FB pixel

Mortensen už sice má 60 let, a pokud nedostane pořádnou CGI berličku, nelze očekávat, že by někdy mohl hrát mladého náčelníka Dúnadanú. Přesto si jako Aragorna vzhledem k jeho výkonu v trilogii Pán prstenů jen těžko můžeme představit kohokoliv jiného. Příběh toho, jak se s rolí vyrovnal, totiž budí i dnes po 17 letech obdiv a uznání. Viggo Mortensen nehrál Aragorna, Viggo Mortensen byl Aragorn a udělal se svou postavou několik věcí, které široce přesahovaly a dodnes přesahují standardní způsob, jakým se herci svým postavám věnují.

1. Aragorna původně vůbec hrát neměl

Peter Jackson byl poté, co nabídku odmítl Nicolas Cage, s výběrem Stuarta Townsenda pro roli Aragorna velmi spokojen. Jenže krátce po začátku natáčení začalo být jasné, že je tady problém, protože Townsendovi chyběla jedna ze základních Aragornových kvalit: i když je fyzicky mladý, atletický a výborný bojovník, Tolkien říká, že Aragon je starý mnoho desetiletí (během Sněmu lidí, elfů a trpaslíků v Roklince mu bylo 87 let, jelikož Númenorejci fyzicky stárnou asi o třetinu pomaleji než běžní lidé) a dle jeho popisu by měl mít určité gravitas a psychologickou únavu muže středního věku, nebo dokonce starého muže. Osmadvacetiletý Townsend byl zkrátka příliš lehká váha a působil příliš mladě na to, aby dokázal tento pocit dlouhověkosti předat. Měnit herce po začátku natáčení je noční můra každého režiséra. Výběr Mortensena, který si dokáže poradit i s těmi nejsilnějšími skřety a zároveň vyzařovat jistou únavu a dlouhodobou rozpolcenost tváří tvář svému osudu, se však nakonec ukázal jako pravděpodobně nejlepší možná volba.

2. Aragorna původně vůbec hrát nechtěl

2. Aragorna původně vůbec hrát nechtěl

Viggo Mortensen je herec, který přirozeně preferuje práci v mnohem klidnějším a mnohem méně extravagantnějším prostředí, než jakým bylo natáčení Pána prstenů. Nakonec se roli rozhodl vzít pouze proto, že jej o to prosil jeho syn Henry Mortensen, velký fanoušek románů J. R. R. Tolkiena. A i přes to do ní dal vše, co mohl.


3. Talentovaný šermíř

Během natáčení trilogie Viggo Mortensen nepotřeboval téměř žádný trénink v soubojích s mečem a byl jediným z celého obsazení, kdo šel na plac bojových scén bez předchozích týdnů usilovného tréninku. Obsazení Pána prstenů trénoval v souboji s mečem olympijský šermíř Bob Anderson, který později prohlásil, že Mortensen byl nejlepší šermíř, kterého měl kdy možnost trénovat, což je od člověka takového kalibru vysoké uznání.


4. Nikdy nevzal do ruky falešný meč

Pro herce byly kromě plnohodnotných ocelových mečů připraveny i lehčí hliníkové varianty, které používali zejména při boji a kaskadérských scénách. Viggo však za všech okolností používal pouze ocelový meč a sblížil se s ním tak, že jej s sebou nosil opravdu všude. Existuje dokonce historka o tom, jak jej jednou na Novém Zélandu zastavili policisté, neboť se s mečem vydal na veřejnost.

5. Kulturní člověk

5. Kulturní člověk

Po otci dánský herec (a také malíř, básník a muzikant) není jen talentovaným šermířem, ale také lingvistou. Pro roli se dobrovolně rozhodl naučit mluvit Tolkienovou elfštinou, která se stala jeho šestým aktivním jazykem po angličtině, dánštině, francouzštině, italštině a španělštině (s dobrou znalostí katalánštiny). Později přidal ještě i arabštinu. A když už do jazyku investoval, poprosil tvůrce, aby jeho scénář obsahoval víc řádků napsaných v elfštině. Složil také hudbu pro skladbu „Aragorn’s Coronation“ (delší verze této skladby má název „The Return of the King“) do soundtracku Návratu krále, jejíž slova napsal Tolkien.


6. Pradlena i švec

Není známo, zda byl jediný, ale Viggo se během natáčení na svůj vlastní popud plně staral o své kostýmy. Pral si je a sám si je také opravoval i přes to, že masivní oddělení kostýmů by pro něj všechny tyto úkony samozřejmě udělalo.

7. Milovník koní

7. Milovník koní

Mortensen získal silné pouto ke koním, se kterými během trilogie pracoval. Nakonec si rovnou dva koupil: Prvního, protože to byl hřebec, který ztvárnil jeho koně Brega, na němž během natáčení jezdil, a druhého, aby měl ten první kamaráda. Vlastně koupil koně tři, třetího pořídil pro kaskadérku zastupující Liv Tyler (Arwen) ve scénách na koni, kterých se herečka bojí. Kůň, na němž Arwen jezdila ve Společenstvu prstenů, byl později nabídnut k prodeji v aukci, avšak kaskadérka, která si jej oblíbila, na něj neměla peníze.

8. Během natáčení se mnohokrát zranil a dvakrát měl blízko k smrti

8. Během natáčení se mnohokrát zranil a dvakrát měl blízko k smrti

Ve Společenstvu prstenu po Aragornovi velitel smečky Ukur-hai Lurtz vztekle hodí nůž, který mu před tím Aragorn zabodl do nohy. Až dlouho po natáčení Peter Jackson prozradil, že v záběru, který se nakonec dostal do filmu, Lurtz kvůli omylu s rekvizitami hodil skutečný nůž, který však Viggo Mortensen dle scénáře dokázal mečem odrazit. Po útoku vrků ve Dvou věžích zase Aragorn pluje v bezvědomí řekou a je považován za mrtvého. Zde se štábu téměř podařilo Vigga zabít podruhé, když přehnali váhu kostýmu a silný proud jej málem utopil. Další zranění pochází rovněž ze Dvou věží, kde se Aragon domnívá, že po dlouhém pronásledování našel ohořelé ostatky hobitů Smíška a Pipina, vztekle nakopne skřetí helmu a zoufale vykřikne. Scéna se točila čtyřikrát a pokaždé v ní byl Viggo lepší. Při čtvrtém nakopnutí si zlomil dva prsty na noze a místo přerušení se pokusil nával bolesti přenést do role. Jackson byl tak spokojen, že záběr opět použil přímo do filmu. Při natáčení jiné scény se mu rovněž podařilo zlomit si zub. Poprosil však pouze štáb, aby mu jej přilepil zpět a on mohl scénu dokončit.


8 důvodů, proč je Viggo Mortensen Aragorn, kterého už nikdo nepřekoná  |  Tipy na film  |  před 4 dny  |  2572 přečtení  |  294 líbí se  |  1 komentář

Tomáš Durčák

Dumavý samotář se zájmem o vše, co ještě neví. Původně chtěl z dlouhé chvíle jenom trochu psát o GoT, načež se z něj přes noc stal někdo, kdo už si sem musel napsat svůj medailonek. Nepohrdne dobrým filmem, seriálem, knihou, hudbou ani divadlem (zkrátka kulturní člověk každým coulem). Jako šéfredaktor už vedl pár projektů, kterým se dařilo i nedařilo, a pár lidí, kterým psaní šlo i nešlo. Jeho 46 chromozomů mu mimo jiné do vínku dalo nevypnutelný a mimořádně citlivý Grammar Nazi radar, díky kterému je sice nejlepším korektorem českého jazyka široko daleko, ale internetové diskuze bez prožití slabšího infarktu číst nemůže.

Komentáře k článku 8 důvodů, proč je Viggo Mortensen Aragorn, kterého už nikdo nepřekoná

Další články jako 8 důvodů, proč je Viggo Mortensen Aragorn, kterého už nikdo nepřekoná

Tipy na film  |  včera 0:00  |  14

České filmy na YouTube přibývají. Za měsíc přibylo 18 nových filmů zdarma

YouTube kanál Česká filmová klasika neustále rozšiřuje nabídku vynikajících tuzemských filmů zdarma a navíc výrazně přidává na rychlosti. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  20

10 filmových novinek, pokud nevíte, co s načatým víkendem

Nevíte, co s načatým víkendem? Máme pro vás hned desítku tipů na žhavé novinky, z nichž zabavíte nejen sebe, ale i svoje děti, tetičky a možná i otravné vrtající sousedy. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  214

11 seriálů, na které se můžeme těšit, až skončí Hra o trůny

Hra o trůny je počinem, který svým rekordním úspěchem nepochybně otevřel fantasy příběhům dveře na televizní obrazovky. A tak nyní, když uzavíráme jednu velkou seriálovou kapitolu, není potřeba smutnit, protože na obzoru je celá plejáda fantasy pecek, které se GoT mohou a chtějí vyrovnat. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  55

Hra o trůny: 50+1 věc, které byly na Bitvě o Královo přístaviště špatně

5. díl Hry o trůny stejně jako třetí rozdělil fanoušky na ty, kteří si jen chtěli užít bitvu a CGI, a na ty, kteří seriál sledují od prvního dílu, možná četli i knihy a vůbec nechápou, proč byla celá bitva prošpikovaná tolika nesmysly. Kolika přesně? Ani tentokrát nebyl žádný problém najít jich 51. číst více

Tipy na film  |  před 10 dny  |  69

Téma: Labyrint tržeb aneb jak Hollywood (ne)vydělává na živobytí

O Netflixu píšeme prakticky pořád, často také o jeho finančních výsledcích. Zatímco počty jeho předplatitelů jsou ohromující, výnosy už analytikům tak úžasné nepřipadají, především v souvislosti s rozpočty, které vynakládá na seriály a filmy. Je v Hollywoodu vůbec možné na filmech vydělat? A jak to spočítat? Tak to si dnes ukážeme. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist