FB pixel
Hobit

Hobit (trilogie)

Rozhodně si nedovolím tvrdit, že byl Hobit propadák, ale rozhodně jde více o produkt touhy po zisku než kreativního zápalu. Hobit jako takový je samostatný Tolkienův román, který Jackson a spol. chtěli adaptovat už kolem roku 1995. Po komplikovaných kotrmelcích ohledně vlastnických práv a stěhování mezi různými studii však dostala zelenou trojdílná adaptace Pána Prstenů a s obrovským úspěchem této trilogie se Warnerům zvedl apetit. Hobit průběžně absolvoval vývojová kolečka pod vedením Guillerma del Tora, přepisování scénářů, restrukturalizace či posunování premiéry, přičemž po nekonečných průtazích se Del Toro rozhodl hodit ručník do ringu a studio spolu s Peterem Jacksonem se v tu chvíli ocitlo v nezáviděníhodné situaci: obrovské množství už proinvestovaných peněz, z Jacksonovy strany tlak Nového Zélandu a dvě triková studia s čekajícími zaměstnanci. Jackson byl tedy nucen urychleně nahradit Del Tora a původně dvoudílná adaptace se s ohledem na rozmělnění nákladů nafoukla na trilogii. S jejím vydáním na domácích nosičích Jackson otevřeně přiznal, že vlivem masivní velikosti produkce se v natáčených scénách ztrácel a často nevěděl, kam vlastně s daným materiálem míří.


Scooby-Doo

V roce 1969 se objevila první série animovaného seriálu titulní čtveřice a jejich psího maskota, v němž jednotlivé epizody následují víceméně obdobnou strukturu. Ústřední čtveřice a jejich detektivní firma řeší různé mysteriózní případy a cestou se setkávají s mnoha komickými situacemi, na jejichž konci odhalí tajemství. Seriál se s menšími přestávkami vysílá už od roku 1969 a zatím poslední 27. série byla odvysílána v loňském roce. Hraná adaptace tak byla pro Hollywood jasnou volbou. Scenáristou hrané verze z roku 2002 se stal James Gunn. Ten James Gunn, který napsal a režíroval oba díly Strážců Galaxie a příští rok se chystá na závěr „své“ trilogie. Na první pohled jde vidět jistou podobnost. Čtveřice (Shaggy a Scooby jsou spíše jeden organismus) rozdílných osobností má problémy se spoluprací a s fungováním jako tým. Zatímco Strážci Galaxie obsahují bizarní postavy v bizarním světě, Scooby-Doo z roku 2002 je pouze jednoduchý film mířený na děti. Ústřední tým detektivů je zasazen do poměrně realistického světa a tým tak tvoří kontrast, díky kterému působí až rušivě komicky. Nemohu si pomoci, ale materiál jako Scooby si přímo říká o idiosynkratické vedení režiséra formátu Wese Andersona. Takhle sledujeme pouze trapnost.

Resident Evil

Resident Evil

První díl série herního studia Capcom se objevil v roce 1996 a dal vzniknout žánru survival horor. S ohledem na nízký výkon tehdejších herních konzolí byl zvolen koncept, kdy hráč ovládá postavu v již prerenderovaných pozadích, v nichž hráč postupně odkrýval plány korporace Umbrella, jenž vyvinula T-virus, jehož vlivem se věci živé mění ve věci méně živé, ale o to více životu nebezpečné. Hra měla obrovský úspěch a v roce 2017 se dočkala už sedmého řadového pokračování (vedle různých mezisequelů a pokračování pro specifickou konzoli). Filmová adaptace na sebe tudíž nenechala dlouho čekat. Kdyby se před premiérou člověk zamyslel, co může očekávat, tak by jako nejlepší model nejspíš zvolil Věc Johna Carpentera, stačí pouze nahradit výzkumnou stanici na Antarktidě viktoriánským sídlem v lesích. Bohužel, výsledkem byl film, jenž nikdy nedosáhl svého plného potenciálu. Každý krok správným směrem byl následován dvěma kroky mimo a tam, kde se původní herní série vrátila k survival horor kořenům, se ta filmová vydala cestou bezhlavých a uhlazených akčních sekvencí s občasným pomrknutím na svůj hororový původ. Filmovou sérii o šesti pokračováních určitě nejde odsoudit, neboť svůj účel akčních guilty pleasure jednohubek splnila výborně, ale zároveň zůstává symbolem nenaplněného potenciálu. Podle poslední šuškandy pracuje Netflix na rebootu ve formě TV série, jež by měla být předloze výrazně věrnější. Tak snad!


Catwoman

První filmový Batman Tima Burtona z roku 1989 se stal hitem a studio dokonce nechalo zakonzervovat dekorace, aby se mohlo co nejrychleji vrátit k pokračování. Jak to u sequelů bývá, Batman se vrací se nafoukl o několik dalších postav z Batmanova komiksu, přičemž jednou z nich byla i Selina Kyle, neboli Catwoman v legendárním podání Michelle Pfeiffer. Kočičí žena měla divácký úspěch a Warneři začali pracovat na kočičím spin-offu, který měl režírovat sám Burton, který předal další netopýří filmy Joelu Schumacherovi. Bohužel, vývoj Catwoman se zasekl a dalších deset let vznikaly pouze různé verze scénářů. Do role Catwoman byla nakonec obsazena Halle Berry a místo další úspěšné adaptace došlo ke vzniku jednoho z nejhorších komiksových filmů vůbec. Catwoman je jeden z těch filmů, u kterých se cítíte trapně i za toho posledního asistenta produkce, jenž na filmu musel pracovat. Chlípná kamera slizky následuje Berry v komicky špatných akčních sekvencích, kde je až příliš okatě nahrazena gumovou digitální dvojnicí, zápletka nedává smysl a Berry je ve své herecké kreaci natolik tragická, že z toho vzešla pověstná Zlatá malina. Těch film získal hned několik, včetně té za nejhorší herečku, Halle Berry však prokázala smysl pro humor a cenu si převzala se svým Oscarem v ruce.

Super Mario Bros.

Super Mario je série plošinovkových her firmy Nintendo s dvojicí italských instalatérů Mariem a Luigim. Postava Maria se objevila ve více než dvou stovkách her různých žánrů a i díky tomu jde o jednu z nejmasivnějších mediálních frančíz. Vedení Nintenda tudíž mělo tak velkou důvěru v sílu své značky, že po jednání s producentem Rolandem Joffé svolilo k prodeji práv s tím, že i v případě nezdaru značka Mario přežije. A tak započal vývoj Super Mario Bros. jako prvního hollywoodského filmu založeného na videohře. Film je ukázkovým příkladem toho, když se příliš mnoho kuchařů ocitne v jedné kuchyni. Kromě mnoha verzí scénáře (ve stylu Krotitelů duchů, Šíleného Maxe, více sci-fi, více Disney) film nechvalně proslul kostrbatým natáčením, jež bylo provázeno neustálými hádkami režisérského páru manželů s Dennisem Hopperem. Bob Hoskins, jenž ztvárnil titulního Maria, po zbytek své bohaté kariéry hodnotil film jako svůj nejhorší projekt. Zaslouženě. Super Mario je totiž ukázkový mišmaš, jehož špatnost si ovšem dokázala najít i své příznivce. Nintedo se každopádně nevzdává a po letech obezřetnosti chystá animovanou verzi se studiem Illumination, jež stojí za sérií Já padouch a tudíž i za roztomile retardovanou skvadrou Mimoňů.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Rubanice mezi Batmanem a Supermanem je třísetmilionovou odpovědí na otázku, proč je Kevin Feige v Hollywoodu uctíván jako producentský génius. Pokud chceme mluvit o tomto filmu, tak nelze nezmínit kontext celého rozšířeného komiksového DC universa a jeho porovnání právě s MCU, které zastřešuje právě Feige. První film DCEU, Muž z oceli, byl do kin uveden v roce 2013 a představil nám moderní pojetí mýtu o Supermanovi v podobě charismatického fešáka Henryho Cavilla. Když se koukneme přes komiksový plot, uvidíme že nejčerstvějším přírůstkem MCU v té době byl Iron Man 3. Vedení DCEU tak již v té době mělo možnost se „inspirovat“ (podle oblíbené fráze Stevea Jobse: „Dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou.“) modelem MCU a v případě potřeby upravit kurz celého kolosu. Vedení DCEU nic takového neudělalo a místo samostatných sólovek pro strážce Gothamu, amazonské bohyně a desetibojaře z Atlantidy zařadilo ihned nejvyšší rychlostní stupeň a Batman v Superman tak trpí tematickou i dějovou přesyceností a přílišnou snahou za každou cenu okopírovat úspěch Marvelu v co nejkratším čase. Naštěstí se ale zdá, že i arogance Warnerů a DC měla své limity a nyní se DCEU výrazně zklidňuje.

Akta X: Chci uvěřit

Seriál Akta X se na televizních obrazovkách objevil poprvé v roce 1993 a v ČR o dva roky později. Fanouškům dopřál jedenáct sezón a dva celovečerní filmy. Jednotlivé epizody můžeme snadno rozdělit do dvou hlavních kategorií: mytologické epizody (pojednávající o mimozemské kolonizaci a souvisejícím vládním spiknutí) a „příšera týdne“. Prvnímu filmu z roku 1998 se podařilo skvěle skloubit obě kategorie do funkční celovečerní podoby. Fox se nicméně rozhodl pokračovat s epizodní seriálovou podobou a první filmová Akta X se tak vklínila mezi pátou a šestou sérii, po které už šly kvality seriálu postupně dolů. Seriál nakonec na chvíli skončil s devátou sérií, po níž se Akta X znovu otevřela až v roce 2008 v další filmové podobě. Bohužel, Chci uvěřit až na chemii mezi Mulderem a Scullyovou působí mnohem více jako jeden z mnoha klonů procedurálních sérií typu NCIS nebo Zákon a pořádek, než jako pokračování slavné pokrokové série. A upřímně řečeno, ani další série posléze obrozeného seriálu se původním kvalitám ani zdaleka nepřiblížily a v klidu bychom se bez nich obešli.

jOBS

Steve Jobs, zakladatel technologického gigantu Apple a jeden ze spolumajitelů animačního studia Pixar, umřel v roce 2011 po dlouhodobých zdravotních problémech. U osobnosti takového formátu bylo logicky jen otázkou času, kdy se některé studio bude snažit skrze biografický snímek vytěžit nějaké ty dolary. První místo v tomto hypotetickém souboji získal snímek jOBS s Ashtonem Kutcherem v titulní roli. Pár kliknutí stačí na to, abychom se přesvědčili, že z hlediska fyzické podoby šlo o téměř dokonalý casting. Jobs jako film však trpí povrchností, jež je vlastní mnoha biografickým snímkům podobného typu. Scénáře mnoha biografických filmů působí jako bodový seznam scén nejznámějších událostí ze života té či oné osobnosti. Divák tak skáče jako veš po jednotlivých bodech a nemá možnost se zarýt hlouběji a pochopit tak vnitřní duševní pochody osobnosti, o které film pojednává, neboť jeho struktura tomu nedává prostor. Naopak Steve Jobs z roku 2013, který je z hlediska stavby scénáře mnohem minimalističtější, paradoxně dokáže Jobsovu osobnost popsat výrazně komplexněji.

Emoji ve filmu

Je poměrně fascinující, že v dnešní originalitu oceňující době vznikne film, jehož subtext vyzdvihuje pravý opak. Jakým směrem se musel ubírat brainstorming nápadů na námět filmu o emoji obrázcích? Jediný stabilní motiv celého filmu je pouze snaha pravidelně připomínat loga různých appek a společností, které za těmito appkami stojí. Film tak více působí jako Product placement: The Movie, než Emoji. Což by vůbec nevadilo (nalijme si čistého vína, Avengers: Audigame), ale značku si snadněji zapamatujeme ve spojitosti s pozitivními emocemi, ne iritujícím podtextem, že by člověk neměl vystupovat z řady. Výsledkem je, že by člověk raději vložil svůj telefon na pět minut do mikrovlnky, než aby si stáhl exkluzivní placený balíček emojis. Chtě nechtě žijeme v silně korporátním světě, ale i ten dnešní korporát je otevřený odlišnostem, na rozdíl od Emoji ve filmu.

Need for Speed

Need for Speed je herní série založená na ilegálních závodech, během kterých se hráč musí vyhýbat různým překážkám a unikat před policejními hlídkami. První díl vyšel už v roce 1994 a v současnosti tato herní série čítá už 23 titulů. A ačkoli je řada herních dílů opravdu nápaditá a zábavná, ve filmové podobě jde o těžce neoriginální nudu, u níž platí, že jsme vše viděli někde jinde. Větší. Lepší. Rychlejší. Nejenže je zde šílené málo honiček a těch pár není příliš napínavých, film těžce postrádá protagonistu typu „muži chtějí být jako on a ženy s ním“ (v hlavní roli Aaron Paul: Hledání ztraceného charisma) a tvůrci pro jistotu ignorují jakoukoliv logiku zápletky (nechám za sebou spoušť a zkázu, za odměnu dostanu pouze půl roku za mřížemi). Místo této béčkovější verze Rychle a zběsile si raději pusťte jeden ze speciálů The Grand Tour.

10 slavných značek, které jsme nepotřebovali vidět jako film  |  Tipy na film  |   |  689 přečtení  |  11 líbí se

Jakub Konieczny


Komentáře k článku 10 slavných značek, které jsme nepotřebovali vidět jako film

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Ne všechny jsou tak špatné.

Petr Semecký

Petr Semecký 2019

Ono jde spíš o určitou zbytečnost, případně komplikovanost produkce (viz. Hobit), kde v téhle podobě asi nemělo cenu, aby film(y) vůbec vznikal. Většinou jsou spíš zapomenutelné věci (jako Akta X: Chci uvěřit), ze kterých se dalo udělat mnohem víc :)

Lukáš Malý

Lukáš Malý 2019

Pamatuju si, zě když jsem promítal Akta X: Chci uvěřit, tak nejakej pán chtěl vrátit vstupné, protože v tom filmu není vůbec nic, co ten seriál definovalo. Jinak díky za super článek :)

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 slavných značek, které jsme nepotřebovali vidět jako film

Tipy na film  |  před 3 hodinami

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste měli dohnat o deštivém víkendu

Vypadá to, že zatímco zemědělci budou mít o víkendu důvod k radosti, my budeme zalezlí leda doma na zadku. Chystá se totiž déšť. Ale co si budeme povídat, to není nic, co by nás trápilo. Jako každý týden totiž na Netflix a další služby dorazila řada novinek a ty se samy nenakoukají! číst více

Tipy na film  |  včera 12:00  |  9

10 důvodů, proč si HBO zaplatit i v červnu

Byť většině světových produkcí koronavirus sebral vítr z plachet, neznamená to, že bude nabídka HBO v červnu zcela nulová. Tradiční nabídku minisérií a již rozběhlých jistot jako Bludné kruhy či Miliardy doplňuje i slušná řádka nově dostupných filmů, převážně z loňského roku. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  64

29 filmů, které jsou od 1. června nově dostupné na Netflixu

Jako každý měsíc i počátkem června Netflix dorazil s tradičním nášupem nově přidaných filmů. Některé mají české titulky, některé bohužel nikoli, jedná se ale z velké části o filmy, které stojí za to si připomenout, anebo je konečně nakoukat. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  32

23 nejlepších filmů, které jsou od května dostupné na HBO GO

Uhlídat si veškeré novinky na streamovacích službách je zatraceně těžké. Obzvlášť když se řada filmů objeví takřka nečekaně bez většího oznámení. Ale proto máte nás, abychom za vás udělali těžkou práci a našli pro vás ty nejzajímavější kousky, které se v květnu objevily na HBO GO. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  30

55 nejlepších filmů, které jsou od května dostupné na Netflixu

V květnu se Netflix ohledně filmů rozhodně nedržel zkrátka a přinesl více než stovku nově přidaných kousků různé kvality. Nebudeme vás trápit indickými či africkými dramaty. Podíváme se na to nejzajímavější a nejlepší, co se na Netflixu za poslední měsíc objevilo. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist