčku dost nízko. Na písničkách z filmu byste ovšem osmdesátky nepoznali. Vychází totiž většinově především z afro-karibského žánru Calypso a z jamajského Reggae. Při skládání a psaní “Under The Sea” se navíc Alan Menken a Howard Ashman přiznaně inspirovali skladbou “The Beautiful Briny” z filmu Kouzelná slečna Priceová.
76 %Když jde o disneyovky, nikdy to není jen o jednom songu. Výjimkou není ani Vaiana, na které pracoval miláček Američanů Lin-Manuel Miranda, který má na svědomí muzikál Hamilton a příští rok se vytáhne s Životem v Heights. A ačkoliv vážně milujeme “How Far I’ll Go” v podání neskutečně talentované Auli’i Cravalho, a ve sprše si pravidelně zpíváme i šílené “Shiny”, je to samozřejmě Dwayne The Rock Johnson a jeho You’re Welcome, které ne a ne dostat z mozku. Ale vlastně nám to ani nevadí. Je to totiž vážně zábavná písnička, která navíc jako celý film vychází z tradic a melodií polynejských a havajských kultur.
76 %Ukradené Vánoce Tima Burtona nejsou tou nejtypičtější Disney pohádkou, ale ano, Mickeyho konglomerát má pod palcem i tuhle temnou loutkovou záležitost, kterou vyznávají všichni emaři. Což, pokud nepatříte mezi pamětníky, je taková ta subkultura lidí s patkou a černými tlustými linkami pod očima, co se někdy kolem roku 2007 potulovala v okolí pražského Petřína. Kdo tenkrát neměl cokoliv (placku, tašku, triko, boty) s motivem Jacka Skellingtona nebo Sally, jako by nebyl. Kromě skvělého vizuálu filmu, který má z velké části na svědomí Tim Burton (režíroval ho ovšem Henry Selick), je to právě i hudba, která tenkrát všem utkvěla v paměti. Za což částečně určitě může i cover album Nightmare Revisited z roku 2008, kde si songy z filmu střihli umělci jako Marilyn Manson, Rise Against nebo KoRn. A protože The Nightmare Before Christmas považujeme za vánoční film, za nejlepší písničku z celého filmu jednohlasně považujeme “What’s This?”, což je song, který ve filmu v podání Dannyho Elfmana (ano, Danny Elfman není jen skladatel, ale také skvělý zpěvák!) zní v momentě, kdy se Jack Skellington dostane do vánočního městečka, a jako hrdý občan městečka halloweenského je v šoku. Pokud Ukradené Vánoce považujete za film halloweenský (což dle obecného diskurzu asi i je, ale čert to vem), je pravděpodobné, že vaším oblíbeným songem je “This Is Halloween”, a my vám to rozhodně nebereme. I po letech si z filmu pamatujeme skoro všechny texty písniček, které z našich mozků úspěšně vytlačily spoustu jiných a cennějších informací. Neuděláte nic.
79 %Pamatujete si něco z letošního animovaného (!) remaku Lvího krále? To je v pořádku, my také ne. Ale ta čtvrt století stará variace na Hamleta v nás z nějakého důvodu pořád rezonuje. Za což nemůže jen skvělý příběh, nestárnoucí animace, ale i hudba. Jistě, nová verze má Beyoncé, ale co si budeme povídat, Elton John v tomhle případě vyhrává na plné čáře. Sorry, královno popu! Když se řekne Lví král, každý si zřejmě jako první vybaví životní motto “Hakuna Matata” (a skvělé je i v češtině!) nebo hitovku “Can You Feel The Love Tonight”, která v nové verzi z nějakého důvodu zazní ve dne - no comment. Pokud jste ovšem jako malí hráli hru k filmu na konzoli Sega Genesis, je pravděpodobné, že vám v hlavě utkvělo “I Just Can’t Wait To Be King”. Protože co si budeme povídat, ten level, kdy malý Simba skáče přes žirafy a stromy s opicema, zatímco zmíněná skladba hraje v pozadí, je sakra těžký!
85 %Klasika všech klasik a pravděpodobně nejlepší Disneyho animovaný film, který kdy vytvořil a vytvoří. Vrchol klasické 2D animace, srdceryvný příběh, dokonalý soundtrack a náklaďák plný emocí.
Nic neřekne devadesátky tak, jako tahle vypalovačka od Michaela Boltona! Na Herkula se občas v záplavě všech princeznovských příběhů zapomíná. Neprávem, nutno dodat, protože jde o jednu z nejlepších 90’s disneyovek. Ano, tohoto poloboha máme mnohem radši než třeba Krásku a zvíře! A to prosím i navzdory faktu, že jsme se nikdy nebyli schopni prokousat Starými řeckými bájemi a pověstmi od Eduarda Petišky. Příběh Herkula je v podání Disneyho zábavným příběhem dospívajícího vysvaleného hrdiny, který je jen mimochodem synem Dia a musí čelit zlému Hádovi. Prostě normálka. A jak už bylo řečeno, “Go The Distance” v podání idola našich matek Michaela Boltona, je zkrátka perfektním doplňkem takovéto story. Za zmínku pak nicméně ještě stojí “The Gospel Truth” skvělá skladba, která začíná slovy “YOU GO, GIRLS”. A to je prostě #mood, který nás baví.
73 %Ačkoliv se nám letošní hraný Aladin líbil, a budeme s tím možná trochu v menšině, ani Will Smith nedokáže překonat herecké, respektive hlasové výkony Robina Williamse z původního animáku z roku 1992. A protože “Friend Like Me” zná každý, rozhodli jsme se do našeho žebříčku zařadit skladbu “Prince Ali” z představovacího průvodu Aladina. A za to, že se nám do mozků zaryla právě tato skladba, může zcela jistě opět konzole Sega Genesis a hra s Aladinem, v které její melodie zní hned v prvním levelu. Jistě, mohli jsme sem prvoplánově hodit ústřední romantiku “A Whole New World”, a ano, jistě, Aladin v první řadě JE romantika. Ale je to taky hlasový koncert Robina Williamse, na což by nikdo neměl zapomenout.
80 %Pokud jde o Disneyho hrané remaky klasických animovaných pohádek, na plné čáře v našich srdcích vyhrává Popelka. V režii shakespearovského Kennetha Branagha Popelka už není chudinkou bez hlasu, jejíž místo je v kuchyni, a prostor nově dostal i princ! Popelku a prince navíc hrají Lily James a Richard Madden, takže opravdu je třeba vysvětlovat, proč ji naprosto milujeme? A protože se tady bavíme o hudbě, je naprosto marginální zmínit, že soundtrack Patricka Doyla je jedním z nejkrásnějších hudebně-filmových počinů této dekády. A korunku pak všemu nasazuje interpretace klasické skladby “A Dream Is a Wish Your Heart Makes” v podání Lily James. Kouzelné!
69 %Redakční doják, který mají někteří raději než Tři oříšky pro Popelku. Překrásná Lily James, moderní, přesto starosvětské zpracování, pevná režie a samozřejmě oči Richarda Maddena a dokonalá hudba. Ach!
Mary Poppins u nás sice nikdy nedosáhla takového úspěchu jako v zemi svého původu (v době vzniku, tzn. v šedesátých letech, u nás totiž do kin nešla), ale pisničky z ní zná zřejmě každý. A že je jich příběh o létající chůvě pochybných praktik plný! Mezi nejchytlavější patří hned úvodní song, jehož jméno se podaří vyslovit (a napsat!) jen těm nejlepším z nás. Za zmínku ovšem stojí i skvělé “A Spoonful of Sugar” nebo hravé “Chim Chim Cher-ee”. A rádi máme i “Let’s Go Fly a Kite”, takže zkrátka jde o klasickou disneyovku, protože její hudební obsah prostě nemůžeme dostat z hlavy, ať se snažíme, jak se snažíme…
78 %Řídit se v roce 2019 televizním programem a nabídkou televizí obecně, na to nás dvakrát neužije. Vánoční filmy si raději pustíme dle našeho gusta. Vybrali jsme tudíž naše osvědčené vánoční hitovky, které si rádi pustíme online. A vy si je samozřejmě můžete přehrát taky.
I když letošní nejočekávanější seriálový návrat skončil velkým zklamáním, na seriálové mapě roku 2019 se našla celá řada jiných počinů, jež se do ní více než úspěšně obtiskly. Kteří navrátilci nás letos nadchli a neměli by chybět ve žádném seznamu toho, na co ještě kouknout?
Vánoční svátky se blíží a Netflix a další streamovací služby ví, že se budeme pekelně nudit. Servírují tudíž další várku totálních pecek. Vybrali jsme tradičně ty nejzajímavější. Všemu ale vévodí dlouho očekávaný Zaklínač!
Nejen blockbustery živ je divák. V kině můžete najít potěšení v survival dramatu, lehkém hororu nebo psychologickém dramatu. Rok 2019 nabídl dost menších filmů, které stojí za pozornost.