FB pixel TP pixel
HBO MAX představilo detailní plány. I v Česku nabídne revoluci kinotrhu © HBO

HBO MAX představilo detailní plány. I v Česku nabídne revoluci kinotrhu

HBO MAX dnes slavnostně oznámilo expanzi do Evropy, což sice už víme několik měsíců, ale přece jen se nějaké drobnější novinky urodily. Pojďme si tedy shrnout, co na dnešním představení zaznělo.

Streaming novinky

První vlna - Skandinávie

Už za tři týdny, 26. října, odstartuje HBO MAX v prvních evropských státech - v Norsku, Finsku, Švédsku, Dánsku a Španělsku. Jak už si pamatujete z našich dřívějších článků, není to náhodné uskupení, ale jsou to teritoria, kde už HBO GO nějaký ten pátek funguje jako samostatná platforma, a to navíc na řešení, které hodně připomínalo původní HBO GO v USA či Latinské Americe. Zajímavé je, že cena HBO MAX tu bude nižší než stávající HBO GO - cca 230 Kč za měsíc, místo obvyklých 280 Kč. HBO nabídne i roční tarif, který bude stát v přepočtu zhruba cca 1800 Kč, který srazí obyvatelům Skandinávie a Španělska měsíční cenu na cca 150 Kč.

Druhá vlna - střední a východní Evropa

HBO MAX představilo detailní plány. I v Česku nabídne revoluci kinotrhu © HBO

Kdyby se všechno odehrávalo, tak jak se ještě na jaře původně plánovalo, dočkali bychom se stejného termínu i my. Ale diváci míní a hlavouni u Warnerů mění, po náročné latinskoamerické expanzi se tak rozlet do střední a východní Evropy (+ Portugalska) posunul z letoška na začátek příštího roku. Bude to leden? Únor? Březen? Zatím nevíme a oznámeno to přesně nebylo. Každopádně na další odsun to zatím nevypadá a my už můžeme spekulovat, jaká bude cena - zda stejná jako v první vlně, nebo nám současné HBO GO zdraží při výměně na MAX ze stávajících 159 Kč na něco víc. Již dříve však HBO naznačovalo, že razantně zdražovat příliš nechce. Což cenová strategie ve Skandinávii potvrzuje.

Třetí vlna - vybrané státy Evropy

Zatímco Disney+ dostane východnější část Evropy o dva roky později než ta západnější, u HBO MAX to bude naopak. Je to tím, že ve všech hlavních zemích, jako Velká Británie, Francie či Itálie, má HBO uzavřenou exkluzivní smlouvu s vybranými televizemi a nemůže tak svůj obsah zpřístupnit dříve, než smlouvy vyprší. K dohodě zatím došlo u dalších sedmi nových zemí - Nizozemí, Řecko, Turecko, Island, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Ty dostanou HBO MAX už v druhé polovině příštího roku.

Čtvrtá vlna - všichni ostatní

Na všechny by se mělo dle nových plánů dostat nejpozději do roku 2026, kdy už chce být HBO MAX dostupné ve 190 zemích světa. Kromě výše zmíněných států bude nyní na řadě jihovýchodní Asie, kde samostatné HBO GO také dosluhuje a mělo by zde dojít k podobné aktualizaci jako u nás. Zajímavá bude situace třeba v Indii, kde stavající HBO obsah nabízí Hotstar (tedy konkurenční Disney), ale zřejmě i tady dojde k brzké dohodě. Pak už zbývají země Blízkého východu či severní Afriky, kde HBO obsah pro změnu vlastní dlouhodobě streamovací platforma OSN.

A co novinky?

Podrobný seznam by samozřejmě normální lidi nudil a tak HBO MAX kromě tohoto představení naservírovalo také několik obsahových překvapení. Dvě hlavní ukázky už jsme vám nabídli v samostatných článcích, takže šup pokud máte rádi Hru o trůny či Sex ve městě. Nových ukázek se dočkaly také ještě další letošní premiéry - třetí řada Boje o moc (premiéra už 17. října) a také komiksovka Peacemaker, ve které dostává samostatný prostor postava z nedávného Sebevražedného oddílu.

Bude k dispozici kompletní archiv?

Kromě originální produkce HBO je samozřejmě obrovským lákadlem všechno, co nese značku Warner, protože zatím se tento obsah u nás zvláštně pinká mezi HBO a Netflixem. V tiskové zprávě se potvrzuje, že v nabídce mají být jednak klasiky typu Zpívání v dešti, Osvícení, sci-fi klasiky typu Matrix, komiksovky Superman či Joker, fantasy ságy Harry Potter a Pán Prstenů a pak třeba i legendární animované seriály jako Tom a Jerry, Bugs Bunny nebo Scooby Doo. Dost věcí už jsme ostatně viděli v nedávné klipové upoutávce. HBO také slibuje podporu nových lokálních seriálů, ve frontě jsou původní novinky ze Španělska, Dánska, Norska (druhá řada Zpřítomnělí!) či Polska, ale to není nic nového pod sluncem, tato produkce se k nám dostávala v pohodě už dříve.

A jak to bude s kinofilmy?

Tak trochu pod radarem v tiskovce zazněla také velmi podstatná informace o premiérách kinofilmů. Letos Warneři rozvířili kinotrh, když uváděli (a stále uvádějí) v USA své filmy jako Godzilla vs King či Duna zároveň v kinech či na HBO MAX, moc nás zajímalo, jak to bude u nás. Kvůli posunu na rok 2022 už to nezjistíme, protože Warneři mezitím ze svého radikálního rozhodnutí ustoupili a dohodli se na pauze 45 dní mezi premiérou v kinech a na HBO MAX. Nejdůležitější zprávou je, že se to nově týká i evropského, tedy i českého trhu. Nového Batmana (premiéra příští rok v červnu) si tak už za měsíc a půl budete moci dopřát i na HBO MAX. To je asi nejpodstatnější posun, protože dosud pro kinofilmy platila pro HBO pauza nejméně 6 měsíců a i taková Wonder Woman 1984 se k nám loudala čtyři měsíce. Takže halejujá!

 1 721 zobrazení  
Warneři litují. Kde se stala při uvádění kinofilmů na HBO chyba?
Warneři litují. Kde se stala při uvádění kinofilmů na HBO chyba?
04.10.2021 7:00:00 | Streaming novinky

Generální ředitel WarnerMedia Jason Kilar, stojící za rozhodnutím o souběžném uvádění filmů na HBO Max i v kinech, se rozhovořil o tomto významném strategickém rozhodnutí. Jak jej dnes s odstupem vnímá?

Netflix vybral první lokaci, kde nabízí služby zcela zdarma
Netflix vybral první lokaci, kde nabízí služby zcela zdarma
22.09.2021 16:00:00 | Streaming novinky

Netflix se snaží nejrůznějšími způsoby přilákat ke své službě nové zákazníky. Nyní se rozhodl nabídnout nový tarif, který je úplně zdarma. Kdo si jej může pořídit a jaké má omezení?

Bude Duna 2? Případný propadák v kinech nemusí být problém
Bude Duna 2? Případný propadák v kinech nemusí být problém
15.09.2021 7:00:00 | Streaming novinky

U Disneyho se nakonec rozhodli ukončit paralelní uvádění filmů a jejich zbylé letošní premiéry budou mít kinoexkluzivitu. Jak je to ale u Warnerů? A může se Duna i přes finanční neúspěch v kinech dočkat pokračování?

Apple TV+ má mít 40 miliónů předplatitelů, polovina z nich za službu platí
Apple TV+ má mít 40 miliónů předplatitelů, polovina z nich za službu platí
13.09.2021 9:00:00 | Streaming novinky

Okolo služby Apple TV+ je poslední měsíce spíše ticho, nyní se objevila zajímá zpráva od důvěryhodných zdrojů, která říká, jak se službě daří a co do budoucna chystá. Sepsali jsme ty nejpodstatnější věci do jednoho článku.