FB pixel

Muž, který se směje

Kdepak, teď nemáme na mysli slavný komiks Eda Brubakera, ale film, potažmo knihu Victora Huga, na kterou název odkazuje. Muž, který se směje vypráví příběh uneseného, znetvořeného chlapce, který je kvůli své podobě vyvržencem společnosti. Přesto se zamiluje, což ho vzhledem k jeho podobě a celoživotnímu opovržení společnosti přivádí na tenký led psychického kolapsu, když nemůže být se ženou svého srdce. Klasický Hugův román zfilmoval v roce 1928 režisér Paul Leni a inspiroval svou verzí budoucí tvůrce Batmana Boba Kanea, Billa Fingera a Jerryho Robinsona, kteří se nechali inspirovat nejen příběhem, ale i vzhledem titulního hrdiny v podání Conrada Veidta.

Král komedie

Přišlo vám angažmá Roberta De Nira v trailerech na Jokera podezřelé? Ostatně proč by slavný Bob hrál zrovna v komiksové adaptaci s nejslavnějším batmanovským padouchem? Možná proto, že – jak přiznal sám režisér Todd Phillips – se film silně inspiroval tvorbou Martina Scorseseho, včetně slavného Krále komedie. A hned pochopíte v čem. I Král komedie totiž vypráví o neúspěšném komikovi, jemuž život hází klacky pod nohy. Vše se zdánlivě změní, když hrdina Robert Pupkin narazí na svůj velký televizní vzor a doufá, že se díky němu dostane až na obrazovky. Jenže jeho ikona se chce svého fanouška především zbavit, což Pupkina přivede k rozhodnutí, že dalším krokem je pouze násilí. Není divu, že řada kritiků Jokerovi po prvních projekcích vyčetla, že se Scorseseho klasikou možná inspiroval až moc. Zápletka zní totiž v podstatě stejně!

Mistr

Nesmírně chválený film Paula Thomase Andersona sice nemá nic společného s komiksy, pokud však chcete vidět Joaquina Phoenixe na hranici svých možností, je příběh inspirovaný zakladatelem scientologie L. Ronem Hubbardem perfektním studijním materiálem. Phoenix je zde skutečně ďábelský a předvádí komplexní výkon jako válečný veterán a alkoholik, kterého z problémů vytrhne až učení podivného vůdce náboženského kultu s tváří taktéž výtečného Philipa Seymour Hoffmana. Nečekejte žádnou popcornovou jízdu, ale hutné drama, jež staví na piedestal propracovanost a vrstevnatost postav.

Taxikář

A u veteránů a jejich psychických bolístek ještě zůstaneme. Jsou totiž centrálním tématem i dalšího filmu Martina Scorseseho. Taxikář vypráví příběh Travise Bickla (Robert De Niro), který trpí po návrat z Vietnamu nespavostí a rozhodne se proto vzít práci jako řidič nočního taxíku. To, co vidí v ulicích, se mu ale pranic nelíbí. Násilí, drogy, prostitutky. Zkrátka samá špína, která v Travisovi postupně bublá natolik, že se rozhodne jednat radikálně. Že vám to také připomíná upoutávky na Jokera? No ano, i tady si bral film velmi výraznou inspiraci. Byť někteří recenzenti tvrdí, že Joker Taxikáře sice „vykrádá“, dělá to ale tak, jako by smysl filmu nepochopil. Doplňte si tedy filmové vzdělání (pokud jste film neviděli) a porovnejte zážitek z Taxikáře s Jokerem následně sami.

Moderní doba

Klasika Charlieho Chaplina jako inspirační zdroj Jokera? Ano! A Joker na to upozorňuje v prvním teaseru hned dvakrát. Poprvé, když hlavního „hrdinu“ shodí ze schodů a my vidíme, že jsou na budově plakáty právě na Moderní dobu. Podruhé samotným hudebním doprovodem. Ten totiž není ničím jiným než cover verzí slavné písně Smile právě z Chaplinovy legendární satiry, v níž je obyčejný muž vězněm v soukolí futuristické společnosti.

Špinavé ulice

Podle mnoha kritiků, kteří Jokera viděli na festivalu v Benátkách, je velmi patrná inspirace i Scorseseho „oficiálním“ debutem Špinavé ulice, v němž bratranci Charlie a Johnny brousí hranu zákona a sní o tom, že se stanou uznávanými gangstery. I Špinavé ulice oplývají fascinující atmosférou Ameriky 70. let, na kterou se Joker snaží odkazovat, stejně jako na snílkovost ústředních postav, které pro slávu neváhají dělat nepěkné věci. Opravdu lze získat slávu a respekt pouze kriminální činností? Možná. Uvidíme, do jaké míry se Joker inspiruje až dokumentární autenticitou Špinavých ulic, které se člověku dokáží zažrat pod kůži.

Batman: Kameňák

Ačkoli režisér Todd Phillips tvrdí, že jeho film neadaptuje žádný z existujících komiksů, určitých paralel vůči jedné knize si přesto nelze nepovšimnout. Kameňák z pera Alana Moora patří mezi stěžejní batmanovská díla, přičemž se v něm řeší nejen vztah netopýřího muže s jeho odvěkou nemesis, ale i Jokerova minulost. Dozvíme se například, že Joker byl původně neúspěšným komikem, jehož k šílenství přivedl nejen jeho pracovní neúspěch, ale i ztráta milované ženy. Vidíte to zrcadlení z výše zmíněného Muže,který se směje, kde zneuznání, společenské zavržení a nenaplněná láska rovněž vedou ke tragédii? Milovaný komiks dostal před časem i povedenou animovanou adaptaci, takže si ji užijí i ti, kteří čtení komiksů úplně neholdují.

Temný rytíř

Jelikož se hojně spekuluje o oscarových ambicích Phoenixova výkonu i filmu jako celku, nelze nezmínit i dnes již komiksovou klasiku Christophera Nolana. Ta jako první dokázala, že i komiksový film lze brát vážně a pojmout ho jako nepředvídatelný a neustále kupředu pádící thriller, u něhož nikdy nevíte, co na vás číhá za dalším rohem města Gotham. Všemu pak samozřejmě vládne uhrančivý výkon Heatha Ledgera, který se v Jokera doslova proměnil a nakonec získal za svůj portrét Prince zločinu i zlatou oscarovou sošku. Film samotný pak v hlavních kategoriích neuspěl. Změní to právě Joker a posune komiksové adaptace zase o kousek dál k uznání akademických elit? Rádi se necháme překvapit.

8 filmů, které byste měli vidět, pokud se chystáte na Jokera  |  Tipy na film  |   |  1579 přečtení  |  23 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 8 filmů, které byste měli vidět, pokud se chystáte na Jokera

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Akorát nevím, jestli toho Krále komedie mám dohnat předtím nebo až potom. ;)

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 8 filmů, které byste měli vidět, pokud se chystáte na Jokera

Tipy na film  |  včera 0:00  |  3

24 nejlepších seriálů od Netflixu v prvních 3 měsících roku 2020

Pár dní zpátky jsme se ohlíželi za nejlepšími filmy, které Netflix na své platformě za poslední tři měsíce uvedl. Pojďme se nyní ohlédnout na seriálovou tvorbu, která je v případě Netflixu vždy o kousíček nabušenější. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  8

10 důvodů, proč si HBO zaplatit i v dubnu

Přemýšlíte, čím v dubnu doplnit svůj vyčpělý seznam věcí, na které ještě musíte kouknout, jež během březnové karantény strávené v obýváku značně prořídl? HBO přináší novou nálož seriálů ze své produkce, pokračuje Westworld či Spiknutí proti Americe a dorazí i poslední oscarová Tarantinovka! číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  23

16 nejlepších filmů od Netflixu v prvních 3 měsících roku 2020

První čtvrtletí roku 2020 je za námi. A co si budeme povídat, většina z nás na něj vzhledem k okolnostem asi nebude vzpomínat s bůhvíjakou láskou. Pro Netflix se však nejedná o špatný start roku, neboť streamovací služba nabídla řadu svých filmů, které rozhodně stálo za to vidět. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  90

10 herců, kteří ve filmech umírají nejčastěji. Umístil se Sean Bean?

Jsou herci, jejichž obsazení je sám o sobě spoiler. U koho byste si tipli, že ve filmu umírá nejčastěji? Přinášíme vám přehled herců, kteří ve filmu ukončí svůj život v nejvíce případech. Najdete tam svého favorita? Vzhledem k povaze textu je třeba mít na paměti, že na nějaký ten spoiler zde narazíte. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  32

105 filmů, které je lepší sledovat o samotě

Někteří z nás zůstali kvůli karanténě doma osamoceni. To nás společně s webem Rotten Tomatoes inspirovalo a dali jsme dohromady 105 snímků, které je nejlepší sledovat o samotě z různých důvodů. Najdete mezi nimi své favority? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist