FB pixel

Tmavomodrý svět

Velkolepé drama o letcích RAF natočené roku 2001 - tenhle popis sedí krom Tmavomodrého světa i na Pearl Harbor. Ale Tmavomodrý svět měl premiéru o pár dní dřív a režisér Jan Svěrák je dodnes přesvědčený, že mu Američané „ukradli” jeho scénář. Po oscarovém úspěchu Kolji totiž podepsal smlouvu, podle které měl svůj další film nabídnout k přečtení studiu Miramax, což se také skutečně stalo. Ať už se u Svěráka Hollywood inspiroval více, nebo méně, je téměř jisté, že kdyby filmy neměly premiéru ve stejný rok, čekal by Tmavomodrý svět výraznější celosvětový úspěch. Odvážné letecké scény byly na svou dobu dosti unikátní a pořád jde o nejdražší český film vůbec.

Akumulátor 1

Distopická filmová vize škodlivosti virtuálního světa natočená ještě 5 let před prvním dílem Matrixu? I to umíme! A vše má na svědomí opět Jan Svěrák, který napsal a natočil příběh na pomezí sci-fi a komedie o bytostech žijících na druhé straně televizních obrazovek. Mimochodem, při natáčení měl štáb k dispozici i supermoderní počítače na speciální efekty dovezené z Ameriky. Nikdo ale moc nevěděl, jak je používat, takže se nakonec štáb musel ve většině případů obejít bez nich.

Cesta do pravěku

Vědecko-fantastický film Karla Zemana o partičce kluků na výletě za dinosaury se po 64 letech vrací ve zrestaurované podobě do kin. A není se čemu divit - přední světoví animátoři považují Karla Zemana za průkopníka trikových filmů a pro mnoho z nich představuje dodnes vzor hodný následování. Spojení hraného, loutkového a kresleného filmu do jednoho příběhu bylo na svou dobu tak unikátní, že v New Yorku tehdy promítalo Cestu do pravěku 96 kin najednou! To se nikdy předtím ani potom žádnému českému filmu nepovedlo.

Sen noci svatojánské

A u loutek ještě chvíli zůstaneme, protože jsme v nich, my Češi, vážně dobří. Jiří Trnka je světově uznávanou ikonou loutkového filmu, ať už kvůli Starým pověstem českým, Švejkovi, nebo temné Ruce. Světový unikát si ale připsal za shakespearovskou adaptaci Snu noci svatojánské. Tenhle celovečerní snímek z roku 1959 je totiž prvním širokoúhlým loutkovým filmem na světě.

Kinoautomat

Netflix sice nedávno udělal spoustu parády s Black Mirror: Bandersnatch, ale první interaktivní film na světě mají na svědomí právě Češi! Už v roce 1967 si mohli návštěvníci světové výstavy EXPO vyzkoušet ovládání dějové linky příběhu - pomocí dvou tlačítek u svých sedadel hlasovali o tom, jak se má film odvíjet dál. Snímek, který se v kinoautomatu promítal, se jmenuje Člověk a jeho dům a hlavní roli si v něm zahrál Miroslav Horníček. Čeští diváci ho až do nedávna mohli vidět jen v roce 1971 v pražském kině Světozor. Pak ho komunisti pro jistotu zakázali, asi protože byl moc moderní.

Nebeští jezdci

Ještě jednou se vrátíme ke druhé světové válce. V roce 1968 režisér Jindřich Polák prakticky vydupal ze země film o letcích RAF, který ovšem musel celý (krom úvodního záběru) točit v Čechách a Německu, i přesto, že se děj odehrává v Anglii. Pozoruhodná je také vynalézavost ohledně technických omezení - štáb měl k dispozici po celé natáčení jedno jediné letadlo (i když se to ve filmu leteckými bojovými záběry jen hemží) - starou Dakotu, kterou pro účely filmy přebudovali na bombardér typu Wellington. Slušná práce!

Kdo chce zabít Jessii?

Komiksové filmy sype dneska Hollywood jeden za druhým. Ale Československo mělo ten svůj už v roce 1966. Přesněji spíš parodii na americké komiksy, protože nic jiného by přes tehdejší cenzuru neprošlo. V hrané komedii Kdo chce zabít Jessii? Václava Vorlíčka uvidíte nejen prvního českého supermana, ale taky dost možná světový unikát - některé postavy mluví na plátně pouze prostřednictvím komiksových bublin. Vizuální stránku filmu má na svědomí Kája Saudek. Kdo jiný taky, že?

Marketa Lazarová

V Marketě Lazarové Františka Vláčila můžete vidět zdaleka nejlepší středověké bahno světové kinematografie. I v Hollywoodu nám ho záviděli. Ne, teď vážně - je poměrně těžké konkrétně pojmenovat jen jednu věc, která zapříčinila, že Marketa Lazarová předskočila ostatní středověké filmy o celou kategorii. Temná atmosferická balada z 13. století kombinuje dobovou věrnost a uhrančivou kinematografii způsobem, který ani dnes není snadné napodobit. Ne nadarmo proto byla zvolená nejlepším českým filmem vůbec. Mimochodem, povedené kostýmy z Lazarové se o pár let později velmi zalíbily Davidu Lynchovi, když na pražském Barrandově točil Dunu. Takže až v Duně zahlédnete někoho v apartní kožené čapce, pravděpodobně jí ukradl Vláčilovi.

Mars

První film na světě natočený v prostředí skutečné kosmické základny v americkém Utahu mají také na svědomí Češi - konkrétně režisér Ben-Tuček, scenárista Protektora nebo Kanceláře Blaník. Premiéru měla komedie nazvaná lakonicky „Mars” vloni, ale u diváků budí rozporuplné reakce - buď ji milují, nebo ji vůbec nepochopili. Tak se mrkněte, ať víte, do které skupiny se zařadit.

Jízda

Že je na české filmy málo peněz, to už jsme si řekli. Ale že se tu dá natočit celovečerní film za peníze, za které vám v Americe nepřijde ani catering, to je vlastně docela solidní výkon. Celý rozpočet Jízdy byl 2,5 milionů korun, což je zhruba částka, za kterou dneska natočíte levnější televizní reklamu. Jasně, bylo to v roce 1994, ale i tehdy to bylo zatraceně málo. Pro srovnání, natáčení Avengers: Endgame vyšlo zhruba na 427 milionů dolarů, čili asi 10 miliard korun.

10 filmů, kterými Češi trumfli Hollywood  |  Tipy na film  |  před 11 dny  |  1584 přečtení  |  25 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.

Komentáře k článku 10 filmů, kterými Češi trumfli Hollywood

Další články jako 10 filmů, kterými Češi trumfli Hollywood

Tipy na film  |  včera 0:00  |  14

České filmy na YouTube přibývají. Za měsíc přibylo 18 nových filmů zdarma

YouTube kanál Česká filmová klasika neustále rozšiřuje nabídku vynikajících tuzemských filmů zdarma a navíc výrazně přidává na rychlosti. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  20

10 filmových novinek, pokud nevíte, co s načatým víkendem

Nevíte, co s načatým víkendem? Máme pro vás hned desítku tipů na žhavé novinky, z nichž zabavíte nejen sebe, ale i svoje děti, tetičky a možná i otravné vrtající sousedy. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  216

11 seriálů, na které se můžeme těšit, až skončí Hra o trůny

Hra o trůny je počinem, který svým rekordním úspěchem nepochybně otevřel fantasy příběhům dveře na televizní obrazovky. A tak nyní, když uzavíráme jednu velkou seriálovou kapitolu, není potřeba smutnit, protože na obzoru je celá plejáda fantasy pecek, které se GoT mohou a chtějí vyrovnat. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  294

8 důvodů, proč je Viggo Mortensen Aragorn, kterého už nikdo nepřekoná

Zřejmě už příští rok se díky Amazonu budeme moci opět podívat do Středozemě. Ač fanoušci doufali v prequel zaměřený na Aragorna či říši Angmar, podíváme se hlouběji do historie. Není ale vyloučeno, že se v budoucnu Aragorna nedočkáme. A je obrovskou tragédií, že jej už neztvární Viggo Mortensen. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  55

Hra o trůny: 50+1 věc, které byly na Bitvě o Královo přístaviště špatně

5. díl Hry o trůny stejně jako třetí rozdělil fanoušky na ty, kteří si jen chtěli užít bitvu a CGI, a na ty, kteří seriál sledují od prvního dílu, možná četli i knihy a vůbec nechápou, proč byla celá bitva prošpikovaná tolika nesmysly. Kolika přesně? Ani tentokrát nebyl žádný problém najít jich 51. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist