FB pixel

Tmavomodrý svět

Velkolepé drama o letcích RAF natočené roku 2001 - tenhle popis sedí krom Tmavomodrého světa i na Pearl Harbor. Ale Tmavomodrý svět měl premiéru o pár dní dřív a režisér Jan Svěrák je dodnes přesvědčený, že mu Američané „ukradli” jeho scénář. Po oscarovém úspěchu Kolji totiž podepsal smlouvu, podle které měl svůj další film nabídnout k přečtení studiu Miramax, což se také skutečně stalo. Ať už se u Svěráka Hollywood inspiroval více, nebo méně, je téměř jisté, že kdyby filmy neměly premiéru ve stejný rok, čekal by Tmavomodrý svět výraznější celosvětový úspěch. Odvážné letecké scény byly na svou dobu dosti unikátní a pořád jde o nejdražší český film vůbec.

Akumulátor 1

Distopická filmová vize škodlivosti virtuálního světa natočená ještě 5 let před prvním dílem Matrixu? I to umíme! A vše má na svědomí opět Jan Svěrák, který napsal a natočil příběh na pomezí sci-fi a komedie o bytostech žijících na druhé straně televizních obrazovek. Mimochodem, při natáčení měl štáb k dispozici i supermoderní počítače na speciální efekty dovezené z Ameriky. Nikdo ale moc nevěděl, jak je používat, takže se nakonec štáb musel ve většině případů obejít bez nich.

Cesta do pravěku

Vědecko-fantastický film Karla Zemana o partičce kluků na výletě za dinosaury se po 64 letech vrací ve zrestaurované podobě do kin. A není se čemu divit - přední světoví animátoři považují Karla Zemana za průkopníka trikových filmů a pro mnoho z nich představuje dodnes vzor hodný následování. Spojení hraného, loutkového a kresleného filmu do jednoho příběhu bylo na svou dobu tak unikátní, že v New Yorku tehdy promítalo Cestu do pravěku 96 kin najednou! To se nikdy předtím ani potom žádnému českému filmu nepovedlo.

Sen noci svatojánské

A u loutek ještě chvíli zůstaneme, protože jsme v nich, my Češi, vážně dobří. Jiří Trnka je světově uznávanou ikonou loutkového filmu, ať už kvůli Starým pověstem českým, Švejkovi, nebo temné Ruce. Světový unikát si ale připsal za shakespearovskou adaptaci Snu noci svatojánské. Tenhle celovečerní snímek z roku 1959 je totiž prvním širokoúhlým loutkovým filmem na světě.

Kinoautomat

Netflix sice nedávno udělal spoustu parády s Black Mirror: Bandersnatch, ale první interaktivní film na světě mají na svědomí právě Češi! Už v roce 1967 si mohli návštěvníci světové výstavy EXPO vyzkoušet ovládání dějové linky příběhu - pomocí dvou tlačítek u svých sedadel hlasovali o tom, jak se má film odvíjet dál. Snímek, který se v kinoautomatu promítal, se jmenuje Člověk a jeho dům a hlavní roli si v něm zahrál Miroslav Horníček. Čeští diváci ho až do nedávna mohli vidět jen v roce 1971 v pražském kině Světozor. Pak ho komunisti pro jistotu zakázali, asi protože byl moc moderní.

Nebeští jezdci

Ještě jednou se vrátíme ke druhé světové válce. V roce 1968 režisér Jindřich Polák prakticky vydupal ze země film o letcích RAF, který ovšem musel celý (krom úvodního záběru) točit v Čechách a Německu, i přesto, že se děj odehrává v Anglii. Pozoruhodná je také vynalézavost ohledně technických omezení - štáb měl k dispozici po celé natáčení jedno jediné letadlo (i když se to ve filmu leteckými bojovými záběry jen hemží) - starou Dakotu, kterou pro účely filmy přebudovali na bombardér typu Wellington. Slušná práce!

Kdo chce zabít Jessii?

Komiksové filmy sype dneska Hollywood jeden za druhým. Ale Československo mělo ten svůj už v roce 1966. Přesněji spíš parodii na americké komiksy, protože nic jiného by přes tehdejší cenzuru neprošlo. V hrané komedii Kdo chce zabít Jessii? Václava Vorlíčka uvidíte nejen prvního českého supermana, ale taky dost možná světový unikát - některé postavy mluví na plátně pouze prostřednictvím komiksových bublin. Vizuální stránku filmu má na svědomí Kája Saudek. Kdo jiný taky, že?

Marketa Lazarová

V Marketě Lazarové Františka Vláčila můžete vidět zdaleka nejlepší středověké bahno světové kinematografie. I v Hollywoodu nám ho záviděli. Ne, teď vážně - je poměrně těžké konkrétně pojmenovat jen jednu věc, která zapříčinila, že Marketa Lazarová předskočila ostatní středověké filmy o celou kategorii. Temná atmosferická balada z 13. století kombinuje dobovou věrnost a uhrančivou kinematografii způsobem, který ani dnes není snadné napodobit. Ne nadarmo proto byla zvolená nejlepším českým filmem vůbec. Mimochodem, povedené kostýmy z Lazarové se o pár let později velmi zalíbily Davidu Lynchovi, když na pražském Barrandově točil Dunu. Takže až v Duně zahlédnete někoho v apartní kožené čapce, pravděpodobně jí ukradl Vláčilovi.

Mars

První film na světě natočený v prostředí skutečné kosmické základny v americkém Utahu mají také na svědomí Češi - konkrétně režisér Ben-Tuček, scenárista Protektora nebo Kanceláře Blaník. Premiéru měla komedie nazvaná lakonicky „Mars” vloni, ale u diváků budí rozporuplné reakce - buď ji milují, nebo ji vůbec nepochopili. Tak se mrkněte, ať víte, do které skupiny se zařadit.

Jízda

Že je na české filmy málo peněz, to už jsme si řekli. Ale že se tu dá natočit celovečerní film za peníze, za které vám v Americe nepřijde ani catering, to je vlastně docela solidní výkon. Celý rozpočet Jízdy byl 2,5 milionů korun, což je zhruba částka, za kterou dneska natočíte levnější televizní reklamu. Jasně, bylo to v roce 1994, ale i tehdy to bylo zatraceně málo. Pro srovnání, natáčení Avengers: Endgame vyšlo zhruba na 427 milionů dolarů, čili asi 10 miliard korun.

10 filmů, kterými Češi trumfli Hollywood  |  Tipy na film  |   |  25 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.


Komentáře k článku 10 filmů, kterými Češi trumfli Hollywood

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů, kterými Češi trumfli Hollywood

Tipy na film  |  dnes 0:00

8 nejlepších sci-fi seriálů na Netflixu, o kterých se nemluví a je to škoda

Když se řekne sci-fi a Netflix, každému vyskočí v paměti Stranger Things a někomu možná i Ztraceni ve vesmíru nebo Ledová archa. Netflix ale přidává i řadu jiných sci-fi seriálů, které si zaslouží pozornost, protože vůbec nejsou špatné. Pojďme se na ně dnes podívat. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  41

10 žhavých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zdá se, že poněkud chudší týdny na filmové a seriálové novinky pomalu končí a streamovací služby se probouzí k pořádnému plnění svých katalogů. Jen o tomto víkendu si velké novinky přichystali Netflix, HBO i Amazon, který uvádí chválené drama One Night in Miami. A konečně je dostupná i nová Mulan. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  3

Nejlepší seriály roku 2020 podle redakce Filmtoro

Jeden z nejbizarnějších roků máme konečně za sebou, z pohledu seriálového se však jednalo víceméně o rok velice klasický, když nám nabídl celou řadu rozličných seriálů, u nichž byla radost trávit/marnit čas. Které kousky zaujaly naši redakci nejvíc? Na to jsme se zeptali samotných redaktorů. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  100

20 nejlepších sci-fi filmů, které jsou aktuálně na Netflixu v češtině

V posledních měsících na Netflixu končila řada licencovaných filmů, jiným byla naopak licence obnovena a nově i s českou lokalizací v podobě titulků. Je tedy ideální čas podívat se, které nejlepší sci-fi kousky aktuálně Netflix nabízí. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  24

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu konce roku 2020 v Česku

Rok 2020 je za námi a konečně se tak můžeme ohlédnout za tím, čemu jsme v posledních prosincových dnech věnovali největší pozornost na Netflixu. Najdete zde svoje oblíbené prokrastinační snímky? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist