FB pixel

Rozšíření ano, obsah zatím ne

Disney+ se od listopadového spuštění v USA a Nizozemí posouvá do zbytku světa jen velmi pomalu. Aktuálně je služba kromě zmíněných zemí dostupná rovněž v Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Do konce března by však měla dorazit i například do Velké Británie. Celkem má Disney+ kolem 28 milionů předplatitelů, jenže ti potřebují být neustále krmeni novým obsahem. A ten Disneyho streamovací služba prostě nemá.

A nemyslí si to jen tržní analytici. Disney totiž oficiálně oznámil, že nyní již bývalý šéf celé společnosti, Bob Iger, se bude v roli výkonného předsedy věnovat službě, jež pod jeho dohledem vznikla a která má dlouhodobý problém přinášet nový původní obsah. Pravda je totiž taková, že ačkoli diváci byli zpočátku nadšení z možnosti mít pohromadě všechny Star Wars filmy, Marvelovky, staré i nové animáky a bohatý katalog starších Disneyho filmů či pořadů National Geographic, nové předplatele lákají novinky jako Mandalorian a ty zatím službě chybí. A podle všeho za to mohou interní zmatky v plánování a vývoji projektů.

Spory a zrušené projekty

Disney+ se svým startem přinesla několik dokumentárních sérií, rodinné seriály jako High School Musical: The Musical: The Series, Diary of a Future President a aktuálně přihodila i závěrečnou řadu animovaných Klonových válek. To ale nejsou žádné divácké trháky a Disney byl i dost zoufalý, když pro službu začal přinášet obligátní „televizně“ působící projekty jako adaptaci Lady a Tramp, vánoční komedii Noelle či přehlížený dobrodružný film s Willemem Dafoe Togo.

Studiová strategie působí při pohledu do budoucna ještě zoufaleji po oznámeních o sólových projektech vedlejších postav z Krásky a zvířete či Aladina, o které zkrátka nikdo nestojí a které páchnou očividnou snahou těžit značky v momentě, kdy nemáte originální příběhy. Na povrch rovněž vyplavalo několik rudých vlajek, když se herečka Hilary Duff nechala slyšet, že její chystaný revival Lizzie McGuire byl přerušen kvůli příliš vysoké přístupnosti a ona sama bojuje za přesun na dospělejší platformu Hulu. S temnějším tónem měl Disney problém i v případě zrušeného projektu Book of Enchantment, což mělo být drama o disneyovských záporácích. Médiím se rovněž povedlo zjistit, že Disney předčasně zrušil vývoj seriálové verze Trona, což je další ze značek (vedle Star Wars), se kterou si studio od komerčně nepříliš úspěšného filmu neví rady.

Zpoždění obsahu kvůli koronaviru

Iger má nyní malátné streamovací službě dodat systematičnost a jasný tah na branku. Ostatně streamovací služba má mít naplánováno přes 100 projektů, které je potřeba dotáhnout do konce. A bývalý disneyovský prezident musí moc dobře vědět, že ze dvou marvelovských seriálů ročně službu utáhnout nelze. A tady se rýsuje další problém – koronavirus. Ačkoli se letos máme dočkat druhé řady Mandaloriana a prvních marvelovských seriálů WandaVision či The Falcon and the Winter Soldier, natáčení byla kvůli hrozbě nákazy pozastavena na neurčito a je velmi pravděpodobné, že se jejich vydání opozdí, neboť predikce na zlepšení zdravotní situace mluví o několikaměsíčních pauzách. Zatímco Netflix může celou situaci řešit větším rozprostřením již natočených pořadů, Disney+ je regulérně v průšvihu, neboť pokud budou tyto vlajkové projekty odloženy, nebude mít kromě katalogu co nabídnout.

Z koronaviru tak zatím profitují hlavně diváci, kteří mají aktuálně službu zaplacenou. Kvůli nutnosti zůstat doma totiž Disney na svou službu uvolní s několikatýdenním předstihem svůj hit Ledové království 2. Což je nepochybně fajn, ale jedná se svým způsobem o další důkaz, že Disney+ z vlastní nabídky nemá v rukávu absolutně nic. A to má být plán stanovený tak, že by služba každý rok nabídla 50 původních pořadů a 10 filmů. Inu, hodně štěstí. S letošním nástupem konkurence, jako HBO Max, Quibi či Peacock, bude potřeba. I když kdo ví, jak se startem těchto služeb aktuální situace zahýbe.

P.S.: Pokud by vás situace ohledně koronaviru a jeho dopadu na filmový byznys zajímala více, určitě si poslechněte náš speciální podcast.

Disney+ chybí nový původní obsah. A kvůli koronaviru bude hůř  |  Streaming novinky  |   |  9 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako Disney+ chybí nový původní obsah. A kvůli koronaviru bude hůř

Streaming novinky  |  dnes 9:00

Žně končí, začíná panika. Netflixu výrazně zpomalil nárůst předplatitelů

Netflix zažil v loňském covidovém roce jízdu snů a připisoval si rekordní přírůstky. Ovšem v mezidobí významně narostla konkurence a protipandemická opatření navíc narušila výrobu. Vidíme začátek pádu giganta? číst více

Streaming novinky  |  včera 0:00  |  32

Konec nadvlády Netflixu. Konkurence začíná přebírat podíl na trhu

Stále více zpráv naznačuje, že konkurence na poli placeného online videa neustále roste a ukrajuje si z pomyslného koláče čím dál více. Netflix tak pomalu ale jistě přichází o své výsadní postavení. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  38

The Boys v češtině? Amazon masivně přidává českou podporu

Pokud patříte mezi fanoušky antihrdinského seriálu The Boys od Amazonu, možná už delší dobu toužíte po české lokalizaci. Ta je nyní konečně dostupná a Amazon rozhodně nezůstal u jednoho seriálu. Jeho oficiální příchod do Česka je na spadnutí, neobejde se ale bez problémů. číst více

Streaming novinky  |  před 8 dny  |  16

HBO slaví. Jeho historická sci-fi novinka trhá rekordy sledovanosti

Poslední týdny zatím marně čekají na nějakou větší seriálovou událost. Mohl by se jí stát nový seriál od HBO, jehož první díl viděl rekordní počet diváků? číst více

Streaming novinky  |  před 11 dny  |  15

Konec Netflixu na zkoušku. Služba sáhla k zásadní změně předplatného

Netflix pořádně riskuje, když zrušil svou nabídku prvního měsíce zdarma, kterou v minulosti dokázal nalákat tisíce zákazníků. Milovníky trial verzí na nejrůznějších uživatelských účtech tak následující zprávy rozhodně nepotěší. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist