FB pixel

NEJLEPŠÍ

Zrodila se hvězda (2018)

Když se Bradley Cooper nedávno poprvé postavil za kameru a vydal se zrodit hvězdu, mnozí se k dalšímu zpracování vzestupu pěvecké star stavili skepticky. O několik měsíců později usiloval Cooperův snímek o osm Oscarů a přinesl první nominaci i hereckému nestorovi Samu Elliottovi. Cooperova verze Hvězdy je už pátým zpracováním oblíbeného příběhu, podle mnoha kritiků ale strká filmy v hlavní roli s Judy Garland či Barbrou Streisand v pohodě do kapsy.

To (2017)

Kingovo nejstrašidelnější dílo zfilmoval coby minisérii v režisér Tommy Lee Wallace a Pennywise v podání Tima Curryho v té době vyděsil tisíce fanoušků. V novém miléniu se ale látky chopil talentovaný Andy Muschietti, argentinský rodák, jenž uspěl už se svým hororovým debutem Mama, který následně převedl i do formátu celovečerní podívané. Muschiettimu se To v době sílící popularity seriálu Stranger Things povedlo a díky filmu se několik herců, včetně představitele hlavní role Billa Skarsgarda, transformovalo v prvotřídní hvězdy. Film navíc zaznamenal pronikavý finanční úspěch a dodnes je nejúspěšnějším hororem všech dob. Tuto metu mu může sebrat pouze jeden snímek - jeho nástupce To: Kapitola 2.

Můj kamarád drak (2016)

V roce 1977 natočil režisér Don Chaffey dojemný příběh o shledání čerstvého sirotka s pohádkovým drakem, jenž se brzy stal jeho nejlepším přítelem. Film se zařadil mezi oblíbené disneyovky, kterých zrovna v té době tolik nevznikalo, a také pomohl popularizaci draků. Remake si před několika lety vzal na starosti David Lowery, pro kterého se jednalo o celovečerní debut. V hlavních rolích se předvedli Bryce Dallas Howard, Oakes Fegley a také Robert Redford. Podle mnohých se remake s CGI drakem povedl více, než původní snímek, proto je s podivem, že je ve výčtu disneyovských novinek často opomíjen.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Poslední díl Millerovy šílené postapokalyptické série sice není úplně remake, díky časovému odstupu, výměně hlavního herce a rovněž změně natáčecích lokací jej však můžeme považovat za novou verzi již viděného příběhu. Vizionářský tvůrce si od premiéry třetí epizody Maxe s podtitulem Dóm hromu prošel několika problémy, zažil však i úspěchy v podobě Oscara za animovaná snímek Happy Feet v roce 2007. Ve stejném roce pak měl Miller natočit i komiksový velkofilm Justice League Mortal, do kterého již obsadil své herecké oblíbence, nakonec ale z projektu sešlo. Australský rodák tak svou pozornost zaměřil znovu na Maxe a po dalších několika letech ve vývojářském pekle představil v roce 2015 Zběsilou cestu, ve které Mela Gibsona v hlavní roli nahradil Tom Hardy, jemuž sekundovali Charlize Theron a Nicholas Hoult. Miller rovněž našel ve filmu místo i pro stálého spolupracovníka Hugha Keayse-Byrneho, jenž se objevil už v prvním díle Maxe a ve zmiňované JL Mortal měl ztvárnit Martiana Manhuntera. Jiná hvězda nerealizované komiksovky, herečka Megan Gale (obsazená původně jako Wonder Woman), dostala od Millera rovněž další šanci a ve filmu si střihla šílenou Valkýru. Poslední Max každopádně překonal celou původní trilogii a roku 2016 dobyl šest Oscarů. Miller aktuálně pracuje na pokračování a také na spin-offu, který se zaměří na postavu Charlize Theron - císařovnu Furiosu.

Zloba: Královna černé magie (2014)

Můj kamarád drak není jediným povedeným remakem z Disneyho dílny, povedla se i Popelka Kennetha Branagha a v poslední době taktéž Aladin od Guye Ritchieho. Již letos na podzim se taktéž dočkáme filmu Zloba: Královna všeho zlého, jenž je sequelem dřívější pohádky Zloba: Královna černé magie. Tu roku 2014 natočil Robert Stromberg, dvojnásobný držitel Oscara za kostýmy, pro kterého se jednalo o debut. Angelina Jolie si pak střihla hlavní roli a zlou čarodějnici ztvárnila v plné parádě. Snímek se stal nesmírně populární disneyovkou a dodnes můžete na každé dětské kostýmové párty sledovat holčičky převlečené právě za Zlobu. Jakpak se asi povede druhá epizoda, do které naskočily hvězdné posily v podobě Michelle Pfeiffer a Chiwetela Ejiofora.

Velký Gatsby (2013)

Životní dílo Francise Scotta Fitzgeralda se první filmové adaptace dočkalo už roku 1926, ve dvacátém století ale určitě nejvíce uspěla verze z roku 1974, kterou natočil Jack Clayton podle scénáře Francise Forda Coppoly. Hlavní role si pak zahráli Robert Redford a Mia Farrow. Podle mnohých fanoušků i filmových kritiků ale nejlepšího Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio ve filmu od Baze Luhrmanna. Gatsby sice uspěl na Oscarech v kategoriích výpravy a kostýmů, Leo však svůj výkon v hlavní roli téhož roku překonal Vlkem z Wall Street, ovšem ani za tento film sošku nezískal.

Dredd (2012)

Soudce Dredd patří mezi nejoblíbenější komiksové postavy, i když nepatří ani do jedné ze tří největších stájí, tedy DC, Marvel a Image. Přesto se pravidelně umisťuje v žebříčku sta největších hrdinů a pravděpodobně i díky své oblíbenosti už získal i dvě filmová zpracování. Roku 1995 zahrál bojovníka chránícího pořádek v jediné světové metropoli Mega-City One samotný akční bůh Sylvester Stallone, podle fanoušků se ale mnohem více povedl remake z roku 2012. Za ním stojí talentovaný scenárista Alex Garland, jenž ve spolupráci s režisérem Petem Travisem naservíroval fanouškům téměř přesné zpracování komiksu The Cursed Earth. Hlavní roli od Stallona přebral Karl Urban a celý Dredd je skvělou akční bombou, která v mnoha ohledech překonává i Avengers. Snímek se měl dočkat pokračování v podobě seriálu, v poslední době se ale o dalším projektu nemluví.

Zrození planety opic (2011)

Jedno z nejslavnějších sci-fi děl všech dob, za kterým stojí spisovatel Pierre Boulle, se svého nejslavnějšího a pravděpodobně nepřekonatelného zpracování dočkalo v roce 1968, kdy si Charlton Heston střihl hlavní roli George Taylora. Na počátku současného milénia se o remake pokusil Tim Burton, jeho Planeta opic však patří k úplně nejhorším filmům, jež kdy natočil. Roku 2011 se ale do kin vřítil další remake Boullova díla, jenž tentokráte ukázal pád lidské civilizace a nástup opičí vlády. Film se dočkal dvou pokračování, které jsou trochu akčnější a ukazují válku mezi zbytky lidstva a opicemi. V hlavní roli šimpanze Caesara září Andy Serkis.

Opravdová kuráž (2010)

Jeff Bridges dlouhodobě dokazuje, že patří k absolutní herecké elitě, svůj nejlepší výkon si každopádně schoval na westernovou klasiku v novém hávu. Coenovský remake filmu s Johnem Waynem v hlavní roli originál překonává úplně ve všem a příběh Roostera Cogburna snad nikdy nebyl lepší. Bridgese v hlavních rolích doplnili Matt Damon a Hailee Steinfeld, celkově je pak snímek westernovou jízdou, kterých se nám v posledních letech dostává poskrovnu.

Star Trek (2009)

Dost možná nejpopulárnější sci-fi sága se díky J.J. Abramsovi dočkala restartu roku 2009. Ve spolupráci se scenáristy Orcim a Kurtzmanem vzal vizionářský režisér klasické příběhy posádky Enterprise a představil je divákům v novém a trochu akčnějším hávu. Co se mu povedlo na jedničku, bylo omlazení posádky, jež tentokráte musí čelit Romulanovi Neronovi, jenž přichází z budoucnosti. Mladému Kirkovi a Spockovi však dorazí na pomoc budoucí Spock, jenž pomůže sjednotit posádku Enterprise a zahájí tak výpravy tam, kam se dosud nikdo nevydal. Film se dočkal pokračování v podobě "remaku" Khanova hněvu jménem Star Trek: Do temnoty a následně i třetí epizody jménem Star Trek: Do neznáma. V plánu jsou i další epizody, ve kterých bychom měli vidět stejné herce, tedy Chrise Pinea, Zoe Saldanu a Zacharyho Quinta, jeden díl by dokonce měl režírovat Quentin Tarantino.

NEJHORŠÍ

Přání smrti (2018)

Charles Bronson si roku 1974 zahrál architekta Paula Kerseyho, jenž po ztrátě rodiny vezme právo do vlastních rukou a vyráží do boje s newyorským podsvětím. Snímek zaznamenal úspěch a dočkal se dalších (už méně kvalitních) pokračování. První díl každopádně patří do zlatého fondu revenge filmů, proto se loňské předělávce od Eliho Rotha s Brucem Willisem v hlavní roli od začátku moc nevěřilo. V novém snímku se z Kerseyho stal chirurg a děj se přesunul z New Yorku do Chicaga, jinak zůstalo schéma stejné. Bohužel Willis nemá na tyto role ani zbla Bronsonova charismatu, proto je výsledkem jeden z největších loňských propadáků. Důkazem budiž čtyři nominace na Zlatou malinu.

Power Rangers (2017)

V devadesátých letech sledovali seriál Power Rangers tisíce fanoušků a hláška "Morfujeme!" pomalu zlidověla. Velká většina těchto fanoušků nelibě nesla předělávku svých oblíbenců do moderní doby, jíž jsme se dočkali předloni. Ano, v roli Zordona se sice objevila seriálová stálice v podobě Bryana Cranstona (v seriálu si zahrál rovnou několik postav), ale celkově se nová předělávka vůbec nepovedla, plánovaný sequel se tak rozhodně nekoná.

Ben Hur (2016)

Některé kulty prostě znovu nenatočíte. Typickým příkladem je legendární příběh židovského prince Ben-Hura, jehož si roku 1959 zahrál Charlton Heston a dobyl svého (po hříchu jediného) Oscara. Remake se rozhodně nepyšní špatným obsazením, ba naopak, strádá však v tom, že se jedná o přesnou kopii starého díla, jež se nesnaží o žádnou inovaci a jen znovu a znovu opakuje krásný příběh o statečnosti Jehudy Ben-Hura. Na rozdíl od jedeníctioscarového předchůdce tak remaku zbyly jen oči pro pláč.

Pan (2015)

Barrieho příběh o létajícím chlapci Peteru Panovi se v minulosti dočkal několika velmi slušných zpracování včetně Spielbergova dobrodružného snímku Hook s Dustinem Hoffmanem a Robinem Williamsem v hlavních rolích. Prequel slavného příběhu s malým Peterem, ve kterém si proslulého zlouna Hooka zahrál Hugh Jackman, však svým předchůdcům dělá spíše ostudu. Nepovedené triky, nudný příběh a kromě Jackmana i příšerní herci přispěly k naprostému propadáku tohoto snímku, jenž zároveň získal i dvě nominace na Zlaté maliny.

Robocop (2014)

Naprosto zbytečná nová verze omsdesátkové klasiky je v poslední době v kurzu, proto se novému hávu nevyhnul ani ochránce Detroitu Robocop. Padilhův film sice na rozdíl od originálu přinesl neuvěřitelně našlapanou hereckou sestavu v čele s Joelem Kinnamanem, Samuelem L. Jacksonem, Michaelem Keatonem či Garym Oldmanem, remake ale každopádně postrádá kouzlo originálu. Víc CGI efektů kazí výsledný dojem a Robocop tak nakonec připomíná marvelovku, spíše než akční řežbu v dystopických USA. V poslední době se hojně mluví o sequelu původního filmu, nějakou dobou byl dokonce u kormidla Neil Blomkamp, nedávno však od projektu odstoupil.

Carrie (2013)

Chloë Grace Moretz sice nejde nemilovat, i této dokonalé krásce se ale občas nějaký snímek nepovede. Typickým příkladem je kingovka Carrie, jejíž původní filmové zpracování z roku 1976 se Sissy Spacek v hlavní roli patří mezi nejlepší spisovatelovy adaptace. Carrie s Chloë ovšem postrádá napětí originálu a spíše se snáší k jakési kombinaci klasického hororu a slasheru, přičemž neví, k čemu by se přiklonila radši. Podle mnohých patří mezi nejhorší horory všech dob a opravdu se není čemu divit.

Rudý úsvit (2012)

Jeden z nejoblíbenějších republikánských filmů, ve kterém puberťáci střílí komouše za komoušem, se stal jednou z největších kultovek osmdesátých let. Proto je zhola nepochopitelné, že se Rudý úsvit dočkal remaku/sequelu, jenž dostal v naší distribuci podtitul Nová krev. I když se film v mnohém snaží napodobit originál a dokonce v zasazení do moderní doby nahrazuje Sověty a Kubánce Korejci, výsledkem je stejnak obyčejné béčko s příšernými hereckými výkony v hlavních rolích. I když má film v čele obsazení oblíbeného Hemswortha, stejně se bohužel jedná o propadák, jenž si místo mezi nejhoršími remaky bezpochyby zaslouží.

Tři mušketýři (2011)

Dalším literárním veledílem v našem žebříčku je Dumasův slavný román o čtveřici hrdinů v době Richelieuových intrik ve Francii. Mušketýři se dočkali nejvíce adaptací ze všech děl evropské literatury a některé po právu patří mezi dobrodružnou klasiku. Za všechny zmiňme skvělou francouzskou adaptaci z roku 1961 a také Lesterovu all star verzi ze sedmdesátých let, ve které si D'Artagnana zahrál Michael York a kardinála samotný Charlton Heston. Roku 2011 mušketýry uvedl i Paul W.S. Anderson, jeho verze se však předloze i ostatním zpracováním vysmívá a místy sklouzává ke kýčovitosti a akční béčkovosti. D'Artagnan v podání Logana Lermana je tragickou figurkou a bohužel ani ostatní herci, včetně jinak výborných Christopha Waltze a Madse Mikkelsena, do svých rolí vůbec nepasují. Všechno podtrhuje výprava na úrovni Asterixe ve službách jejího veličenstva. Poslední velcí filmoví mušketýři se zkrátka nevydařili.

Noční můra v Elm Street (2010)

Rok po Jasonovi se příšerného remaku dočkal i Freddy Krueger. Toho si namísto Roberta Englunda v nové verzi zahrál Jackie Earle Haley, bohužel další adaptace jeho eskapád absolutně propadla a napodobila fiasko Halloweenu a Pátku třináctého. Podobně jako v případě těchto dvou slasherových sérií i nová verze Elm Street trpí hlavně tím, že se snaží sjednotit příběh předcházejících dílů do jednoho a uvádět jej pak jako zbrusu nový remake. Englund prohlásil, že jej film zklamal a následně si Kruegera zahrál v několika dalších menších projektech. Podle několika spekulací se nyní chystá další verze Elm Street, na které by se Englund měl podílet jako konzultant, doufejme tedy, že vybere dobrého nástupce.

Pátek třináctého (2009)

Zatímco v originální sérii trvá vybudování mytologie okolo Jasona tři epizody a ikonickou hokejovou masku si vrah nasadí rovněž až ve třetím díle, v remaku tvůrčího dua Michael Bay/Marcus Nispel vidíme zplácaninu zmíněných tří dílů do jednoho. Jasonova matka je tedy zabita už v úvodní sekvenci a slavný zabiják během první půlhodinky navlékne pytel přes hlavu i hokejovou masku. (Ne)kvalitě filmu napomáhá i trapnost všech slasherových scén a celkem nízký body count. Na rozdíl od vcelku povedeného remaku Texaského masakru, za kterým rovněž stojí Bay a Nispel, je tak nová verze Pátku opravdovým propadákem.

NEJHORŠÍ

10 nejlepších (a 10 nejhorších) remaků poslední dekády  |  Tipy na film  |   |  2 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako 10 nejlepších (a 10 nejhorších) remaků poslední dekády

Tipy na film  |  dnes 14:00  |  8

10 největších seriálových hitů na Netflixu: Které z nich budou pokračovat?

Netflix v posledních týdnech konečně vypustil do světa některé ze svých letošních předpokládaných hitů, které se okamžitě dostaly do nejsledovanější desítky. Přesto to na novou řadu stačit nemusí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  35

11 největších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý květnový víkend přináší pořádnou kupu nových filmů a seriálů ke sledování. Největší novinkou je bezpochyby komiksovka Jupiter's Legacy z dílny Marka Millara. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  18

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které mají (zatím) jen jednu řadu

Znáte ten pocit, kdy chcete začít koukat na seriál, ale při spuštění nabídky zjistíte, že už má několik řad o desítkách epizod? Proto vám dnes doporučíme horké novinky HBO z poslední doby, kde pokračování buď ještě nevzniklo, anebo ani nevznikne a seriál má pouze jednu řadu. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  1

9 nejlepších filmů Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová oslavila krásné 90. narozeniny, a to je ideální příležitost nakoukat, nebo si alespoň zopakovat některé z jejích nejlepších filmů. Musíme totiž uznale přiznat, že tato Paní Herečka má na kontě rozhodně víc než 9 povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  39

Novinky na Netflixu: Dorazil Joker, vrací se Pařby ve Vegas a další hity

S nástupem nového měsíce Netflix přidává (staro)nové tituly do své nabídky. Květnová nabídka je však v porovnání s předchozími měsíci zklamáním, především kvůli absenci lokalizovaného obsahu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist