S příchodem Black Panthera do českých kin je povinnost se jako vždy ohlédnout do historie filmů od Marvelu. Bylo by ale příliš jednoduché se podívat na jeho nejúspěšnější kousky jako Iron Man nebo Avengers, proto se dnes mrkneme na film, který bývá označován za ten nejhorší a nejméně úspěšný v sérii. A dokážeme vám, že neprávem.
15. 2. 2018 19:00 | Tipy na film 15. 2. 2018 19:00 | Tipy na filmBruce Banner podstoupil kdysi vědecký experiment, kvůli němu se z něj občas stává neovladatelný Hulk. Bruce chce žít dál v klidu, ale vládá má jiný názor. Hrají: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson, Ty Burrell, Christina Cabot
66 %
Neuvěřitelný Hulk vstoupil do kin v červnu roku 2008. Bylo to pár týdnů poté, co první Iron Man nastartoval nový filmový vesmír Marvelu a celý filmový svět žil tím, jakou lehkost a zábavu přinesl Robert Downey Jr. a jeho Tony Stark do comicsových filmů. Jenže zatímco Iron Man finančně uspěl a dodnes je hodnocen jako jeden z nejlepších Marvel filmů, jeho brzkého následovníka považuje většina diváků a kritiků za zklamání. Uživatelské hodnocení na IMDB je pouze 6.8 a pozitivních recenzí na Rotten Tomatoes jen 67%, což je v průměru nejméně ze všech dosavadních 18 filmů. Ale s odstupem času je lepší než si ho pamatujete. Proč?
Neuvěřitelný Hulk je totiž nejméně typický Marvel film. První Iron Man úspěšně nastartoval před deseti let marveláckou sérii nejen kvůli tomu, že otevřel celý vesmír propojených postav, ale že umně vybalancoval akční zábavu pro všechny cílové skupiny. Hodně akce, řízná hudba, suché hlášky, neškodná romantika, jednoduchý děj a pár vtipů pro fanoušky. To bylo v tehdejším comicsovém světě něco neotřelého - comicsový žánr zrovna prožíval období své dospělosti - kriticky i divácky úspěšné filmy jako X-Men 2 nebo Spider-Man 2 už nebyly jen bezduchou slátaninou jako jejich předchůdci v devadesátých letech, ale také silnými dramaty o rozervaných hrdinech, kteří balancují mezi svým osudem supehrdiny a touhou stát se zpátky obyčejným člověkem. Ale ne Marvel.
Iron-Man na tohle zvysoka kašlal a udělal z comicsu (tentokrát už sofistikovanější) zábavu, kterou Marvel dodnes čím dál tím standardněji produkuje jak na běžícím pásu. Neuvěřitelný Hulk byl ale natočen ještě hodně podobným způsobem jako většina tehdy dospělých filmů. Sice to nebylo až tak obludné antické drama jako nabídla první novodobá reinkarnace Hulka z roku 2003, ale pořád to nebyla žádná legrace. Bruce Banner prakticky celý film utíká před americkou vládou, traumatizován svojí nehodou v minulosti, která se mu vrací v psychedelických flashbacích. A celý film netouží po ničem jiném než svůj stav zvrátit, stát se znovu obyčejným člověkem. Tedy přesně opačný trend než Tony Stark, který svůj oblek miluje.
V žádném dalších z 16 (!) filmů od Marvelu nemá hlavní hrdina podobný konflikt - vždycky je to pro něj (a pro nás) hlavně zábava a těšíme se, až začne jeho supehrdinské alterego úřadovat. Naopak tady Hulk poprvé a naposledy opravdu nahání hrůzu - ať už v úvodní scéně z továrny, která by si neudělala ostudu v žádném hororovém filmu nebo při hlavní akční scéně uprostřed filmu, kde Hulk rozpoutá peklo uprostřed univerzity.
Edward Norton dodává této postavě uvěřitelnost, je zvyklý hrát rozpolcené osobnosti (Prvotní strach, Klub rváčů) a tudíž i jeho Banner není jen obyčejnou vědeckou figurkou s brýlemi. Norton je metodický herec a evidentně chtěl jít ještě dál, producentům ale bohužel příliš v hlavě utkvěl první Hulk a nechtěli drama dále pokoušet. Nortona přístup producentů k finálnímu střihu, kdy se do filmu nedostalo více dramatických scén, naštval a odmítl se podílet na větší propagaci filmu. A protože měl smlouvu pouze na jeden film, rozhodli se mu producenti v dalších dílech roli Hulka nenabídnout a od Avengers už Bannera hraje mnohem umírněnější Mark Ruffalo. Ten je však už stejně jako celá postava jen klasickou figurkou, která navíc bohužel může v marveláckých filmech jen přihrávat. Díky komplikovaným vztahům vlastní většinová filmová práva na Hulka pořád ještě studio Universal a nikoliv Disney (Marvel), podobně to má například Spider-Man od studia Sony. Zatímco ale tam došlo k dohodě a Spider-Man může mít svoje celovečerní filmy, Hulk je mít (zatím) nemůže a smí se dle dohody objevit jen ve vedlejší roli - jako například v posledním Thorovi.
To logicky celou postavu a jednoho z hlavní čtveřice Avengers odsunuje do role velké zelené mlátičky, přitom jeho příběh by mohl být mnohem zajímavější a komplikovanější, jak právě z velké části ukazuje Neuvěřitelný Hulk. Jeho zrod už asi nepotřebuje další verzi (viděli jsme ji v původním Hulkovi a ve zkrácené verzi i v tomto restartu/pokračování), nicméně konflikt ve stylu doktora Jekylla a pana Hydea může dál pokračovat v různých verzích. Neuvěřitelný Hulk také vykazuje mnohem lépe jak tato změna probíhá - zatímco nyní se umí Banner změnit na Hulka jen lusknutím prstu (viz pětivteřinová proměna v Avengers) a zklidnit ho umí jen ukolébavka od Scarlett Johansson (já bych měl opačný problém) - v tomto filmu je vidět, jak obě dvě změny probíhají mnohem bolestivěji a osudověji, což jen vysvětluje, proč to chce Banner kontrolovat nebo se toho ideálně zcela zbavit.
Ale i kdyby Hulk neměl být jen drama, pořád funguje dobře i jako akční film. Úvodní honička v brazilské favele strčí do kapsy i mnohem citovanější a známější variaci z Rychle a zběsile 5, akční scéna na univerzitě fascinuje velmi pěknými triky a závěrečná bouchačka je pořád lepší digifest než většina současných DC filmů (Batman v Superman, Wonder Woman, Justice League). Od nových marveláckých filmů se také Neuvěřitelný Hulk liší tím, že je to točený na film, takže jeho barevnost je parádní a není to jen jedna velká šedivá skrvna (viz celá Občanská válka), a je to také asi jediný film, kde prakticky celý film slyšíte opravdu nahlas původní instrumentální hudbu - škoda, že motiv Craiga Armstronga není tak výrazný jako třeba byl původní Hulk od Dannyho Elfmana.
41 zobrazení 67 se líbíBez padouchů by superhrdinové neměli proti komu bojovat a před kým zachraňovat svět či celý vesmír. V novém filmu Black Panther zaujal roli hlavního záporáka Erik Killmonger v podání Michaela B. Jordana, který se po několika letech v exilu vrací do Wakandy, kde se chce pokusit o převrat. Pojďme si představit desítku nejlepších herců, kteří ztvárnili padouchy v Marvel Cinematic Universe.
Svátek všech zamilovaných je po roce opět znovu aktuální. Ano, rozumíme pokud ho neslavíte. Ale jestli potřebujete pořádnou filmovou inspiraci (a v kině jste už na Padesáti odstínech byli), máme pro vás hned 10 záminek, kterou můžete využít pro oblíbené "netflix and chill".
Jubilejní padesáté narozeniny dnes slaví jeden z nejcharismatičtějších herců posledních let, Josh Brolin. Při této příležitosti si pojďme připomenout deset filmů, ve kterých nás tento sympaťák nejvíce zaujal.
Začaly Olympijské hry a zároveň se blíží Valentýn, přesto (a nebo právě proto) najdete na všech online půjčovnách zajímavé novinky. Připravili jsme pro vás ty nejlepší víkendové tipy, kde nechybí romantika, sci-fi, horory, nové seriály i nestárnoucí klasiky.