FB pixel
Godzilla Strikes Again (1955)

Godzilla Strikes Again (1955)

Druhý díl populární série studia Toho poprvé postavil mocného Godzillu proti jinému Kaiju. V japonské Ósace tak můžeme sledovat souboj znovuoživeného monstra s gigantickým Anguirem. Jedná se o první snímek, na kterém se oficiálně podíleli i Američané, proto není divu, že se v něm vyskytují postavy nabízející Japoncům pomoc. Anguirus se postupně stal po Godzillovi druhým nejobsazovanějším Kaiju a později s Králem monster několikrát spojil síly.

King Kong vs. Godzilla (1962)

King Kong vs. Godzilla (1962)

Další spolupráce s Američany se rodila velmi těžce. Trikový mistr Willis O'Brien chtěl už delší dobu natočit Kongův souboj s jiným monstrem a nejdříve toužil po střetu s Frankensteinovým výtvorem, jeho nápad však všechna americká studia odmítla. Japoncům se však koncept zalíbil a rozhodli se jej natočit, s tím rozdílem, že Frankensteinovo monstrum nahradili Godzillou. Samotný snímek pak sleduje Godzillův postup na Tokio, na který armáda reaguje cestou na Ostrov lebek, kde Kong zatím zdolal další Kaiju, obrovskou chobotnici. Gigantický lidoop je následně přenesen do Japonska a tím začíná největší souboj všech dob. V devadesátých letech se Toho pokusilo natočit remake, kvůli neshodám s Američany se však nové verze dočkáme až příští rok. Snímek Godzilla vs. Kong je plánovaným vyvrcholením MonsterVerse a v kinech jej uvidíme 12. března.

Ghidorah, the Three-Headed Monster (1964)

Ghidorah, the Three-Headed Monster (1964)

Pátý díl původní godzillí série poprvé představil Krále monster jako ochránce lidstva. Na Zemi dorazí King Ghidorah a Godzilla musí spojit síly jak s larvou Mothrou, tak pterosaurem Rodanem, aby mocného mimozemského návštěvníka zastavili. Snímek v závěru graduje do podobného souboje jako jsme viděli v nedávném počinu Godzilla: King of the Monsters a v zásadě slouží i jako jeho předloha.

Godzilla vs. the Smog Monster (1971)

Godzilla vs. the Smog Monster (1971)

Na začátku sedmdesátých let se Godzilla poprvé a naposledy ve filmu střetl s Hedorahem, monstrem stvořeným z odpadků. Celý snímek duchovně navazuje na úvodní kapitolu celé série, která odkazovala na atomové výbuchy. Střet s Hedorahem zase ukazuje možnost ekologické katastrofy, jež může postihnout naši planetu. Tento crossover je rovněž unikátní v tom, že v něm Godzilla létá, což už v jiném snímku nezopakuje.

Godzilla vs. Mechagodzilla (1974)

Godzilla vs. Mechagodzilla (1974)

Po letech v roli ochránce najednou Godzilla opět pustoší Japonsko. Obyvatelům se to zdá poněkud divné, brzy však na scénu dorazí další Godzilla a pouští se do boje s tím prvním. Brzy vyjde najevo, že proti slavnému ochránci japonských ostrovů stojí mimozemský výtvor zvaný Mechagodzilla, který má pomoci rase Simianů ovládnout Zemi. Godzilla svého protivníka nakonec udolá, brzy však zjistí, že se jedná jen o předzvěst dalších MechaKaiju.

Gamera: Strážce vesmíru (1995)

Gamera: Strážce vesmíru (1995)

Obrovitá želva Gamera se objevila už v několika dřívějších snímcích, film z roku 1995 ji však poprvé ukazuje jako nejmocnější bytost celého vesmíru. Gamera se totiž ve svém sólovém snímku konečně představuje jako nejmocnější světový Kaiju a vyráží do boje s netopýřími padouchy Gyaos, kteří ohrožují samotnou existenci Země, ze které chtějí vysát její životní sílu. Želví monstrum musí nejdříve přesvědčit lidstvo, že mu vyráží na pomoc a následně si poradit s ostatními Kaiju. Snímek slouží jako odrazový můstek k nové trilogii a je dodnes považován za určitou renesanci žánru v devadesátých letech.

Godzilla: Final Wars (2004)

Godzilla: Final Wars (2004)

Asi nejnákladnější crossover, ve kterém se objeví všechny důležité příšery Kaiju, natočil v roce 2004 Rjúhei Kitamura. Po letech v izolaci se vrací i méně využívané potvory jako Hedorah, Titanosaurus či King Caesar a v důležité roli se objevuje i americká Zilla, kterou čeká souboj na život a na smrt s pravým Godzillou. Film slouží jako zakončení celé padesátileté série a na jeho konci vidíme úmrtí několika důležitých monster. Následně se nového rebootu chopilo studio FUNimation a v Japonsku vznikají nové filmy dodnes. Všechny novinky jsou totiž tak trochu ve stínu amerického MonsterVerse.

Mothra vs. Godzilla (1964)

Mothra vs. Godzilla (1964)

V roce 1964 vpadla do kin poprvé Mothra, jež se v mohutném boji postavila Godzillovi, který ji sice dokázal porazit, následně však stanul proti jejím dvěma potomkům. Poslední snímek série, ve kterém Godzilla ohrožuje lidstvo, je dodnes velmi kladně hodnocen a v rámci Kaiju filmů patří mezi nejvýdělečnější.

Godzilla vs. Destoroyah (1995)

Godzilla vs. Destoroyah (1995)

V devadesátých letech experimentovalo studio Toho s nejrůznějšími verzemi Godzilly a roku 1995 se proti tomu klasickému měl postavit tzv. Ghost Godzilla, jenž vycházel přímo z prvního dílu. Od tohoto nápadu Toho upustilo a nakonec tak Godzilla změřil síly s Destoroyahem. Kromě tohoto zmutovaného monstra však svět po dlouhé době ohrozil i Godzilla, jenž hrozil vybuchnutím, což způsobil ničitel kyslíku, který jej "zabil" v prvním díle. Destoroyah si souboj s Godzillou zopakoval i ve Final Wars.

Godzilla vs Space-Godzilla (1994)

Godzilla vs Space-Godzilla (1994)

Ve dvaadvacáté epizodě původní série se na Zemi zčistajasna zjeví ohromný Kaiju Space Godzilla, jenž přináší zkázu a zmar. Lidstvo naštěstí vysílá do boje robota M.O.G.U.E.R.A., jemuž na pomoc přichází Godzilla. V obrovské bitvě pak sledujeme další snahy mimozemských Simianů v ovládnutí naší planety. Původně se po Godzillově boku měl objevit přímo Mechagodzilla, nakonec však studio usoudilo, že se už objevil v mnoha filmech a dalo přednost slavnému robotovi, jenž se na plátně objevil poprvé od roku 1956.

Líbila se vám druhá Godzilla? Objevte další kaiju příšery a jejich filmy!  |  Tipy na film  |   |  360 přečtení  |  31 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku Líbila se vám druhá Godzilla? Objevte další kaiju příšery a jejich filmy!

Michal Kolla

Michal Kolla před 3 měsíci

By mě zajímalo, kdo nakoukal vše. ??

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Líbila se vám druhá Godzilla? Objevte další kaiju příšery a jejich filmy!

Tipy na film  |  dnes 0:00

Rambo vs. Amerika: Jak šel čas se stěžejní akční ságou Sylvestera Stallona

Tento týden vstupuje do kin již pátá část série o vietnamském veteránovi Johnu Rambovi. A stejně jako v předchozích filmech, i tentokrát si Sylvester Stallone posvítil na problémy americké politiky a společnosti. Podívejte se s námi, čím vším si Rambo prošel předtím, než (snad) konečně nalezl klid. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  10

10 nejlepších filmů Sylvestera Stallona, které vás nachystají na nového Ramba

Poslední kapitola Rambovy ságy pomalu přichází do kin, proto jsme si pro vás připravili desítku nejlepších filmů legendárního Slye Stallona, abyste se mohli na jatka na americko-mexické hranici adekvátně připravit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  5

Nová Godzilla, Karikova Trhlina a další novinky, které byste neměli minout

V tradičních tipech na víkendové pokoukání se tentokrát podíváme do všech koutů streamovacího světa. Můžete dohnat kriminální novinku ČT Sever s Jirkou Mádlem, pustit špionážní pecku s Boratem The Spy, anebo vsadit na satiru hudebního průmyslu Vox Lux či kolosální Godzillu: Krále Monster! číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  10

Apple TV+: Všechny filmy a seriály, které budeme sledovat od 1. listopadu

Apple na svém zářijovém Keynote představil nejen nové telefony, ale hlavně startovní nabídku své chystané služby Apple TV+. Pojďme se na ni blíže podívat. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  23

8 filmů, které byste měli vidět, pokud se chystáte na Jokera

Komiksový Joker aktuálně sbírá nesmírně pozitivní ohlasy na festivalech (z Benátek dokonce ukořistil hlavní cenu) a v kinech se regulérně objeví 3. října. Máte tedy pár týdnů na to, abyste se na příchod démonického Joaquina Phoenixe adekvátně připravit. Máme pár tipů! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist