FB pixel

Neuvěřitelný Hulk vstoupil do kin v červnu roku 2008. Bylo to pár týdnů poté, co první Iron Man nastartoval nový filmový vesmír Marvelu a celý filmový svět žil tím, jakou lehkost a zábavu přinesl Robert Downey Jr. a jeho Tony Stark do comicsových filmů. Jenže zatímco Iron Man finančně uspěl a dodnes je hodnocen jako jeden z nejlepších Marvel filmů, jeho brzkého následovníka považuje většina diváků a kritiků za zklamání. Uživatelské hodnocení na IMDB je pouze 6.8 a pozitivních recenzí na Rotten Tomatoes jen 67%, což je v průměru nejméně ze všech dosavadních 18 filmů. Ale s odstupem času je lepší než si ho pamatujete. Proč?

Neuvěřitelný Hulk je totiž nejméně typický Marvel film. První Iron Man úspěšně nastartoval před deseti let marveláckou sérii nejen kvůli tomu, že otevřel celý vesmír propojených postav, ale že umně vybalancoval akční zábavu pro všechny cílové skupiny. Hodně akce, řízná hudba, suché hlášky, neškodná romantika, jednoduchý děj a pár vtipů pro fanoušky. To bylo v tehdejším comicsovém světě něco neotřelého - comicsový žánr zrovna prožíval období své dospělosti - kriticky i divácky úspěšné filmy jako X-Men 2 nebo Spider-Man 2 už nebyly jen bezduchou slátaninou jako jejich předchůdci v devadesátých letech, ale také silnými dramaty o rozervaných hrdinech, kteří balancují mezi svým osudem supehrdiny a touhou stát se zpátky obyčejným člověkem. Ale ne Marvel.
Iron-Man na tohle zvysoka kašlal a udělal z comicsu (tentokrát už sofistikovanější) zábavu, kterou Marvel dodnes čím dál tím standardněji produkuje jak na běžícím pásu. Neuvěřitelný Hulk byl ale natočen ještě hodně podobným způsobem jako většina tehdy dospělých filmů. Sice to nebylo až tak obludné antické drama jako nabídla první novodobá reinkarnace Hulka z roku 2003, ale pořád to nebyla žádná legrace. Bruce Banner prakticky celý film utíká před americkou vládou, traumatizován svojí nehodou v minulosti, která se mu vrací v psychedelických flashbacích. A celý film netouží po ničem jiném než svůj stav zvrátit, stát se znovu obyčejným člověkem. Tedy přesně opačný trend než Tony Stark, který svůj oblek miluje.

V žádném dalších z 16 (!) filmů od Marvelu nemá hlavní hrdina podobný konflikt - vždycky je to pro něj (a pro nás) hlavně zábava a těšíme se, až začne jeho supehrdinské alterego úřadovat. Naopak tady Hulk poprvé a naposledy opravdu nahání hrůzu - ať už v úvodní scéně z továrny, která by si neudělala ostudu v žádném hororovém filmu nebo při hlavní akční scéně uprostřed filmu, kde Hulk rozpoutá peklo uprostřed univerzity.
Edward Norton dodává této postavě uvěřitelnost, je zvyklý hrát rozpolcené osobnosti (Prvotní strach, Klub rváčů) a tudíž i jeho Banner není jen obyčejnou vědeckou figurkou s brýlemi. Norton je metodický herec a evidentně chtěl jít ještě dál, producentům ale bohužel příliš v hlavě utkvěl první Hulk a nechtěli drama dále pokoušet. Nortona přístup producentů k finálnímu střihu, kdy se do filmu nedostalo více dramatických scén, naštval a odmítl se podílet na větší propagaci filmu. A protože měl smlouvu pouze na jeden film, rozhodli se mu producenti v dalších dílech roli Hulka nenabídnout a od Avengers už Bannera hraje mnohem umírněnější Mark Ruffalo. Ten je však už stejně jako celá postava jen klasickou figurkou, která navíc bohužel může v marveláckých filmech jen přihrávat. Díky komplikovaným vztahům vlastní většinová filmová práva na Hulka pořád ještě studio Universal a nikoliv Disney (Marvel), podobně to má například Spider-Man od studia Sony. Zatímco ale tam došlo k dohodě a Spider-Man může mít svoje celovečerní filmy, Hulk je mít (zatím) nemůže a smí se dle dohody objevit jen ve vedlejší roli - jako například v posledním Thorovi.

To logicky celou postavu a jednoho z hlavní čtveřice Avengers odsunuje do role velké zelené mlátičky, přitom jeho příběh by mohl být mnohem zajímavější a komplikovanější, jak právě z velké části ukazuje Neuvěřitelný Hulk. Jeho zrod už asi nepotřebuje další verzi (viděli jsme ji v původním Hulkovi a ve zkrácené verzi i v tomto restartu/pokračování), nicméně konflikt ve stylu doktora Jekylla a pana Hydea může dál pokračovat v různých verzích. Neuvěřitelný Hulk také vykazuje mnohem lépe jak tato změna probíhá - zatímco nyní se umí Banner změnit na Hulka jen lusknutím prstu (viz pětivteřinová proměna v Avengers) a zklidnit ho umí jen ukolébavka od Scarlett Johansson (já bych měl opačný problém) - v tomto filmu je vidět, jak obě dvě změny probíhají mnohem bolestivěji a osudověji, což jen vysvětluje, proč to chce Banner kontrolovat nebo se toho ideálně zcela zbavit.
Ale i kdyby Hulk neměl být jen drama, pořád funguje dobře i jako akční film. Úvodní honička v brazilské favele strčí do kapsy i mnohem citovanější a známější variaci z Rychle a zběsile 5, akční scéna na univerzitě fascinuje velmi pěknými triky a závěrečná bouchačka je pořád lepší digifest než většina současných DC filmů (Batman v Superman, Wonder Woman, Justice League). Od nových marveláckých filmů se také Neuvěřitelný Hulk liší tím, že je to točený na film, takže jeho barevnost je parádní a není to jen jedna velká šedivá skrvna (viz celá Občanská válka), a je to také asi jediný film, kde prakticky celý film slyšíte opravdu nahlas původní instrumentální hudbu - škoda, že motiv Craiga Armstronga není tak výrazný jako třeba byl původní Hulk od Dannyho Elfmana.

Neuvěřitelný Hulk také funguje dobře tam, kde selhává většina marveláckých filmů - má solidního (i když samozřejmě ne nejlepšího) padoucha. Resp. padouchy, protože Hulk musí bojovat nejen proti jako vždy skvělému Tim Roth (škoda, že nemá jeho anglický přízvuk víc prostoru), ale také proti William Hurtovi, který coby generál Ross staví Bannera do schizofrenní situace - je jeho nepřítelem, ale i otcem ženy, kterou miluje (zdravíme Michaela Keatona do Spider-Mana). Mimochodem, ať už Rothova postava (která v závěru zmutuje do Abomination) nebo vedlejší role vědce v podání Tima Blake Nelsona (která z závěru nenápadně zmutuje do jiného comicsového padoucha - Leadera), ve filmu nezemřou a tudíž mají šanci se objevit i v dalších filmech. Podivné satisfakce se dočkal pouze generál Ross, který ačkoliv prakticky může za všechny destrukce v Hulkovi (mnohem víc než Hulk samotný), dostal v nedávné Občanské válce čestnou roli posla, co přijede Avengers vynadat za JEJICH destrukce.
Jak je vidět, v Neuvěřitelném Hulkovi je toho více, než se na první pohled zdá, a když ho postavíte do řady s ostatními Marvel filmy, má zde své dobré místo. Jeho nešťastnou úlohou bylo, že byl natočen ve stylu, od kterého se Marvel postupně odklonil a vzhledem k pozdějšímu odkupu do náruče Disneyho, se k němu ani nevrátí. Také kombinaci akčního thrilleru, trikové podíváné a osobního dramatu přeci jen nezvládl úplně dokonale. To dokázal ten samý rok jiný film, který se stal pomyslným vyvrcholením comicsového dospívání, ale zároveň také labutí písní tohoto žánru, který od té doby ovládl Marvel svojí nekonfliktní zábavu. O Temném rytíři ale už toho bylo napsáno dost, tenhle článek patří podceňovanému, ale opomínenému Neuvěřitelnému Hulkovi, kterému byste měli dát šanci. Na Netflixu nově s českými titulky.

Neuvěřitelný Hulk (69%)

Bruce Banner podstoupil kdysi vědecký experiment, kvůli němu se z něj občas stává neovladatelný Hulk. Bruce chce žít dál v klidu, ale vládá má jiný názor. Hrají: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson
Online na: Amazon Prime, iTunes

Filmy, které si zaslouží druhou šanci: Neuvěřitelný Hulk  |  Tipy na film  |  2018  |  1078 přečtení  |  67 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku Filmy, které si zaslouží druhou šanci: Neuvěřitelný Hulk

Další články jako Filmy, které si zaslouží druhou šanci: Neuvěřitelný Hulk

Tipy na film  |  včera 15:00  |  3

10 nejlepších anime právě teď na Netflixu

Jedním ze strategických rozhodnutí Netflixu ohledně rozvíjení obsahu, bylo zaměření služby na anime. Oblíbené a svou kresbou specifické japonské animované filmy a seriály, širokému publiku známé hlavně franšízou Pokémon či tvorbou Hajao Mijazakiho, mají na této streamovací platformě důležité místo. číst více

Tipy na film  |  včera 12:12

Nejsledovanější tituly na Netflixu v roce 2018? Pořadí vás překvapí

Netflix je na čísla sledovanosti skoupý, ale jednou za čas vypustí alespoň nějaké drobky. Aktuálně vydal žebříček nejsledovanějších filmů a seriálů ze své nabídky. A budete překvapeni, jaké tituly tam najdete. Chybí nejznámější pecky, mezi původní filmy letí hlavně romantické komedie. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  7

RECENZE: Jak se povedl dobrodružný Mauglí, který koupil Netflix?

Nejnovější adaptace populární knihy měla Rudyarda Kiplinga v režii Andyho Serkise měla jít původně do kin, ale Netflix překvapivě koupil práva a film zařadil do své předvánoční nabídky. A jak tato konkurenční verze disneyovského hitu dopadla? číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  6

10 skvělých seriálů, které byly bohužel ukončeny po první řadě

Jedna z nejlepších věcí, na tom být seriálový fanoušek, je že můžete sledovat seriály od prvních informací o obsazení, až do jejich zrušení. Ale nic nebolí víc, než když váš oblíbený seriál zaříznou hned po první řadě! Připravili jsme si pro vás seznam deseti seriálů, u kterých nás to zvlášť trápí. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  9

20 nejlepších seriálů podle nominací na Zlaté Glóby

Dnes byly vyhlášeny nominace na Zlaté Glóby, druhé nejprestižnější filmové a televizní ocenění, hned po Oscarech. Zatímco u filmů platí, že dost nominovaných není a možná ani nebude v českých kinech, u seriálů je situace jiná - naprostá většina už je online na HBO, Amazonu nebo Netflixu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist