FB pixel TP pixel
Netflixu roste v Česku masivní konkurence. Canal+ posiluje a má dohodu i s Apple © Netflix

Netflixu roste v Česku masivní konkurence. Canal+ posiluje a má dohodu i s Apple

Společnost Canal+ není v mediálním ani streamovacím světě žádným nováčkem a ve své domovské Francii patří ke špičce. Podle všech indicií se chystá také do České republiky se svojí streamovací službou v plné parádě. A není to jediná novinka, která se okolo ní v poslední době vyrojila.

14. 4. 2023 16:15 | Streaming novinky

Trocha historie na úvod

Skupina Canal+ je francouzská mediální skupina, která vznikla v roce 1983 a během 40 let narostla na jednoho z největších evropských hráčů. Původně čistě jako placená kabelová či satelitní televize (viz HBO) s jedním kanálem, postupem let se rozrostla kromě televize také do filmové distribuce a dalších navazujících oblastí. Pro Francouze poprvé ve velkém nakupovala velké hollywoodské filmy, postupem let začala dokonce některé z nich koprodukovat a nakonec začala ve velkém vyrábět původní filmy nebo seriály. Po krachu spřízněné společnosti Carolco například převzala celosvětová práva na pecky jako Terminátor 2: Den zúčtování, Cliffhanger nebo Základní instinkt. ale logo Canal+ můžete vidět i v roli koproducenta u novějších filmů či seriálů jako Deník Bridget Jonesové, Ovečka Shaun či Paddington. Ano, navenek britské filmy, ale s podstatnou francouzskou účastí, Canal+ se postupně rozpřáhl nejen přes evropský kontinent, ale také do (francouzské) Afriky. Obrat jen Canal+ je cca 5 miliard euro ročně, takže už skoro hollywoodská liga, mateřský koncern Vivendi už operuje po celém světě se zhruba dvojnásobnými výnosy. Skupina Canal+ mimochodem čerstvě na francouzském trhu také dokončila převzetí konkurenční satelitní a streamovací platformy OCS, která ještě donedávna byla exkluzivním distributorem HBO obsahu ve Francii.

Nejen česká stopa

Canal+ má v našem regionu silné zastoupení v Polsku, ale také u nás mu některé služby už delší dobu říkají pane. V roce 2019 koupil kompletní podíl v satelitním operátorovi Skylink, který patří mezi největší hráče telekomunikačního trhu, podle odhadů má v České republice 1 milion předplatitelů (a dalších půl milionu na Slovensku). Skrz něj nabízí samozřejmě i svoje kabelové kanály jako Canal+ Sport (s anglickou Premier League) či nově Canal+ Action (kde jste v den jeho oscarového triumfu mohli vidět i film Všechno, všude, najednou). Pro zákazníky Skylinku nabízí i streamovací službu Canal+, nicméně ta zatím není přístupná samostatně. To by se mohlo změnit už na konci dubna, kdy chystá pro Česko skupina Canal+ tiskové novinky. Znamená to, že bychom měli dostat plnohodnotnou samostatnou streamovací službu jako mají už ve Francii, Polsku či části Afriky? To uvidíme už za dva týdny.

Postup ze dvou stran

Technicky vzato, Canal+ má u nás už jednu videotéku plně v provozu. Před několika dny totiž mateřská skupina Canal+ dokončila akvizici distribuční filmové společnosti SPI International. Dosud vlastnila 70 %, nyní využila svého přednostního práva na odkup zbytku. A SPI International je provozovatel streamovací služby Filmbox+ s vlastní zásobárnou filmů a několika seriálů. Automaticky je dostupná pro předplatitelé kabelové televize Filmbox, ale lze ji objednat i napřímo. Filmbox pořady jsou už také součástí nabídky videotéky pro zákazníky Skylinku a můžeme dál čekat ještě větší integraci těchto značek. Opět platí, že budeme chytřejší zhruba za dva týdny.

Canal+ se kámoší s AppleTV+

Třetí velkou novinkou je čerstvý podpis na smlouvě mezi Canal+ a Applem. Pořady z AppleTV+ jako je třeba The Morning Show nebo Nadace se nově objeví v klasickém televizním vysílání Canal+ a pak přístup k nim budou mít i diváci navazující videotéky. Dohoda platí pouze pro vybraná teritoria, ale Česká republika je mezi nimi, takže byste se jako zákazníci Skylinku mohli za jednu cenu brzy dočkat všech starších i novějších pecek značky Apple TV+. Do třetice platí, že chytřejší budeme na konci dubna, ale vzhledem k čerstvosti celé novinky není vyloučeno, že integrace ještě nějaký čas zabere.

Budou originální novinky?

Největším klenotem každé streamovací služby je původní a exkluzivní obsah. Skylink v Česku z pohledu filmů či seriálů tuhle možnost nenabízí, ale pokud převezme francouzské originály z francouzské verze Canal+, máme se na co těšit. Mimochodem, některé původní tituly už Canal+ licencoval dříve jinam, což platí pro sci-fi seriál The Returned, špionážní seriál Agent (nyní na Amazon Prime Video), novou seriálovou Válku světů (na Disney+) či Angličanku (HBO Max). Zajímavě vypadá například novinka Infiniti. Nicméně nemusíme chodit jen pro novinky, pokud by se Canal+ podařilo dostat do své služby i výše zmíněné klasiky jako Terminátor 2, které patří mezi největší dluhy naší streamovací distribuce, i to bude záslužný čin.

Zdroj: Funding Universe / TZ Canal+

 112 zobrazení   2 se líbí
Tomáš Vyskočil
Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.
HBO Max definitivně končí. Nová služba slibuje seriál Harry Potter a 40 novinek měsíčně
HBO Max definitivně končí. Nová služba slibuje seriál Harry Potter a 40 novinek měsíčně
12.04.2023 20:00:00 | Streaming novinky

Tak je to oficiální. Společnost Warner Bros Discovery právě představila svoji budoucnost streamování. Nebude nosit jméno HBO Max, nýbrž jen Max.

Netflix mění přístup k tvorbě seriálů. Nechce tvořit propadáky, které hned zruší
Netflix mění přístup k tvorbě seriálů. Nechce tvořit propadáky, které hned zruší
09.04.2023 15:50:00 | Streaming novinky

Netflix se při svém vstupu na trh často vymezoval vůči tradičním televizím odlišným přístupem. Při výrobě seriálu se například obešel bez testovací pilotní epizody a vyráběl rovnou celou řadu. Tento model výroby se teď možná změní.

Aktuálně nejsledovanější seriál na Netflixu láme rekordy. Skoro nikdo ho nezná
Aktuálně nejsledovanější seriál na Netflixu láme rekordy. Skoro nikdo ho nezná
02.04.2023 19:10:00 | Streaming novinky

S koncem března se můžeme ohlédnout za uplynulými týdny a zhodnotit, kterým seriálům se na Netflixu dařilo nejvíce. Statistiky streamovací služby přitom ukazují minimálně jedno velké překvapení, které v Česku proplouvá doslova pod radarem.

Postaví se Netflixu Czechflix? Jsme mu nejblíž za posledních 6 let
Postaví se Netflixu Czechflix? Jsme mu nejblíž za posledních 6 let
27.03.2023 14:50:00 | Streaming novinky

O národní streamovací platformě označované jako Czechflix se mluví už několik let. Má však podobný projekt šanci na realizaci? Ve skutečnosti už tak trochu vzniká, i když neoficiální cestou.