FB pixel
ad
ad
Původní linie (2000-2006)

Původní linie (2000-2006)

V roce 2000 se Bryanu Singerovi povedlo navázat na své dřívější úspěchy a jeho snímek X-Men výrazně pomohl k popularizaci komiksu jako nového filmového žánru. První díl sleduje nesmrtelného Logana (Hugh Jackman), který se dostává do školy Charlese Xaviera (Patrick Stewart) a přidává se k týmu X-Men. Ve druhém díle pak mutanti bojují s padouchem Strykerem, aby se v trojce s podtitulem Poslední vzdor střetli i s Jean Grey (Famke Janssen), kterou ovládla mimozemská síla Dark Phoenix. Konec Posledního vzdoru pak ukazuje definitivní potvrzení spojenectví mezi lidstvem a mutanty, Magneto (Ian McKellen) zde zároveň ztrácí své schopnosti. Tvůrci původně opravdu zamýšleli pouhou trilogii, na kterou chtěli navázat spin-offy a originy jednotlivých postav.

Prequely původní linie (2009-2011)

Prequely původní linie (2009-2011)

Plán na sérii spin-offů ale Foxu vůbec nevyšel a nakonec jsme se z plánované série dočkali jen jednoho. Film X-Men Origins: Wolverine se odehrává po konci války ve Vietnamu v roce 1975 a ukazuje přeměnu mutanta Logana v superzbraň zvanou Weapon X. Na konci filmu je pak Wolverine postřelen, díky čemuž ztrácí paměť, což v té době odpovídalo událostem původní trilogie. Rovněž zde vidíme i Xaviera (znovu v podání Patricka Stewarta), jenž shromažďuje své studenty. Dva roky po Wolverinově originu natočil režisér Matthew Vaughn snímek X-Men: První třída, ve kterém jsme se vydali do roku 1962, tedy do dob vrcholící Studené války, a viděli jsme seznámení Xaviera (nyní James McAvoy) s Magnetem (nyní Michael Fassbender). I když snímek z většiny nepopírá dřívější události, jedna velká zásadní minela se v něm nachází. Zatímco ve flashbacku v Posledním vzdoru i ve zmiňované scéně s Xavierem v Origins chodí profesor po svých, na konci První třídy je výrazně mladší Charles upoután na vozík kvůli Magnetovu nešťastnému odrážení kulek.

Pokračování původní linie (2013-2014)

Pokračování původní linie (2013-2014)

Snímek Wolverine se odehrává po Loganově odchodu z Xavierova sídla po událostech X-Men: Poslední vzdor, tedy někdy kolem roku 2013 a vidíme v něm nesmrtelného bojovníka na cestách po Japonsku, kde se snaží konečně zemřít. Po neuvěřitelném dobrodružství, během kterého několikrát vzpomíná i na svůdnou Jean Grey, vyhledají Wolverina Charles Xavier a Magneto, kteří jej následně rekrutují na velmi důležitou misi zahrnující cestování časem.

Crossover (2014)

I když Poslední vzdor končí šťastně, několik let po jeho událostech jsou mutanti loveni obřími roboty Sentinely, které americká armáda vyvinula poté, co Mystique (Jennifer Lawrence) roku 1972 zabila známého vědce Bolivara Traska (Peter Dinklage), který prosazoval likvidaci mutantů. Do onoho osudného roku se tedy z budoucnosti vydává Logan, který musí spojit síly s mladšími verzemi Xaviera, Beasta (Nicholas Hoult) a Magneta a následně zabránit Mystique v osudné vraždě. Na konci se pak Wolverine znovu shledává se staršími verzemi postav včetně Cyclopse (James Marsden) a Jean Grey (Famke Janssen). Kdyby tímto filmem sága skončila, dávala by ještě relativně smysl, následující filmy už však vyloženě popírají ty předchozí.

Pokračování prequelů (2014-2019)

Pokračování prequelů (2014-2019)

I když se Wolverine na konci X-Men: Budoucí minulost probral v Xavierově škole a pokecal si se stárnoucím profesorem s tváří Patricka Stewarta, sága ve dvou filmech, tedy v X-Men: Apokalypsa a X-Men: Dark Phoenix, pokračovala s mladšími tvářemi. V Apokalypse jsme se s hrdiny vydali do roku 1983, kdy Zemi ohrozil první mutant, božský En Sabah Nur zvaný Apocalypse (Oscar Isaac), kterého dokázali Xavier a spol. porazit až díky Jean Grey a jejím fénixím schopnostem. Apokalypsa je rovněž poslední týmovkou, ve které se objevil Wolverine, jenž zde znovu prchá ze svého proslulého kanadského vězení u jezera Alkali. V nejnovějším snímku Dark Phoenix se pak přesouváme do roku 1992 a Jean znovu získává schopnosti, jež ji mění na Phoenix. Tohoto "daru" chce využít tajemná mimozemská rasa D'Bari, hlavně pak její velitelka Vuk, jež během filmu ukradne tělo Jessicy Chastain. Snímek končí Xavierovým odchodem do důchodu, což absolutně nerezonuje s výše zmíněným rozhovorem Charlese s Loganem v Budoucí minulosti a s původní linií. Vzhledem k tomu, že sága končí, nikdo to už řešit nebude.

Deadpool

Deadpool (2016-2018)

Díky změně reality, kterou zapříčinily činy hlavních postav na konci Budoucí minulosti, se Deadpool, kterého zvládl Fox pokazit ve Wolverinově originu, ocitl znovu mezi živými. Díky tomu tak dva filmy pojednávající o zrodu a následném souboji s Cablem jakžtakž zapadají do celé časové osy. Pokud bychom oba dva měli zařadit do některé z výše jmenovaných časových os, určitě by patřil do oné prequelové. V druhém díle se totiž v malém cameu ukázal tým X-Men pod vedením Xaviera v podání Jamese McAvoye. I tak ale Deadpoola řadíme spíše do vlastní osy, neboť si v podstatě jde svou vlastní cestou, přičemž by tak měl pokračovat i v rámci MCU.


Logan (2017)

Úplně mimo celou ságu pak stojí taktéž snímek Logan: Wolverine, který natočil James Mangold a následně za něj, jmenovitě za adaptovaný scénář, obdržel i nominaci na Oscara. Logan je sice brán jako závěrečná kapitola wolverinovské trilogie, odehrává se však v dystopickém roce 2029 a ze vzpomínek hlavních protagonistů, tedy Charlese Xaviera a samotného Logana víme, že se mutanti na světě už nerodí a taktéž víme o profesorově hrůzném činu, kdy nešťastně zahubil všechny členy X-Men. Díky uzavřenému konci však na rozdíl od některých výše zmíněných snímků Logan celé časové ose XCU moc neškodí.

Co bude s X-Meny dál?

Co bude s X-Meny dál?

X-Meni po Dark Phoenix oficiálně přechází pod křídla Marvel Studios, které má na triku milované Marvel Cinematic Universe, v němž do nedávna řádili Captain America, Thor či Iron Man. Kevin Feige, hlavní boss filmového Marvelu, již potvrdil, že se s mutanty do budoucna počítá a že půjde o kompletní restart série, jenž nebude mít s dosavadními liniemi nic společného. Feige se však rovněž zdráhá oznámit, kdy bychom se mohli nových X-Menů dočkat. Marvel si je totiž vědom unavenosti série, a tak se spekuluje, že nové příběhy Profesora X a spol. uvidíme možná až za 5 let.

Spletité časové linie X-Menů aneb sága, která popírá sebe samu  |  Tipy na film  |   |  424 přečtení  |  4 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku Spletité časové linie X-Menů aneb sága, která popírá sebe samu

Michal Kolla

Michal Kolla před 4 měsíci

Tak jednoduše bych to rozdělil na dvě linie/alternativní reality, která udělala budoucí minulost a je klid. Základní problém už je, že Z jednoho herce se nemůže stát jiný, co ho hrál dřív, tak to bude haprovat vždycky a my nejme zvyklí, že by někdo krom výjimek hrál postavy třeba 9x

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Spletité časové linie X-Menů aneb sága, která popírá sebe samu

Tipy na film  |  před 1 hodinami

15 skvělých filmů, které si můžete pustit zdarma online

Nechce se vám za filmy platit, ale zároveň nechcete na filmy koukat ilegálně? Máme pro vás řešení. Vybrali jsme patnáct parádních filmů napříč žánry, které se na internetu povalují zcela zdarma a k jejich přehrání postačí jen stisknout tlačítko "přehrát". A mnohdy jde o opravdové nestárnoucí klasiky. číst více

Tipy na film  |  včera 12:00  |  9

7 nejdražších scén v historii Hollywoodu (jedna byla nakonec vystřižena)

V případě hollywoodských trháků se vždy hovoří pouze o jejich celkovém rozpočtu, nikoli o tom, kolik stály jednotlivé části nebo dokonce scény. Hollywood ale v nedávné době natočil některé scény, jejichž rozpočet by sám o sobě vystačil na natočení skromnějšího filmu. Které stály studia nejvíc? číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  20

10 nejzásadnějších filmových vzletů a pádů v kariéře Willa Smithe

Will Smith se objevuje jak v zajímavých projektech, tak v totálně divných a neúspěšných filmech. Za svou kariéru zažil už dost vzletů a pádů a těžko předvídat, co z toho bude jeho příští projekt. Připomeňme si ty nejzásadnější obraty ve Smithově kariéře. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  4

Ženy v běhu a další novinky, které musíte vidět o víkendu

O víkendu nás má sice čekat překvapivě slušné počasí, které vybízí spíše k jednomu z posledních pěkných výletů ven. Pokud se však hodláte usadit před televizí alespoň večer, máme pro vás pár tipů, jak se úspěšně zabavit. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  16

10 nejlepších a nejpřehlíženějších fantasy seriálů současnosti

Hra o trůny sice i měsíce po svém konci stále láká předplatitele HBO GO, nejen ze Západozemí je však živ fanoušek fantasy. Pokud fantaskním příběhům fandíte a nechcete dokola sjíždět příběhy Daenerys a Jona Snow, máme pro vás pár aktuálních žánrovek, které stojí za pozornost. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist