Rodák z Londýna, který má kromě britského také irské občanství, patří mezi nejlepší herce posledních třiceti let. Pro své role mnohé obětuje a zcela se jim oddává. Časem si to však vybralo svou daň a psychicky vyčerpaný herec po dotočení snímku Nit z přízraků oznámil, že s herectvím nadobro končí. Pojďme se podívat na filmy, kterými se nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie.
7. 2. 2018 0:00 | Tipy na film 7. 2. 2018 0:00 | Tipy na filmV milostném příběhu odehrávajícím se během Pražského jara se Day-Lewis zhostil role chronického sukničkáře Tomáše. Mladý muž odmítá závazky ve vztazích a svoboda je pro něj důležitější než láska. Události v Československu roku 1968 však zásadním způsobem ovlivňují jeho život. Herec v rámci přípravy na roli přijel do Prahy, kde se dokonce učil česky. Autor knižní předlohy Milan Kundera nicméně nebyl s výsledným filmem spokojen a odmítl povolit adaptace svých dalších děl.
74 %V celovečerním debutu režiséra Jima Sheridana z roku 1989 Day-Lewis poprvé ukázal, jak moc je schopen se své roli oddat. V adaptaci autobiografické knihy Christyho Browna ztvárnil spisovatele, který v dětství prodělal mozkovou obrnu a mohl hýbat pouze levou nohou. Tou se naučil psát a malovat a postupně byl schopen i mluvit. Dechberoucí výkon vynesl herci Oscara a cenu BAFTA. Day-Lewis odmítal vystoupit ze své role i v přestávkách během natáčení, které trávil na vozíku. Kvůli nepřirozené poloze, v níž strávil mnoho času, si dokonce zlomil dvě žebra.
79 %První vysokorozpočtový film, ve kterém se Day-Lewis objevil, je adaptací románu Jamese Fenimorea Coopera. Ztvárnil zde bílého lovce přezdívaného Sokolí oko, který bojuje po boku indiánů v době války Angličanů a Francouzů o nová americká území. Také v případě tohoto snímku se Day-Lewis na svou roli pečlivě připravoval a strávil lovem a rybařením několik měsíců v divočině. Bojové dovednosti pak získával od plukovníka americké armády. Oddanost roli si ale vybrala daň na jeho zdraví a po skončení náročného natáčení trpěl klaustrofobií a halucinacemi.
77 %Ve filmu Martina Scorseseho se Day-Lewis poprvé objevil v roce 1993, kdy ztvárnil právníka Newlanda Archera pohybujícího se mezi newyorskou smetánkou 70. let 19. století. Dodržování konvencí je však pro něj čím dál obtížnější ve chvíli, kdy se v jeho životě objeví přitažlivá žena, jež by mohla narušit i jeho plánovaný sňatek. Na rozdíl od Gangů New Yorku odehrávajících se ve stejném období, si zde Day-Lewis zahrál uhlazeného muže, který zatouží po svobodě.
72 %Druhá spolupráce s Jimem Sheridanem vynesla Day-Lewisovi nominace na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA. V politickém dramatu zaměřeném na případ tzv. Guilfordské čtyřky ztvárnil Gerryho Conlona, podle jehož autobiografické knihy film vznikl. Ten je po útoku IRA v roce 1974 v rámci tvrdých opatření proti terorismu spolu s dalšími zatčen a odsouzen. Day-Lewis kvůli roli zhubl o 14 kilogramů a severoirský přízvuk používal, i když se zrovna nenatáčelo.
81 %Třetí a poslední film, který Day-Lewis natočil s režisérem Jimem Sheridanem, byl opět politickým dramatem točícím se kolem IRA. Vypráví příběh boxera a člena IRA, Dannyho Flynna z Belfastu, který se po čtrnácti letech ve vězení vrací domů. Jeho bývalá láska je však vdaná za jiného muže a nesnášenlivost mezi katolíky a protestanty brzy zkomplikuje jeho pokračující boxerskou kariéru. Day-Lewis ani v tomto případě nezahálel a v rámci přípravy na natáčení tři roky trénoval box.
71 %Snímek je drsným pohledem na útrapy irských přistěhovalců v chudé čtvrti Five Points v 60. letech 19. století, kde mezi sebou bojují znepřátelené gangy. Day-Lewis ve snímku Martina Scorseseho ztvárnil vůdce protipřistěhovaleckého gangu Billa "Řezníka" Butchera, kterému se chce pomstít mladý Amsterdam za smrt svého otce. Day-Lewis se dočkal za výkon v roli brutálního záporáka nominace na Oscara a získal cenu BAFTA. Do postavy se opět naplno vžil a odmítal z ní vystoupit i mimo natáčení, a to včetně přízvuku. Během jedné z akčních scén mu Leonardo DiCaprio nedopatřením zlomil nos, herec však i přes zranění v natáčení scény pokračoval.
75 %Příběh Daniela Plainviewa, který se na začátku 20. století vypracuje z chudého horníka v ropného magnáta, je hereckým koncertem Daniela Day-Lewise. Za ztvárnění ambiciózního muže, který je pro úspěch ochoten obětovat vše, si zaslouženě odnesl Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Na roli se připravoval neuvěřitelné tři roky a většinu času strávil především pilováním svých hlasových dovedností a přízvuku. Jeho účast byla navíc klíčová pro režiséra Paula Thomase Anderson. Pokud by ji Day-Lewis nepřijal, film by pravděpodobně vůbec nevznikl.
82 %Roli amerického prezidenta Abrahama Lincolna ve Spielbergově snímku Day-Lewis nejdříve odmítl, protože se na ztvárnění tak ikonické postavy necítil. Přesvědčil ho až Leonardo DiCaprio a nakonec se to vyplatilo. I přes rozporuplné hodnocení životopisného snímku, jenž se zaměřuje na poslední čtyři měsíce Lincolnova života, v něm Day-Lewis podal vynikající výkon, za který byl oceněn Oscarem, Zlatým glóbem a cenou BAFTA. Zisk Oscara měl však hořkosladký nádech. Herec totiž prohlásil, že když získá svou třetí cenu Akademie, na pět let se herecky odmlčí. Tehdy ještě nikdo netušil, že po pětileté přestávce se po svém posledním filmu s herectvím rozloučí nadobro.
74 %Druhá spolupráce režiséra Paula Thomase Andersona s Danielem Day-Lewisem vynesla herci nominace na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA. V příběhu geniálního návrháře Reynoldse Woodcocka, který má vše, po čem touží, ale po emocionální stránce je vyprahlý, což se odráží na jeho vztazích se ženami, Day-Lewis opět herecky kraluje. Natáčení snímku na něj však mělo natolik silný emocionální dopad, že se rozhodl s herectvím skončit a Nit z přízraků je tak s největší pravděpodobností jeho poslední film.
74 %Herecký koncert všech zúčastněných a především Daniela Day-Lewise v příběhu o posedlosti, manipulaci a zvrácených vztazích.
Také pořád projíždíte seriály na Netflixu a nevíte, který si pustit? Moc dobře to známe, a proto jsme se na několik u nás méně známých kousků podívali a vybrali pro vás ty nejlepší. Je libo britský humor nebo dáte raději přednost výborné telenovele?
Nových filmů a seriálů je tolik, že už prostě jeden člověk a jeden tip nestačí. Takže tady máte skvělou novinku - přehled všech zajímavých tipů hned od několika filmových a seriálových znalců, kteří vám během minutky pomohou rozhodnout, co si pustit tento víkend.
Asi o žádném jiném televizním seriálu se na přelomu roku nemluvilo po celém světě více, než o německé dobové detektivce Babylon Berlin. Pojďme se podrobněji podívat, proč by tento seriál, který kombinuje Boardwalk Empire, The Deuce a Generation War, neměl uniknout ani vaší pozornosti.
Nejen ze seriálů a originálních filmů je živ divák Netflixu. Streamovací gigant pumpuje pěknou řádku peněz i do dokumentů, které se často dotýkají populárních osobností i krutých lidských osudů. Zapomeňte na zvířátka z BBC. Tady je pětice aktuálně nejzajímavějších dokumentárních filmů, které vám opravdu rozšíří obzory.