FB pixel TP pixel
Avatar 2 je podle kritiků mistrovské dílo. Největší obavy se ale potvrdily © 20th Century Studios

Avatar 2 je podle kritiků mistrovské dílo. Největší obavy se ale potvrdily

A je to tady! Avatar 2 s podtitulem The Way of Water konečně měli možnost vidět první diváci, mezi nimiž byli i mnozí zahraniční kritici. A zatímco na tuzemské recenze je zatím vypsané embargo, v zámoří se neubránili prvním dojmům. A hodnocení jsou dost jasná.

7. 12. 2022 16:45 | Filmové novinky

Sázet proti Jamesi Cameronovi se podle kritiků opravdu nevyplatí. Zatímco řada diváků v posledních letech nešetřila uštěpačnými poznámkami na režisérovo konto, on kutil technologii pro své značně impozantnější pokračování, které podle reakcí kritiků jednoznačně posouvá možnosti světa Avatara do úplně nových výšin. Ačkoli byl první Avatar svého času jedinečným audiovizuálním počinem, dnes už přece jen maličko zestárnul. Podle recenzentů mu tak druhý díl dává docela jasné KO, když přichází s podívanou, z níž oči přechází a při které se tak často zahledíte na krásu na plátně, že zapomenete vnímat děj.

Velký zážitek hlavně ve 3D

Přesně tak zážitek popisuje Mike Ryan z magazínu Uproxx, který zároveň dodává, že má druhý film mnohem lepší a hlubší vývoj postav. Na těch si prý dal Cameron skutečně záležet a i další kritici chválí, že režisér jen vizuálně nemachruje, ale vše podřizuje postavám a budování světa Pandory, který má stále co nabídnout a čím ohromovat. Ian Sandwell z Digital Spy se vůbec nebrání označení filmu za vizuální mistrovské dílo s úžasnými záběry a hlavně 3D efekty. Je to však právě Sandwell, který naplno odhaluje i druhou stranu mince a potvrzuje největší obavu. Ano, Avatar 2 je impozantní technologický produkt, ale děj je znovu papírově tenký.

V podobném duchu se vyjadřuje i Yolanda Machado z Entertainment Weekly, která film popisuje jako Tanec s vlky a Zachraňte Willyho pro generaci Z. I ona si ale film přes tuhle slabinu užila a Cameronovu režii označuje za naprosto precizní. Jeff Nelson z CheatSheet mluví pro změnu o definici velkoleposti, přičemž David Sims z The Atlantic tleská Cameronovi za to, jak vtahující film je především ve druhém dějství, kdy se představuje dosud nepoznaný kraj Pandory, nová zvířata a nové postavy.

Dokonce i často škarohlídský David Ehrlich z IndieWire nešetří chválou a v podstatě říká, že sázet proti Cameronovi může jen hlupák. Film je podle něj jedním z největších kinozážitků posledních let, vedle kterého je streaming mrtvý. Avatar vstupuje oficiálně do kin 16. prosince, již o den dříve je však v plánu řada předpremiér, které jsou téměř vyprodané. V nabídce kinařů je kromě IMAXu i varianta v běžném 3D a dokonce i vyšším počtu snímků (HFR), které by měly podle Camerona výrazně posunout kupředu především plynulost podvodních sekvencí. Reakce kritiků na vyšší snímkování jsou ale i po Avatarovi 2 spíše rozpačité.

Zdroj: THR

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
Reklama
Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
Nejambicióznější fantasy posledních let končí velkolepě. Kritici mluví o skvělém finále
Nejambicióznější fantasy posledních let končí velkolepě. Kritici mluví o skvělém finále
07.12.2022 15:25:00 | Filmové novinky

Po dvou letech se konečně na HBO Max dočkáme dovyprávění epického fantasy příběhu hrdinky Lyry ze seriálu Jeho temné esence. První reakce na celou řadu jsou venku a my si tak můžeme odpovědět na otázku, zda se dlouhé čekání vyplatilo.

Warneři právě přišli o tvůrce globálních megahitů. Jaká bude budoucnost Duny?
Warneři právě přišli o tvůrce globálních megahitů. Jaká bude budoucnost Duny?
07.12.2022 13:45:00 | Filmové novinky

Mezi studiem Warner Bros. a společností Legendary právě vypršela vzájemná distribuční a koprodukční smlouva. Neshody mezi těmito společnostmi, které vznikly během pandemie, donutily zástupce Legendary ve spolupráci nepokračovat a podepsat novou dohodu s jiným partnerem.

HBO se má brzy přejmenovat. Naznačované nové jméno zní kupodivu logicky
HBO se má brzy přejmenovat. Naznačované nové jméno zní kupodivu logicky
06.12.2022 12:00:00 | Filmové novinky

Se sloučením streamovacích služeb HBO Max a Discovery+ dojde kromě překopání obsahové nabídky a produkčního zázemí vývoje projektů i ke změně názvu. Té bychom se měli čekat již na jaře roku 2023, přičemž nová zpráva naznačuje vcelku logické jméno.

Na Česko zaútočí vyfetovaný medvěd! Trailer odhaluje krvavou komedii s reálným základem
Na Česko zaútočí vyfetovaný medvěd! Trailer odhaluje krvavou komedii s reálným základem
06.12.2022 10:00:00 | Filmové novinky

Co by se stalo, kdyby se několika kily kokainu totálně sjel nebezpečný medvěd? Ačkoli se podobná zápletka může zdát jako absolutně šílená, je založená na skutečném příběhu. Ten ale tak veselý, jako nová upoutávka, rozhodně nebyl.